Władze irańskie dostarczyły Rosji najnowsze bomby lotnicze na potrzeby ataków na Ukrainę - poinformował Julian Roepcke, ekspert "Bilda". Ukraińska Prokuratura Generalna potwierdziła że 26 maja Rosjanie uderzyli rakietą Kh-59 w Międzynarodowy Port Lotniczy w Zaporożu, niszcząc terminal. Zełenski podpisał z premierem Belgii dwustronne porozumienie ws. bezpieczeństwa. Belgia do 2028 r. przekaże Ukrainie 30 myśliwców F-16.
Pokaż od:
28 maja 21:05

Po rosyjskim ataku bombowym na Toreck w obwodzie donieckim zginęły dwie osoby, a trzy zostały ranne - poinformował szef obwodowej administracji Wadym Fiłaszkin.

28 maja 20:33

Europejscy przywódcy: Ukraina potrzebuje amunicji

Kluczowe są dostawy amunicji i broni przeciwlotniczej dla Ukrainy - zgodzili się przywódcy Polski, Czech, Danii, Holandii, Łotwy i Ukrainy na “Szczycie Amunicyjnym” w Pradze.

Premier Czech Petr Fiala podkreślił, że do czeskiej inicjatywy przystąpiło 15 państw Unii Europejskiej i NATO, które przekazały na ten cel ponad 1,6 mld euro. Dodał, że pierwsze tysiące sztuk amunicji artyleryjskiej kalibru 155 mm - dostosowanego do sprzętu NATO - dotrą na Ukrainę w czerwcu. Władze w Kijowie mogą spodziewać się pierwszej dostawy w ciągu najbliższych kilku dni.

Obecny na szczycie Andrzej Duda podkreślał, że Rosja przygotowuje się do kolejnej ofensywy na Ukrainie i posiada zdolność odnawiania potencjału wojskowego - nie tylko żołnierzy, ale także broni i amunicji. - Gospodarka rosyjska weszła na szlak wojenny - zaznaczył Duda.

Tymczasem Ukraina zmaga się z niedoborem amunicji i ograniczoną zdolnością odnawiania swoich zasobów. - Gros odpowiedzialności za dostarczanie Ukrainie amunicji spoczywa na ramionach Zachodu - podkreślił.

Premier Ukrainy Denys Szmyhal zaznaczył, że jego kraj potrzebuje najszybciej jak to możliwe przynajmniej siedmiu systemów rakietowych Patriot oraz nowoczesnych samolotów bojowych, w tym F-16, które - jak mówił - mają dotrzeć na Ukrainę latem tego roku.

Źródło: PAP

28 maja 19:57

Kijów porozumiał się z Hiszpanią w sprawie wzmocnienia ukraińskiej obrony powietrznej, ale szczegóły nie zostaną ujawnione do czasu zatwierdzenia wszystkich dostaw - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na wtorkowej konferencji prasowej w Lizbonie.

Dwustronne umowy o bezpieczeństwie przewidują długoterminowe zobowiązania państw do udzielania pomocy wojskowej, ale obecnie priorytetem jest obrona powietrzna, jak powiedział Zełenski.

28 maja 19:38

"Przepis o transparentności finansowania", który tutejsza opozycja wprost nazywa "rosyjskim" - pisze Wiktoria Bieliaszyn.

28 maja 19:20

Pieskow: Rosja nie powinna ustępować

- Rosja powinna nie ustępować i kontynuować "specjalną operację wojskową" na Ukrainie w odpowiedzi na militarny zapał Zachodu -  powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Dodał, że państwa zachodnie nie są jednomyślne w sprawie ataków armii ukraińskiej na terytorium Rosji z wykorzystaniem zachodniej broni.

28 maja 18:24

Nie będzie uruchomienia elektrowni atomowej w Zaporożu podczas okupacji

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) osiągnęła porozumienie z Rosją ws. bezpieczeństwa Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w Enerhodarze na Ukrainie – poinformował we wtorek dyrektor generalny Agencji Rafael Grossi, cytowany przez Reuters.

Szef Rosatomu Aleksiej Lichaczew oznajmił, że Rosja nie planuje na razie ponownego uruchomienia siłowni w Enerhodarze.

Jednak Reuters podaje, że w połowie maja grupa Greenpeace przedłożyła Rosatomowi oficjalne zapytanie dotyczące elektrowni i dowiedziała się, że planowane jest jej uruchomienie, które może się wiązać z "bezprecedensową eskalacją" zagrożeń.

Od początku inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r. Rada Gubernatorów MAEA przyjęła cztery uchwały potępiające działania Rosji przeciwko ukraińskim obiektom nuklearnym.

