Podcast Sobotni seans

 • 47 min

  Dlaczego lubimy się bać? (Gościni: dr Małgorzata Bulaszewska)

  W dniu premiery ostatniej części trylogii "MaXXXine" rozmawiamy o horrorach. Radosław Czyż i Emilia Dłużewska, dziennikarze "Wyborczej", rozmawiają o ulubionych horrorach, królowych krzyku i roli kobiet w filmach grozy. Czemu kibicujemy bohaterkom "Midsommar" i "Czarownicy"? Dlaczego by przetrwać w horrorze najlepiej być grzeczną dziewczyną z głową na karku? W drugiej części dr Małgorzata Bulaszewska, kulturoznawczyni z Uniwersytetu SWPS, opowiada o tym, dlaczego strach jest nam potrzebny i jak z kolejnymi dekadami zmieniały się tematy, którymi twórcy kina grozy wzbudzali w nas lęk.

 • 47 min

  Seriale do nadrobienia. Co nam umknęło w 2024 roku

  Jakie seriale warto nadrobić w wakacje? Radosław Czyż, Maja Staniszewska i Andrzej Kulasek rozmawiają o ciekawych serialach z różnych platform streamingowych dostępnych w Polsce. Opowiadają o produkcjach, w których możecie podziwiać wielkie gwiazdy, a także o takich, które pozwolą wam odkryć nowych ulubieńców. Po więcej zapraszamy także do dodatku "Wyborcza TV" dostępnego już od dziś!

 • 24 min

  Max w Polsce. Czy na skrzydłach smoków przybyła nowa jakość?

  Warner Bros. Discovery łączy pod szyldem Maxa wszystkie swoje biblioteki: HBO, Discovery+, Cartoon Network i DC Comics. Maja Staniszewska i Radosław Czyż, dziennikarze "Wyborczej", oceniają nową-starą platformę streamingową. Max miał wnieść na rynek nową jakość, ale jego start obarczony był licznymi potknięciami. Czy przekreślają one to, co szumnie zapowiadano przed premierą serwisu?

 • 39 min

  Lidia Duda: Musiałam wyrzucić sceny pomocy, by nie były dowodem w sądzie

  W Sobotnim seansie Radosław Czyż, dziennikarz Wyborczej TV, rozmawia z Lidią Dudą, reżyserką filmu dokumentalnego "Las". Nagrodzony na tegorocznym festiwalu Millennium Docs Against Gravity dokument opowiada o wydarzeniach na granicy polsko-białoruskiej z perspektywy rodziny mieszkającej na terenach przygranicznych i zaangażowanej w pomoc migrantom. Co to za rodzina? I jak wyglądała praca nad tym filmem?

 • 53 min

  Techno jak hymn. Buduje wspólnotę (Goście: D. Nickel i Ł. Ronduda)

  "Rave" w reżyserii Dawida Nickela i Łukasza Rondudy pokazywany w ramach festiwalu Millennium Docs Against Gravity to opowieść o historii polskiego techno. W pierwszej części Agata Piasecka rozmawia z reżyserami o tym, co z polskim techno ma wspólnego Józef Wybicki i dlaczego Manieczki były ważne. W drugiej części Jarek Szubrycht, dziennikarz muzyczny "Wyborczej", wspomina początki polskiego techno, a także najlepsze filmy ukazujące scenę muzyki elektronicznej.

 • 67 min

  Są ludzie, którzy wierzą, że Wanda Rutkiewicz nadal żyje (Goście: D. Szczepański i M. Braid)

  "Ostatnia wyprawa", film w reżyserii Elizy Kubarskiej, otworzył tegoroczny festiwal Millennium Docs Against Gravity. Opowiada o Wandzie Rutkiewicz, ale to nie tylko historia pamiętnej próby zdobycia przez wybitną himalaistkę Kanczendzongi, trzeciej najwyższej góry świata. Bo już na samym początku słyszymy, że są ludzie, którzy wciąż wierzą, że Wanda żyje. Andrzej Kulasek z "Wyborczej TV" rozmawia z Dominikiem Szczepańskim, dziennikarzem, podróżnikiem, autorem książek o tematyce górskiej o tym, jakie miejsce zajmowała Wanda Rutkiewicz w środowisku polskich himalaistów. W drugiej części Monika Braid, jedna z producentek "Ostatniej wyprawy" opowiada o tym, jak odnaleziony pamiętnik audio Rutkiewicz wpłynął na przedstawienie himalaistki w filmie i zrozumienie jej motywacji.

 • 58 min

  Drag queen wchodzą na salony (Gość: Twoja Stara)

  Sashay Away czy Shantay, you stay? W pierwszej części "Sobotniego seansu" Agata Piasecka rozmawia z Emilią Dłużewską i Magdaleną Dubrowską o dragu w popkulturze i jego wejściu do mainstreamu poprzez program "Czas na show. Drag me out". W drugiej części gościnią jest Twoja Stara, drag mentorka i zwyciężczyni "Drag me out", która opowiada o powstawaniu programu i własnych inspiracjach popkulturowych.

 • 57 min

  Czy "Fallout" to wzorowa ekranizacja gry? (Gość: Tadeusz Zieliński)

  W pierwszej części podcastu rozmawiamy o najlepszych adaptacjach gier wideo. Która Lara Croft była lepsza? Jak japońscy animatorzy zwiedzali Night City? Dlaczego kochamy postapo? Radosław Czyż i Andrzej Kulasek, dziennikarze "Wyborczej TV", dyskutują o swoich ulubionych filmach i serialach stworzonych na podstawie gier. Z kolei Tadeusz Zieliński, twórca gier i streamer, opowiada o serii "Fallout" i nowym serialu, który grę na ekran przenosi jak żaden inny. Zapraszamy do słuchania, oglądania i grania.

