Wzmocnienie obrony powietrznej Ukrainy, zapewnienie ochrony obiektów infrastruktury krytycznej, a także wzmocnienie stabilności sieci energetycznej Ukrainy - to trzy kluczowe obszary wsparcia Ukraińców przez USA w okresie zimowym - poinformował o tym koordynator Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby podczas czwartkowej konferencji prasowej w Waszyngtonie, donosi korespondent Ukrinform.
"Zeszłej zimy Rosja próbowała zniszczyć infrastrukturę krytyczną Ukrainy, infrastrukturę energetyczną i pozbawić Ukraińców dostępu do ciepła i elektryczności w najzimniejszej porze roku. Rosja próbowała złamać wolę narodu ukraińskiego, ale oczywiście się to nie udało” – zauważył przedstawiciel Białego Domu.
Kirby twierdzi, że nadchodzącej zimy Rosja nie zrezygnuje z takich prób. Świadczą o tym w szczególności ataki w ostatnich dniach przy pomocy dronów i rakiet na Kijów i inne ukraińskie miasta.
Dlatego w najnowszych pakietach pomocowych dla Ukrainy pojawiły się dodatkowe systemy Patriot, Hawk, Avenger i inne. Ukraińcy otrzymali także specjalne siatki, okucia i bariery mające chronić ważne obiekty infrastruktury krytycznej.
Wieczorem 30 listopada rosyjskie siły okupacyjne przeprowadziły nalot na miasto Toreck w obwodzie donieckim, w wyniku którego zginęła jedna osoba - poinformowała Państwowa Służba Nadzwyczajna Ukrainy.
W wyniku ostrzału zniszczeniu uległ dom, w którym mieszkały cztery rodziny.
Jedna osoba zginęła. Spod gruzów udało się uratować dwie osoby, które trafiły do szpitala.
Wcześniej w czwartek Rosjanie przeprowadzili ostrzał moździerzowy Torecka, raniąc trzech mieszkańców oczekujących na pomoc humanitarną. Celem wojsk rosyjskich stała się dzielnica mieszkaniowa. W wyniku uderzenia ranna została 86-letnia kobieta i dwóch mężczyzn w wieku 63 i 34 lat,
Minionej doby rosyjscy okupanci wystrzelili jedną rakietę oraz przeprowadzili 43 ataki powietrzne na terytorium Ukrainy, a także przeprowadzili 34 ataki z systemów salw rakietowych na pozycje wojsk ukraińskich i ukraińskie osady - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
"Niestety w wyniku rosyjskich ataków terrorystycznych są ofiary śmiertelne i ranni wśród ludności cywilnej. Budynki mieszkalne i inna infrastruktura cywilna zostały zniszczone i uszkodzone” – czytamy w komunikacie Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku.
Z komunikatu wynika również, że rosyjscy okupanci w czwartek zaatakowali Ukrainę siedmioma dronami typu Shahed-136/131, z czego pięć zostało zniszczonych przez siły obrony powietrznej.
Według Sztabu Generalnego okupanci dokonali nalotów w okolicach Iwanówki w obwodzie charkowskim, Kamionki i Nowoandrijwy w obwodzie zaporoskim oraz Tiahinki i Krynkowa w obwodzie chersońskim.
Ponad 110 osad w obwodach czernihowskim, sumskim, charkowskim, ługańskim, donieckim, zaporożskim, mikołajowskim i chersońskim zostało w ciągu dnia ostrzelanych przez rosyjskich okupantów.
Dwóch policjantów zostało rannych w czwartek w wyniku rosyjskiego ataku dronów na obwód chersoński - informuje ukraińska policja.
"Z otrzymanych informacji wynika, że w wyniku eksplozji ranni zostali 22-letni i 37-letni funkcjonariusze policji z Komisariatu Rejonowego w Berysławiu, którzy jechali na wezwanie" - napisała Policja Krajowa Ukrainy na Telegramie.
Obaj ranni policjanci trafili do szpitala.
Wcześniej w czwartek informowaliśmy, że 30 listopada rosyjscy okupanci ostrzeliwali już rejon Chersonia artylerią. Trzy osoby zginęły we wsi Sadowe.
Siły ukraińskie zniszczyły w okupowanym przez Rosjan Tokmaku w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy sztab wojskowy wroga, zabijając wielu oficerów – poinformował w czwartek mer pobliskiego Melitopola w telewizji, donosi PAP.
