Dziękujemy za lekturę relacji na żywo i zapraszamy jutro od 6:00.
„Ostrzał rejonu nikopolskiego nie ustaje. W ciągu dnia wróg dwukrotnie ostrzeliwał ten obszar przy użyciu artylerii. Przeprowadził ostrzał z dronów kamikadze, które potem same uderzyły w cele" - napisał na Telegramie przewodniczący władz obwodu dniepropietrowskiego Serjij Łysak.
Rosjanie zaatakowali miejscowości Nikopol i Marganiec. Uszkodzony został dom prywatny i budynek gospodarczy. Nikt nie został ranny.
W Danii już rozpoczęły się szkolenia ukraińskich pilotów F-16 - przekazał rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy Jurij Ihnat.
- Wcześniej istniały samoloty z lekkim silnikiem spełniające standardy NATO, które ułatwiały przejście na F-16. Teraz są to już loty podwójne. Z każdym dniem liczba ukraińskich pilotów szkolących się i wykonujących zadania postawione przed nimi przez instruktora może się zwiększać - powiedział Ihnat w ukraińskiej telewizji.
Prezydent Ukrainy skomentował wizyty w Kijowie przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela, prezydent Mołdawii Mai Sandu i ministra obrony Niemiec Borisa Pistoriusa.
"Miło mi gościć Charlesa Michela w Kijowie podczas Dnia Godności i Wolności Ukrainy. Ukraina poczyniła znaczne postępy we wdrażaniu wszystkich zaleceń Komisji Europejskiej i nie możemy się doczekać mocnej decyzji Rady UE w grudniu. Jestem wdzięczny przewodniczącemu Rady Europejskiej za całe wsparcie UE dla Ukrainy" - napisał na portalu X Wołodymyr Zełenski.
"To bardzo symboliczne, że prezydent Mołdawii odwiedza dziś Ukrainę, dziesięć lat po tym, jak Ukraińcy ostatecznie wybrali swoją przyszłość. Skupiliśmy się w naszych rozmowach na bezpieczeństwie, rozszerzeniu naszego eksportu przez Mołdawię, współpracy transgranicznej, wyzwaniach energetycznych stojących przed naszymi narodami oraz oczywiście naszej integracji z UE. Doceniam wsparcie Mołdawii dla Ukrainy" - skomentował wizytę Sandu Zełenski.
"Dziś gościłem także niemieckiego ministra obrony Borisa Pistoriusa, który odwiedził nie tylko Kijów, ale także inne regiony Ukrainy, aby wesprzeć nasz naród i naszych żołnierzy. Rozmawialiśmy o priorytetowych potrzebach obronnych Ukrainy i dalszym wzmacnianiu naszego potencjału obrony. Jestem wdzięczny Niemcom za znaczące wsparcie obronne" - napisał także ukraiński prezydent.
- Mija 10. rocznica masowych wystąpień ukraińskiego społeczeństwa na Placu Niepodległości w Kijowie. To wówczas, nie pierwszy raz w waszej najnowszej historii, wyraziliście niezłomna wolę bycia niepodległymi i niezależnymi od wschodniego sąsiada. Wyszliście na ulice i place ukraińskim miast, żeby zademonstrować swój sprzeciw wobec władz, które nie podpisały umowy stowarzyszeniowej z UE. Wyraziliście wówczas świadome i wyraźne dążenie do bycia integralną częścią świata Zachodu i przywiązanie do jego wartości - powiedział prezydent Polski w nagraniu zamieszczonym z okazji 10. rocznicy rozpoczęcia europrotestów w Kijowie.
- Dlatego pragnę zapewnić was, że Polska będzie niezłomnie stała z wami ramię w ramię i będzie was wspierała w walce z agresorem. Nikt bowiem tak dobrze jak Polacy nie rozumie, jak wielką cenę trzeba płacić za wolność i niepodległość. Będziemy wam pomagać na waszej drodze do UE i NATO, bo chcemy was widzieć w naszej europejskiej rodzinie jak najszybciej - dodał Andrzej Duda.
Iran rozważa przekazanie Rosji pocisków balistycznych - powiedział we wtorek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby.
Podczas wtorkowego briefingu prasowego Kirby poinformował, że chodzi o pociski krótkiego zasięgu Fateh-110 i Zolfaghar. Sprawa miała być omawiana podczas wizyty ministra obrony Federacji Rosyjskiej Siergieja Szojgu podczas wrześniowej wizyty w Teheranie.
- W zamian za to wsparcie Rosja oferuje Iranowi poszerzenie współpracy wojskowej, m. in. w kwestii rakiet, sprzętu elektronicznego i obrony przeciwlotniczej - przekazał rzecznik Rady Bezpieczeńtwa.
Niemcy przekażą Ukrainę pakiet pomocy wojskowej o wartości 1,3 mld euro - ogłosił niemiecki minister obrony Boris Pistorius podczas wizyty w Kijowie.
- Mam zaszczyt i przyjemność ogłosić podczas mojej wizyty tutaj nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy. Pakiet ten obejmuje cztery kolejne systemy IRIS-T SLM, pociski kal. 155 mm i miny przeciwpancerne. Jest to pakiet o łącznej wartości 1,3 miliarda euro - mówił Pistorius podczas wspólnej konferencji prasowej z szefem ukraińskiego resortu obrony Rustemem Umerowem.
Ukraińscy eksperci podkreślają, że blokada na polskiej granicy to dotkliwy cios dla gospodarki Ukrainy.
