Podcast Sobotni seans

  • 39 min

    Kino irańskie. Jak się kręci filmy w kraju politycznych paranoi

    16 sierpnia na ekrany polskich kin wchodzi film "Tatami" opowiadający historię irańskiej dżudoczki, która ma szansę zdobyć złoty medal podczas mistrzostw świata, ale prawdopodobnie musiałaby się zmierzyć z zawodniczką z Izraela. Służby bezpieczeństwa Iranu nie chcą dopuścić do takiego pojedynku. O tym filmie, a także o innych irańskich produkcjach, Radosław Czyż rozmawia z Arturem Zaborskim, dziennikarzem filmowym, znawcą i miłośnikiem kina irańskiego.

  • 36 min

    Ave Kino! Filmowe myśli o Cesarstwie Rzymskim

    Andrzej Kulasek i Radosław Czyż przyznają, jak często myślą o Cesarstwie Rzymskim oraz które filmy i seriale pozwalają najlepiej poczuć jego klimat. I to bez względu na to, czy marzą nam się wyścigi rydwanów, walka w Koloseum, czy wojenna tułaczka z Tytusem Pullo. A poza tym sądzą, że Kartagina powinna wygrać.

  • 64 min

    Kina i igrzysk! (Gość: Radosław Leniarski)

    Z okazji Igrzysk Olimpijskich w Paryżu Radosław Czyż i Andrzej Kulasek rozmawiają w "Sobotnim Seansie" o tym, jak ukochane filmy inspirują przyszłych mistrzów sportu i jakie dyscypliny najlepiej wypadają na ekranie. W części drugiej Andrzej Kulasek pyta Radosława Leniarskiego o jego olimpijskie przygody i wzruszenia oraz o to, co łączy Igrzyska i politykę.

  • 47 min

    Dlaczego lubimy się bać? (Gościni: dr Małgorzata Bulaszewska)

    W dniu premiery ostatniej części trylogii "MaXXXine" rozmawiamy o horrorach. Radosław Czyż i Emilia Dłużewska, dziennikarze "Wyborczej", rozmawiają o ulubionych horrorach, królowych krzyku i roli kobiet w filmach grozy. Czemu kibicujemy bohaterkom "Midsommar" i "Czarownicy"? Dlaczego by przetrwać w horrorze najlepiej być grzeczną dziewczyną z głową na karku? W drugiej części dr Małgorzata Bulaszewska, kulturoznawczyni z Uniwersytetu SWPS, opowiada o tym, dlaczego strach jest nam potrzebny i jak z kolejnymi dekadami zmieniały się tematy, którymi twórcy kina grozy wzbudzali w nas lęk.

  • 47 min

    Seriale do nadrobienia. Co nam umknęło w 2024 roku

    Jakie seriale warto nadrobić w wakacje? Radosław Czyż, Maja Staniszewska i Andrzej Kulasek rozmawiają o ciekawych serialach z różnych platform streamingowych dostępnych w Polsce. Opowiadają o produkcjach, w których możecie podziwiać wielkie gwiazdy, a także o takich, które pozwolą wam odkryć nowych ulubieńców. Po więcej zapraszamy także do dodatku "Wyborcza TV" dostępnego już od dziś!

  • 24 min

    Max w Polsce. Czy na skrzydłach smoków przybyła nowa jakość?

    Warner Bros. Discovery łączy pod szyldem Maxa wszystkie swoje biblioteki: HBO, Discovery+, Cartoon Network i DC Comics. Maja Staniszewska i Radosław Czyż, dziennikarze "Wyborczej", oceniają nową-starą platformę streamingową. Max miał wnieść na rynek nową jakość, ale jego start obarczony był licznymi potknięciami. Czy przekreślają one to, co szumnie zapowiadano przed premierą serwisu?

  • 39 min

    Lidia Duda: Musiałam wyrzucić sceny pomocy, by nie były dowodem w sądzie

    W Sobotnim seansie Radosław Czyż, dziennikarz Wyborczej TV, rozmawia z Lidią Dudą, reżyserką filmu dokumentalnego "Las". Nagrodzony na tegorocznym festiwalu Millennium Docs Against Gravity dokument opowiada o wydarzeniach na granicy polsko-białoruskiej z perspektywy rodziny mieszkającej na terenach przygranicznych i zaangażowanej w pomoc migrantom. Co to za rodzina? I jak wyglądała praca nad tym filmem?

  • 53 min

    Techno jak hymn. Buduje wspólnotę (Goście: D. Nickel i Ł. Ronduda)

    "Rave" w reżyserii Dawida Nickela i Łukasza Rondudy pokazywany w ramach festiwalu Millennium Docs Against Gravity to opowieść o historii polskiego techno. W pierwszej części Agata Piasecka rozmawia z reżyserami o tym, co z polskim techno ma wspólnego Józef Wybicki i dlaczego Manieczki były ważne. W drugiej części Jarek Szubrycht, dziennikarz muzyczny "Wyborczej", wspomina początki polskiego techno, a także najlepsze filmy ukazujące scenę muzyki elektronicznej.

