Jak wynika z informacji Operatora Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w Enerhodarze, w czwartek tymczasowo została odłączona czwarta - a więc ostatnia - linia energetyczna łącząca elektrownię z siecią energetyczną Ukrainy. Według Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (IAEA) udało się jednak przywrócić działanie linii.

"Działania najeźdźców spowodowały całkowite odłączenie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej od sieci energetycznej - po raz pierwszy w historii elektrowni" - poinformował w mediach społecznościowych w czwartek po południu operator elektrowni.

Funkcjonowanie ostatniej linii łączącej obiekt z siecią energetyczną Ukrainy zostało przerwane dwukrotnie przez okoliczne pożary spowodowane ostrzałem ze strony Rosjan.

Trzy pozostałe linie zostały zdezaktywowane w ostatnich miesiącach, na skutek trwających miesiącami walk w okolicach elektrowni.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Monika Tutak-Goll poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Odłączenie odbioru prądu od działającej elektrowni (dowolnego typu) może spowodować gigantyczne problemy z elektrownią - cała powstająca energia zamiast zostać wysłana gdzieś tam lokalnie zamienia się w ciepło.
    @Cyklistaaleniewegetarianin
    Niezupełnie, w takim przypadku następuje automatyczne zatrzymanie pracy bloków energetycznych i przejście na bieg jałowy. Ale oczywiście nie jest to korzystne dla jakiejkolwiek elektrowni, a już dla jądrowej szczególnie (w reaktorach zachodzi zjawisko tzw. zatrucia izotopami).
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    @rattus-rattus
    Tutaj widac, ze reaktory sie zatrzymaly automatycznie z powodu tkzw. "load rejection" jezeli rosjanie zniszczyli siec, no i circuit breakers otworzyly sie automatycznie. Skoro Zelenski mowi o awaryjnych generatorach dieslowskich, to znaczy ze zniszczono rowniez pomocnicza siec energetyczna do elektrowni. W czasie pracy reaktora, elektrownia zasila sie ze swojego glownego generatora. W przypadku zatrzymania reaktora z jakichkolwiek powodow, rozdzielnie napiecia zasilajace elektrownie przylaczaja sie automatycznie do tej osobnej sieci (Stratup Power). Generatory dieslowskie startuja automatycznie po okolo 0.5 sec po utracie napiecia w rozdzielni. Zwykle bierze mniej niz 0.3 sec by rozdzielnia przeszla ze swojego generatora na Startup power. Zanim reaktor jest w stanie krytycznym rozdzielnie sa na Startup zasilaniu az do momentu kiedy generator jest podlaczony do sieci. Wtedy recznie (manually) zasilanie sie zmienia ze Startup rozdzielni do Auxiliary Transfromatora - zasilanego z wlasnego generatora. Sam fakt ze generatory diesla wystartowaly - to juz jest sprawa ktora wymaga zawiadomienia do miedzynarodowego organu IAEA (International Atomic Energy Agency). Odnosnie izotopow to masz racje: zenon -135 i samarium-149. Sa to tkzw trucizny reaktora i wplywaja na jego reaktywnosc. Stad tez od zatrzymania reaktora i z powrotem do krytykalnosci zabiera kilka dni - w przeciwienstwie do elektrowni weglowych czy gazowych.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    @Cyklistaaleniewegetarianin
    Po odlaczeniu generatora od sieci, reaktor jest w dalszym ciagu chlodzony z pomoca Reactor Coolant Pumps. Rozdzielnie ktore zasilaja te silniki/pompy maja tkzw szybki transfer z wlasnego generatora do tkzw Starup rozdzielni zasilanej osobnymi liniami z zewnatrz elektrowni. Wylaczniki samych silnikow sie nie otwieraja a tylko glowne wylaczniki rozdzielni sie zamykaja w momencie kiedy rozdzielnie sa z sychronizowane. Pompy reaktora pompuja wode poprzez reaktor do generatorow pary gdzie plynie prze tysiace rurek na ktore spryskiwana jest woda ze skraplacza (para z generatora pary ktora sie skroplila - zamkniety system). Jedynie co tutaj sie zmienia to to, ze glowne pompy generatora pary sie wylaczaja a mniejsze pompy startuja i spryskuja rurki z woda reaktora w generatorze pary. Cisnienie pary wychodzacej z generatora pary do turbiny skraplacza utrzymuje sie poprzez automatyczne otwieranie 10% Steam Dump Valves ktore wypuszczaja pare w powietrze na zewnatrz. To sie dzieje przez kilka godzin az do momentu kiedy skraplacz moze obslugiwac 100 procent pary wytwarzanej w generatorze pary ktora opada wraz z chlodzacym sie reaktorem. Tak wiec prosto mowiac, ta energia w reaktorze zamienia sie w pare, ktorej czesc jest wypuszczane w powietrze.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    ,Ruski też piszą tutaj komentarze? To ja dziękuję
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Nie ma powodu do obaw - elektrownia jest zabezpieczona przed całkowitą utratą zasilania (uruchamia się awaryjne).
    Poza tym - jest zbyt cennym „nabytkiem”, aby pozwolić najem zniszczenie, obecnie energia jest na wagę złota.
    Prawdopodobnie podłączą ją do rosyjskiego systemu energetycznego, z tym obecnie nic nie da się zrobić, chyba że Ukraina odzyska zajęte terytorium, poprzez działania militarne albo negocjacje.
    @rattus-rattus
    nie chodzi tutaj o odcięcie zasilania elektrowni, a o odcięcie odbieranego z niej prądu.
    już oceniałe(a)ś
    5
    1
    @Cyklistaaleniewegetarianin
    Napisane trochę mętnie (widać że autor nie za bardzo wie o co chodzi), ale w tym przypadku nie masz racji. Elektrownię jądrową można „wyłączyć”(poszczególne bloki), ale dla prawidłowego i bezpiecznego działania nawet wyłączonej EJ wszystkie systemy muszą być zasilane. Jest to bezwzględny wymóg bezpieczeństwa.
    już oceniałe(a)ś
    2
    2
    @rattus-rattus
    Koleś, weź idź do szkoły średniej zanim się zaczniesz wymądrzać. Jest to bezwzględny wymóg bezpieczeństwa.
    już oceniałe(a)ś
    0
    1
    @rattus-rattus

