Podcast Sobotni seans

  • 48 min

    Najlepsze seriale 2024 roku to...

    Redakcja "Gazety Wyborczej" po długich i burzliwych debatach wyłoniła najlepsze seriale roku. I jest ich sporo, bo aż 20! Jak plasuje się ranking? Tego nie zdradzamy, każdy przeczytać musi sobie sam. Natomiast Radosław Czyż w rozmowie z Mają Staniszewską i Andrzejem Kulaskiem podsumowują najlepsze tegoroczne premiery i kontynuacje, a także wskazują własnych faworytów.

  • 39 min

    Czy kino wciąż potrzebuje płatnych zabójców?

    "Dzień Szakala" to nowa, serialowa adaptacja powieści Fredericka Forsytha, którą od grudnia można oglądać na platformie SkyShowtime. Przy tej okazji Radosław Czyż i Andrzej Kulasek z "Gazety Wyborczej" robią przegląd filmowych zabójców i zastanawiają się który z nich jest najbardziej przerażający, a który budzi największą sympatię. Jakich nasi dziennikarze mają ulubionych rywalizujących ze sobą płatnych morderców? I czy ekranowi zabójcy lubią kuchenne rewolucje? Zapraszamy na Sobotni seans.

  • 64 min

    A gdyby tak rzucić wszystko i wyjechać do Montany?

    Finał "Yellowstone" to jedno z najbardziej wyczekiwanych serialowych wydarzeń roku. Co przyniosło serialowi taką popularność? Czy Taylor Sheridan potrafi pisać postaci kobiece? Czy to serial skrojony pod elektorat Donalda Trumpa? O tym z Radosławem Czyżem dyskutują Urszula Pieczek (Wyborcza) i Anna Piekutowska (TOK FM). W drugiej części podcastu o życiu kowboja i zawodach rodeo opowiada Szymon Wierzchosławski, hodowca koni, pasjonat Dzikiego Zachodu i właściciel RS Ranch.

  • 36 min

    Ameryka Seana Bakera istnieje naprawdę

    Nawet jeśli to tylko fikcja. Nagrodzona Złotą Palmą w Cannes "Anora" nareszcie w polskich kinach. A to doskonały pretekst, by pomówić o jednym z najciekawszych, najbardziej wrażliwych i utalentowanych reżyserów amerykańskiego kina niezależnego. Sean Baker, jak na białego faceta w średnim wieku, prezentuje wizję Stanów Zjednoczonych z wyjątkową czułością wobec ludzi z marginesu. Nie ubarwia ich świata, ale mówi jak jest. Emilia Dłużewska i Dawid Dróżdż w rozmowie z Radosławem Czyżem opowiadają o tym, dlaczego u Bakera nawet pączki z lukrem i Disneyland mogą smakować goryczą.

  • 60 min

    Mescal czy Pascal? Kto wygra starcie "Gladiatorów"?

    Maja Staniszewska i Radosław Czyż debatują, czy wielki pojedynek dwóch ulubionych mężczyzn internetu powinien wygrać Paul Mescal, czy może Pedro Pascal. A, że aktorzy stają naprzeciw siebie w drugiej części "Gladiatora", nie sposób nie wykorzystać okazji, by to starcie rozstrzygnąć. W drugiej części podcastu Andrzej Kulasek zastanawia się, czy z filmów o krwawym sporcie najlepszy na pewno jest "Krwawy Sport", a areny walk lepiej sprawdzają się w antyku, czy dystopijnej przyszłości.

  • 37 min

    Zbrodnia i serial. Dlaczego świat oszalał na punkcie true crime?

    Czy popkultura romantyzuje seryjnych morderców? Czy filmy i seriale true crime pomagają w rozwikłaniu zagadek sprzed lat? Dziennikarka "Wyborczej" Marta Górna w rozmowie z Radosławem Czyżem opowiada, dlaczego ogląda niemal wszystkie seriale oparte o prawdziwe zbrodnie i życie seryjnych morderców, oraz co ma im do zarzucenia.

  • 70 min

    Filmowi vs prawdziwi prezydenci USA. Kto wygrywa?

    Radosław Czyż, Maja Staniszewska i Andrzej Kulasek, dziennikarze "Wyborczej", rozmawiają o swoich ulubionych filmowych i serialowych amerykańskich prezydentach. Czy któregoś z nich widzieliby chętnie w Białym Domu? Jaki jest hollywoodzki obraz prezydenta Stanów Zjednoczonych? A jaki prezydentki? Czy Amerykanie potrafią żartować ze swojej głowy państwa? W drugiej części podcastu gościem Radosława Czyża jest Maciej Czarnecki, dziennikarz działu zagranicznego "Gazety Wyborczej", który właśnie wyjechał do USA relacjonować stamtąd wybory dla naszych czytelników.

