Podcast Moja odwaga

 • 74 min

  Daniel Petryczkiewicz: Jak zostałem bobrem

  Nad rzekę Małą zaczął chodzić w czasie pandemii. Rzekę niedaleko Warszawy, która tworzy piękne rozlewisko, gdzie żyją bobry, sarny, jelenie, dziki. Pod koniec 2020 roku zobaczył przy rzece koparkę, która przeorała koryto, przewróciła w poprzek koryta drzewa, zostawiła za sobą śmieci. Postanowił wyrazić swój sprzeciw. Gościem ostatniego odcinka pierwszego sezonu podcastu Agnieszki Jucewicz jest Daniel Petryczkiewicz, fotograf, bloger, aktywista przyrodniczy, autor tekstów w "Piśmie", "Dwutygodniku" i "Krytyce Politycznej", ambasadora rzeki Małej. _ Polecamy wybrane książki, o których rozmawialiśmy w podcaście: Paul Kingnsroth "Wyznania otrzeźwiałego ekologa" (Korporacja Ha!art) Stanisław Łubieński "Książka o śmieciach" (wyd. Agora) Robert Macfarlane "Dzikie miejsca" (Wydawnictwo Poznańskie) Adam Robiński "Hajstry. Krajobraz bocznych dróg", "Pałace na wodzie", "Puszcza domowa. Co kryje Kampinos" (Wydawnictwo Czarne) Rebecca Solnit "Nadzieja w mroku" (Wydawnictwo Karakter)

 • 73 min

  Natalia Sarata: Odpoczynek to prawo człowieka

  Czym jest wypalenie aktywistyczne? Czy można być zmęczoną empatią lub współczuciem? Dlaczego zwłaszcza aktywistom i aktywistkom trudno przyznać się do zmęczenia? Czy można nauczyć się odpoczywać? Dlaczego odpoczynek jest formą oporu Gościnią Agnieszki Jucewicz jest Natalia Sarata - socjolożka, feministka, założycielka i liderka Fundacja RegenerAkcja. - Jonathan Crary "24/7. Późny kapitalizm i celowość snu", wyd. Karakter Tricia Hersey "Rest is resistance. A manifesto", wyd. Little Brown Rothschild Babette "Wsparcie dla wspierających. Jak zapobiegać zmęczeniu współczuciem i traumie zastępczej", WUJ

 • 74 min

  Lulla La Polaca: Pesel nie gra roli. Mi się ciągle jeszcze chce

  Szpilki założył pierwszy raz w wieku kilku lat, ale drag queen został po siedemdziesiątce. Pamięta powstanie warszawskie, teraz jeździ na parady równości do Berlina. Choć marzył o aktorstwie, całe życie przepracował w branży budowlanej. Kiedy wracał z kontraktów w Libii i Iraku, rzucał się w wir zakazanych gejowskich imprez. Mimo że kończy 86 lat i ma już naszykowaną urnę w kształcie szpilki, jego kariera nie zwalnia: nakręcono o nim dokument, został twarzą marki kosmetycznej, wystąpił w teatrze i teledyskach Ralpha Kamińskiego. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Agnieszki Jucewicz z Andrzejem Szwanem - najstarszą polską drag queen Lulla La Polaca.

 • 77 min

  Tomasz Krzemieniecki: W jednym filmie umierałem siedemnaście razy

  Gościem Agnieszki Jucewicz w tym odcinku jest Tomasz Krzemieniecki, kaskader, koordynator kaskaderski, choreograf i reżyser scen akcji, który brał udział w takich produkcjach jak między innymi "Mission: Impossible", "Doctor Strange", "300", "Ślepnąc od świateł" czy "Wiedźmin". Z jakich scen jest szczególnie dumny? Ile razy "umierał" i "upadał"? Jaka była jego droga zawodowa? Czy od zawsze miał w sobie zew niebezpiecznych przygód? I w końcu - czego się boi? I jak to jest, że lęk wysokości nie przeszkadza mu rzucać się w przepaście i skakać z klifów?

