Pokaż od:
14 lipca 23:56

Dziękujemy za lekturę relacji i zapraszamy jutro od 6:00.

14 lipca 23:35

"Żadne inne państwo na świecie nie stwarza takiego zagrożenia terrorystycznego jak Rosja. Żadne inne państwo na świecie nie pozwala sobie na codzienne niszczenie spokojnych miast i zwykłego ludzkiego życia pociskami samosterującymi i artylerią rakietową.

W wyniku tylko jednego ataku rakietowego na nasze miasto Winnica zginęły 23 osoby. Troje dzieci w wieku poniżej dziesięciu lat. I to niestety nie jest jeszcze ostateczna liczba. (...) Rosja zakończyła życie cywilów właśnie w czasie, gdy w Hadze odbywała się konferencja na temat rosyjskich zbrodni wojennych. Żadna inna organizacja terrorystyczna nie miała czelności ponownie zabijać, kiedy społeczność międzynarodowa dyskutuje o jej poprzednich zbrodniach.

W ten sposób Rosja pokazała swój stosunek do prawa międzynarodowego, do Europy i do całego cywilizowanego świata. Po tym nikt nie może mieć wątpliwości, że jak najszybciej potrzebny jest specjalny trybunał ds. rosyjskiej agresji na Ukrainę" - mówi w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

14 lipca 23:18

Wybuchy w regionie mikołajowskim w czwartek wieczorem.

Jak podaje ukraiński Kanał 24, eksplozje było słychać w Nowej Majaczce w regionie chersońskim oraz w Sniguriwce w regionie mikołajowskim. Według świadków płoną magazyny.

Według Serhija Bratczuka, rzecznika obwodowej wojskowej administracji obwodu chersońskiego, płonący budynek jest okupowany przez siły rosyjskie.

14 lipca 22:11

Ostatnie wideo matki i córki z Winnicy podczas spaceru, półtorej godziny przed ostrzelaniem przez Rosjan bloków mieszkalnych w mieście. Kilkuletnia Liza zginęła, jej matka przeżyła, ale straciła nogę. 

14 lipca 22:00

Cztery miesiące od rozpoczęcia inwazji Rosji na Ukrainę zagraniczni weterani, którzy odpowiedzieli na apel ukraińskiego prezydenta o pomoc w walce, zmagają się z wyczerpującą rzeczywistością wojny, jakiej jeszcze nie zaznali.

14 lipca 21:49

Nagranie służb ratunkowych Ukrainy z akcji ratunkowej w Winnicy:

14 lipca 21:34

Atak w Winnicy: nie żyją już 23 osoby

Liczba ofiar rosyjskiego ataku w Winnicy w centralnej Ukrainie wzrosła do 23 osób, z czego troje to dzieci - to nowe informacje Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

Ranne są 64 osoby, 34 ciężko, a 5 jest w stanie krytycznym.

Dalej trwają poszukiwania 42 osób.

14 lipca 21:31
14 lipca 21:16

"Została potwierdzona śmierć już 20 cywilów po rosyjskim ataku rakietowym na Winnicę. Zginęło troje dzieci, w tym niemowlę (na zdjęciu). To jest terroryzm. Celowe mordowanie cywilów w celu szerzenia strachu. Rosja jest państwem terrorystycznym i musi zostać prawnie za takie uznana" - napisał minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

14 lipca 20:46

Inwazja szarańczy w Rosji. Owady zaatakowały w Kraju Krasnodarskim nad Morzem Azowskim. Zniszczone zostało już 1,5 tys. ha upraw. Lokalne władze są bezradne. 

14 lipca 20:33

Do Polski w czwartek przyjechała prezydent Mołdawii Maia Sandu. Spotkała się m.in. z prezydentem Andrzejem Dudą, z którym wzięła udział w konferencji prasowej.

14 lipca 20:22

Wskazano do tej pory 127 podejrzanych w kryminalnych sprawach dotyczących rosyjskich zbrodni w Ukrainie. 15 z nich przebywa obecnie w najechanym przez Rosję kraju - poinformował w czwartek Jurij Biełousow, szef departamentu wojny w Prokuraturze Generalnej Ukrainy.

