Po rosyjskim ataku bombowym na Toreck w obwodzie donieckim zginęły dwie osoby, a trzy zostały ranne - poinformował szef obwodowej administracji Wadym Fiłaszkin.
Kluczowe są dostawy amunicji i broni przeciwlotniczej dla Ukrainy - zgodzili się przywódcy Polski, Czech, Danii, Holandii, Łotwy i Ukrainy na “Szczycie Amunicyjnym” w Pradze.
Premier Czech Petr Fiala podkreślił, że do czeskiej inicjatywy przystąpiło 15 państw Unii Europejskiej i NATO, które przekazały na ten cel ponad 1,6 mld euro. Dodał, że pierwsze tysiące sztuk amunicji artyleryjskiej kalibru 155 mm - dostosowanego do sprzętu NATO - dotrą na Ukrainę w czerwcu. Władze w Kijowie mogą spodziewać się pierwszej dostawy w ciągu najbliższych kilku dni.
Obecny na szczycie Andrzej Duda podkreślał, że Rosja przygotowuje się do kolejnej ofensywy na Ukrainie i posiada zdolność odnawiania potencjału wojskowego - nie tylko żołnierzy, ale także broni i amunicji. - Gospodarka rosyjska weszła na szlak wojenny - zaznaczył Duda.
Tymczasem Ukraina zmaga się z niedoborem amunicji i ograniczoną zdolnością odnawiania swoich zasobów. - Gros odpowiedzialności za dostarczanie Ukrainie amunicji spoczywa na ramionach Zachodu - podkreślił.
Premier Ukrainy Denys Szmyhal zaznaczył, że jego kraj potrzebuje najszybciej jak to możliwe przynajmniej siedmiu systemów rakietowych Patriot oraz nowoczesnych samolotów bojowych, w tym F-16, które - jak mówił - mają dotrzeć na Ukrainę latem tego roku.
Źródło: PAP
Kijów porozumiał się z Hiszpanią w sprawie wzmocnienia ukraińskiej obrony powietrznej, ale szczegóły nie zostaną ujawnione do czasu zatwierdzenia wszystkich dostaw - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na wtorkowej konferencji prasowej w Lizbonie.
Dwustronne umowy o bezpieczeństwie przewidują długoterminowe zobowiązania państw do udzielania pomocy wojskowej, ale obecnie priorytetem jest obrona powietrzna, jak powiedział Zełenski.
"Przepis o transparentności finansowania", który tutejsza opozycja wprost nazywa "rosyjskim" - pisze Wiktoria Bieliaszyn.
- Rosja powinna nie ustępować i kontynuować "specjalną operację wojskową" na Ukrainie w odpowiedzi na militarny zapał Zachodu - powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.
Dodał, że państwa zachodnie nie są jednomyślne w sprawie ataków armii ukraińskiej na terytorium Rosji z wykorzystaniem zachodniej broni.
Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) osiągnęła porozumienie z Rosją ws. bezpieczeństwa Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w Enerhodarze na Ukrainie – poinformował we wtorek dyrektor generalny Agencji Rafael Grossi, cytowany przez Reuters.
Szef Rosatomu Aleksiej Lichaczew oznajmił, że Rosja nie planuje na razie ponownego uruchomienia siłowni w Enerhodarze.
Jednak Reuters podaje, że w połowie maja grupa Greenpeace przedłożyła Rosatomowi oficjalne zapytanie dotyczące elektrowni i dowiedziała się, że planowane jest jej uruchomienie, które może się wiązać z "bezprecedensową eskalacją" zagrożeń.
Od początku inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r. Rada Gubernatorów MAEA przyjęła cztery uchwały potępiające działania Rosji przeciwko ukraińskim obiektom nuklearnym.
Źródło: PAP
Rada do Spraw Zagranicznych UE określiła pięć głównych priorytetów Unii Europejskiej w obszarze bezpieczeństwa i obrony.