 • 58 min

  Transpłciowość na planie filmów i seriali (Gościni: Maja Heban)

  Dlaczego szkoły powinny pójść na "Kobietę z?" w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej i Macieja Englerta? Co jest nie tak z Ace Venturą? O udanych i mniej udanych filmach i serialach z transpłciowymi bohaterami rozmawiają Agata Piasecka, Radosław Czyż i Maja Staniszewska. W drugiej części transaktywistka Maja Heban opowiada o tym, czego sama szukała w filmach i o dobrych praktykach, do których powinno dążyć kino obecnie. Zapraszamy do słuchania!

 • 58 min

  Wielka moda na ekranie (Gość: Tomasz Ossoliński)

  Chanel, Balenciaga i Dior. Jak słynni projektanci mody są pokazywani na ekranie? O serialach i filmach o modzie rozmawiają Agata Piasecka, Maja Staniszewska i Magdalena Kacalak. W drugiej części o paryskich inspiracjach Mody Polskiej i przygotowywaniu kostiumów do filmów i seriali, w tym imponujących sukien Zofii Adamczewskiej z "1670", opowiada projektant mody Tomasz Ossoliński. Zapraszamy do słuchania!

 • 36 min

  Tantiemy z internetu. O co tak naprawdę walczą artyści? (Goście: O. Kromer i K. Chodorowski)

  Polska jest ostatnim krajem Unii Europejskiej, który dwa i pół roku po terminie, mimo grożących kar, nie wdrożył unijnej dyrektywy DSM (Digital Single Market). Ma ona zapewnić twórcom "odpowiednie i proporcjonalne wynagrodzenie" za pracę, z której zyski czerpią platformy streamingowe i serwisy VOD - pisze Oktawia Kromer na łamach "Dużego Formatu". Dlaczego widzom powinno zależeć na tantiemach dla artystów? Co młodym filmowcem obiecał minister Bartłomiej Sienkiewicz? Co tak naprawdę stoi za żądaniami młodych twórców i twórczyń? Odpowiadają Oktawia Kromer oraz aktor i reżyser Krzysztof Chodorowski z Tantiemowego Sztabu Kryzysowego. Cały tekst Oktawii Kromer do przeczytania na stronie "Dużego Formatu": https://wyborcza.pl/duzyformat/7,127290,30800250,tajne-spotkanie-z-netflixem-jak-mlodzi-filmowcy-wywalczyli.html Na podcast zaprasza Radosław Czyż, dziennikarz "Wyborczej TV".

 • 65 min

  Ile jest szoguna w "Szogunie"? (Gość: dr Jakub Karpoluk)

  Rozmawiamy o serialu "Szogun" na Disney+, najnowszej adaptacji powieści Jamesa Clavella oraz o szogunach i ich wiernych wojownikach - samurajach. Radosław Czyż i Andrzej Kulasek z "Wyborczej TV" porównują dwie serialowe ekranizacje "Szoguna" - tę z 1980 roku i tę najnowszą. Z kolei gościem podcastu jest dr Jakub Karpoluk, japonista, filmoznawca, teatrolog i... aktor (występował w Japonii w teatrze no!), który pomoże nam prześwietlić finanse szoguna, opowie, czym się różni tachi od katany i wakizashi oraz dlaczego w Japonii nagle okazało się, że wszyscy są lub byli samurajami. Zapraszamy do słuchania tego i innych odcinków "Sobotniego seansu".

 • 60 min

  Dźwięk modemu i kod z "Matrixa". Czy nowy "Rojst" znów przeniesie nas w czasie? (Gość: Andrzej Seweryn)

  Błoga nostalgia czy ponure wspomnienia? A może coś pomiędzy? Agata Piasecka, Andrzej Kulasek i Radosław Czyż rozmawiają o kryminałach z przełomu wieków i grozie milenijnej pluskwy. Andrzej Seweryn wspomina lata 60. i nieodżałowaną parę butów. Zapraszamy na ten i inne odcinki Sobotniego seansu.

 • 55 min

  Wolność dróg i szlacheckość Południa. O amerykańskim kinie drogi (Gość: prof. Bohdan Szklarski)

  Willie Nelson śpiewał, że znów wyrusza w drogę. Radosław Czyż, Agata Piasecka i Andrzej Kulasek również są "On The Road Again" i dyskutują o kinie drogi, a także o ulubionych duetach, które wyruszają we wspólną podróż. Głównie po Stanach Zjednoczonych, bo to przede wszystkim Amerykanie w podróży po bezkresnych szosach widzą ucieleśnienie wolności i szansę na nowe życie. W części drugiej prof. Bohdan Szklarski opowiada o amerykańskim Południu i tym, co jego mieszkańców tak bardzo łączy z Polakami.

 • 53 min

  Im lepsza muzyka, tym lepsza biografia? Filmy i seriale o gwiazdach muzyki (Gość: Gorg)

  Liczą się hity czy tragiczne historie? Biografie znanych muzyków pełne są i tego, i tego, ale w tych naprawdę dobrych produkcjach szczerość bierze górę. Radosław Czyż, Agata Piasecka i Łukasz Kamiński dzielą się ulubionymi filmami i serialami o gwiazdach rapu, rocka, popu i punka. Z kolei Andrzej Kulasek pyta Marcina "Gorga" Krasowskiego z Vavamuffin o polskie reggae i o to, czy można zrobić dobry film o Bobie Marleyu.

Inne podcasty