  • 39 min

    Jak napisać scenariusz filmowy? (Goście: F. Kasperaszek i A. Świerk)

    Widzowie zapamiętują fabułę czy bohaterów? Dlaczego w scenariuszu najważniejsze są emocje i zachowanie uwagi widza? Jak poznać, że scenariusz jest dobry i co to w ogóle znaczy? Na te i wiele więcej pytań odpowiadają scenarzyści i konsultanci scenariuszowi Aleksandra Świerk i Filip Kasperaszek z Atelier Scenariuszowego. Podcast prowadzi Radosław Czyż.

  • 26 min

    Smok Diplodok. Przygoda jest po to, by wpaść w tarapaty i się z nich wydostać (Gość: Wojtek Wawszczyk)

    Wojtek Wawszczyk, reżyser filmu "Smok Diplodok", opowiada o pierwszym spotkaniu z Tadeuszem Baranowskim, magii jego komiksów i próbie przeniesienia ich na ekran. Jak autor kultowych historyjek zareagował na pierwszy pokaz filmu? Zapraszamy na podcast i na seans "Smoka Diplodoka", który od dziś już w kinach.

  • 41 min

    Szogun poskromił niedźwiedzia. O Emmy 2024

    Czy "The Bear" oszukuje, by wygrywać nagrody? Czy "Kulawym Koniom" podwinęła się noga? Dlaczego Meryl Streep ma już dość nagród? Maja Staniszewska, Andrzej Kulasek i Radosław Czyż pięknie się różnią, oceniając niedawne rozdanie nagród Emmy.

  • 27 min

    Kino jest dla każdego. Festiwal Młode Horyzonty

    O filmach dla małych i znacznie większych, najlepszych animacjach i krótkich metrażach, oraz poruszających dokumentach o młodych bohaterach - o tym i wielu innych obliczach kina dziecięcego w rozmowie z Radosławem Czyżem opowiada Kamila Tomkiel, dyrektorka Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Młode Horyzonty.

  • 39 min

    Kino irańskie. Jak się kręci filmy w kraju politycznych paranoi

    16 sierpnia na ekrany polskich kin wchodzi film "Tatami" opowiadający historię irańskiej dżudoczki, która ma szansę zdobyć złoty medal podczas mistrzostw świata, ale prawdopodobnie musiałaby się zmierzyć z zawodniczką z Izraela. Służby bezpieczeństwa Iranu nie chcą dopuścić do takiego pojedynku. O tym filmie, a także o innych irańskich produkcjach, Radosław Czyż rozmawia z Arturem Zaborskim, dziennikarzem filmowym, znawcą i miłośnikiem kina irańskiego.

  • 36 min

    Ave Kino! Filmowe myśli o Cesarstwie Rzymskim

    Andrzej Kulasek i Radosław Czyż przyznają, jak często myślą o Cesarstwie Rzymskim oraz które filmy i seriale pozwalają najlepiej poczuć jego klimat. I to bez względu na to, czy marzą nam się wyścigi rydwanów, walka w Koloseum, czy wojenna tułaczka z Tytusem Pullo. A poza tym sądzą, że Kartagina powinna wygrać.

  • 64 min

    Kina i igrzysk! (Gość: Radosław Leniarski)

    Z okazji Igrzysk Olimpijskich w Paryżu Radosław Czyż i Andrzej Kulasek rozmawiają w "Sobotnim Seansie" o tym, jak ukochane filmy inspirują przyszłych mistrzów sportu i jakie dyscypliny najlepiej wypadają na ekranie. W części drugiej Andrzej Kulasek pyta Radosława Leniarskiego o jego olimpijskie przygody i wzruszenia oraz o to, co łączy Igrzyska i politykę.

  • 47 min

    Dlaczego lubimy się bać? (Gościni: dr Małgorzata Bulaszewska)

    W dniu premiery ostatniej części trylogii "MaXXXine" rozmawiamy o horrorach. Radosław Czyż i Emilia Dłużewska, dziennikarze "Wyborczej", rozmawiają o ulubionych horrorach, królowych krzyku i roli kobiet w filmach grozy. Czemu kibicujemy bohaterkom "Midsommar" i "Czarownicy"? Dlaczego by przetrwać w horrorze najlepiej być grzeczną dziewczyną z głową na karku? W drugiej części dr Małgorzata Bulaszewska, kulturoznawczyni z Uniwersytetu SWPS, opowiada o tym, dlaczego strach jest nam potrzebny i jak z kolejnymi dekadami zmieniały się tematy, którymi twórcy kina grozy wzbudzali w nas lęk.

Inne podcasty