Pierwszym z nich jest "niezachwiane wsparcie UE dla Ukrainy (...) w jej uznanych międzynarodowo granicach".
Kolejny to "konieczność zapewnienia dostępności produktów obronnych oraz wzmocnienia bazy technologiczno-przemysłowej UE w zakresie obronności, tak aby była ona w stanie sprostać potrzebom sił zbrojnych państw członkowskich i ich partnerów".
Nie ma konsensusu wśród krajów UE w sprawie konieczności wysyłania na Ukrainę instruktorów do szkolenia ukraińskiego wojska - stwierdził szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.
Jednocześnie nie wykluczył, że sytuacja może się w przyszłości zmienić.
W UE istnieją programy szkoleniowe dla ukraińskich żołnierzy, ale nie na terenie Ukrainy.
Ponad 600 skazanych zgłosiło się do służby wojskowej. Po szkoleniu zostaną włączeni do oddziałów szturmowych – poinformował ukraiński minister sprawiedliwości Denys Maluska, podaje Jarosław Junko - korespondent PAP z Kijowa.
Maluska szacował wcześniej, że liczba osadzonych w zakładach karnych, którzy mogliby zostać zmobilizowani, wynosi około 10-20 tys.
Prawo zwolnienia z odbywania wyroku nie będzie przysługiwało karanym za umyślne zabójstwa, pedofilię, korupcję oraz skazanym za przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu państwa.
Komitet Kultury Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (PACE) uznał wymazywanie ukraińskiej tożsamości kulturowej za narzędzie wojny Federacji Rosyjskiej z Ukrainą i element ludobójczej polityki mającej na celu zniszczenie narodu ukraińskiego - podała deputowana Rady Najwyższej Ukrainy Jewgienija Krawczuk.
W przyjętej rezolucji zaproponowano m.in. zapewnienie pełnego odszkodowania w oparciu o prawo międzynarodowe, w szczególności poprzez restytucję, rehabilitację i zadośćuczynienie.
Władimir Putin oświadczył, że Wołodymyr Zełenski według niego nie jest już prezydentem Ukrainy.
- Jedyną prawowitą władzą na Ukrainie pozostaje Rada Najwyższa i jej przewodniczący – powiedział prezydent Federacji Rosyjskiej podczas wizyty w Uzbekistanie, jak podaje reżimowa agencja informacyjna RIA Novosti.
- Ściśle rzecz biorąc, według wstępnej oceny jedynym prawowitym rządem [w Ukrainie] pozostaje parlament i przewodniczący Rady - mówił Putin. - W zasadzie, gdyby chcieli przeprowadzić wybory prezydenckie, konieczne byłoby ich uchylenie wprowadzenie stanu wojennego i zorganizowanie wyborów. Ale nie chcieli tego zrobić - dodał.
"W wojennym krajobrazie trudniej żyć zwierzętom. W tym orlikom grubodziobym, charyzmatycznym ptakom drapieżnym, które są narażone na wyginięcie" - pisze Robert Jurszo.
Rosjanie atakują w kierunku Charkowa. Nasiliła się liczba starć bojowych. Walki trwają w rejonie Staricy i Lipcowa, gdzie Rosjanie użyli siedmiu rakiet przeciwpancernych - podaje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Oprócz tego wciąż ostrzeliwują artylerią przygraniczne rejony obwodów czernihowskiego i sumskiego.
- Federacja Rosyjska nadal jest agresorem, nadal łamie prawo międzynarodowe, nadal prowadzi okrutną wojnę w Ukrainie i sankcje są jednym z ważniejszych instrumentów, jakie ma społeczność międzynarodowa, aby się temu przeciwstawić - powiedział dziś szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski po spotkaniu ze specjalnym przedstawicielem UE ds. sankcji Davidem O'Sullivanem.
Sikorski podkreślił, że ważne jest nie tylko nakładanie sankcji na osoby i podmioty, ale również skuteczne ich egzekwowanie. - Nie ma przyzwolenia na udział europejskich przedsiębiorstw we wspieraniu rosyjskiej gospodarki, co umożliwia Rosji kontynuowanie tej wojny - podkreślił.
