Podczas ataku Sił Obronnych Ukrainy na lotnisko Belbek na okupowanym Krymie trafione zostały co najmniej trzy samoloty Sił Zbrojnych Rosji. Trybunał ONZ uznał, że Federacja Rosyjska naruszyła porozumienia w sprawie finansowania terroryzmu i zwalczania dyskryminacji rasowej. W nocy ukraińskie drony zaatakowały rafinerię ropy naftowej koncernu "Łukoil" w rosyjskim Wołgogradzie w Rosji. Była to operacja specjalna SBU.
Pokaż od:
3 lutego 23:04

Dziękujemy za lekturę relacji na żywo i zapraszamy jutro od 7:00.

3 lutego 22:24

Po ataku ukraińskich dronów całą noc gaszono pożar rafinerii rosyjskiego koncernu Łukoil w Wołgogradzie. To największa rafineria na południu Rosji.

3 lutego 22:07

Ukraina i Francja bliskie sfinalizowania dwustronnej umowy ws. gwarancji bezpieczeństwa

Ukraina i Francja są bliskie sfinalizowania dwustronnej umowy ws. gwarancji bezpieczeństwa - przekazała w sobotę kancelaria prezydenta Ukrainy.

W Kijowie prowadzone były dzisiaj przedstawicieli ukraińskich władz oraz francuskiej delegacji w sprawie umowy dwustronnej zawierającej gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy ze strony Francji.

W rozmowach z szefem kancelarii Wołodymyra Zełenskiego Andrijem Jermakiem uczestniczyli m. in. doradca dyplomatyczny Prezydenta Francji Emmanuel Bonn, szef sztabu wojskowego Prezydenta Francji Fabien Mandon, a także doradcy francuskiego prezydenta Xavier Chatel i Bertrand Buschwalter.

"Dzisiaj nasze zespoły negocjacyjne zrobiły wymierne postępy i były bliskie sfinalizowania porozumienia dwustronnego"

- przekazał Jermak cytowany w komunikacie prasowym kancelarii ukraińskiej głowy państwa.

Prezydent Republiki Francuskiej Emmanuel Macron zapowiedział w styczniu zaplanowaną na luty wizytę w Kijowie, podczas której ma dojść finalizacji zawarcia umowy ws. gwarancji bezpieczeństwa między dwoma państwami.

3 lutego 21:47

Rosyjskie media: Tucker Carslon przyleciał do Moskwy

Według rosyjskiego portalu Mash jeden z najpopularniejszych prawicowych dziennikarzy w Stanach Zjednoczonych i były prezenter stacji Fox News Tucker Carlson przebywa obecnie w Moskwie.

Dziś Carlsona sfotografowano wśród publiczności opery "Spartakus" w moskiewskim Teatrze Bolszoj. Dwa dni temu kontrowersyjny prezenter był widziany na lotnisku w Stambule, gdzie wsiadł na pokład samolotu Turkish Airlines lecącego do stolicy Federacji Rosyjskiej.

Carlson kilkukrotnie w przeszłości wyrażał chęć przeprowadzenia rozmowy z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. We wrześniu ubiegłego roku dziennikarz powiedział szwajcarskiemu portalowi Die Weltwoche, że jego próby nagrania wywiadu z prezydentem Rosji zostały zablokowane "przez rząd Stanów Zjednoczonych".

Od czerwca 2023 roku Carlson publikuje odcinki swojego programu na portalu X. Dwa miesiące wcześniej rozstał się z konserwatywną stacją Fox News, w której pracował 14 lat i prowadził m. in. cieszący się ogromną oglądalnością program publicystyczny "Tucker Carslon Tonight".

3 lutego 20:57

Potrzebujemy silnych armii narodowych, takich jak Wojsko Polskie, z którego Polska może być dumna, ale też wspólnych europejskich jednostek - mówi Manfred Weber, przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej.

3 lutego 20:47

Sikorski o słowach Dudy: Każdemu zdarza się przejęzyczenie

- Doprecyzowanie słów przez prezydenta Andrzeja Dudę na temat Krymu zamyka sprawę - skomentował dzisiejszy tweet prezydenta Andrzeja Dudy, w którym prezydent tłumaczy swoje wczorajsze słowa o Krymie z wywiadu dla Kanału Zero, szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski.

"Moje działania i stanowisko w sprawie rosyjskiej brutalnej agresji na Ukrainę były i są od pierwszego dnia jednoznaczne: Rosja łamie prawo międzynarodowe, jest agresorem i okupantem. Napaść rosyjska na Ukrainę i okupacja międzynarodowo uznanych terytoriów Ukrainy, w tym Krymu, to zbrodnia. Ta wojna nie może się zakończyć zwycięstwem Rosji. Trzeba zatrzymać, pokonać i zablokować na przyszłość rosyjski imperializm. Ukraina musi wygrać, bo tę wojnę musi wygrać Wolny Świat. Wszyscy stoimy ramię w ramię przy wolnej, suwerennej i niepodległej Ukrainie przeciw agresji i brutalnemu imperializmowi!" - napisał prezydent na portalu X (dawniej Twitter).

