Wołodymyr Zełenski zaczął wizytę w Stanach Zjednoczonych, gdzie chce przedstawić swój "plan zwycięstwa" Joe Bidenowi oraz kandydatom na prezydenta Kamali Harris i Donaldowi Trumpowi. We wtorek prezydent Ukrainy przemówi na poświęconym Ukrainie posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ. Na Zaporoże spadły bomby lotnicze. Rannych zostało 21 osób.
Pokaż od:
23 września 23:00

To wszystko na dziś. Dziękujemy za śledzenie naszej relacji i zapraszamy jutro na strony Gazety Wyborczej.

23 września 22:59

Codzienne depesze są elektryzujące, tyle się dzieje - Ukraińcy podeszli pod Kursk, Rosjanie kontratakują, ukraińskie drony nad Moskwą, rosyjskie postępy w Donbasie… Ale spoglądając z dystansu, na szerszy plan - na frontach wojny Putina z Ukrainą nie ma przełomu. Jak w starym powiedzeniu: złapał Kozak Tatarzyna, a Tatarzyn za łeb trzyma.

23 września 22:55

Rosyjski rząd poparł wprowadzenie do kodeksu karnego artykułu na temat "rusofobii".

Artykuł ten będzie wykorzystywany m.in. do ścigania obcokrajowców, którzy dyskryminują obywateli Rosji w swoich krajach.

Rosyjscy ustawodawcy rozumieją "rusofobię” jako dyskryminację Rosjan przez zagranicznych urzędników lub publiczne wezwania do niej. "Ochrona” przed takimi działaniami ma objąć nie tylko posiadaczy rosyjskich paszportów, ale także bezpaństwowców »stale przebywających« w Rosji, a także »rodaków« za granicą. Rosyjskie sądy będą mogły sądzić na podstawie takich artykułów zaocznie, bez obecności oskarżonych.

23 września 22:50

W Zaporożu liczba rannych po rosyjskim ostrzale wzrosła do 22. 13 kobiet, 7 mężczyzn i dwójka dzieci - podało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Ratownicy wspólnie ze służbami komunalnymi demontują niestabilne, zniszczone konstrukcje z górnych pięter domów po ostrzale.

23 września 22:45

W miejscowości Kurachowe na 18 tys. mieszkańców 16 tys. straciło swoje domy. Zostały zniszczone przez wojska Putina.

23 września 22:40

Służby miały informować Jarosława Kaczyńskiego i ministrów rządu PiS o obywatelach Federacji Rosyjskiej, którzy w łatwy sposób uzyskują polskie wizy. We wtorek, 24 września w "Wyborczej" ujawnimy kolejne fragmenty raportu Najwyższej Izby Kontroli w sprawie afery wizowej.

23 września 22:35

Leopard 1A5 w służbie Oddzielnej 5. Brygady Czołgów. Zdjęcia  z treningu strzeleckiego.

23 września 22:30

Pojawiły się wysokiej jakości zdjęcia satelitarne Maxar. Pokazują niedawno zniszczone arsenały broni GRAU w Rosji. 

23 września 22:17

Rosyjskie wojska wystrzeliły drony z kilku kierunków

Rosyjskie wojska wystrzeliły w poniedziałek wieczorem drony szturmowe w kierunku Ukrainy, a w kilku regionach ogłoszono alarm powietrzny, poinformowały ukraińskie siły powietrzne. Istnieją doniesienia o dronach w obwodzie sumskim, na zachód od obwodu czernichowskiego, na południe od obwodów połtawskiego i charkowskiego oraz na granicy obwodów połtawskiego i czerkaskiego.

23 września 22:10

Powtarzające się odgłosy eksplozji są słyszalne w Zaporożu - donoszą korespondenci Suspilne

23 września 21:25

Rosyjskie władze podały, że 56 Rosjan zginęło w wyniku wtargnięcia Sił Zbrojnych Ukrainy do obwodu kurskiego

Według raportu przygotowanego przez rosyjskich urzędników, w tym komisarz ds. praw człowieka i ambasadora MSZ, od czasu rozpoczęcia ofensywy ukraińskich sił zbrojnych w obwodzie kurskim zginęło 56 cywilów. Kolejne 266 osób, w tym 11 dzieci, zostało rannych. 770 mieszkańców obwodu kurskiego jest obecnie zaginionych.