Źródło: PAP

28 maja 17:47

Wsparcie dla Ukrainy to priorytet UE

Rada do Spraw Zagranicznych UE określiła pięć głównych priorytetów Unii Europejskiej w obszarze bezpieczeństwa i obrony.

Pierwszym z nich jest "niezachwiane wsparcie UE dla Ukrainy (...) w jej uznanych międzynarodowo granicach".

Kolejny to "konieczność zapewnienia dostępności produktów obronnych oraz wzmocnienia bazy technologiczno-przemysłowej UE w zakresie obronności, tak aby była ona w stanie sprostać potrzebom sił zbrojnych państw członkowskich i ich partnerów".

28 maja 17:27

Nie ma konsensusu wśród krajów UE w sprawie konieczności wysyłania na Ukrainę instruktorów do szkolenia ukraińskiego wojska - stwierdził szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

Jednocześnie nie wykluczył, że sytuacja może się w przyszłości zmienić. 

W UE istnieją programy szkoleniowe dla ukraińskich żołnierzy, ale nie na terenie Ukrainy.

28 maja 16:43

Ukraina. Więźniowie będą walczyć w oddziałach szturmowych

Ponad 600 skazanych zgłosiło się do służby wojskowej. Po szkoleniu zostaną włączeni do oddziałów szturmowych – poinformował ukraiński minister sprawiedliwości Denys Maluska, podaje Jarosław Junko - korespondent PAP z Kijowa.

Maluska szacował wcześniej, że liczba osadzonych w zakładach karnych, którzy mogliby zostać zmobilizowani, wynosi około 10-20 tys.

Prawo zwolnienia z odbywania wyroku nie będzie przysługiwało karanym za umyślne zabójstwa, pedofilię, korupcję oraz skazanym za przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu państwa.

28 maja 16:23

Komitet Kultury Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (PACE) uznał wymazywanie ukraińskiej tożsamości kulturowej za narzędzie wojny Federacji Rosyjskiej z Ukrainą i element ludobójczej polityki mającej na celu zniszczenie narodu ukraińskiego - podała deputowana Rady Najwyższej Ukrainy Jewgienija Krawczuk.

W przyjętej rezolucji zaproponowano m.in. zapewnienie pełnego odszkodowania w oparciu o prawo międzynarodowe, w szczególności poprzez restytucję, rehabilitację i zadośćuczynienie.

28 maja 16:05

Putin: Kadencja Zełenskiego się skończyła

Władimir Putin oświadczył, że Wołodymyr Zełenski według niego nie jest już prezydentem Ukrainy.

- Jedyną prawowitą władzą na Ukrainie pozostaje Rada Najwyższa i jej przewodniczący – powiedział prezydent Federacji Rosyjskiej podczas wizyty w Uzbekistanie, jak podaje reżimowa agencja informacyjna RIA Novosti.

- Ściśle rzecz biorąc, według wstępnej oceny jedynym prawowitym rządem [w Ukrainie] pozostaje parlament i przewodniczący Rady - mówił Putin. - W zasadzie, gdyby chcieli przeprowadzić wybory prezydenckie, konieczne byłoby ich uchylenie wprowadzenie stanu wojennego i zorganizowanie wyborów. Ale nie chcieli tego zrobić - dodał.

28 maja 15:46

"W wojennym krajobrazie trudniej żyć zwierzętom. W tym orlikom grubodziobym, charyzmatycznym ptakom drapieżnym, które są narażone na wyginięcie" - pisze Robert Jurszo.

28 maja 15:27

Rosjanie atakują w kierunku Charkowa. Nasiliła się liczba starć bojowych. Walki trwają w rejonie Staricy i Lipcowa, gdzie Rosjanie użyli siedmiu rakiet przeciwpancernych - podaje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Oprócz tego wciąż ostrzeliwują artylerią przygraniczne rejony obwodów czernihowskiego i sumskiego.

28 maja 15:03

Sikorski: omijanie sankcji wobec Rosji jest przestępstwem

- Federacja Rosyjska nadal jest agresorem, nadal łamie prawo międzynarodowe, nadal prowadzi okrutną wojnę w Ukrainie i sankcje są jednym z ważniejszych instrumentów, jakie ma społeczność międzynarodowa, aby się temu przeciwstawić - powiedział dziś szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski po spotkaniu ze specjalnym przedstawicielem UE ds. sankcji Davidem O'Sullivanem.