- Każdemu zdarza się przejęzyczenie. Każdemu się zdarza pomylić. Wydaje mi się, że sympatia prezydenta Dudy wobec Ukrainy nie podlega wątpliwości. To są zawsze trudne kwestie, jeśli chodzi o historyczne analogie, ale mamy międzynarodowo uznane granice w Europie. Dwie wojny światowe po to, by ustanowić zasadę, że nie zmieniamy granic międzynarodowych siłą. Bo wszystkie granice w Europie są wynikiem sztucznych, historycznych, hipotetycznych wydarzeń. Gdybyśmy je zaczęli zmieniać, mielibyśmy walkę wszystkich ze wszystkim - powiedział Sikorski reporterom w Brukseli.

3 lutego 20:21

Ukraina otrzymała pakiet pomocy wojskowej od Estonii

Ukraina otrzymała kolejny pakiet pomocy wojskowej od Estonii - przekazało estońskie ministerstwo obrony.

"Ostatnie wydarzenia w Europie pokazują, że bardzo potrzebnych rakiet i innej pomocy wojskowej dla Ukrainy będą kontynuowane na dużą skalę. Wraz z sojusznikami wysyłamy w ten sposób jasny sygnał Kremlowi, że będziemy nadal wspierać Ukrainę aż do zwycięstwa” - oznajmił minister obrony Estonii Hanno Pevkur.

Pakiet zawiera m. in .systemy przeciwpancerne Javelin, karabiny maszynowe, amunicję do broni palnej i sprzęt do nurkowania.

3 lutego 20:11

W rosyjskim Biełgorodzie -położonym w sąsiadującym z Ukrainą obwodzie biełgorodzkim - nastąpiła przerwa w dostawie prądu. 

3 lutego 20:01

Właśnie dlatego rosyjska propaganda tak ochoczo nagłaśnia tę wypowiedź.

3 lutego 19:48

Rosjanie ostrzelali rejon nikopolski

Rosjanie ostrzelali rejon nikopolski w obwodzie dniepropietrowskim pięciokrotnie w ciągu doby - przekazał szef wojskowych władz obwodu Serhij Łysak.

Zniszczono ok. 30 wolnostojących domów mieszkalnych, a także uszkodzono linie elektryczne i gazociąg.

"Najeźdźcy strzelali z ciężkiej artylerii. Użyli dronów kamikadze. W sumie okolica przetrwała pięć ataków w ciągu dnia. Zaatakowano społeczności Nikopola i Myriwśka. Nie było ofiar" - napisał na Telegramie Łysak. 

3 lutego 19:39

Prezydent Andrzej Duda opublikował krótką wiadomość, w której próbuje tłumaczyć się z kontrowersyjnej wypowiedzi na temat Krymu z opublikowanej wczoraj rozmowy z dziennikarzami Kanału Zero. Przeciw słowom prezydenta, że Krym "przez większość czasu był w gestii Rosji" wypowiedzieli się m. in. ukraiński ambasador w Warszawie oraz minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Odnotowały je również ukraińskie i rosyjskie media.

3 lutego 19:26

Wywiad wojskowy Ukrainy przeprowadził próbę zamachu rosyjskiego pilota bombowca Tu-95

Rosyjski pilot wojskowy - dowódca załogi rosyjskiego bombowca Tu-95 - został celem próby zamachu - przekazało biuro prasowe wywiadu wojskowego Ukrainy (HUR).

Zamach na życie Ołega Stegaczewa - tak się nazywa urodzony w 1983 roku pilot - został przeprowadzony w miejscowości Engels w obwodzie saratowskim w południowo-zachodniej Rosji.

Jak podaje HUR, nie wiadomo, czy Stegaczew przeżył próbę zamachu. Wywiad wojskowy nie przyznał się wprost do odpowiedzialności za atak, ale w opublikowanym m. in. na Telegramie komunikacie zasugerował swój udział w operacji. 

"Przypominamy, że wszystkich zbrodniarzy wojennych czeka kara. Znamy wasze nazwiska, wasze adresy, wasze numery rejestracyjne samochodów, trasy, którymi jeździcie i zwyczaje" - czytamy we wiadomości.

3 lutego 17:42

- Rosja rozpoczęła tę wojnę na froncie ukraińskim, ale jej celem jest nie tylko Ukraina. Dlatego tak ważne jest utrzymanie maksymalnej konsolidacji wolnego świata i zrobienie wszystkiego, co możliwe i niemożliwe, aby zapewnić Ukrainie potencjał do zadawania Rosji klęsk. To jedyny język, który rozumie Moskwa - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w codziennym komunikacie wideo.

