Dziękujemy za lekturę relacji na żywo i zapraszamy jutro od 6:00.
- Odbyłem kilka spotkań przedstawicielami ukraińskiego rządu zajmującymi się sprawami międzynarodowymi: z zespołem prezydenckiej kancelarii i urzędnikami Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Przeanalizowaliśmy szczegółowo wszystkie plany na lipiec. Ten miesiąc może przynieść Ukrainie jeszcze więcej sił, szczególnie w ochronie nieba i zbliżeniu się do zapewnienia prawdziwego bezpieczeństwa dla naszego kraju. Wyraźnie widzimy, że należy to wdrożyć w negocjacjach z partnerami, przede wszystkim amerykańskimi - mówił w wieczornym komunikacie wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Wołodymy Zełenski spotkał się w Kijowie z delegacją Kongresu USA.
"Omówiliśmy główne obszary dalszej amerykańskiej pomocy, w tym przekazanie dodatkowych systemów obrony powietrznej. Ma to kluczowe znaczenie, ponieważ systemy Patriot pomagają ratować życie i chronić infrastrukturę. Dziękuję prezydentowi USA Josephowi Bidenowi, obu izbom i partiom Kongresu oraz całemu narodowi amerykańskiemu za niezachwiane przywództwo we wspieraniu Ukrainy" - napisał na Telegramie prezydent Ukrainy.
Po Biełgorodzie i okupowanym Krymie Moskwa jest kolejnym miejscem pod rosyjską kontrolą, nad którym unosi się dziś czarny dym. Wedle wstępnych doniesień pożar wybuchł na terenie Patriarchatu Moskiewskiego.
We wtorek odbędą się pierwsze od sześciu lat polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe. Niemcy wiozą miliony euro dla polskich ofiar III Rzeszy, ale nie tylko - wynika z ustaleń "Gazety Wyborczej". Kanclerz Olaf Scholz przyjedzie m. in. z propozycją niemieckiego wsparcia granicy wschodniej granicy Polski.
Zastępca Prokuratora Generalnego Ukrainy Dmytro Wierbicki zrezygnował ze stanowiska - przekazała Prokuratura Generalna.
Prokurator generalny Andrij Kostin poinformował wcześniej, że prokuratura i Narodowe Biuro Antykorupcyjne (NABU) wszczęły oficjalne śledztwo w sprawie majątku Wierbickiego. Prokurator podejrzany jest nielegalne przywłaszczenie funduszy.
Wierbicki zaprzecza oskarżenia i w rozmowie agencją Interfax Ukraina zapewnia, że jest gotowy bronić swojej reputacji.
Białoruś rozmieściła dodatkowe siły obrony powietrznej na swojej granicy z Ukrainą w celu ochrony „obiektów infrastruktury krytycznej” w związku ze wzmożoną aktywnością ukraińskich dronów na tym obszarze - przekazał w sobotę dowódca białoruskich sił obrony powietrznej płk Andriej Siewierinczik.
- Sytuacja w przestrzeni powietrznej nad granicą pozostaje napięta. Jesteśmy gotowi zdecydowanie użyć wszystkich dostępnych sił i środków, aby chronić nasze terytorium i ludność Republiki Białorusi przed możliwymi prowokacjami w przestrzeni powietrznej - oświadczył Siewierinczik.
Białoruś zestrzeliła wcześniej w tym tygodniu ukraiński wojskowy quadkopter, który wleciał w białoruską przestrzeń powietrzną.
Także w rosyjskim Biełgorodzie rozległy się dzisiaj eksplozje. Wybuchy zarejestrowano ok. 20:00 lokalnego czasu.
W mediach społecznościowych pojawiły się nagrania dymu unoszącego nad Sewastopolem na okupowanym Krymie - wraz z doniesieniami o wybuchach.
- Bardzo uważnie śledzimy przebieg tych wyborów. Potwierdzają one tendencje, które pojawiły się wcześniej w wielu krajach europejskich, w tym we Francji. Poczekamy na drugą turę, choć preferencje francuskich wyborców są dla nas mniej więcej jasne - skomentował wyniki francuskich wyborów rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.
Mimo trwającej wojny Ukraina nie zapomina o swoich obywatelach przetrzymywanych w rosyjskich i białoruskich więzieniach. W piątek dzięki kolejnej wymianie do kraju wróciło dziesięciu Ukraińców.