Sikorski podkreślił, że ważne jest nie tylko nakładanie sankcji na osoby i podmioty, ale również skuteczne ich egzekwowanie. - Nie ma przyzwolenia na udział europejskich przedsiębiorstw we wspieraniu rosyjskiej gospodarki, co umożliwia Rosji kontynuowanie tej wojny - podkreślił.

Zwrócił się do szefów polskich przedsiębiorstw i zaznaczył, że omijanie europejskich sankcji jest przestępstwem.

28 maja 14:57

Dziś rano Rosjanie zrzucili półtoratonową bombę lotniczą na Ołeksijewo-Drużkiwkę pod Kramatorskiem w obwodzie donieckim  - poinformował szef obwodowej administracji wojskowej Wadym Fiłaszkin.

Ranne są trzy osoby, w tym dziecko. Uszkodzonych zostało około stu domów. Trzy z nich zostały niemal doszczętnie zniszczone - dodał Fiłaszkin.

28 maja 14:43

"Od dwóch lat Polska jest głównym ośrodkiem dostaw paliw do Ukrainy, która odpiera agresję Rosji. I statystyki zużycia paliw w Polsce obejmują częściowo wywóz paliw do Ukrainy, mącąc obraz sytuacji na polskim rynku" - pisze Andrzej Kublik.

28 maja 14:24

Wkrótce 14. pakiet sankcji UE wobec Rosji?

- Mamy nadzieję, że pakiet 14. sankcji wobec Rosji zostanie przyjęty do końca naszej prezydencji w UE - powiedział premier Belgii Alexander De Croo.

Prezydencja Belgii kończy się 30 czerwca.

- Zobowiązujemy się do zwiększenia pomocy na ożywienie gospodarcze i odbudowę infrastruktury krytycznej - dodał De Croo.

Według niego to porozumienie "potwierdza także wsparcie Belgii dla Ukrainy na drodze do UE i NATO".

- Wygracie, a naszym obowiązkiem jest pomóc wam wygrać - podkreślił belgijski premier. - Wynik tej wojny jest decydujący dla naszych europejskich interesów, wartości i bezpieczeństwa. Belgia stoi i nadal będzie stać ramię w ramię z Ukrainą i jej ludźmi. Chwała Ukrainie! - dodał.

28 maja 13:56

MAEA: ponowne uruchomienie elektrowni jądrowej w Zaporożu jest obecnie niemożliwe

"Rozmawialiśmy o możliwości ponownego uruchomienia elektrowni jądrowej w Zaporożu, co w tej chwili według powszechnego zrozumienia wydaje się niemożliwe" – powiedział Rafael Grossi, dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), po negocjacjach w Królewcu z szefem Rosatomu Aleksiejem Lichaczewem.

Grossi wezwał do zapewnienia warunków wykluczających jakikolwiek incydent nuklearny spowodowany wpływami zewnętrznymi.

Wojska rosyjskie zajęły elektrownię jądrową w Zaporożu w lutym 2022 r. Elektrownia jądrowa w Zaporożu od tego czasu nie produkuje prądu, ale sama wymaga stałego dostarczania prądu do chłodzenia jednego z reaktorów, który nie jest całkowicie odłączony od sieci.

Stacja jest przedmiotem ciągłych ataków, za które obwiniają się wzajemnie Moskwa i Kijów.

Źródło: BBC

28 maja 13:40

Z niebezpiecznych obszarów obwodów charkowskiego i sumskiego ewakuowano 20 tys. osób

Z niebezpiecznych obszarów obwodów charkowskiego i sumskiego ewakuowano około 20 tysięcy osób - ogłosiła wicepremier, minister ds. reintegracji terytoriów czasowo okupowanych Iryna Wereszczuk.

"Mamy trzy rejony obwodu charkowskiego i pięć rejonów obwodu sumskiego, skąd ogłoszono obowiązkową ewakuację. Na dzień dzisiejszy ewakuowano już około 20 tys. osób. Jadą zarówno sami, jak i przy pomocy wolontariuszy, oraz dzięki Państwowej Służbie Ratunkowej" – powiedziała Wereszczuk, którą cytuje serwis "Ukrinform"

28 maja 13:20

Szwecja wstrzymuje przekazanie Ukrainie samolotów bojowych Gripen

Szwecja wstrzymuje plan przekazania Ukrainie samolotów bojowych Gripen - poinformował we wtorek szwedzki minister obrony Pal Jonson. Jako powód wymienił prośbę sojuszników, aby skupić się na jednym modelu myśliwców, czyli amerykańskich F-16 - donosi PAP.

"Wprowadzenie dwóch systemów myśliwców jednocześnie byłoby problematyczne" - podkreślił Jonson cytowany przez agencję.