Zwrócił się do szefów polskich przedsiębiorstw i zaznaczył, że omijanie europejskich sankcji jest przestępstwem.
Dziś rano Rosjanie zrzucili półtoratonową bombę lotniczą na Ołeksijewo-Drużkiwkę pod Kramatorskiem w obwodzie donieckim - poinformował szef obwodowej administracji wojskowej Wadym Fiłaszkin.
Ranne są trzy osoby, w tym dziecko. Uszkodzonych zostało około stu domów. Trzy z nich zostały niemal doszczętnie zniszczone - dodał Fiłaszkin.
"Od dwóch lat Polska jest głównym ośrodkiem dostaw paliw do Ukrainy, która odpiera agresję Rosji. I statystyki zużycia paliw w Polsce obejmują częściowo wywóz paliw do Ukrainy, mącąc obraz sytuacji na polskim rynku" - pisze Andrzej Kublik.
- Mamy nadzieję, że pakiet 14. sankcji wobec Rosji zostanie przyjęty do końca naszej prezydencji w UE - powiedział premier Belgii Alexander De Croo.
Prezydencja Belgii kończy się 30 czerwca.
- Zobowiązujemy się do zwiększenia pomocy na ożywienie gospodarcze i odbudowę infrastruktury krytycznej - dodał De Croo.
Według niego to porozumienie "potwierdza także wsparcie Belgii dla Ukrainy na drodze do UE i NATO".
- Wygracie, a naszym obowiązkiem jest pomóc wam wygrać - podkreślił belgijski premier. - Wynik tej wojny jest decydujący dla naszych europejskich interesów, wartości i bezpieczeństwa. Belgia stoi i nadal będzie stać ramię w ramię z Ukrainą i jej ludźmi. Chwała Ukrainie! - dodał.
"Rozmawialiśmy o możliwości ponownego uruchomienia elektrowni jądrowej w Zaporożu, co w tej chwili według powszechnego zrozumienia wydaje się niemożliwe" – powiedział Rafael Grossi, dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), po negocjacjach w Królewcu z szefem Rosatomu Aleksiejem Lichaczewem.
Grossi wezwał do zapewnienia warunków wykluczających jakikolwiek incydent nuklearny spowodowany wpływami zewnętrznymi.
Wojska rosyjskie zajęły elektrownię jądrową w Zaporożu w lutym 2022 r. Elektrownia jądrowa w Zaporożu od tego czasu nie produkuje prądu, ale sama wymaga stałego dostarczania prądu do chłodzenia jednego z reaktorów, który nie jest całkowicie odłączony od sieci.
Stacja jest przedmiotem ciągłych ataków, za które obwiniają się wzajemnie Moskwa i Kijów.
Źródło: BBC
Z niebezpiecznych obszarów obwodów charkowskiego i sumskiego ewakuowano około 20 tysięcy osób - ogłosiła wicepremier, minister ds. reintegracji terytoriów czasowo okupowanych Iryna Wereszczuk.
"Mamy trzy rejony obwodu charkowskiego i pięć rejonów obwodu sumskiego, skąd ogłoszono obowiązkową ewakuację. Na dzień dzisiejszy ewakuowano już około 20 tys. osób. Jadą zarówno sami, jak i przy pomocy wolontariuszy, oraz dzięki Państwowej Służbie Ratunkowej" – powiedziała Wereszczuk, którą cytuje serwis "Ukrinform".
Szwecja wstrzymuje plan przekazania Ukrainie samolotów bojowych Gripen - poinformował we wtorek szwedzki minister obrony Pal Jonson. Jako powód wymienił prośbę sojuszników, aby skupić się na jednym modelu myśliwców, czyli amerykańskich F-16 - donosi PAP.
"Wprowadzenie dwóch systemów myśliwców jednocześnie byłoby problematyczne" - podkreślił Jonson cytowany przez agencję.