To wszystko na dziś. Dziękujemy za śledzenie naszej relacji i zapraszamy jutro na strony Gazety Wyborczej.
"Turcja ułatwiła przepływ rosyjskiej ropy do Unii Europejskiej od czasu inwazji Rosji na Ukrainę na pełną skalę, umożliwiając Kremlowi obejście unijnych sankcji i przedłużając wojnę" - pisze The Kyiv Independent.
Zachodnie systemy obrony powietrznej, w tym amerykański Patriot, dotrą do Ukrainy w najbliższych miesiącach - powiedział we wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas spotkania członków Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych Obwodu Rówieńskiego.
Szef państwa zauważył, że priorytetem jest zapewnienie ochrony ośrodków przemysłowych i gospodarczych za pomocą wystarczającej liczby systemów obrony powietrznej - podała jego służba prasowa.
"Dzięki naszej pracy i partnerom zwiększamy liczbę Patriotów i innych systemów. Będziemy nadal pracować w tym kierunku. A w sierpniu, wrześniu i październiku będą odpowiednie systemy w naszym kraju” - stwierdził Zełenski.
Na spotkaniu, w którym wzięło udział około 120 przedstawicieli władz lokalnych, przedsiębiorstw i banków, omówiono również znaczenie wspierania ukraińskich obrońców i obrończyń, współpracę regionalną z innymi krajami i sytuację energetyczną.
Źródło: PAP
Jak podaje Ukrinform, w parku w Kijowie w wyniku upadku drzewa zginęła jedna osoba, a cztery inne zostały ranne. Prawdopodobnie przyczyną były silne podmuchy wiatru.
Prezydent Andrzej Duda nadał we wtorek byłemu ambasadorowi Ukrainy w Polsce Wasylowi Zwaryczowi Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Zasługi Rzeczpospolitej za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko–ukraińskiej współpracy - podała Kancelaria Prezydenta.
W czerwcu służby prasowe prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego poinformowały, że odwołał on ambasadora Ukrainy w Polsce. Zwarycz objął placówkę w Czechach.
Zwarycz został mianowany ambasadorem Ukrainy w Polsce 8 lutego 2022 r., a listy uwierzytelniające złożył 14 lipca 2022 r.
Zwarycz ukończył wydział stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie im. Iwana Franki we Lwowie. Pracował w ukraińskim ministerstwie spraw zagranicznych od 1999 r. Zanim objął urząd ambasadora Ukrainy w Warszawie był w tej placówce pierwszym sekretarzem, a następnie zastępcą szefa misji.
Źródło: PAP
"Rosja uchwala nowe prawo dotyczące kryptowalut, próbując uniknąć zachodnich sankcji" - pisze The Kyiv Independent. Jak podaje Reuters, nowe prawo wejdzie w życie we wrześniu, ale nie będzie miało wpływu na istniejący zakaz wykorzystywania kryptowalut do transakcji na terenie Rosji.
Ukraina podpisała dwie umowy z krajowym przemysłem obronnym o wartości prawie 5 miliardów hrywien, o czym poinformował stojący na czele ukraińskiego resortu obrony stanie Rustem Umierow. Nazwał także te umowy „niezwykle ważnymi dla sił zbrojnych”.
"Rosyjska Duma wzięła się za media alternatywne. Nakazała rejestrowanie się blogerom mającym ponad 10 tys. czytelników" - pisze Biełsat.
"Ukraina otwarta na konsultacje z UE w sprawie tranzytu rosyjskiej ropy" - informuje The Kyiv Independent. Jak czytamy, kluczowe ma być zastosowanie przez Brukselę „odpowiedniego mechanizmu”.
W całej Ukrainie ogłoszono alarm powietrzny w związku ze startem rosyjskiego MiG-31K z lotniska Savasleyka. Oznacza to zagrożenie rakietowe.
Wojska rosyjskie przesunęły się naprzód i zbliżyły się do ukraińskiego węzła logistycznego w Pokrowsku. Udało im się również wejść do miejscowości Nju-Jork w północnej części obwodu donieckiego - przekazało w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony.
W najnowszej aktualizacji wywiadowczej poinformowano, że rosyjskie wojska lądowe przejęły kontrolę nad kolejnymi miejscowościami na kierunku zachodnim frontu. Dzięki tym posunięciom Rosjanie zbliżyli się do ukraińskiego węzła logistycznego w Pokrowsku.
Równocześnie armia rosyjska przesunęła się naprzód na odcinku północnym frontu w okolicach miejscowości Nju-Jork. To osiedle typu miejskiego od 2014 roku, kiedy bojówki separatystyczne wspierane przez Moskwę rozpoczęły wojnę z Ukrainą, znajduje się na linii frontu.
Brytyjski wywiad wojskowy przekazał w codziennej aktualizacji wywiadowczej, że w następnych tygodniach siły rosyjskie mogą odnotować kolejne sukcesy o znaczeniu taktycznym. Jednocześnie wywiad zauważył, że zdolności bojowe agresora są osłabione z powodu m.in. braków w kadrze oficerskiej, słabego wyszkolenia i dużych strat.
