Szef MSWiA Marcin Kierwiński powiedział w piątek w "Jeden na jeden", że w połowie lutego ma zostać zamknięty audyt dotyczący wybuchu granatnika w gabinecie byłego komendanta Jarosława Szymczyka. W "Czarno na białym" w TVN24 wojskowi nawigatorzy Wiesław Chrzanowski i Kazimierz Grono oraz architekt Marek Dąbrowski przyznali, że raport podkomisji smoleńskiej powstawał pod tezę Antoniego Macierewicza.
Pokaż od:
19 stycznia 22:07

Morawiecki: W Polsce robi się druga Białoruś

Były premier Mateusz Morawiecki spotkał się w piątek z mieszkańcami w starostwie w Łęcznej i wzywał zebrane tam osoby, by dały swój opór polityce bieżącego rządu.

- [Należy dać opór] temu, że miała być Europa, a robi się druga Białoruś. Żeby ten opór był słyszalny i coraz głośniejszy - mówił Mateusz Morawiecki.

- Zamiast poszerzenia sfery wolności, zamiast przywrócenia – jak to oni mówią – zasad demokracji, mamy coś, co na użytek bieżących chwil, miesięcy, nazwałem demokraturą, czyli tu są elementy dyktatu państwa, dyktatury państwowej, połączone z pozornie obowiązującymi mechanizmami demokratycznymi - kontynuował były premier.

Według Morawieckiego "naród chciał dać [PiS-owi] żółtą kartkę, a dał czerwoną” i wezwał on, by również kartkę czerwoną, albo "co najmniej pomarańczową" Polacy dali obecnemu rządowi.

19 stycznia 21:06

Rzeczniczka Partii Razem Dorota Olko podczas rozmowy na antenie radia RMF FM została zapytana o plany udziału Razem we wspólnej liście Koalicji Obywatelskiej i Lewicy w wyborach do Sejmików

- W kwestii sejmików dopuszczałabym taki wariant. Nie jest to moja lista marzeń, wolelibyśmy na pewno koalicję lewicową (...). Mamy świadomość, że przy startach sejmikowych są potrzebne starty większe, koalicyjne. W wyborach samorządowych mamy problem z wysokimi progami naturalnymi. Przy sejmikach jest to do rozważenia. (...) Nie mówię nie - powiedziała Olko.

Wczoraj wieczorem Zarząd Nowej Lewicy podjął decyzję o upoważnieniu szefostwa partii do negocjacji z KO o wspólnym starcie w wyborach samorządowych. Nowa Lewica jest koalicji z KO w Sejmie, ale nie znajduje się w niej startująca w ostatnich wyborach parlamentarnych z tego samego komitetu Partia Razem.

19 stycznia 20:33

Znajomy Antoniego Macierewicza: - On ma jeszcze mnóstwo energii i wierzy, że PiS oddał rządy na krótko. Będzie budował dla Kaczyńskiego nowy mit, który zastąpi wyborcom Smoleńsk.

19 stycznia 20:23

- Ja jestem ministrem finansów, a minister finansów ma bardzo specyficzną rolę. Polityka realizowana przez min. finansów musi uzupełniać się z polityką realizowaną przez NBP. Minister finansów nie może być twarzą konfliktu z NBP, bo na tę sytuację reagują rynki finansowe - powiedział w TVN24 szef resortu finansów Andrzej Domański w odpowiedzi na pytanie o ew. działania rządu wobec Adama Glapińskiego. 

19 stycznia 20:13

Kaczyński niewpuszczony na spotkanie z Wąsikiem w zakładzie karnym

Prezes PiS Jarosław Kaczyński nie został wpuszczony do zakładu karnego w Przytułach Starych koło Ostrołęki na spotkanie z osadzonym tam Maciejem Wąsikiem. 

Lider Prawa i Sprawiedliwości nie mógł spotkać się byłym wiceszefem MSWiA ze względu na to, że Wąsik odbył już przysługujące mu dwa spotkania w miesiącu. 

- Przyjechałem odwiedzić [Wąsika] jako kolegę ,ale przede wszystkim prosiła mnie o wizytę małżonka Macieja Wąsika, która jest bardzo zaniepokojona jego stanem zdrowia. Jej zdenerwowanie jest dla mnie zupełnie uzasadnione - mówił reporterom Kaczyński.

- Mamy dziś u władzy pełnych złej woli i złych emocji ludzi. Taka władza nam jako Polsce straszliwie zaszkodzi. Mam nadzieję, że nie będzie trwała długo.
19 stycznia 19:31

Joanna Kurska, żona Jacka Kurskiego, b. prezesa TVP, w zeszłym roku dostała ze spółki 768 tys. zł, choć przepracowała tam tylko miesiąc. TVP ujawnia dlaczego.

