Wołodymyr Zełenski zaczął wizytę w Stanach Zjednoczonych, gdzie chce przedstawić swój "plan zwycięstwa" Joe Bidenowi oraz kandydatom na prezydenta Kamali Harris i Donaldowi Trumpowi. We wtorek prezydent Ukrainy przemówi na poświęconym Ukrainie posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ. Trzynaście osób zostało rannych w nocnym ataku na Zaporoże.
Pokaż od:
08:24

Zaporoże: Liczba rannych wzrosła do 16. Na miasto spadły rosyjskie bomby

W nocy Rosjanie zaatakowali Zaporoże bombami lotniczymi. Liczba rannych wzrosła do 16. Uszkodzonych zostało co najmniej 35 budynków mieszkalnych. 

08:14

Ukraińcy zestrzelili trzy drony

W nocy w przestrzeni powietrznej Ukrainy wykryto sześć środków ataku powietrznego: dwie kierowane rakiety powietrzne Ch-59/69 i cztery drony typu Shahed - poinformowały Siły Powietrzne Sił Zbrojnych Ukrainy. 

Obrona powietrzna zestrzeliła trzy drony.

08:07

Rosjanie stracili 1330 żołnierzy

W ciągu doby Rosjanie stracili 1330 żołnierzy rannych lub zabitych - wynika z codziennego raportu Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy. 

Z poufnych ukraińskich szacunków z początku roku wynika, że zginęło 80 tys. ukraińskich żołnierzy, a 400 tys. zostało rannych. Z kolei szacunki zachodnich wywiadów dotyczące liczby rosyjskich ofiar różnią się między sobą – niektóre podają, że zginęło blisko 200 tys. Rosjan zginęło, a 400 tys. zostało rannych - informował niedawno "Wall Street Journal". 

07:15

Zełenski: Zakończenie wojny kosztem ustępstw terytorialnych Ukrainy nie do przyjęcia

Idea kandydata na wiceprezydenta USA, JD Vance’a, by zakończyć wojnę kosztem ukraińskich terytoriów, jest nie do przyjęcia – powiedział Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla "The New Yorkera". Prezydent Ukrainy w niedzielę przybył do Nowego Jorku, gdzie weźmie udział w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ.

"Wygląda na to, że jego przesłanie (JD Vance’a) sprowadza się do tego, że Ukraina powinna ponieść ofiarę. (…) Idea, że tę wojnę powinien zakończyć pokój kosztem Ukrainy, jest nie do przyjęcia" – cytuje fragment Zełenskiego dla „New Yorkera” agencja Interfax-Ukraina.

Zełenski zauważył, że nie uważa "tej koncepcji" za plan w jakimkolwiek sensie formalnym.

 "To byłby straszny pomysł (…) – zmusić Ukrainę, by wzięła na siebie koszty zakończenia wojny, oddając swoje terytoria. Ale to oczywiście nigdy się nie stanie" – powiedział Zełenski. Zaznaczył, że taki scenariusz nie ma żadnego oparcia ani w normach międzynarodowych, ani w Karcie Narodów Zjednoczonych, ani w (regułach) sprawiedliwości.

JD Vance, kandydat Donalda Trumpa na wiceprezydenta, mówił 12 września, że wojnę na Ukrainie mogłoby zakończyć porozumienie zakładające stworzenie strefy zdemilitaryzowanej wzdłuż "obecnej linii demarkacyjnej" i danie Rosji gwarancji neutralności Kijowa.

 Źródło: PAP

06:57

Zełenski rozpoczął wizytę w USA. Przedstawi "plan zwycięstwa" Bidenowi, Harris i Trumpowi

Wołodymyr Zełenski zaczął wizytę w Stanach Zjednoczonych, gdzie chce przedstawić swój "plan zwycięstwa" Joe Bidenowi oraz kandydatom na prezydenta Kamali Harris i Donaldowi Trumpowi. Celem prezydenta Ukrainy jest zaprezentowanie planu również przed Kongresem USA. 

Zełenski poruszy też z Bidenem kwestię użycia pocisków dalekiego zasięgu do ataków na cele wojskowe w głąb Rosji, o co Ukraina stara się od miesięcy. 

W pierwszej kolejności po przyjeździe Zełenski odwiedził fabrykę pocisków artyleryjskich o kalibrze 155 mm w Scranton w Pensylwanii. 

We wtorek prezydent Ukrainy przemówi na poświęconym Ukrainie posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ.

06:41

Szef MSZ Wielkiej Brytanii: Czas na "tupet i odwagę" w kwestii zezwolenia Ukrainie na ataki w Rosji

Brytyjski minister spraw zagranicznych David Lammy powiedział w niedzielę, że kwestii zezwolenia Ukrainie na użycie przekazanej jej broni do ataków na cele wewnątrz Rosji nadszedł czas na "tupet i odwagę".

Przemawiając na rozpoczętej w niedzielę w Liverpoolu dorocznej konferencji Partii Pracy, Lammy ostrzegł, że trudności i wyzwania związane z wojną na Ukrainie będą "głębsze i ostrzejsze", szczególnie gdy będzie ona zbliżała się do "końca 2025 roku i do 2026 roku".

"To jest więc krytyczny czas na tupet i odwagę, na cierpliwość i hart ducha sojuszników, którzy stoją po stronie Ukrainy" - powiedział Lammy, co odebrane zostało jako wezwanie skierowane głównie do Stanów Zjednoczonych, które żywią obawy dotyczące tego, że zezwolenie Ukrainie na użycie przekazanej jej broni do ataków w Rosji może doprowadzić do eskalacji konfliktu.

W zeszłym tygodniu brytyjski premier Keir Starmer spotkał się w Waszyngtonie z Joe Bidenem i zapewne ta kwestia była jednym z tematów rozmów, ale żadne decyzje jeszcze nie zapadły. W sobotę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ponownie wezwał Bidena, aby zezwolił Ukrainie na przeprowadzanie ataków dalekiego zasięgu na terytorium Rosji.

Lammy dał do zrozumienia, że rozmowy w tej sprawie są prowadzone. "Jako minister spraw zagranicznych nie zamierzam oczywiście komentować szczegółów operacyjnych, ponieważ może to tylko pomóc (Władimirowi) Putinowi. Ale sojusznicy dyskutują w czasie rzeczywistym o tym, jak możemy wesprzeć Ukrainę, gdy zbliża się zima" - powiedział.

Szef brytyjskiej dyplomacji poinformował też, że Wielka Brytania wraz z pozostałymi krajami grupy G7 podejmie działania przeciwko rosyjskiej dezinformacji skierowanej do krajów globalnego Południa i razem będą "stawiać czoła kłamstwom Putina".

Źródło: z Liverpoolu Bartłomiej Niedziński / PAP

06:39

Trzynaście osób rannych w nocnym ataku na Zaporoże

Szef zaporoskiej administracji wojskowej Iwan Fiodorow poinformował na Telegramie o trzynastu rannych w Zaporożu. Nie podał jednak jakiego rodzaju atak Rosjanie zastosowali w nocy.

Fiodorow dodał, że w ciągu dnia Rosjanie przeprowadzili 363 ostrzały na dwanaście miejscowości obwodu zaporoskiego.

06:32

Dzień dobry. Trwa 917. dzień wojny. Zaczynamy relację na żywo.