- Kontynuujemy współpracę z naszymi partnerami w celu nałożenia sankcji na Rosję, zakłócania rosyjskich programów uchylania się od przepisów sankcyjnych i dokładamy wszelkich starań, aby skonfiskować zamrożone rosyjskie aktywa. Jestem wdzięczny wszystkim, którzy pomagają nam w realizacji tego celu - kontynuował ukraiński prezydent.

3 lutego 16:19

SZU prezentują działanie nowej głowicy bojowej wyposażonej w ładunek termitu. Koszt produkcji jednej sztuki to zaledwie 450 hrywien ukraińskich (ok. 48 złotych). Nagranie pokazuje zrzucenie jej z drona do wrogiego pojazdu bojowego.

3 lutego 15:01

Finlandia opowiada się za przeznaczeniem 20 mld euro w ramach Europejskiego Funduszu Pokojowego jako długoterminowego wspólnego zobowiązania na rzecz Ukrainy, nazywając to "fantastycznym osiągnięciem", "jeśli będzie to możliwe" - powiedziała minister spraw zagranicznych Elina Valtonen.

3 lutego 14:50

Analitycy Deep State opublikowali nowe zdjęcia satelitarne lotniska Belbek na tymczasowo okupowanym Krymie. 

Zdjęcia wstępnie pokazują stanowisko dowodzenia 38. pułku lotnictwa myśliwskiego rosyjskich sił zbrojnych. Według rzecznika ukraińskich sił powietrznych Jurija Ignata co najmniej trzy samoloty zostały trafione pociskiem rakietowym. Nie wiadomo, ile jest ofiar śmiertelnych, ale rosyjskie media publiczne donoszą, że zginęło ponad 10 osób, w tym jeden z rosyjskich generałów.

3 lutego 14:40

Po ataku ukraińskich dronów rafineria koncernu "Łukoil" w Wołgogradzie wstrzyma część cyklu produkcyjnego - donosi Kommersant.

Według lokalnych mediów pożar uszkodził podstawową jednostkę rafinacji ropy naftowej o wydajności 3,5 miliona ton rocznie, drugą co do wielkości w rafinerii. Rafineria w Wołgogradzie jest jedną z największych w Rosji. Produkuje benzynę, olej napędowy i paliwo lotnicze, a także paliwo dla statków.

3 lutego 14:27

Już dziesiątki osób zostało zatrzymane w pobliżu Kremla na wiecu żon zmobilizowanych rosyjskich żołnierzy. Znaczna część zatrzymanych to dziennikarze, w tym zagranicznych mediów. Protestujący zebrali się przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Ogrodzie Aleksandra w pobliżu Kremla.

Ruch "Droga do domu" dąży do powrotu zmobilizowanych krewnych z frontu. Przedstawiciele ruchu udali się po wiecu do siedziby kampanii prezydenta Władimira Putina. 

Dziennikarze już zostali zwolnieni z komisariatu - podaje serwis SOTA. "Mówią, że to tylko test. Prosili o dokumenty, o przydział pracy, ciekawiło ich, co tam robię, skąd wiem o tej akcji” – wyjaśnił zwolniony jako pierwszy dziennikarz z Holandii. Dodał, że w czasie, gdy się z nim zajmowali, pozostali zatrzymani siedzieli w autobusie. Dziennikarz uważa jednak, że protokołów nikt nie będzie miał. Kolejnym po Holendrze zwolnionym był dziennikarz z Francji. Zauważył, że zatrzymywano osoby posiadające akredytację przy MSZ Rosji, co było dla niego czymś nowym, gdyż wcześniej nie dotykano zagranicznych dziennikarzy. 

Nadal przetrzymywani są krewni zmobilizowanych oraz mężczyźni wspierający ruch "Droga do domu".

3 lutego 14:15

Finlandia nie otworzy przejść granicznych z Rosją - przekazał premier tego kraju Petteri Orpo.

3 lutego 14:11

Z powodu braku pocisków Ukraina próbuje budować drony przy użyciu małych przedsiębiorstw - The Wall Street Journal

Jednocześnie trwa doskonalenie technologii. Obecnie Ukraina produkuje 62 rodzaje dronów, a jedna z firm stworzyła dużego drona, mogącego transportować nawet 9 kg materiałów wybuchowych.

Jedno z przedsiębiorstw, zatrudniające kilkudziesięciu pracowników, produkuje 3000 dronów FPV miesięcznie i planuje potroić produkcję. W obliczu zagrożenia atakami rakietowymi producenci rozpraszają produkcję na małe fabryki, a większość części powstaje na drukarkach 3D.