Kolejna międzynarodowa konferencja w sprawie pokoju na Ukrainie mogłaby się odbyć jeszcze przed zaplanowanymi na listopad wyborami prezydenckimi w USA - powiedział w niedzielę minister spraw zagranicznych Szwajcarii Ignazio Cassis. "To zależy od woli Ukrainy, organizatorów i przywódców państw" - powiedział Cassis po zakończonej w niedzielę pierwszej konferencji ws. Ukrainy. Wołodymyr Zełenski określił ten szczyt "wielkim sukcesem Ukrainy i jej partnerów". W poniedziałek rano ukraińskie drony zaatakowały zakłady metalurgiczne Nowolipieck w rosyjskim Lipiecku, największe tego typu zakłady w Rosji.
Pokaż od:
17 czerwca 22:00

To wszystko na dziś. Zapraszamy do śledzenia relacji na żywo jutro od godziny 6. 

17 czerwca 21:44

Połtawa: 22 rannych

Liczba rannych w ataku na Połtawę wzrosła do 22 - podał Ukrinform. Zdjęcia z akcji gaśniczo-ratunkowej opublikowały lokalne władze. 

17 czerwca 21:22

Stoltenberg: Ponad 20 państw NATO wyda w br. co najmniej 2 proc. PKB na obronność

Ponad 20 państw NATO wyda przynajmniej 2 proc. PKB na obronność w 2024 r. – oświadczył w poniedziałek w Waszyngtonie sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, cytowany przez agencję Reutera.

„Więcej niż 20 państw członkowskich zrealizuje w tym roku cel Sojuszu dotyczący wydatków na obronność na poziomie przynajmniej 2 proc. PKB” - powiedział Stoltenberg w Waszyngtonie podczas wystąpienia w think tanku Wilson Center.

Agencja AP odnotowuje, że jest to niemal czterokrotny wzrost w porównaniu z 2021 r., gdy tylko sześć krajów wypełniało tę rekomendację Sojuszu. W kolejnym roku doszło do agresji Rosji na Ukrainę.

W obliczu tej agresji i toczącej się już ponad dwa lata wojny, która negatywnie wpłynęła na sytuację w dziedzinie bezpieczeństwa w regionie, wiele państw NATO zdecydowało się na zwiększenie wydatków na obronność. W związku z rosyjską napaścią na sąsiada na wstąpienie do Sojuszu Północnoatlantyckiego zdecydowały się Szwecja i Finlandia.

Źródło: PAP

17 czerwca 20:38

Kyodo: We wtorek rozpocznie się dwudniowa wizyta Putina w Korei Północnej

We wtorek rosyjski dyktator Władimir Putin rozpocznie dwudniową wizytę w Korei Północnej, podczas której spotka się z przywódcą tego kraju Kim Dzong Unem; to pierwsza podróż Putina do Pjongjangu od 2000 roku - poinformowała w poniedziałek agencja Kyodo.

Rozmowa dyktatorów będzie dotyczyła m.in. współpracy wojskowej. W ocenie doradcy Putina Jurija Uszakowa oba kraje mogą w najbliższych dniach zawrzeć porozumienie o partnerstwie, które obejmie również zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa i "nie będzie skierowane przeciwko żadnemu państwu trzeciemu" - przekazała agencja Reutera.

Jak dodano, w składzie rosyjskiej delegacji znajdą się m.in. szef MSZ Siergiej Ławrow, minister obrony Andriej Biełousow, a także wicepremier Aleksandr Nowak, pełniący w latach 2012-20 funkcję ministra energetyki.

W drugiej połowie tygodnia, po wizycie w Korei Północnej, Putin uda się w podróż do Wietnamu.

W ostatnich miesiącach obserwuje się intensyfikację stosunków Pjongjangu z Moskwą. Kim Dzong Un, który niezmiernie rzadko odbywa podróże zagraniczne, we wrześniu 2023 roku odwiedził Władywostok, gdzie spotkał się z Putinem.

Resort obrony Korei Południowej szacował w pierwszej połowie br., że od czasu tego spotkania Korea Północna wysłała do Rosji około 6,7 tys. kontenerów z amunicją z myślą o jej wykorzystaniu podczas wojny z Ukrainą. Ta liczba może przekładać się na około 3 mln pocisków artyleryjskich kalibru 152 mm lub 500 tys. pocisków kalibru 122 mm.