 • 55 min

  Konrad Aksinowicz: Kocham mojego ojca alkoholika

  Jak sportretować lata 90. i opowiedzieć o doświadczeniu domu alkoholowego? Co to znaczy być dorosłym dzieckiem alkoholika? Jak dzieci przeżywają alkoholizm rodziców? Jak wyglądają ich relacje w dorosłym życiu? Gościem Agnieszki Jucewicz jest Konrad Aksinowicz, reżyser i scenarzysta, autor filmu "Powrót do tamtych dni". Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o doświadczeniu dorosłych dzieci alkoholików, polecamy książki: Aleksandra Zbroja "Mireczek" Magdalena Kicińska, Agnieszka Jucewicz "Dom w butelce. Rozmowy z dorosłymi dziećmi alkoholików" Katarzyna Schier "Dorosłe dzieci"

 • 76 min

  Halszka Witkowska: Rozmowa o samobójstwie to rozmowa ku życiu

  Czym zajmuje się suicydolog? Jak pomagać osobom podejmującym próby samobójcze? Jakie są mity na temat samobójstw? Co można uznać za czynniki ryzyka? Gościnią Agnieszki Jucewicz jest Halszka Witkowska, suicydolog, pomysłodawczyni i koordynatorka platformy "Życie wartej jest rozmowy" przeznaczonej dla osób w kryzysie psychicznym i ich bliskich. _ Jeśli potrzebujecie pomocy, to zawsze jest nadzieja. Polecamy bezpłatne telefony pomocowe dla osób w kryzysie psychicznym i ich bliskich: Centrum Wsparcia dla Osób w Kryzysie Psychicznym 800 702 222 Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111 Telefon wsparcia emocjonalnego dla dorosłych 116 123 Więcej bezpłatnych telefonów i miejsc pomocowych znajdą Państwo na stronie Życie warte jest rozmowy www.zwjr.pl w zakładce Strefa pomocy.

 • 66 min

  Anita Musioł: Pauza, czyli moment, gdy postanowiłam wydawać książki po swojemu

  "Książki to moja pasja, na nich znam się najlepiej. Pracując w wielkich korporacjach zawsze marzyłam o tym, żeby samodzielnie podejmować wybory i decyzje wydawnicze, kształtować profil wydawnictwa i odpowiadać za wydawane książki od początku do końca" - mówi Anita Musioł, wydawczyni i założycielka wydawnictwa "Pauza". Co w swojej pracy lubi najbardziej? Z jakiej odwagi słyną autorzy wydawani w Pauzie? Do wysłuchania jedenastego odcinka "Mojej odwagi" zaprasza autorka podcastu Agnieszka Jucewicz.

 • 62 min

  Joanna Palica: Rodzice dzieci z niepełnosprawnością nie młodnieją. Co będzie, gdy ich zabraknie?

  W 2007 roku w wózek z półrocznym synem Joanny Palicy uderzył rozpędzony samochód. Alek wylądował 200 m dalej na asfalcie, lekarze nie dawali mu szans na przeżycie. Dziś jest nastolatkiem. Co to znaczy niepełnosprawność sprzężona? Jak powinna wyglądać przyszłość dzieci z niepełnosprawnością, kiedy zabraknie ich opiekunów? Dlaczego matki powinny ufać swoim intuicjom? Dlaczego nie można się poddawać w walce o prawa osób z niepełnosprawnościami? Na te i inne pytania odpowiada Joanna Palica, prezeska Fundacji Koocham, założycielka Ooniwerka, przedszkola i szkoły terapeutycznej. Na podcast zaprasza Agnieszka Jucewicz z "Wyborczej". _ Więcej o działalności Fundacji Koocham: https://koocham.pl/

