Dowódca Floty Czarnomorskiej Rosji Wiktor Sokołow zginął wraz z 34 oficerami w piątkowym ataku na kwaterę główną w Sewastopolu - podały ukraińskie siły specjalne. Rosja wpisała na listę osób poszukiwanych prezesa MTK Piotra Hofmańskiego. Trzy osoby zginęły po skierowaniu przez Rosjan bomb lotniczych na Berysław. W nocy Rosjanie zaatakowali Odessę, niszcząc magazyny z tysiącami ton zboża.
Pokaż od:
25 września 21:50

W marcu Unia Europejska obiecała, że w ciągu roku dostarczy Ukrainie milion pocisków artyleryjskich. Ale ten cel coraz bardziej się oddala. Europejski przemysł zbrojeniowy okazuje się nie tak wydolny.

25 września 21:37

Rosjanie informują o odparciu ataku na Sewastopol i obwód biełgorodzki

"Według wstępnych danych siły obrony powietrznej zestrzeliły jeden pocisk w pobliżu lotniska Belbek" - poinformował okupacyjny gubernator Sewastopola Michaił Razwożajew.

Wcześniej w Sewastopolu na okupowanym Krymie ogłoszono alarm lotniczy, który został już odwołany. 

Z kolei gubernator obwodu biełgorodzkiego Wiaczesław Gładkow poinformował o zestrzeleniu 6 dronów nad regionem. Nie ma ofiar. 

25 września 21:34

Rosjanie ostrzelali Awdijiwkę

"Dziś wieczorem [Rosjanie - red.] przeprowadzili nalot na miasto, trafiając w 5-piętrowy budynek. Według wstępnych informacji nikt nie został ranny. Budynek jest teraz praktycznie niezdatny do zamieszkania, podobnie jak cała Awdijiwka" - poinformowały lokalne władze obwodu donieckiego. 

25 września 21:15

W separatystycznym Naddniestrzu spadły fragmenty rakiety s-300. Sandu: to konsekwencja wojny Rosji z Ukrainą

Prezydentka Mołdawii Maya Sandu skomentowała informację o upadku fragmentów rakiety s-300 w regionie Naddniestrza, nazywając incydent konsekwencją wojny Rosji z Ukrainą.

Głowicę rakiety znaleziono w miejscowości Chitcani."Według lokalnych mediów rakieta spadła na podwórko mieszkańca wsi Chitcani, który twierdził, że około godziny 1 w nocy usłyszał głośną eksplozję, a rakietę znalazł wcześnie rano" - podaje The Guardian. Radzieckich rakiet ziemia-powietrze używa zarówno Rosja, jak i Ukraina. 

"Jest jasne, że nie możemy sprawdzić na miejscu tego, co się stało, ponieważ wydarzyło się to na terytorium obwodu naddniestrzańskiego. Ale w każdym razie stało się to z powodu wojny. Bomby spadają, ponieważ na Ukrainie toczy się wojna, a Rosja ją rozpoczęła" - skomentowała Sandu, cytowana przez Ukrinform. 

Prezydentka Mołdawii dodała, że pochodzenie rakiety jest niejasne. 

25 września 20:54

Rosja wystrzeliła drony z Krymu

Siły powietrzne Ukrainy ostrzegają przez kilkoma grupami dronów wystrzelonych przez Rosję z Krymu. Jak poinformowano, mają wejść w ukraińską przestrzeń powietrzną o 22 czasu lokalnego (21 w Polsce). 

25 września 20:40

Dwa myśliwce F-35 poderwały się, żeby przechwycić cele, które wkroczyły w przestrzeń powietrzną NATO w Polsce

Dwa myśliwce F-35 służące we włoskich siłach powietrznych, stacjonujących w Polsce w ramach misji zabezpieczania przestrzeni powietrznej państw NATO, poderwały się, aby przechwycić dwa samoloty pochodzące prawdopodobnie z Rosji. 

Do incydentu doszło 21 września. W poniedziałek wieczorem poinformowała o nim włoska agencja Ansa

"Epizod ten miał miejsce po południu 21 września, kiedy para myśliwców F-35A z 32. Skrzydła Sił Powietrznych, rozmieszczonych w bazie lotniczej w Malborku, wzbiła się w powietrze w celu przechwycenia dwóch niezidentyfikowanych samolotów, prawdopodobnie pochodzących z Rosji, które wkroczyły w przestrzeń powietrzną NATO, a następnie zostały z niej eskortowane" - podaje Ansa. 

Operacja została zarządzona przez centrum operacji powietrznych Uedem w Niemczech. To natowski organ kontrolny, który jest odpowiedzialny za monitorowanie na radarach podejrzanych samolotów zbliżających się lub próbujących wlecieć w przestrzeń powietrzną NATO bez odpowiedniego zezwolenia.

25 września 20:12

Alarm przeciwlotniczy na okupowanym Krymie

Gubernator Sewastopola na okupowanym Krymie ogłosił alarm przeciwlotniczy. 

25 września 20:00

"Bezpieczeństwo Polski ma kluczowe znaczenie dla zbiorowej obrony wschodniej flanki NATO" - podkreśla Departament Stanu USA, ogłaszając 2 mld dol. pożyczki dla Polski. Pieniądze mają wesprzeć modernizację polskiej obronności.

25 września 19:40

Rosjanie ostrzelali za pomocą artylerii miejscowość Czasiw Jar w obwodzie donieckim. Zniszczone zostało przedszkole, domy i budynek przemysłowy. 