Źródło: PAP
Jak podaje Ukrinform, w obwodzie dniepropietrowskim w ciągu dnia Rosjanie ostrzelali centrum powiatu i dwóch gmin, w wyniku czego uszkodzone zostały domy prywatne, linie energetyczne i budynki gospodarcze. Nie ma informacji o ofiarach.
Rodziny i aktywiści mają nadzieję, że szykuje się wymiana więźniów politycznych na ludzi Kremla.
Płonie fabryka w Jekaterynburgu. Powierzchnia objęta pożarem ma wynosić 800 mkw.
Trwają działania na rzecz spotkania prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego z przywódcą Chin Xi Jinpingiem; temat ten omawiał podczas niedawnej wizyty w Chinach szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba - oświadczył we wtorek rzecznik MSZ w Kijowie Heorhij Tychyj.
"Czy rozmowy i wizyta ministra Kułeby w Chinach przybliżyły potencjalne spotkanie przywódców Ukrainy i Chin? Niewątpliwie przybliżyły. Ale na razie za wcześnie mówić, kiedy do takiego spotkania dojdzie i kiedy zapadną ustalenia w tej sprawie" – powiedział Tychyj podczas konferencji prasowej.
W jego ocenie dialog ukraińsko-chiński rozwija się w tym roku bardzo dynamicznie. "I jesteśmy przekonani, że nadal będzie się rozwijał na różnych poziomach; będzie więcej spotkań i rozmów. Mogę powiedzieć, że prace nad spotkaniem przywódców Ukrainy i Chin są w toku" – podkreślił.
Tychyj poinformował jednocześnie, że Ukraina wystosowała już zaproszenie dla szefa MSZ Chin Wanga Yi do złożenia wizyty na Ukrainie.
"Jesteśmy gotowi przyjąć ministra Wanga Yi w Ukrainie, aby na własne oczy zobaczył konsekwencje rosyjskiej agresji na nasz kraj i przeprowadzić z nim jeszcze głębsze rozmowy na temat wielu kwestii dwustronnych, regionalnych i międzynarodowych. Jestem przekonany, że dialog między Ukrainą i Chinami będzie kontynuowany na wszystkich poziomach" – oznajmił rzecznik ukraińskiej dyplomacji.
Kułeba złożył wizytę w Chinach w ubiegłym tygodniu. Była to pierwsza wizyta wysokiego rangą przedstawiciela władz Ukrainy w Chinach od czasu pełnowymiarowej inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku.
Podczas spotkania z Kułebą minister Wang zwrócił uwagę, że "chociaż warunki i czas nie są jeszcze odpowiednie, wspieramy wszelkie wysiłki na rzecz pokoju i jesteśmy gotowi nadal odgrywać konstruktywną rolę w osiągnięciu zawieszenia broni i wznowieniu rozmów pokojowych". Słowa szefa chińskiego MSZ przekazała rzeczniczka tego resortu Mao Ning.
Chiny przedstawiają się jako strona neutralna wobec wojny Rosji przeciwko Ukrainie i twierdzą, że nie wysyłają śmiercionośnej pomocy żadnej ze stron konfliktu. Jednocześnie nie potępiły rosyjskiej inwazji na Ukrainę i sprzeciwiają się sankcjom nakładanym na Moskwę.
Źródło: PAP
"Płonie fabryka, w której produkowane są systemy sterowania i sprzęt radioelektroniczny dla technologii rakietowej i kosmicznej" - podaje Biełsat powołując RusNews.
"Uderzono w kolejny strategiczny obiekt rosyjskiego okupanta" - poinformowały w komunikacie na Facebooku we wtorek po południu Siły Zbrojne Ukrainy. Wcześniej rano media donosiły o eksplozjach, a lokalne władze podały, że nad obwodem zniszczono cztery rakiety.
"Dziś w nocy pomyślnie uderzono w magazyn ropy wroga Centrum Logistyczne nr 43 we wsi Wozy w obwodzie kurskim w Federacji Rosyjskiej. Według wywiadu w wyniku ataku wybuchł pożar na terenie obiektu wroga" - podał Sztab. "Obecnie wyjaśniane są bardziej szczegółowe informacje na temat skutków uszkodzeń składu ropy" - dodano.
O próbie ataku dronami poinformował Biełsat w powołaniu na rosyjski kanał na Telegramie Astra.
"Coś uderzyło, wybuchło mocno. Normalnie zapaliło się, unosi się dym" - słyszymy na nagraniu, które krąży w rosyjskich mediach.
Instytut "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka" wraz z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy przekazali sprzęt medyczny dla zniszczonego 8 lipca w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego szpitala dziecięcego Ochmatdyt w Kijowie – poinformowała ambasada RP w stolicy Ukrainy.
Węgry rozszerzyły program zwany narodową kartą wiz pracowniczych o obywateli Rosji i Białorusi - podał węgierski Forbes. Oznacza to, że będą oni mogli wjechać na terytorium UE praktycznie bez ograniczeń. Według ekspertów skorzysta na tym rosyjski wywiad.