 • 68 min

  Katarzyna Szczerbowska: W szpitalu psychiatrycznym doświadczyłam solidarności, jakiej nie doświadczyłam nigdzie indziej

  Gościnią kolejnego odcinka "Mojej odwagi" jest Katarzyna Szczerbowska, wieloletnia dziennikarka i redaktorka, rzeczniczka Biura do spraw Pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, osoba z diagnozą schizofrenii. Jak wygląda epizod psychotyczny w schizofrenii. Co pomaga osobom w kryzysie zdrowieć. Dlaczego tak ważna jest miłość i życzliwość wobec osób zmagających się ze schizofrenią. Jak zmieniają się warunki zdrowienia w szpitalach psychiatrycznych. Czym są Centra Zdrowia Psychicznego. _ Więcej o Centrach Zdrowia Psychicznego i pomocy, którą można w nich uzyskać: https://czp.org.pl/ _ Polecamy następujące książki: Elyn Saks, "Schizofrenia. Moja droga przez szaleństwo" Bogdan de Barbaro, Krystyna Ostoja-Zawadzka, Andrzej Cechnicki, "Możesz pomóc. Poradnik dla rodzin pacjentów chorych na schizofrenię i zaburzenia schizotypowe" Daniel Fisher, "Bicie serca nadziei" John Stewart, "Mosty zamiast murów. Podręcznik komunikacji interpersonalnej"

 • 67 min

  Szymon Adamczak: HIV postawił mnie przed pytaniem: kim jestem?

  Jak zacząć rozumieć swoje ciało? Jak wygląda życie z HIV? Z jakimi stereotypami mierzą się osoby żyjące z HIV? Czy jako społeczeństwo przestaliśmy je stygmatyzować? Jak należy pomagać? Jak budować wspólnotę, która pozwala zdrowieć? Gościem Agnieszki Jucewicz w podcaście "Moja odwaga" jest Szymon Adamczak, performer, dramaturg, pedagog. _ Zapis spektaklu "An Ongoing Song", 2019: https://www.youtube.com/watch?v=qv2xZhSjbtw _ Jeśli potrzebujesz pomocy psychologicznej, wsparcia prawnego lub chcesz dowiedzieć się więcej o profilaktyce HIV, polecamy te organizacje: https://buddy-polska.pl/ https://pozytywniwteczy.pl/ https://www.pozytywnezycie.eu/wsparcie-hiv https://hiv.psychologia.pl/o-nas/

 • 60 min

  Patryk Różycki: Chcę uciec od fantazji o ludziach ze wsi

  Jak opowiadać o relacjach rodzinnych? Co można uznać za wstydliwe? Jakie tabu kryje się w polskich rodzinach? Czy jest w nich miejsce na czułość? Dlaczego polscy twórcy zazwyczaj demonizują wieś? Agnieszka Jucewicz, dziennikarka "Gazety Wyborczej", rozmawia z Patrykiem Różyckim, malarzem, performerem, podcasterem, nominowanym do Paszportu "Polityki" w kategorii sztuki wizualne. _ Prace Patryka Różyckiego do końca stycznia można oglądać w Polana Institute w Warszawie, a od 2 lutego do 28 kwietnia w Gdańskiej Galerii Miejskiej, a także na https://www.instagram.com/patryk__rozycki/

 • 64 min

  Mariusz Szczygieł: Zawsze szukam sposobu na dotarcie do człowieka

  Szósty odcinek podcastu Agnieszki Jucewicz poświęcamy odwadze reportera. Mariusz Szczygieł jest ? po Hannie Krall ? najczęściej przekładanym polskim reporterem (21 języków). Jego "Gottland" otrzymał Europejską Nagrodę Książkową (2009), a "Nie ma" zdobyło podwójną Nagrodę Literacką "Nike" w głosowaniu jury i czytelników (2018) oraz Nike 25-lecia w głosowaniu czytelników (2021). W konkursie Grand Press przyznano mu tytuł Dziennikarza Roku 2012. Jest również instagramerem ? to zajęcie traktuje jako "najmniejszą osobistą jednoosobową gazetę", a jednocześnie sposób na rozmowę z czytelniczkami i czytelnikami. Jest znany z odważnych pytań, chociaż on sam nie uważa ich za odważne. A jakie pytanie zadałby Mariusz Szczygieł Mariuszowi Szczygłowi? Kolejny odcinek za dwa tygodnie.