25 września 19:20

Wywiad brytyjski: Rosjanie zdolni do działań obronnych, ale nie ofensywnych

W ciągu ostatniego tygodnia siły rosyjskie podjęły wspólne wysiłki w celu przeprowadzenia lokalnych kontrataków przeciwko nacierającym siłom ukraińskim zarówno w sektorach Orekhowa w obwodzie zaporoskim, jak i Bachmutu w obwodzie donieckim - analizuje wywiad brytyjski. Na obu obszarach siły ukraińskie odparły ataki rosyjskie i utrzymały kontrolę na niedawno wyzwolonym terytorium.

Wywiad brytyjski analizuje, że ostatnie 9 miesięcy działań wojennych pokazuje, iż Rosjanie są w stanie przeprowadzić operacie obronne, jednak wykazują minimalne zdolności w działaniach ofensywnych. Komentarze opublikowane przez rosyjską społeczność wojskową sugerują skrajne rozczarowanie wśród osób zaangażowanych w te kontrataki, zwłaszcza w pobliżu Bachmutu, w związku z doniesieniami o „nieprzemyślanych” atakach, braku wsparcia artyleryjskiego i ciężkich stratach.

"Dowódcy mają trudności z zorganizowaniem złożonych wspólnych efektów, skoncentrowaniem wystarczającej ilości amunicji artyleryjskiej oraz utrzymaniem wysokiego morale i ducha ofensywy" - podaje wywiad. 

25 września 18:52
25 września 18:37

Stany Zjednoczone nakładają nowe sankcje na podmioty gospodarcze

Administracja Joe Bidena nałożyła sankcje na 11 chińskich i 5 rosyjskich podmiotów, z których część oskarżana jest o dostarczanie Rosji komponentów do produkcji dronów. 

Łącznie sankcjami objętych zostało 28 podmiotów, w tym również z Finlandii i Niemiec. Oznacza to, że firmom z USA trudno będzie handlować z podmiotami umieszczonymi na czarnej liście. 

"Dziewięć z firm, w tym chińska Asia Pacific Links Ltd. i rosyjska SMT-iLogic, prawdopodobnie wzięło udział w programie mającym na celu zaopatrzenie znajdującego się wcześniej na czarnej liście Centrum Technologii Specjalnych w części do dronów dla Głównego Zarządu Wywiadu Sztabu Generalnego (GRU)" - podaje The Guardian. 

25 września 18:08

Mapa aktualnej sytuacji na froncie

25 września 17:45

"Modlę się za Rosję", "Putin stanął na czele uciemiężonych przez syjonizm narodów" - pisała na swoim Facebooku Marzena T. Prokuratura oskarżył ją o pochwalanie wojny Władimira Putina. Sąd uznał jednak, że nie jest winna.

25 września 17:26

Atak lotniczy na Berysław. Nie żyje trzecia osoba

Trzecia osoba zmarła po rosyjskim ataku na Berysław w obwodzie chersońskim - podał szef chersońskiej administracji wojskowej Ołeksanr Prokudin. To 55-letni mężczyzna, o którego życie lekarze walczyli w szpitalu. Wcześniejsze ofiary to 73-letni mężczyzna i 70-letnia kobieta. Jedna kobieta pozostaje w szpitalu. 

25 września 17:03

Rosja wzywa bułgarskiego ambasadora w związku z wydaleniem duchownego

Ministerstwo spraw zagranicznych Rosji wezwało w poniedziałek ambasadora Bułgarii Atanasa Krastina, aby zaprotestować w związku z wydaleniem przez Sofię w zeszłym tygodniu rosyjskiego duchownego prawosławnego – podało w oświadczeniu ministerstwo.

Jak przypomina Reuters, Bułgaria wydaliła jednego duchownego rosyjskiego i dwóch duchownych białoruskich za prowadzenie, jak to określiła, działań skierowanych przeciwko bezpieczeństwu narodowemu i interesom kraju.

25 września 16:45

Ambasador USA w Polsce Mark Brzeziński poinformował o pożyczce dla Polski. 

25 września 16:28

Polska i Stany Zjednoczone podpisały umowę pożyczki o wartości 2 mld dolarów na modernizację obronności

Stany Zjednoczone podpisały umowę pożyczki bezpośredniej o wartości 2 miliardów dolarów na finansowanie zagranicznego wojska w celu wsparcia modernizacji polskiej obronności - podaje Reuters powołując się na Departament Stanu USA.

"Oprócz swojej kluczowej roli wspierającej w ułatwianiu pomocy międzynarodowej dla sąsiedniej Ukrainy, Polska wykazała swoje żelazne zaangażowanie we wzmacnianie bezpieczeństwa regionalnego poprzez solidne inwestycje w wydatki na obronę” - stwierdził departament.

25 września 15:47

Orban sygnalizuje dalsze opóźnienia w ratyfikacji członkostwa Szwecji w NATO

Węgrom nie spieszy się z ratyfikacją przystąpienia Szwecji do NATO, powiedział w poniedziałek przed parlamentem premier Węgier Viktor Orban, sygnalizując dalsze opóźnienie w procesie, który utknął w parlamencie od lipca 2022 roku - podaje Reuetrs. 

- Zastanawiam się, czy istnieje coś pilnego, co zmusiłoby nas do ratyfikacji szwedzkiego członkostwa w NATO. Nie widzę takiej okoliczności - powiedział Orban. 

25 września 15:30