19 stycznia 19:16

Hennig-Kloska spotkała się z ambasadorem USA

Ministra Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska spotkała się w piątek z ambasadorem USA w Polsce Markiem Brzezińskim. Podczas spotkania rozmawiano m. in. o planach budowy elektrowni atomowej w Polsce.

"Gratuluję Paulinie Hennig-Klosce nominacji na stanowisko Minister Klimatu i Środowiska. Współpraca w zakresie energii jądrowej, bezpieczeństwa energetycznego i przeciwdziałania zmianom klimatycznym jest dla Stanów Zjednoczonych najwyższym priorytetem. Z niecierpliwością czekamy na dalszą pracę z Polską w tych obszarach" - napisał amerykański ambasador.

19 stycznia 18:54

Polska spełniła wszystkie warunki do uruchomienia funduszy strukturalnych z UE

"Mamy potwierdzenie z Komisji Europejskiej - Polska spełnia 3 ostatnie warunki niezbędne do pełnego uruchomienia funduszy strukturalnych - 76 mld euro na realizację programów do 2027 r." - ogłosiła na portalu X Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej Katarzyna Pełczyńska.

Środki dla Polski z funduszy strukturalnych z budżetu UE na lata 2021-2027 zostały zablokowane przez KE w październiku 2022 roku z uwagi na niespełnienie przez Polskę kryterium dotyczącego Karty Praw Podstawowych UE.

Spośród 76 mld zł z budżetu UE 31 mld zł miało trafić do samorządów.

19 stycznia 17:51

Przyłębska: Wąsik i Kamiński są więźniami politycznymi

- Wąsik i Kamiński są więźniami politycznymi - mówiła w rozmowie na antenie telewizji wPolsce prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska.

Według prezes TK "jeśli mówimy o tym, że oni są [w więzieniu] wbrew obowiązującemu prawu i za tą decyzją stoi jakaś zemsta, to [Wąsik i Kamiński] są więźniami politycznymi".

Jej zdaniem prawo łaski, która prezes TK nazywa "królewskim, szerokim", zostało przez prezydenta w tych wypadkach zastosowane. Oznacza to, że "wszelkie działania, które są inne aniżeli te, które wynikają z decyzji prezydenta, są niezgodne z obowiązującym w Polsce prawem".

"Nie ma podmiotu do oceny prawidłowości wyboru sędziów TK"

Julia Przyłębska podkreśliła, że nie Trybunał w obecnym składzie nie uzna podważania "prawidłowości wyborów sędziów TK" przez rząd i będzie on dalej wydawać orzeczenia.

- Atmosfera, taki cały klimat jest bardzo trudny, ponieważ każdy człowiek ma taki mechanizm, który wywołuje strach, a to co się teraz dzieje, może go wywoływać, natomiast moi sędziowie są odważni, ponieważ uważają, że działają zgodnie z prawem. I oni działają zgodnie z prawem - mówiła dalej sędzia określana przez Jarosława Kaczyńskiego "odkryciem towarzyskim".

Przyłębska odniosła się także do słów Tuska jeszcze sprzed wyborów o zamiarze "odkucia" prezes TK od fotela. Rozmówczyni telewizji wPolsce określiła te słowa jako "niefortunne". 

- Szukam podstawy prawnej do takich działań, takiej podstawy nie ma. Takie żonglowanie, zabawa z demokracją, konstytucją, jest groźna, bo ona bardzo szybko może przejść w anarchię, a skutki anarchii dla wszystkich obywateli mogą być tragiczne - przekonywała prezes TK.

Przyłębska dementuje plotki o starcie do PE

Julia Przyłębska zapytana została także o pogłoski medialne, według których miałaby wystartować w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. 

- Zastanawiam się w czyjej głowie taki pomysł powstał, mnie to nawet do głowy nie przyszło - odpowiedziała prezes Trybunału Konstytucyjnego.

- I teraz tak - jak nie Przyłębska to jej mąż, a mam jeszcze dwa koty, one też czekają, żeby pójść do PE. Zastanawiam się, kto był pomysłodawcą tej historii - zastanawiała się sędzia.

19 stycznia 17:33

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar przedstawił dziś założenia nowelizacji ustawy o prokuraturze, która ma rozdzielić stanowiska ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego.

19 stycznia 17:24

Premier Donald Tusk przypomina wypowiedź Maćka z Włocławka, który w trakcie spotkania z wyborcami podczas kampanii wyborczej mówił o obciążeniu uczniów pracami domowymi.