Do ataku na sztab doszło we wtorek. "Zniszczono cały sztab wroga. A dokładnie, podczas narady odbywającej się w sztabie doszło do wybuchu. Zginęło co najmniej 14 osób, wśród nich bardzo wielu oficerów" - oświadczył mer Iwan Fedorow.
Dodał, że siły rosyjskie usiłowały wykorzystywać jako przykrywkę infrastrukturę cywilną i dlatego umieściły sztab w budynku przedszkola.
Estońskie władze przestrzegły swoich obywateli przed wszelkimi podróżami do Rosji, twierdząc, że Tallinn może tymczasowo zamknąć granicę w związku z napływem migrantów.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Estonii oświadczyło, że kraj ten "może tymczasowo zamknąć swoje przejścia graniczne ze względu na potencjalną presję migracyjną ze strony Rosji”.
W związku z tym, "zdecydowanie zaleca się, aby nie podróżować więcej do Rosji”.
Na początku tygodnia Finlandia ogłosiła tymczasowe zamknięcie wszystkich punktów kontrolnych na granicy z Rosją.
12 wojskowych zginęło w wyniku eksplozji na poligonie niedaleko Rostowa nad Donem - twierdzą lokalne media, powołując się na źródła w rosyjskich organach śledczych i wojsku. Do zdarzenia miało dojść na początku listopada. Żołnierze rozpalili ognisko obok składu amunicji. Według źródeł pocisk wpadł do ognia, co doprowadziło do wybuchu.
Holandia w 2024 roku przekaże Ukrainie dodatkowy pakiet pomocy w wysokości 2,5 mld euro - oświadczyła minister spraw zagranicznych Holandii Hanke Bruins Slot podczas czwartkowego przemówienia na posiedzeniu plenarnym Rady Ministrów OBWE w Skopje.
"Holandia będzie nadal wspierać Ukrainę wszelkimi możliwymi środkami tak długo, jak będzie to konieczne. Holandia z radością ogłasza, że pomożemy Ukrainie dodatkowym pakietem wsparcia w wysokości 2,5 miliarda euro na rok 2024” – powiedziała Bruins Slot.
Szefowa holenderskiego MSZ dodała, że "tylko Rosja może powstrzymać tę wojnę". - "Naród ukraiński odważnie broni swojego terytorium, swojej suwerenności i swojej wolności” – podkreśliła Bruins Slot.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał w czwartek telefonicznie z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. Zełenski podziękował Scholzowi za nowy pakiet obronny i wieloletni program pomocy finansowej.
"Rozmawialiśmy o dalszej współpracy obronnej. Jestem wdzięczny za mocny „zimowy” pakiet obronny z Niemiec, obejmujący cztery systemy IRIS-T oraz za wieloletni program pomocy finansowej. To najlepsze sygnały niezachwianego wsparcia Niemiec. Bardzo doceniam, że wszystkie nasze porozumienia są realizowane" – napisał Zełenski na Telegramie.
W nocy ze środy na czwartek Służba Bezpieczeństwa Ukrainy dokonała udanej dywersji w Tunelu Północnomujskim, będącym częścią Magistrali Bajkalsko-Amurskiej – donoszą ukraińskie media. Rosyjskie media piszą, że płoną cysterny z paliwem.
Szef administracji wojskowej miasta Chersoń Roman Mroczko poinformował, że dwóch mężczyzn (urodzonych w 1970 i 1956 r.) zginęło podczas ostrzału wsi Sadowe w obwodzie chersońskim.
Wcześniej szef regionalnej administracji wojskowej Aleksander Prokudin poinformował, że w Sadowe zginęła 59-letnia kobieta.
Sadowe znajduje się w obwodzie chersońskim, który codziennie codziennie jest ostrzeliwany. Mroczko dodał, że według jego danych był to nalot, a nie ostrzał artyleryjski, jak wcześniej stwierdził szef obwodowej administracji wojskowej.
Przemawiając dziś na konferencji poświęconej obronności, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podkreśliła znaczenie trwałej pomocy dla Ukrainy .
- Środowisko strategiczne wokół nas zasadniczo się zmieniło – stwierdziła. - To stwarza nowy rodzaj odpowiedzialności dla Europy. Nazywam to odpowiedzialnością strategiczną. Przede wszystkim obowiązkiem jest wspieranie Ukrainy w tej wojnie tak długo, jak będzie to konieczne - podkreśliła.
