Rosyjskie Służby Bezpieczeństwa ogłosiły, że za zabójstwem córki ideologa wielkoruskiego nacjonalizmu Aleksandra Dugina stoją ukraińskie służby specjalne. Ukraina zaprzecza FSB i jednocześnie informuje, że ponownie uderzyła na most Antonowski w Chersoniu, który pozwala Rosji zaopatrywać swoją armię w broń na prawym brzegu Dniepru. UE dyskutuje o utworzeniu misji szkolącej wojska ukraińskie, ale nie na terytorium Ukrainy, a być może w Polsce.
Pokaż od:
22 sierpnia 23:54

Dziękujemy za lekturę relacji i zapraszamy jutro od 6:00.

22 sierpnia 23:49

W Biełogrodzie - rosyjskim mieście położonym ok. 40 km od granicy z Ukrainą - słychać eksplozje.

22 sierpnia 23:29

Spośród wszystkich państw Unii Europejskiej jedynie Węgry i Austria nie dostarczyły żadnej broni Ukrainie - twierdzi szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba.

22 sierpnia 23:18

"Zakończyły się operacje poszukiwawcze w miejscu ataku Rosjan na budynek mieszkalny w Charkowie. Tylko ten jeden atak pochłonął życie 19 osób. Jedno uderzenie. A barbarzyńcy od 180 dni nie przestali przeprowadzać takich ataków w różnych częściach naszego kraju. Całkowita liczba różnych pocisków manewrujących, których Rosja użyła przeciwko nam, zbliża się do 3500. Po prostu nie da się zliczyć uderzeń rosyjskiej artylerii - jest ich zbyt dużo. (...) Jestem wdzięczny wszystkim naszym przyjaciołom w różnych krajach świata, którzy mówią o potrzebie uznania obiektywnej rzeczywistości i prawnego zdefiniowania Rosji jako państwa terrorystycznego. Ta decyzja prędzej czy później zapadnie, a pozostaje tylko pytanie, ile jeszcze ludzkich istnień zdoła odebrać Rosja?" - mówi w wieczornym komunikacie wideo Wołodymyr Zełenski.

22 sierpnia 21:14

Wojna w Ukrainie. Wrocławski naukowiec Jędrzej Morawiecki śledzi prasę rosyjską. Dziś w niej piszą m.in. o tym, że "władze Zaporoża boją się, że Kijów użyje broni biologicznej", "Rosja nigdy nie zrezygnuje z tradycyjnych wartości", a "wewnątrz grupy Pink Floyd rozpętała się wojna z powodu Ukrainy".

22 sierpnia 20:45

Ambasada Irlandii w Kijowie zostanie ponownie otwarta po raz pierwszy od czasu początku rosyjskiej inwazji 24 lutego.

Minister spraw zagranicznych Irlandii Simon Coveney zapowiedział, że irlandzka ambasada w Kijowie wznowi funkcjonowanie w ograniczonym zakresie.

22 sierpnia 20:26

Prezydent Rosji Władimir Putin odznaczył pośmiertnie zabitą w wybuchu samochodu córkę Aleksandra Dugina Darię medalem.

Dugin została odznaczona za "odwagę i poświęcenie wykazane podczas wykonywania obowiązków zawodowych" w pracy jako dziennikarka portalu Cargrad.

22 sierpnia 20:00

Rosja kontynuowała w poniedziałek ataki w obwodzie donieckim. Walki toczyły się na kierunkach Bachmutu i Awdijiwki, a także pod Kramatorskiem. Udało się odeprzeć natarcie Rosjan także w okolicach Nowomichajliwki - przekazuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w wieczornym komunikacie.

22 sierpnia 19:31

Gdy na ukraińskie miasta lecą rakiety, miejscowa liga rozpoczyna sezon. - Musimy pokazać światu, że życie tu się nie zatrzymało - mówi trener Szachtara Donieck.

22 sierpnia 19:20

Josep Borrell, wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa, poinformował o unijnych planach zorganizowania dużej operacji szkoleniowej dla sił ukraińskich.

Przedstawiciele państw członkowskich UE będą dyskutować o szczegółach inicjatywy w Pradze 29 sierpnia.

- To będzie duża operacja - zapewnił Borrell podczas konferencji prasowej w mieście Santander w Hiszpanii.