Pjongjang powinien przestać przekazywać broń Moskwie - zaapelowali pod koniec maja ministrowie spraw zagranicznych państw grupy G7. Szefowie dyplomacji podkreślili, że Rosja używa tego uzbrojenia do ataków na Ukrainę.

W tym samym czasie resort obrony USA ustalił, że Kreml stosuje przeciwko sąsiedniemu państwu m.in. północnokoreańskie pociski balistyczne. Amerykańska Agencja Wywiadu Obronnego (DIA) potwierdziła, że szczątki pocisku znalezione w styczniu br. w okolicach Charkowa na północnym wschodzie Ukrainy pochodzą z rakiety balistycznej krótkiego zasięgu wyprodukowanej w Korei Północnej.

Źródło: PAP

17 czerwca 20:10

Putin odwołał czworo wiceministrów obrony. Jednego z nich zastąpiła kuzynka dyktatora

Władimir Putin odwołał w poniedziałek czworo wiceministrów obrony. Jedno ze zwolnionych stanowisk objęła kuzynka rosyjskiego dyktatora Anna Cywilowa, a inne Paweł Fradkow, syn byłego premiera i szefa Służby Wywiadu Zagranicznego (SWR) Michaiła Fradkowa - powiadomił niezależny rosyjski portal Meduza.

Dotychczasowe stanowiska stracili Rusłan Calikow, Nikołaj Pankow, Tatiana Szewcowa i Paweł Popow. Na ich miejsce, oprócz Cywilowej i Fradkowa, powołani zostali Oleg Sawieliew i Leonid Gornin. Liczba wiceministrów zwiększyła się z 10 do 12 - powiadomiły media rosyjskie i agencja Reutera.

Spokrewniona z Putinem Anna Cywilowa jest żoną Siergieja Cywilowa - w latach 2018-24 gubernatora obwodu kemerowskiego na Syberii, a od maja br. ministra energetyki. Małżeństwo wzbogaciło się za czasów obecnego przywódcy - zwłaszcza w 2012 roku, gdy powiązany z Kremlem oligarcha Giennadij Timczenko sprzedał Cywilowej za symboliczną cenę udziały w grupie Kolmar, działającej w branży węglowej.

Michaił Fradkow był premierem w latach 2004-07, a następnie do 2016 roku stał na czele SWR. Jego syn Paweł pracował od trzech lat na jednym ze stanowisk kierowniczych w administracji głowy państwa. 

Poniedziałkowe decyzje Putina to kolejne w ostatnich miesiącach zmiany kadrowe w rosyjskim resorcie obrony i siłach zbrojnych. Pod koniec kwietnia i w pierwszej połowie maja zatrzymano pod zarzutem korupcji wiceministra Timura Iwanowa, a następnie Jurija Kuzniecowa, odpowiadającego w resorcie obrony za zasoby ludzkie. W tym samym okresie, 12 maja, Putin odwołał ze stanowiska Siergieja Szojgu, który kierował ministerstwem od 2012 roku.

W drugiej połowie maja aresztowano generała Iwana Popowa, byłego dowódcę walczącej na Ukrainie 58. Armii Ogólnowojskowej. Popowowi, uznawanemu przez niezależnych komentatorów za jednego z najbardziej kompetentnych rosyjskich generałów, zarzucono dokonanie "oszustwa na dużą skalę". W tym samym czasie w podobnej sprawie zatrzymano generała Wadima Szamarina, zastępcę szefa sztabu generalnego armii Walerija Gierasimowa.

Najpoważniejszy od lat skandal korupcyjny w rosyjskim rządzie zatacza coraz szersze kręgi - oceniała wówczas agencja Reutera.

Źródło: PAP

17 czerwca 19:40

Liczba rannych w Połtawie wzrosła do 16

Połtawska prokuratura podała, że Rosjanie użyli do ataku rakiety Ch-59. Liczba rannych wzrosła do 16 osób, w tym 2 dzieci. Sześć osób trafiło do szpitala. 

Ponadto uszkodzonych zostało kilka budynków wielopiętrowych, placówka przedszkola, linie energetyczne i garaże.