Według zapowiedzi ministry edukacji Barbary Nowackiej od kwietnia uczniowie szkół podstawowych nie będą mieli zadawanych obowiązkowych prac domowych. Te będą jedynie dla chętnych i bez oceniania.

19 stycznia 17:05

Prezes spółki CPK Mikołaj Wild został odwołany ze stanowiska

Prezes spółki CPK Mikołaj Wild został odwołany ze stanowiska - dowiedział się portal TVN24.pl.

Ponadto stanowisko stracił także wiceprezes Radosław Kantak, do którego kompetencji należał nadzór nad komponentem kolejowym.

Zmiany w zarządzie CPK zapowiadał dziś rano w rozmowie z Polską Agencją Prasową pełnomocnik rządu ds. CPK Maciej Lasek.

"Mamy stworzoną spółkę Centralny Port Komunikacyjny z olbrzymim potencjałem, jest tam wielu sprawnych inżynierów, i ten potencjał należy wykorzystać"

- powiedział Lasek. 

W środę Lasek odwołał Radę Nadzorczą CPK oraz powołał nowego przewodniczącego rady, którym został Filip Czernicki. To prawnik, radca prawny i specjalista w zakresie prawa lotniczego.

Na stanowisko wiceprzewodniczącego powołany został Andrzej Ilków, a przedstawicielami: Adam Sanocki i Magdalena Jaworska-Maćkowiak.

19 stycznia 16:31

Będzie wniosek o ukaranie Artura Sobonia

Na posiedzeniu Komisji do spraw wyborów korespondencyjnych w 2020 r. podjęto decyzję o zwróceniu się z wnioskiem do Sądu Okręgowego w Warszawie o nałożenie kary porządkowej na Artura Sobonia w wysokości 3 tys zł.

Soboń zostanie ukarany za "bezpodstawne uchylanie się od złożenia zeznań" przed komisją.

- We wniosku, który przegłosowaliśmy, będzie rozważenie przez komisję wystąpienia w dalszej kolejności z zawiadomieniem o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Artura Sobonia polegającego na zatajenie prawdy - dodał przewodniczący komisji Dariusz Joński.

19 stycznia 16:01
19 stycznia 15:57

Oczekujemy, że będzie to rzetelnie przedyskutowane. O ocenianie zadań domowych jest dużo pretensji, ale niektórzy uczniowie chcieliby np. napisać esej, żeby poprawić sobie ocenę - mówi Marek Pleśniar z OSKKO. I podkreśla, że bez nauczycieli niczego w szkole się nie zmieni. - Należy ich wysłuchać - dodaje.

19 stycznia 15:45
19 stycznia 15:27

Adam Bodnar przedstawił szczegóły rozdzielenia funkcji Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego

Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami Minister Adam Bodnar przedstawił dzisiaj założenia projektu nowelizacji ustawy „Prawo o prokuraturze”, rozdzielającego funkcje Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego.

Zgodnie z założeniami przygotowanej nowelizacji prawa:

- Prokuratora Generalnego powoływać będzie (bezwzględną większością głosów) Sejm za zgodą Senatu;

- Kadencja Prokuratora Generalnego będzie trwała 6 lat, bez możliwości jej ponowienia. Po jej zakończeniu Prokurator Generalny będzie mógł przejść w stan spoczynku niezależnie od osiągniętego wieku;

- Pierwszego zastępcę Prokuratora Generalnego oraz pozostałych, nie więcej niż dwóch, będzie powoływał i odwoływał Prokurator Generalny, spośród prokuratorów, po zasięgnięciu w przyszłości opinii Krajowej Rady Prokuratorów. Zastępcą Prokuratora Generalnego do spraw wojskowych będzie powoływał i odwoływał Prokurator Generalny po uzyskaniu opinii Ministra Obrony Narodowej, spośród prokuratorów będących oficerami wojska w służbie czynnej albo oficerami rezerwy.

19 stycznia 14:47

Nieoficjalnie: Pałac Saski ma nowy zarząd

Pałac Saski ma nowy zarząd i nowych członków rady nadzorczej - ustalił money.pl. Decyzja w sprawie odwołania dotychczasowych władz spółki i powołania nowych zapadła w piątek podczas walnego zgromadzenia wspólników w siedzibie ministerstwa kultury.

 Wcześniej na portalu X minister Sienkiewicz zapowiadał, żeby czekać na informacje i rozwój wydarzeń dotyczących Pałacu Saskiego

19 stycznia 14:21