Liczba ofiar śmiertelnych rosyjskiego ataku rakietowego na stację kolejową w miejscowości Czaplino w obwodzie dniepropietrowskim na wschodzie Ukrainy wzrosła do 25. Trzy osoby poniosły śmierć w wyniku rosyjskich ostrzałów obwodu donieckiego w środę. Dziennik "Le Monde" podaje, że francuski koncern energetyczny dostarcza paliwo rosyjskim myśliwcom bombardującym Ukrainę.
Pokaż od:
25 sierpnia 23:52

Dziękujemy za lekturę relacji i zapraszamy jutro od 6:00.

25 sierpnia 23:30

Republika Chińska (Tajwan) przekazała Ukrainie 800 dronów bojowych Revolver 860 – informuje niemiecki dziennik "Bild".

Dron może przenosić osiem pocisków kalibru 60 mm. Jego zasięg to 20 km przy maksymalnej długości lotu 40 minut.

25 sierpnia 23:17

Rosjanie trzykrotnie ostrzelali w czwartek region Sumy - informuje Centrum Operacyjne Północ Sił Zbrojnych Ukrainy.

Po 10.00 rano Rosjanie mieli ostrzelać jedną z miejscowości w regionie za pomocą wyrzutni rakietowych z pociskami fosforowymi. Zarejestrowano ok. 20 wybuchów. W pobliskim lesie doszło do pożaru.

O 15.30 w miejscowości Seredino-Buska zarejestrowano 8 wybuchów z broni moździerzowej. Wieczorem, po 20.00, w powiecie nowogrodzkim słyszano dwie eksplozje, prawdopodobnie również będące wynikiem ostrzału z broni moździerzowej.

25 sierpnia 23:15

Nuncjusz apostolski w Ukrainie wezwany do MSZ w Kijowie

– Po zapoznaniu się z cytatem wypowiedzi papieża Franciszka podjęliśmy decyzję o zaproszeniu do ministerstwa spraw zagranicznych nuncjusza apostolskiego, by wyrazić rozczarowanie Ukrainy tymi słowami – powiedział szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba podczas briefingu prasowego z ministrem spraw zagranicznych Włoch Luigim Di Maio w Kijowie.

– Powiem to otwarcie: ukraińskie serce rozrywa się z powodu słów, które powiedział papież. Były niesprawiedliwe – dodał Kułeba.

25 sierpnia 23:01

Holenderska stolica - Haga - zapowiedziała, że zwróci się o tymczasowe zwolnienie z sankcji UE wobec Rosji, ponieważ nie udało się jej jeszcze znaleźć zastępstwa dla umowy z Gazpromem - informuje agencja Reuters.

25 sierpnia 22:48

"Powitałem w Kijowie Luigiego Di Maio, aby podziękować mu za działalność w rządzie Mario Draghiego, za wsparcie po rosyjskim ataku na Europę. Putin uderza w Ukrainę rakietami i czołgami, a w Unię Europejską szantażem energetycznym i propagandą. Stojąc zjednoczeni, zwyciężymy" - napisał na Twitterze szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba. 

25 sierpnia 22:35

Wojna w Ukrainie. Wrocławski naukowiec Jędrzej Morawiecki śledzi prasę rosyjską. W czwartek piszą w niej m.in. o tym, że "Polska nie chce dostarczyć ropy do Niemiec", "patriarcha Cyryl nie spotka się w Kazachstanie z papieżem", a "w Petersburgu nieznany mężczyzna pobił szóstoklasistkę na placu zabaw".

25 sierpnia 22:20

Mer okupowanego przez Rosjan Melitopola Iwan Fedorow wezwał mieszkańców miasta do ewakuacji przed zimą.

Według Fedorowa miasto jest od miesiąca prawie całkowicie odcięte od gazu, a informacje, jakoby Rosjanie mieli budować nowy gazociąg prowadzony z miasta Berdiańsk, są nieprawdziwe.

25 sierpnia 22:04

Prezydent Władimir Putin podpisał dekret o zwiększeniu rosyjskich sił zbrojnych o 173 tys. żołnierzy. Prawdopodobnie ma to związek z potężnymi stratami zadanymi rosyjskiej armii przez Ukraińców.

25 sierpnia 21:44

Sytuację w elektrowni w Zaporożu skomentował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski:

- Dziś po raz pierwszy w historii zamknięto elektrownię atomową w Zaporożu. (...) Świat musi zrozumieć, jakie to zagrożenie: gdyby generatory Diesla się nie włączyły, gdyby automatyka i personel stacji nie działał po awarii, bylibyśmy właśnie w trakcie zwalczania skutków radioaktywnego wypadku - mówił Zełenski w wiadomości wideo opublikowanej w serwisie Telegram.