 • 72 min

  Magdalena Bigaj: Higiena cyfrowa. Nie musisz od razu odpisywać

  Czy głośne krytykowanie firm technologicznych jest odważne? Co daje motywację, żeby nie dać się uciszyć? Czym jest "higiena cyfrowa"? W piątym odcinku podcastu "Moja odwaga" Agnieszka Jucewicz rozmawia z Magdaleną Bigaj, założycielką i prezeską Fundacji Instytut Cyfrowego Obywatelstwa, medioznawczynią, badaczką i działaczką społeczną, autorką książki "Wychowanie przy ekranie". __ Książki, które polecamy: "Wychowanie przy ekranie" gościni podcastu Magdaleny Bigaj "W trybach chaosu. Jak media społecznościowe przeprogramowały nasze umysły i nasz świat" Maxa Fishera "Dziesięć powodów, dla których powinieneś natychmiast usunąć swoje konta z mediów społecznościowych" Jarona Laniera "E-migranci. Pół roku bez internetu, telefonu i telewizji" Susan Maushart "Niewolnicy dopaminy. Jak odnaleźć równowagę w epoce obfitości" Anny Lembke __ Strony, które polecamy: https://cyfroweobywatelstwo.pl/ https://cyfroweobywatelstwo.pl/test-higieny-cyfrowej/

 • 60 min

  Dawid Polak: Nie pozwolę, żeby lęk odebrał mi radość z życia

  Dlaczego mężczyźni powinni mówić o kryzysach psychicznych? Czym są zaburzenia lękowe i jak sobie z nimi radzić? Czym się różni strach od lęku? A także, dlaczego młode sowy śpią na leżąco? Na te i inne pytania odpowiada Dawid Polak, biotechnolog i popularyzator nauki, autor konta na Instagramie biotech.geek, gdzie opowiada również o zdrowiu psychicznym _ Książki o zaburzeniach lękowych, które polecamy: Bessel van der Kolk, "Strach ucieleśniony. Mózg, umysł i ciało w terapii traumy" Edmund J. Bourne, "Lęk i fobia. Praktyczny podręcznik dla osób z zaburzeniami lękowym" Joseph E. LeDoux, "Lęk. Neuronauka na tropie źródeł lęku i strachu" Marcin Matych, "Jak żyć z lękiem. Poradnik doktora Nerwicy" _ Rozmowa zawiera treści wrażliwe, jeśli potrzebujesz pomocy zadzwoń na kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych: 116 123 Osoby w kryzysie samobójczym, ich bliscy a także osoby szukające wsparcia dla kogoś, kto przeżywa trudności psychiczne znajdą kompendium wiedzy na ten temat, a także numery telefonów pomocowych na stronie "Życie warte jest rozmowy": zwjr.pl

 • 54 min

  Tośka Szewczyk: Złość to siła

  Tośka Szewczyk to pseudonim osoby wykorzystywanej seksualnie przez duchownego i autorki książki pt. "Nie umarłam. Od krzywdy do wolności". "Nieumarli" ? tak o sobie mówią ci, którzy doświadczyli seksualnej przemocy w Kościele. Czy Tośka uważa się za osobę odważną? Zapraszamy do wysłuchania trzeciego odcinka podcastu Agnieszki Jucewicz. Uwaga, ze względu na prośbę gościni jej głos został przez nas zmodyfikowany.

Inne podcasty