Rosja przygotowuje się do dużej ofensywy w maju lub czerwcu a jej celem będzie najprawdopodobniej Charków - ocenił w rozmowie z Politico szef kancelarii Zełenskiego Andrij Jermak. Władze obwodu rostowskiego podały, że w nocy nad Mrozowskiem zestrzelono 40 dronów. Ukraińskie media poinformowały, że podczas ataku, za którym stoi m.in. SBU, zniszczono co najmniej 6 samolotów wojskowych oraz uszkodzono kolejnych 8.
Pokaż od:
5 kwietnia 21:59

To wszystko na dziś. Dziękujemy za śledzenie naszej relacji i zapraszamy jutro.

5 kwietnia 21:55
5 kwietnia 21:46

Od połowy marca państwa bałtyckie zaczęły nakładać kary finansowe na właścicieli samochodów osobowych zarejestrowanych w Rosji, które nie opuściły terytorium tych państw.

5 kwietnia 21:30

W obwodzie sumskim rozpoczęto ewakuację dzieci, poinformowało Ministerstwo ds. Reintegracji Tymczasowo Okupowanych Terytoriów Ukrainy. Ewakuowanych ma być 297 dzieci z 52 osiedli. Zostaną one ewakuowane wraz z rodzicami lub innymi opiekunami prawnymi do bezpieczniejszych regionów.

5 kwietnia 21:25

Minister Obrony Ukrainy razem z naczelnym dowódcą ukraińskich Sił Zbrojnych odbył rozmowę telefoniczną z szefem Pentagonu.

- Szczegółowo informowaliśmy Sekretarza Obrony o aktualnej sytuacji i niedawnych rosyjskich atakach na ukraińskie miasta i infrastrukturę cywilną. Jeszcze raz podkreśliłem: Ukraina potrzebuje więcej systemów obrony powietrznej i rakiet - napisał Rustem Umerov.

5 kwietnia 21:12

Zełenski: obwód czernihowski, jak wszystkie nasze obszary przygraniczne, jest narażony na ciągłe rosyjskie naloty i terror

5 kwietnia 21:00

Rosyjskie agencje podróży reklamują wycieczkę pod hasłem „Pjongjang otwiera drzwi". Cena 750 dol. obejmuje cenę przelotu z Władywostoku oraz noclegów w hotelach. Dodatkowe wydatki – pamiątki, alkohol i skipassy – turysta pokrywa z własnej kieszeni.

5 kwietnia 20:41

Ukraińska armia odpiera rosyjski atak w pobliżu wsi Terny w obwodzie donieckim

5 kwietnia 20:35

- Platforma gospodarcza "Made in Ukraine" została zaprezentowana w obwodzie czernihowskim. Ma na celu zapewnienie wymiernego wsparcia regionom naszego kraju. Dziś, oprócz priorytetowego przemysłu obronnego, do innych ważnych sektorów zalicza się przemysł chemiczny, budownictwo, inżynierię mechaniczną, logistykę i wiele innych gałęzi przemysłu - poniformował w swoich mediach społecznościowych Wołodymyr Zełenski. 

- Jestem wdzięczny przedstawicielom biznesu za utworzenie i utrzymanie miejsc pracy. A gdy uda się je pomnożyć, będzie to rzeczywiście wielki sukces całego kraju - dodał. 

5 kwietnia 20:27
5 kwietnia 20:15

Jej prace chciał zniszczyć Putin. Po inwazji Rosji na Ukrainę niezwykłym talentem Marii Prymaczenko zainteresował się cały świat.

5 kwietnia 20:00

- Zorganizowałem spotkanie koordynacyjne w obwodzie czernihowskim, aby omówić bezpieczeństwo i sytuację społeczno-gospodarczą - napisał na X (dawniej Twitter) Wołodymyr Zełeński. 

- Jestem wdzięczny wszystkim, którzy chronią region. Wszystkim, którzy pracują, zachowują miejsca pracy, płacą podatki i zapewniają naszym dzieciom możliwości nauki. Dziękuję wszystkim, którzy pomimo rosyjskiego terroru sprawiają, że życie toczy się normalnie - dodał. 

5 kwietnia 19:50

 Flaga Imperium Rosyjskiego została uznana w Mołdawii za "symbol ekstremistyczny".

5 kwietnia 19:41

Wśród ofiar ataku na Zaporoże jest dwóch dziennikarzy, poinformował Igor Kłymenko, ukraiński minister spraw wewnętrznych.

5 kwietnia 19:37

- W ciągu ostatnich lat kilku pracowników rosyjskiej misji zostało wydalonych z kwatery głównej NATO w związku z podejrzeniem o szpiegostwo - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w wywiadzie udzielonym niemieckiemu dziennikowi "Bild". 

- Zdaliśmy sobie sprawę, że prowadzili oni działalność, która w rzeczywistości nie była pracą dyplomatyczną, ale wywiadowczą - stwierdził szef NATO. Stoltenberg nie powiedział, ilu Rosjan zostało wydalonych, ani nie podał żadnych szczegółów.

5 kwietnia 19:25

Liczba rannych w wyniku dzisiejszych rosyjskich ataków na Zaporoże wzrosła do 19.

5 kwietnia 19:20

Moment rosyjskiego ataku na Zaporoże

5 kwietnia 19:08

Ukraiński pojazd bezzałogowy wysadził most w kierunku Bachmutu

5 kwietnia 19:00

NASK ramię w ramię z wicepremierem Krzysztofem Gawkowskim ogłasza w przededniu wyborów samorządowych strategię walki z dezinformacją. Choć ta może namieszać w wynikach już w niedzielę, największe obawy związane są z rosyjskimi wpływami na wybory do europarlamentu.

5 kwietnia 18:50

- W tych dniach przypada druga rocznica wyzwolenia miast i gmin naszych północnych regionów spod okupacji rosyjskiej. Armia rosyjska uciekła z obwodów czernihowskiego, sumskiego i kijowskiego dwa lata temu pod ostrzałem ukraińskich obrońców. Oddajemy cześć tym, którzy wtedy nie ustępowali. Oddajemy cześć tym, którzy obecnie walczą za Ukrainę, a także wszystkim, którzy pracują na rzecz wzmocnienia Ukrainy i ratowania życia naszych ludzi i całego narodu - napisał prezydent Ukrainy.