- Mamy do tej pory 127 podejrzanych, 15 z nich przebywa w Ukrainie. Do sądów wysłaliśmy 10 wniosków o aresztowanie, a 6 oskarżonych zostało już skazanych i czeka na decyzję sądu apelacyjnego. Kiedy ta zapadnie, będą już odbywać swoją karę - przekazał na antenie ukraińskiej telewizji prokurator.

Ukraińskie organy ścigania zarejestrowały ok. 22 tys. podejrzeń przestępstw kwalifikujących się jako zbrodnie wojenne. Taka liczba spraw wynika głównie z licznych przypadków ostrzelania cywilnych budynków.

Według Biełousowa wszystkie działania prokuratury i informacje o zbrodniach Rosjan są w okolicznościach trwania aktywnego konfliktu zbrojnego niekompletne, bo zbieranie dowodów na obszarach objętych walkami albo okupowanych jest "bardzo trudne bez możliwości fizycznego wysłania tam śledczych".

14 lipca 20:11

Bielsko-Biała upomina się u wojewody o pieniądze dla osób, które przyjęły pod swój dach uchodźców z Ukrainy. Są zaległości - ponad 1,7 mln zł. - Sytuacja robi się już naprawdę trudna - mówi mężczyzna, który gości u siebie liczącą ponad 20 osób grupę.

14 lipca 20:02

"Wziąłem udział w konferencji w Hadze, której celem jest ratowanie prawa międzynarodowego. W tej chwili to właśnie od naszych wspólnych wysiłków zależy, czy ludzkość w ogóle będzie miała takie narzędzie jak prawo międzynarodowe. Czy ludzkość będzie żyła w chaosie i ciągłej przemocy ze strony tych, którzy wierzą, że siła rzekomo decyduje o wszystkim? Którzy wierzą, że agresja pozwala spełniać wszelkie życzenia tyranów działających pod pozorem prawa?" - napisał na Telegramie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

14 lipca 18:48

Dlaczego Zełenski nie pozwolił merom Czernihowa i Mikołajowa jechać na konferencję o odbudowie Ukrainy? Bo byli z opozycji?

14 lipca 18:41

Likwidacja ulicy Moskiewskiej w Kijowie.

14 lipca 18:29

Wandale zamalowali czarnym sprayem napis "bohaterskiego Mariupola". Po ponad tygodniu tablica wróciła na swoje miejsce, na środek skweru w Gdańsku-Wrzeszczu.

14 lipca 18:20

Władimir Putin podpisał ustawę o specjalnych środkach ekonomicznych w celu wsparcia operacji wojskowych - informuje agencja prasowa RIA Nowosti.

Ustawa zakłada możliwość wprowadzenia "specjalnych środków ekonomicznych" w sytuacji, kiedy prowadzone są "operacje wojskowe lub antyterrorystyczne" poza granicami kraju".

Władze będą mogły, przykładowo, narzucić prywatnym przedsiębiorstwom umowy w ramach zamówień publicznych dotyczących obronności. Możliwa będzie również zmiana regulacji odnoszących się do stosunku pracy, na przykład wydłużenie godzin roboczych w dni powszednie lub wprowadzenie pracy w święta i weekendy.

14 lipca 17:53

Jednostki rozpoznania lotniczego Gwardii Narodowej Ukrainy (NSU) wraz z żołnierzami Sił Zbrojnych Ukrainy odkryły i zniszczyły dwie rosyjskie instalacje artyleryjskie w obwodzie charkowskim – poinformował Ołeksij Nadtochij, szef wydziału operacyjnego Zarządu Głównego NSU.

– Jednostki NSU wraz z 40 brygadami artylerii zniszczyły zidentyfikowane systemy oraz jeden magazyn amunicji artyleryjskiej – powiedział Nadtochij

Według danych Zarządu Głównego NSU w zeszłym tygodniu jednostki rozpoznania lotniczego NSU wykryły 404 cele wroga.

14 lipca 17:51

Anne Applebaum: Używając pocisków przeciwokrętowych Ch-22, Rosja nie próbuje osiągać tradycyjnych celów wojennych.