22 sierpnia 18:43

Ukraina wypiera się udziału w zamachu na córkę ideologa wielkoruskiego nacjonalizmu Aleksandra Dugina. Bardziej prawdopodobne hipotezy wskazują, że Daria Dugin mogła zginąć z rąk swoich rodaków.

22 sierpnia 18:25

Polska i Ukraina pracują nad nowym traktatem, który jeszcze bardziej wzmocni nasze wzajemne stosunki - zapowiedział w poniedziałek w Kijowie szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

Polska kontynuuje pomoc dla Ukrainy i będzie tę pomoc kontynuować. Obrona Ukrainy jest również obroną Polski. Drugiego wyjścia nie ma, ani nie ma też drugiej polityki polskiej - mówił Kumoch.

22 sierpnia 18:15

Fińska spółka Fennovoima domaga się od rosyjskiej państwowej korporacji Rosatom gigantycznego odszkodowania za opóźnienia w budowie elektrowni atomowej. Po napaści Rosji na Ukrainę Finowie zerwali umowę na tę ślimaczącą się inwestycję.

22 sierpnia 18:00

Rosyjska Duma zwoła specjalne posiedzenie poświęcone sytuacji w elektrowni atomowej w Zaporożu - informuje agencja Reuters.

22 sierpnia 17:59

Ukraińska Armia Dronów wypuściła w niebo jednocześnie prawie 500 bezzałogowców

Wicepremier Ukrainy, minister transformacji cyfrowej Mychajło Fiodorow pokazał na Telegramie, jak wyglądają jednocześnie wystrzelone 472 bezzałogowce z Armii Dronów.

"Gdyby wszystkie drony, które kupiliśmy dzięki twojej pomocy, poleciały w niebo w tym samym czasie, wyglądałoby to tak" - napisał Fiodorow.

Ukraińska Armia Dronów liczy już 472 maszyny. Według Fiodorowa niektóre drony wykonują już zadania bojowe na froncie.

Na początku lipca platforma fundraisingowa United24 wraz ze Sztabem Generalnym Sił Zbrojnych Ukrainy i ministerstwem informacji cyfrowej ogłosiła uruchomienie projektu "Armia Dronów". Jest to program, który obejmuje systematyczny zakup dronów, ich naprawę i wymianę operacyjną, a także szkolenie pilotażowe.

22 sierpnia 17:37

Przedstawiciele pułku Azow twierdzą, że nie są zaangażowani w zabójstwo Dugin

22 sierpnia 17:30

Rosyjska FSB opublikowała nagranie z rzekomą zabójczynią Dugin

Rosyjska państwowa agencja RIA Novosti pokazała opublikowane przez FSB nagranie, na którym ma być widać Natalię Wowk, rzekomą ukraińską agentkę, która - zdaniem FSB - miała dokonać zamachu na Darię Dugin - córkę nacjonalistycznego ideologa Kremla.

W pierwszej części filmu Wowk ma wjeżdżać do Rosji samochodem Mini Cooper (z którego kraju, nie wiadomo; granica między Rosją a Ukrainą jest zamknięta). W drugiej części Ukrainka dzwoni do wejścia bloku, w którym mieszkała Dugin (FSB twierdzi, że Wowk z córką wynajęły mieszkanie w tym samym budynku). W trzeciej części rzekoma ukraińska agentka wyjeżdża z Rosji do Estonii.

FSB opublikowała również trzy zdjęcia z kamery, z których ma wynikać, że ​​na samochodzie użyto tablic rejestracyjnych Ukrainy, Kazachstanu i samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej.

22 sierpnia 17:29

Rosja w poniedziałek zwróciła się do Rady Bezpieczeństwa ONZ o zorganizowanie we wtorek posiedzenia w sprawie elektrowni atomowej w Zaporożu - donosi rosyjska państwowa agencja informacyjna RIA.

22 sierpnia 17:14

"Rosyjska propaganda żyje w fikcyjnym świecie: Ukrainka i jej 12-letnie dziecko mają być odpowiedzialni za wysadzenie samochodu propagandysty Dugina. Co zaskakujące, nie znaleziono na miejscu >>estońskiej wizy<<. Żmije w rosyjskich służbach specjalnych rozpoczęły walkę wewnątrzgatunkową" - pisze doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak. 

22 sierpnia 16:51

Alarm przeciwlotniczy przerywa mecz piłkarski w Ukrainie.