W odpowiedzi na oświadczenie strony rosyjskiej rzecznik ukraińskiego MSZ podkreślił, że SZU ściśle przestrzega międzynarodowego prawa humanitarnego i nie atakuje ludności cywilnej. Dodał, że twierdzeń Rosji nie można zweryfikować: „Biorąc pod uwagę długą historię Rosji w wykorzystywaniu fałszywych danych i propagandy, weryfikacja ich oświadczeń jest po prostu niemożliwa. Jeśli Rosja chce pokazać prawdziwą sytuację na miejscu, zawsze może udzielić dostępu ONZ i Międzynarodowemu Komitetowi Czerwonego Krzyża”

23 września 21:11

Co piąty z tysięcy rosyjskich wojskowych zabitych w Ukrainie podpisał kontrakt z Ministerstwem Obrony już po rozpoczęciu wojny.

23 września 20:50

Rosja wydaje 1,1 miliarda dolarów na rakiety i 100 milionów na drony każdego miesiąca - poinformował we wtorek magazyn Forbes. Jak podało źródło Forbesa w ukraińskim wywiadzie, średnie tempo produkcji rakiet w Rosji wynosi 132–171 miesięcznie.

Najwięcej Rosja wydaje na pociski manewrujące Kh-101, które pozwalają na rażenie celów na terytorium całej Ukrainy. Miesięcznie przeznaczana jest na to kwota 585 milionów dolarów i średnio produkowanych jest 45 rakiet tego typu. Dodatkowo 228 milionów wydawanych jest na rakiety Kalibr, których co miesiąc produkuje się średnio 35. Co miesiąc Rosja przeznacza 135 milionów dolarów na pociski typu Iskander-M, których miesięczna produkcja wynosi około 45 sztuk. Z kolei rakiety Kindżał kosztują 60 milionów dolarów i produkuje się ich do 10 sztuk miesięcznie. 38 milionów dolarów przeznacza się na pociski manewrujące Iskander-K, których miesięczna produkcja wynosi około 10-15 sztuk. 13 milionów kosztują pociski Oniks, których siły rosyjskie otrzymują 6 sztuk. 100 milionów dolarów co miesiąc przeznaczane jest na irańskie drony Shahed 136, których produkcja miesięczna wynosi około 500. 

pap

23 września 20:35

Rosja wycofała załogę lotniskowca Admirał Kuzniecow i wykorzystuje ją jako "mięso armatnie".

Z marynarzy jedynego lotniskowca w Rosji utworzono zmechanizowany batalion „Fregat” w ramach 1. Gwardyjskiej Armii Pancernej, która walczyła w szturmach mięsnych na Charków i Pokrowsk. „Admirał Kuzniecow” miał załogę liczącą 1500 osób.

Jedyny rosyjski lotniskowiec, obecnie zacumowany w Murmańsku, najwyraźniej nie zostanie odbudowany po ostatnim pożarze, który miał miejsce w grudniu 2022 r. Rosja nie jest też w stanie zbudować nowego, który mógłby go zastąpić.

23 września 20:20

Ukraina zażądała w Hadze rozbiórki mostu Kymskiego.

Ukraina oskarżyła Rosję o próbę nielegalnego przejęcia kontroli nad Morzem Azowskim i Cieśniną Kerczeńską. Most Krymski służy jako brama zapewniająca dostęp do obszaru wodnego i powinien zostać usunięty, powiedział przedstawiciel Kijowa w sądzie w Hadze. 