    Ukraina będzie tej zimy marzła tak samo, jak Unia Europejska.
    już oceniałe(a)ś
    1
    14
    @JimmyDore
    Wreszcie będzie jak w rossji, c'nie?
    już oceniałe(a)ś
    8
    0
    @LukaszAG909

    Komisarze brukselscy robią Syberie w Europie.
    już oceniałe(a)ś
    0
    11
    @rattus-rattus
    Masz racje. Znam sie na tym bardzo dobrze bo pracowalem w 3 elektrowniach atomowych przez 41 lat. Jestem na emeryturze od dwoch lat. Bylem odpowiedzialny za systemy elektryczne przez kilkanascie lat, w tym generatorami diesla. Bylem tez operatorem reaktora przez wiele lat.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    @egzoszkielet

    Niemieckim fabrykom nie będzie się opłacać
    produkcja papieru toaletowego, bo ceny energii są zbyt wysokie.
    Zbieraj liście, bo w Polsce tez zabraknie .
    już oceniałe(a)ś
    0
    3
    @pismobeach1989
    Zauważyłem po twoich komentarzach :) Mało kto byłby w stanie podać na szybko tak szczegółowe informacje, jak sekwencje i czasy reakcji awaryjnego zasilania.
    Ja, niestety, nie podjąłem pracy w wyuczonym zawodzie, ale teoretyczna wiedza mi pozostała
    Pozdrawiam
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    @rattus-rattus
    Ja mialem troche szczescia, bo jak skonczylem politechnike w kraju (w latach 70-tych) bylem rowniez w kadrze narodowej w jednej z dyscyplin sportowych. Wyjechalem na zawody i nie wrocilem juz do kraju. Po roku pracowalem na budowie elektrowni atomowej w Arizonie, a po jej ukonczeniu, pracowalem tam przez wiele lat. Pozniej otrzymalem oferte pracy w Californii, przeszedlem kurs operatora reaktora (bardzo intensywne 2 lata) za ktory placila firma i skonczylem kariere zawodowa po 41 latach.
    Bardzo lubilem swoja prace. Zawsze cos nowego, zawsze trzeba bylo sie uczyc i zdawac egzaminy. Bardzo wymagajaca praca. Po tak wielu latach, poznalem (bo musialem) kazdy system w elektrowni ; jak pracuje, konsekwencje wypadkow, itd.
    Ja tez zaraz wyczulem, ze jestes po studiach technicznych. Juz mi troche trudniej pisac technicznie po polsku, bo w domu mowie po angielsku i polskiego slownictwa technicznego nie uzywam ... zwlaszcza jak rozmawiam z rodzina w kraju.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    @pismobeach1989
    Zazdroszczę ci pozytywnie udanej kariery zawodowej.
    Ja niestety zamiast pracować w EJ (specjalizacja), budowałem statki ;), i w dalszym ciągu jestem w tej branży
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    A ilu zarażonych koronawirusem dzisiaj umarło na Ukrainie? Oni w ogóle nie noszą maseczek! To skandal
    @Kokosowicz
    To o czym piszesz nijak się .a do treści artykułu. A czy rosjanie noszą maseczki ? Wojska rosyjskie aktualnie mordują ukraińców.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    @Kokosowicz
    Wiesz, że jesteś durniem.
    już oceniałe(a)ś
    1
    1
    @Kokosowicz
    Może zacznij od siebie i swoich kolegów.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0