17 czerwca 19:15

Po ostrzale Rosjan na Chersoń nie żyje mężczyzna

W wyniku ostrzału moździerzowego Chersonia przez wojska rosyjskie zginął mężczyzna - podał Ukrinform. 

17 czerwca 18:22

Ukraińscy fotografowie opublikowali zdjęcia żołnierzy wychudzonych w rosyjskiej niewoli

Małżeństwo fotografów Konstantyn i Włada Liberowowie wysłali zdjęcia ukraińskich żołnierzy, którzy schudli po 40-50 kg w rosyjskiej niewoli, na szczyt w Szwajcarii, gdzie dyskutowano o wymianie jeńców wojennych. Więcej zdjęć zamieścili na Instagramie.

"Nie możemy powtórzyć tego, co usłyszeliśmy od chłopaków. Ale te zdjęcia mówią same za siebie. I to mimo faktu, że zanim się z nimi spotkaliśmy, chłopaki przytyli 10 kg w ciągu tygodnia w domu. Aby zrozumieć, co oznacza utrata 40-50 kk wagi (tyle stracili podczas niewoli), wystarczy spojrzeć na fotografie, na których chłopcy pokazują swoje zdjęcia sprzed niewoli" - czytamy w informacji na Instagramie. 

 

31 maja 2024 r. miała miejsce 52. wymiana jeńców wojennych, w ramach której Ukraina uwolniła 75 swoich obywateli. Sztab Koordynacyjny ds. Jeńców Wojennych Ukrainy powiadomił, że do tej pory udało się uwolnić 3 210 "obrońców i obrończyń Ukrainy". Nie ma konkretnej liczby osób, która nadal przebywa w rosyjskiej niewoli.

Źródło: PAP

17 czerwca 17:55

Trzy osoby ranne w Nikopolu

Do trzech wzrosła liczba osób rannych w wyniku ostrzału artyleryjskiego Nikopola w obwodzie dniepropietrowskim - podały lokalne władze. 

17 czerwca 17:00

Pieskow: Zapowiedź Stoltenberga o rozmieszczeniu broni nuklearnej to prowokacja

Niedawna uwaga sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga, że sojusznicy bloku dyskutują o postawieniu swoich arsenałów nuklearnych w stan gotowości, to kolejna fala napięć, powiedział dziennikarzom rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow - podaje osyjska agencja TASS. 

"To nic innego jak eskalacja" - powiedział Pieskow.

Według rzecznika, w przeciwieństwie do zachodnich urzędników, rosyjski prezydent nigdy nie mówi o broni jądrowej "z własnej inicjatywy, ponieważ traktuje tę kwestię poważnie". 

"Ilekroć prezydent Putin komentuje kwestię broni jądrowej, robi to, odpowiadając na czyjeś pytania lub pytania reporterów, w tym zagranicznych" - wyjaśnił.

Nie jest to prawdą, ponieważ Władimir Putin wielokrotnie używał gróźb nuklearnych, aby zniechęcić Zachód do wpierania Ukrainy. 

Pieskow powiedział, że oświadczenie szefa NATO jest sprzeczne z deklaracją wydaną po konferencji na temat Ukrainy, która odbyła się w miniony weekend w Szwajcarii. 

17 czerwca 16:30

Obwód połtawski: 12 osób rannych, 55 tys. odbiorców bez prądu

Liczba rannych po ataku na obwód połtawski wynosi 12 osób. Od prądu odciętych jest 55 tys. gospodarstw domowych i odbiorców komercyjnych - podały lokalne władze. 

17 czerwca 15:42

Obecnie nie może być mowy o negocjacjach z Putinem. Nie będzie żadnego pokoju na rosyjskich warunkach - mówi kanclerz Niemiec.

17 czerwca 15:10

Przez półtora miesiąca Ukraińcy uderzyli w około 15 systemów obrony powietrznej na okupowanym Krymie

W ciągu półtora miesiąca Siły Obronne Ukrainy uderzyły w około 15 systemów obrony powietrznej wroga na tymczasowo okupowanym Krymie - podał departament komunikacji Sił Zbrojnych Ukrainy. 

Dotyczy to głównie systemów w modyfikacjach S-300, S-350 i S-400. "Zniszczono dziesiątki wyrzutni określonych systemów, ponad 15 stacji radarowych i ponad 10 punktów kontrolnych" - podano. 