Ukraina już dwukrotnie próbowała podważyć zasadność Most Krymski, który służy jako symboliczne połączenie transportowe między Krymem a Rosją. Teraz próbuje go wyeliminować środkami prawnymi. „Rosja chce przejąć Morze Azowskie i Cieśninę Kerczeńską, więc zbudowała ogromną bramę przy wejściu [do nich], aby utrzymać międzynarodowe statki z dala, jednocześnie wpuszczając małe rosyjskie statki rzeczne” - powiedział przedstawiciel Ukrainy Anton Koriniewicz na pierwszej sesji Stałego Arbitrażu w Hadze. Ukraina oskarża Rosję o naruszenie Konwencji ONZ o prawie morza poprzez budowę mostu, zakazanie ukraińskim rybakom tradycyjnych połowów, niszczenie środowiska i grabież podwodnych stanowisk archeologicznych.

23 września 20:05

"Przechwytywanie" dronów przeciwnika.

23 września 19:50

Rosja zwiększy wydatki na armię

Rosyjski rząd przygotowuje się do ponownego gwałtownego zwiększenia wydatków budżetowych na armię, aby zapłacić rachunek za wojnę w Ukrainie, która kosztowała już rosyjskich podatników 22 biliony rubli.

W 2025 r. skarb federalny wyda rekordowe 13,2 bln rubli, czyli 142 mld dolarów, na „obronę narodową”, podał Bloomberg, powołując się na projekt ustawy budżetowej przygotowywanej do przedłożenia Dumie Państwowej.

23 września 19:35

Prorosyjscy blogerzy wojskowi (Z) donoszą o pierwszej ukraińskiej próbie uderzenia na Rosję za pomocą brytyjskich rakiet dalekiego zasięgu Storm Shadow.

Ukraińskie siły zbrojne mogły po raz pierwszy użyć brytyjskich pocisków dalekiego zasięgu Storm Shadow do uderzenia na Rosję, twierdzą blogerzy kanałów Z. Pociski o zasięgu do 300 kilometrów, które Ukraina otrzymuje od 2023 roku, ale może używać tylko w operacjach bojowych na swoim terytorium, zostały "zestrzelone" nad wioską Kamieńsk-Szachtiński w obwodzie rostowskim - napisał bloger Romanov Light w poniedziałek.

O rzekomym zniszczeniu Storm Shadow poinformował również „Rostov Main”. „Romanov Lite” zasugerował z kolei, że władze nie potwierdzą oficjalnie użycia brytyjskich rakiet, aby nie zdewaluować po raz kolejny »czerwonych linii« Władimira Putina. Niektórzy z blogerów odwołali swoje przypuszczenia.

23 września 19:34

Prezydent Ukrainy Zełenski spotkał się w Nowym Jorku z kanclerzem Niemiec Scholzem. Szczegóły spotkania nie są jeszcze znane.

23 września 19:24

Eksperci ONZ stwierdzili stosowanie tortur i przemocy seksualnej wobec ukraińskich jeńców wojennych i mieszkańców okupowanych przez Ukrainę terytoriów. 

Niezależna międzynarodowa komisja śledcza ONZ ds. łamania praw człowieka w Ukrainie poinformowała, że otrzymała nowe dowody na „powszechne stosowanie tortur” przez siły rosyjskie wobec ukraińskich cywilów i jeńców wojennych.

Zespół śledczy stwierdził „konsekwentne stosowanie przemocy w ośrodkach zatrzymań dla ukraińskich więźniów w Federacji Rosyjskiej oraz powtarzanie takich praktyk w kilku dużych ośrodkach penitencjarnych na okupowanych terytoriach Ukrainy”. Komisja otrzymała również dowody „powtarzającej się przemocy seksualnej”, głównie wobec mężczyzn, w praktycznie wszystkich ośrodkach zatrzymań.

Oświadczenia niezależnej międzynarodowej komisji pojawiły się kilka godzin po tym, jak specjalny sprawozdawca ONZ ds. Rosji opublikował raport na temat przestrzegania praw człowieka w tym kraju. Według autorów dokumentu sytuacja uległa dramatycznemu pogorszeniu, a wszelkie formy sprzeciwu są brutalnie tłumione. Władze skazały m.in. osoby czytające antywojenną poezję na długoletnie więzienie i konfiskatę mienia za kwestionowanie słuszności wojny.