- Rosja postawiła Ukrainę i wszystkich Europejczyków na skraju radioaktywnej katastrofy. Każda minuta pozostawania tam Rosjan zwiększa ryzyko takiej katastrofy - podsumował Zełenski i dodał, że "potrzeba takiej międzynarodowej presji, która zmusi okupantów do wycofania się z terenu elektrowni w Zaporożu".

25 sierpnia 21:05

Jak wynika z informacji operatora Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w Enerhodarze, w czwartek tymczasowo została odłączona czwarta - a więc ostatnia - linia energetyczna łącząca elektrownię z siecią energetyczną Ukrainy. Według Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (IAEA) udało się jednak przywrócić działanie linii.

25 sierpnia 20:47

IAEA planuje wizytę w elektrowni w Zaporożu przed 5 września

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej planuje wizytę inspekcyjną w elektrowni w Zaporożu przed 5 września - donosi Bloomberg. 

25 sierpnia 20:16

Przez 30 lat, odkąd Mołdawia odzyskała niepodległość, Rosja wydała miliardy, może biliony rubli, by unicestwić ten maleńki, wciśnięty między Rumunię a Ukrainę kraj.

25 sierpnia 20:09

Rosjanie zwrócili od czerwca ok. 500 ciał obrońców Mariupola - poinformowała Olena Tołkachowa, szefowa służby patronackiej pułku Azow.

25 sierpnia 20:02

Siły Zbrojne Ukrainy zmusiły wojska rosyjskie do odwrotu w kierunkach Charkowa, Kramatorska, Bachmutu, Awdijiwki i Południowego Bugu - informuje oficjalny profil Sztabu Generalnego na Facebooku.

Sytuacja na kierunku Wołynia i Polesia nie zmieniła się znacząco. Rosyjskie siły ostrzelały obiekty cywilne w kierunku Sum, Słowiańska i Charkowa.

Rosjanom nie udał się atak w okolicach Pietriwki. W rezultacie najeźdźcy ponieśli straty i musieli się wycofać. 

25 sierpnia 19:48

Słusznie jest mówić o ofiarach, ale przecież nie można zrównywać napastników i zaatakowanych. Myślę, że papież Franciszek próbuje podtrzymać dialog z Moskwą, ale do czego miałby ten dialog służyć w obecnej sytuacji? Nie mam pojęcia - komentuje ostatnie wystąpienie papieża Franca Giansoldati, dziennikarka watykanistka z "Il Messaggero".

25 sierpnia 19:34

Lider brytyjskiej opozycji i przewodniczący Partii Pracy Keir Starmer planuje odwiedzić Ukrainę - informuje dziennik "The Guardian".

Lider brytyjskich laburzystów miał zwrócić się do biura prezydenta Zełenskiego z prośbą o zorganizowanie wizyty w Kijowie późną jesienią.

25 sierpnia 19:21

Wszystkie 7 rekomendacji Komisji Europejskiej wyznaczonych Ukrainie zostanie wypełnionych do końca tego roku - zapowiedział Igor Żółkiew z kancelarii prezydenta Ukrainy.

- Prawie połowa naszej pracy została wykonana. Powołaliśmy dwóch członków Najwyższej Rady Sprawiedliwości, sfinalizowaliśmy projekty ustaw o mediach i wspólnotach narodowych. Ponadto Komisja Europejska zapoznała się już z tym projektem ustawy i otrzymaliśmy szereg uwag, nad którymi pracujemy - mówił Żółkiew na briefingu prasowym.

25 sierpnia 19:06

Pod presją Niemiec rząd Kanady postanowił przekazać po remoncie pięć kolejnych turbin gazociągu Nord Stream. Zwróconej wcześniej po remoncie w Kanadzie turbiny Gazprom jednak nie przyjmuje, wykorzystując tę sytuację do dławienia gazociągu i windowania cen gazu w Europie.

25 sierpnia 18:53

"Miałem właśnie świetną rozmowę z prezydentem USA. Podziękowałem za wsparcie dla Ukraińców - w kwestii bezpieczeństwa i finansowe. Rozmawialiśmy o kolejnych krokach do zwycięstwa nad najeźdźcą i wagą podciągnięcia Rosji do odpowiedzialności za zbrodnie wojenne" - napisał Wołodymyr Zełenski.