17 czerwca 14:38

Rosjanie uderzyli w obwód połtawski. Pod gruzami mogą znajdować się ludzie

"Według wstępnych informacji wróg uderzył w infrastrukturę cywilną w obwodzie połtawskim. Są ofiary, pod gruzami budynku mogą znajdować się ludzie. Informacje są wyjaśniane" - podał szef połtawskiej administracji wojskowej Filip Pronin.

17 czerwca 13:43

Wołczańsk, obwód charkowski.

17 czerwca 13:35

Wywiad Ukrainy: Ukraińskie drony zaatakowały cele wojskowe w trzech obwodach Rosji

W nocy z niedzieli na poniedziałek ukraińskie drony kamikadze zaatakowały cele wojskowe w trzech obwodach Rosji - przekazał ukraiński wywiad wojskowy.

Trzy placówki o zastosowaniu militarnym znajdowały się w obwodach biełgorodzkim, woroneskim i lipieckim.

Wcześniej w Sieci pojawiły nagrania, na których było słychać eksplozje na terenie zakładów metalurgicznych spółki Nowolipieck w Lipiecku. To największe tego typu zakłady w Rosji.

"Kolejny dron został zneutralizowany nad obszarem przemysłowym Lipiecka. Nie ma ofiar. Na miejscu zdarzenia pracują funkcjonariusze organów ścigania" - napisał na Telegramie gubernator obwodu.

17 czerwca 12:52

Operatorzy grupy dronów bojowych polują na rosyjskich agresorów na przedmieściach Czasiw Jaru, niedaleko Bachmutu.

17 czerwca 12:35

Pieskow: Rosja jest w kontakcie z USA ws. wymiany Evana Gershkovicha

Rosja jest ze Stanami Zjednoczonymi w kontakcie w sprawie ewentualnego wymiany więźniów, dzięki której zatrzymany w Rosji dziennikarz Evan Gershkovich mógłby wrócić do domu - mówił w poniedziałek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

- Chcę jeszcze raz przypomnieć rozmowę prezydenta z szefami agencji informacyjnych w Petersburgu: takie kontakty mają miejsce - powiedział Pieskow. - Rozmowy są prowadzone i powinny być dalej prowadzone w ciszy medialnej. W związku z tym nie powinno się podawać żadnych komunikatów, oświadczeń ani informacji w tej sprawie”.

17 czerwca 12:06

Wypadek autobusu z Ukraińcami w Rumunii. 4 osoby trafiły do szpitala

Cztery osoby trafiły do szpitala po tym, jak autobus z 57 Ukraińcami na pokładzie miał wypadek niedaleko rumuńskiego miasta Konstanca - informują rumuńskie media.

42 z 57 pasażerów autobusu było dziećmi. Łącznie 15 osób potrzebowało pomocy medycznej. 

Władze rumuńskie poinformowały portal Digi24, że do wypadku doszło na przejściu kolejowym pomiędzy wsiami Tariverde i Baia, położonymi około 111 kilometrów od granicy z Ukrainą.

17 czerwca 11:47

Sprawa oskarżonego o szpiegostwo dziennnikarza z USA idzie w Rosji do sądu

Prokuratura Generalna Federacji Rosyjskiej poinformowała o zakończeniu śledztwa i przekazaniu sprawy do rozpatrzenia przez sąd w Jekaterynburgu. Dziennikarzowi grozi do dwudziestu lat pozbawienia wolności. Data pierwszego posiedzenia sądu nie została na razie ogłoszona.

Korespondent amerykańskiej redakcji The Wall Street Journal został zatrzymany w Jekaterynburgu w marcu 2023 r. przez funkcjonariuszy FSB pod zarzutem działalności szpiegowskiej na rzecz CIA. Z oficjalnych komunikatów rosyjskich władz wynika, że dziennikarz miał zbierać w okolicach Jekaterynburga tajne informacje na temat Urałwagonzawod, lokalnego przedsiębiorstwa zajmującego się produkcją i naprawą sprzętu wojskowego. „Nielegalne działania były przeprowadzone przez Gershkovicha przy zachowaniu starannych środków konspiracyjnych" - zarzuca prokuratura.