W wyniku zakrojonego na szeroką skalę cyberataku przeprowadzonego przez ukraińską agencję wywiadu wojskowego (HUR) pod koniec czerwca co najmniej 250 tys. konsumentów z okupowanego Krymu i innych terytoriów kontrolowanych przez Rosję zostało pozbawionych dostępu do działających kanałów komunikacji - dowiedział się ze źródeł w wywiadzie wojskowym portal The Kyiv Independent.
"Według doniesień jeden z czerwcowych ataków dotknął zarówno sieci konsumentów, jak i sieci operatorów korzystających z dotkniętej infrastruktury na terytoriach okupowanych przez Rosję. Przedstawiciele rosyjskich dostawców nazywają to >>najpotężniejszym atakiem DDoS, jakiego kiedykolwiek doświadczyli<<" - czytamy na portalu.
Terytoria, na których wystąpiły problemy z komunikacją, to okupowany Krym, a także części obwodów zaporoskiego i chersońskiego.
Obwód zaporoski. Udane "polowanie" 128. brygady SZU na rosyjski czołg T-90M.
67 budynków zostało uszkodzonych w ataku na Dniepr, który Rosjanie przeprowadzili w nocy z niedzieli na poniedziałek - przekazał mer miasta Borys Fiłatow.
"Na godzinę 15.30 w wyniku rosyjskiego nocnego ataku wiemy, że uszkodzonych zostało 67 wieżowców i domów prywatnych" - napisał na Facebooku Fiłatow.
Ponadto uszkodzone zostały również budynki szkoły i przedszkola.
Administracja obwodu odeskiego poinformowała, że w Odessie otwarte zostały kolejne cztery plaże. Wcześniej wiele plaż zamknięto z uwagi na zagrożenie ze strony min, dryfujących w morzu.
Turcja, Rumunia i Bułgaria rozpoczęły wspólne rozminowywanie Morza Czarnego, aby pomóc w eksporcie ukraińskiego zboża - informuje agencja Bloomberg.
Odbywający się w dniach 9–11 lipca w Waszyngtonie szczyt NATO będzie najbardziej ambitnym szczytem od zakończenia zimnej wojny. Sojusz przedstawi najsolidniejsze plany obrony od dekad - powiedział w Jasionce ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski.
Brzezinski w poniedziałek podczas wspólnej konferencji z premierem Donaldem Tuskiem w bazie wojskowej w Jasionce podkreślił, że rok 2024 jest szczególny ze względu na obchodzoną 75. rocznicę powstania NATO oraz 25 rocznicę wstąpienia Polski do sojuszu. "Postawiliśmy na Polskę i po 25 latach widzimy, jak dobry był to wybór" - podkreślił.
Ambasador USA w Polsce odniósł się również do szczytu NATO, który odbędzie się w dniach 9–11 lipca br. w Waszyngtonie.
"Będzie to najbardziej ambitny szczyt od zakończenia zimnej wojny, który ma wykazać zdolność NATO do dostosowania się do nowych wyzwań i zagrożeń. Podczas waszyngtońskiego szczytu NATO przedstawi najsolidniejsze plany obrony od dekad wzmacniając tym samym możliwości odstraszania i obrony w czasach pokoju, kryzysu i konfliktu przyszłości.
Mimo trwającej wojny Ukraina nie zapomina o swoich obywatelach przetrzymywanych w rosyjskich i białoruskich więzieniach. W piątek dzięki kolejnej wymianie do kraju wróciło dziesięciu Ukraińców.
Teoria zwycięstwa Władimira Putina zakładająca, że Rosja będzie w stanie dokonywać w nieskończoność "pełzających postępów" na froncie w Ukrainie, zachęci go do przeciągania wojny - ocenił w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW), dodając, że Zachód musi się spieszyć ze wsparciem dla Ukrainy.
Jak podkreślili analitycy, celem Putina jest całkowite zniszczenie ukraińskiej państwowości i tożsamości, a służyć ma temu dążenie do podboju terytorialnego Ukrainy.
Ukrainie niezbędne jest wsparcie potrzebne do prowadzenia operacji kontrofensywnych, które przekreśliłyby putinowską "teorię zwycięstwa" i zapobiegły przedłużaniu wojny bardziej, niż jest to niezbędne do zapewnienia pokoju na warunkach do przyjęcia dla Ukrainy. Unieważniłyby one również założenia Putina dotyczące zakresu potencjalnych siłowych osiągnięć Rosji - ocenił amerykański think tank.
Źródło: PAP