Z nowego raportu Europejskiej Agencji Obrony (EDA) wynika, że europejskie wydatki na obronność wzrosły w 2022 r. o 6 proc., osiągając rekordową kwotę 240 miliardów euro
20 z 27 państw członkowskich UE zwiększyło wydatki na obronę, a sześć o ponad 10 proc. – podała agencja. Największy wzrost odnotowano w Szwecji (+30,1 proc.), Luksemburgu (+27,9 proc.), Litwie (27,6 proc.), Hiszpanii (19,3 proc.), Belgii (14,8 proc.) i Grecji (13,3 proc.).
Duński minister spraw zagranicznych Lars Løkke Rasmussen, który na sesji OBWE przemawiał po Ławrowie, dementował wprowadzające w błąd uwagi rosyjskiego ministra.
Duński minister podkreślił, że „nie zaakceptujemy rosyjskiej próby podziału Europy na strefy wpływów”.
- Działania Rosji stanowią naruszenie opartego na zasadach porządku międzynarodowego, a próby Rosji zrzucania winy na innych za własne wybory są widoczne - dodał.
Minister podkreślił swoje rozczarowanie Rosją, zauważając, że Ławrow „już opuścił salę – to tyle, jeśli chodzi o dialog”.
Doradca szefa gabinetu prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak ostro skrytykował obecność Siergieja Ławrowa na dzisiejszym posiedzeniu OBWE.
"Przedstawiciel Rosji w Skopje na spotkaniu OBWE złożył bezpośrednie oświadczenie światu, że wojna jest dobrym narzędziem polityki zagranicznej, że masowi mordercy mają prawo popełniać zbrodnie wojenne, że wojna w Ukrainie musi być kontynuowana i eskalować, że ci, którzy wykorzystują przemoc i ludobójcze praktyki wojskowe jako jedyne argumenty własnej polityki zagranicznej, powinni zdecydowanie włączyć się w dyskusję na temat zasad wzajemnego bezpieczeństwa" - napisał na Twitterze.
"Rosja w dalszym ciągu szkodzi reputacji instytucji międzynarodowych, łamie globalne normy i drwi z prawa międzynarodowego. Jedyną właściwą strategią wobec Rosji jest dziś jej absolutna izolacja polityczna, obowiązkowe zawieszenie jej członkostwa w organizacjach międzynarodowych i ostateczna odmowa zapewnienia międzynarodowych platform dla rosyjskiej propagandy wojennej".
14 grudnia prezydent Rosji Władimir Putin podsumuje wydarzenia roku w trakcie konferencji prasowej - poinformował sekretarz prasowy Kremla Dmitrij Pieskow.
Jan Lipawski, czeski minister spraw zagranicznych, opuści salę, podczas gdy rosyjski Siergiej Ławrow będzie przemawiał podczas spotkania OBWE.
Skierowanie uwagi świata na wojnę między Hamasem a Izraelem w Strefie Gazy zagrało na korzyść Rosji – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w opublikowanym w czwartek wywiadzie dla japońskiej agencji Kyodo. Zełenski wyraził nadzieję, że zaplanowana na luty konferencja ukraińsko-japońska w sprawie odbudowy Ukrainy przyniesie konkretne projekty.
- Wszyscy zdają sobie sprawę, że zapomnieli o Ukrainie i skupili się na sytuacji na Bliskim Wschodzie – powiedział prezydent podczas rozmowy z azjatyckimi mediami w swoim biurze w Kijowie.
- Uważam, że dokładnie tego chciała Rosja i z przykrością muszę stwierdzić, że osiągnęła zamierzony cel – podkreślił.
Siły Powietrzne Ukrainy poinformowały 30 listopada, że Rosja wystrzeliła w kierunku obwodu donieckiego 20 dronów typu Shahed i osiem rakiet S-300, a 14 z nich zostało zestrzelonych przez obronę powietrzną. Jedna osoba zginęła.
Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow przybył do Macedonii Północnej na spotkanie ministrów OBWE. Jego obecność na posiedzeniu wywołała kontrowersje: ministrowie spraw zagranicznych Ukrainy , Łotwy, Estonii i Litwy bojkotują spotkanie.