  • 67 min

    Są ludzie, którzy wierzą, że Wanda Rutkiewicz nadal żyje (Goście: D. Szczepański i M. Braid)

    "Ostatnia wyprawa", film w reżyserii Elizy Kubarskiej, otworzył tegoroczny festiwal Millennium Docs Against Gravity. Opowiada o Wandzie Rutkiewicz, ale to nie tylko historia pamiętnej próby zdobycia przez wybitną himalaistkę Kanczendzongi, trzeciej najwyższej góry świata. Bo już na samym początku słyszymy, że są ludzie, którzy wciąż wierzą, że Wanda żyje. Andrzej Kulasek z "Wyborczej TV" rozmawia z Dominikiem Szczepańskim, dziennikarzem, podróżnikiem, autorem książek o tematyce górskiej o tym, jakie miejsce zajmowała Wanda Rutkiewicz w środowisku polskich himalaistów. W drugiej części Monika Braid, jedna z producentek "Ostatniej wyprawy" opowiada o tym, jak odnaleziony pamiętnik audio Rutkiewicz wpłynął na przedstawienie himalaistki w filmie i zrozumienie jej motywacji.

  • 58 min

    Drag queen wchodzą na salony (Gość: Twoja Stara)

    Sashay Away czy Shantay, you stay? W pierwszej części "Sobotniego seansu" Agata Piasecka rozmawia z Emilią Dłużewską i Magdaleną Dubrowską o dragu w popkulturze i jego wejściu do mainstreamu poprzez program "Czas na show. Drag me out". W drugiej części gościnią jest Twoja Stara, drag mentorka i zwyciężczyni "Drag me out", która opowiada o powstawaniu programu i własnych inspiracjach popkulturowych.

  • 57 min

    Czy "Fallout" to wzorowa ekranizacja gry? (Gość: Tadeusz Zieliński)

    W pierwszej części podcastu rozmawiamy o najlepszych adaptacjach gier wideo. Która Lara Croft była lepsza? Jak japońscy animatorzy zwiedzali Night City? Dlaczego kochamy postapo? Radosław Czyż i Andrzej Kulasek, dziennikarze "Wyborczej TV", dyskutują o swoich ulubionych filmach i serialach stworzonych na podstawie gier. Z kolei Tadeusz Zieliński, twórca gier i streamer, opowiada o serii "Fallout" i nowym serialu, który grę na ekran przenosi jak żaden inny. Zapraszamy do słuchania, oglądania i grania.

  • 58 min

    Transpłciowość na planie filmów i seriali (Gościni: Maja Heban)

    Dlaczego szkoły powinny pójść na "Kobietę z?" w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej i Macieja Englerta? Co jest nie tak z Ace Venturą? O udanych i mniej udanych filmach i serialach z transpłciowymi bohaterami rozmawiają Agata Piasecka, Radosław Czyż i Maja Staniszewska. W drugiej części transaktywistka Maja Heban opowiada o tym, czego sama szukała w filmach i o dobrych praktykach, do których powinno dążyć kino obecnie. Zapraszamy do słuchania!

  • 58 min

    Wielka moda na ekranie (Gość: Tomasz Ossoliński)

    Chanel, Balenciaga i Dior. Jak słynni projektanci mody są pokazywani na ekranie? O serialach i filmach o modzie rozmawiają Agata Piasecka, Maja Staniszewska i Magdalena Kacalak. W drugiej części o paryskich inspiracjach Mody Polskiej i przygotowywaniu kostiumów do filmów i seriali, w tym imponujących sukien Zofii Adamczewskiej z "1670", opowiada projektant mody Tomasz Ossoliński. Zapraszamy do słuchania!

  • 36 min

    Tantiemy z internetu. O co tak naprawdę walczą artyści? (Goście: O. Kromer i K. Chodorowski)

    Polska jest ostatnim krajem Unii Europejskiej, który dwa i pół roku po terminie, mimo grożących kar, nie wdrożył unijnej dyrektywy DSM (Digital Single Market). Ma ona zapewnić twórcom "odpowiednie i proporcjonalne wynagrodzenie" za pracę, z której zyski czerpią platformy streamingowe i serwisy VOD - pisze Oktawia Kromer na łamach "Dużego Formatu". Dlaczego widzom powinno zależeć na tantiemach dla artystów? Co młodym filmowcem obiecał minister Bartłomiej Sienkiewicz? Co tak naprawdę stoi za żądaniami młodych twórców i twórczyń? Odpowiadają Oktawia Kromer oraz aktor i reżyser Krzysztof Chodorowski z Tantiemowego Sztabu Kryzysowego. Cały tekst Oktawii Kromer do przeczytania na stronie "Dużego Formatu": https://wyborcza.pl/duzyformat/7,127290,30800250,tajne-spotkanie-z-netflixem-jak-mlodzi-filmowcy-wywalczyli.html Na podcast zaprasza Radosław Czyż, dziennikarz "Wyborczej TV".

  • 65 min

    Ile jest szoguna w "Szogunie"? (Gość: dr Jakub Karpoluk)

    Rozmawiamy o serialu "Szogun" na Disney+, najnowszej adaptacji powieści Jamesa Clavella oraz o szogunach i ich wiernych wojownikach - samurajach. Radosław Czyż i Andrzej Kulasek z "Wyborczej TV" porównują dwie serialowe ekranizacje "Szoguna" - tę z 1980 roku i tę najnowszą. Z kolei gościem podcastu jest dr Jakub Karpoluk, japonista, filmoznawca, teatrolog i... aktor (występował w Japonii w teatrze no!), który pomoże nam prześwietlić finanse szoguna, opowie, czym się różni tachi od katany i wakizashi oraz dlaczego w Japonii nagle okazało się, że wszyscy są lub byli samurajami. Zapraszamy do słuchania tego i innych odcinków "Sobotniego seansu".

Inne podcasty