- Ukraińska kontrofensywa nie rozwija się tak, jak oczekiwali sami Ukraińcy - powiedział w we wtorek prezydent Czech Petr Pavel
Według Pavla "wsparcie z Zachodu nie było wystarczająco duże i szybko przekazane", a czas poświęcony na przygotowania pozwolił Rosji "na bardzo dobre przygotowanie się"
- Dostawy broni, których potrzebuje Ukraina, aby odnieść sukces, są nadal opóźnione i nawet teraz nie są wystarczające - dodał czeski prezydent. - Ukraińscy żołnierze odczuwają nie tylko zrozumiałe zmęczenie, ale także rosnące rozczarowanie zachodnim wsparciem. Czują się opuszczeni.
"Stany Zjednoczone są w pełni świadome, że jeżeli upadnie rząd Prawa i Sprawiedliwości, to będzie zagrożenie, iż dojdzie do wojny światowej" – wyrokował były minister obrony narodowej Antoni Macierewicz na spotkaniu Klubów Gazety Polskiej pod koniec października. Co poseł PiS ma do powiedzenia na ten temat dziś? Polityka spytała na salach Sejmu Justyna Dobrosz-Oracz z "Gazety Wyborczej".
Awdijiwka, 21 listopada 2023 roku.
Ukraińska ofensywa pod Bachmutem utknęła, a Rosjanie szykują się do kontrataku. Otwierają też nowy front: wielką operację hybrydową przeciwko należącej od niedawna do NATO Finlandii, kierując tam migrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki.
Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel spotkał się w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.
"Dobre spotkanie z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem. Zwłaszcza w tak ważnym dla naszego kraju dniu, Dniu Godności i Wolności" - napisał na Telegramie Zełenski.
Wojna w Ukrainie kosztowała już życie 10 tys. potwierdzonych ofiar cywilnych - podało Biuro Praw Człowieka ONZ.
Ze względu na trudność w weryfikowaniu doniesień o ofiarach śmiertelnych za linią frontu ostateczna liczba ofiar będzie prawdopodobnie "znacznie wyższa", przekazało Biuro.
Jednocześnie ok. połowa potwierdzonych zgonów to śmierci po kontrolowanej przez Ukrainę stronie linii frontu. Wynika to z tego, że Rosjanie intensywnie korzystają z broni dalekiego zasięgu.
Z wizytą w Ukrainie pojawił się także przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.
"Dobrze jest znów być w Kijowie – wśród przyjaciół” – napisał polityk na portalu społecznościowym X, publikując zdjęcie z dworca kolejowego.
Przed nim do Kijowa przybyli prezydent Mołdawii Maia Sandu i minister obrony Niemiec Boris Pistorius.
Pistorius i pułkownik Sił Zbrojnych Ukrainy Giennadij Kowalenko złożyli kwiaty pod pomnikiem ku czci bohaterów Majdanu w Kijowie. Dziś przypada dziesiąta rocznica powstania na Majdanie.
Wczoraj w Kijowie niespodziewaną wizytę złożył szef Pentagonu Lloyd Austin.
Minister obrony Mariusz Błaszczak przybył do podrzeszowskiej bazy USA-Eagle. Twierdził, że jest po rozmowie z szefem Pentagonu, który jednak nie pojawił się na konferencji prasowej razem z Błaszczakiem, występującym na tle amerykańskich samochodów wojskowych i amerykańskiej flagi.
Rankiem 21 listopada wojska rosyjskie ostrzelały Chersoń, 65-letni mężczyzna został ranny - poinformował o tym szef administracji wojskowej miasta Chersoń Roman Mroczko.
"W wyniku porannego ostrzału Chersonia przez wojska rosyjskie z tymczasowo okupowanego lewego brzegu Dniepru 65-letni mężczyzna został ranny w nogę” – napisał Mroczko na Facebooku.
W poniedziałek w wyniku ostrzału Chersonia dwie osoby zginęły, a trzy zostały ranne.
W wyniku ostrzału wsi Kozacza Łopań w obwodzie charkowskim, przeprowadzonego przez rosyjskie siły okupacyjne około godziny 6:00 we wtorek, zginął cywil - poinformował szef Obwodowej Administracji Państwowej Ołeh Synehubow.
"Zniszczony został prywatny budynek mieszkalny, wybuchł pożar. Po ugaszeniu pożaru ratownicy znaleźli ciało martwego 29-letniego cywila" – napisał Synehubow na swoim kanale Telegram.
"Wróg wystrzelił w obwodzie donieckim cztery rakiety przeciwlotnicze S-300" - poinformował minister spraw wewnętrznych Ukrainy Ihor Kłymenko.
Kłymenko napisał w swoim telegramie, że dwie z rakiet wystrzelonych w obwodzie donieckim około godziny 23:30 trafiły na teren szpitala w mieście Selidowo, gdzie w zeszłym tygodniu rakieta trafiła w piętrowy budynek mieszkalny.
W rezultacie uszkodzone zostały dwa budynki, a sześciu cywilów zostało rannych. Pod gruzami mogą znajdować się ofiary, dlatego poszukiwania trwają – dodał minister.
Według niego „kilka minut później” doszło do dwóch kolejnych ataków rakietowych na kopalnię. Zginął jeden pracownik, cztery budynki i 19 pojazdów zostało uszkodzonych, a 39 górników zostało uwięzionych pod ziemią, ale wkrótce wydobyto ich na powierzchnię.