Co poprawia kondycję skóry naczyniowej, a co może pogorszyć jej stan? Czy dieta ma znaczenie? Jakie zabiegi pomogą, a których należy unikać? Czy można pozbyć się problemów raz na zawsze? Czy skóra naczyniowa to skóra wrażliwa? Na skórze naczyniowej, a także o własnych doświadczeniach z tym problemem, opowiedziała w podcaście Zdrowa Rozmowa dr Agnieszka Lew-Mirska, internistka i certyfikowana lekarka medycyny estetycznej.
Dania z ryb nie są całości zjadane w niemal połowie domów. W większości lądują w koszu już 24 grudnia. A najwięcej wyrzucamy warzyw i owoców. Między 23. a 30. grudnia potrafimy wyrzucić do śmieci 61,7 tys. ton jedzenia, czyli 1,6 kg na osobę. Do wyrzucanie jedzenia w okolicy świąt przyznaje się 83 proc. z nas. Najwięcej jedzenia marnuje się już w Wigilię ? 9,2 tys. ton. Tę skalę grudniowego marnotrawstwa pokazują wyniki badania przeprowadzonego w domach Polaków na zlecenie Too Good To Go. To aplikacja, która pozwala sklepom, piekarniom czy restauracjom uniknąć wyrzucania nadwyżek jedzenia. Sprzedają je jako paczki niespodzianki klientom zainteresowanym zakupami w atrakcyjnych cenach. O wynikach badania opowiedziała w podcaście 8:10 i Zdrowa Rozmowa Anna Podkowińska-Tretyn, szefowa polskiego oddziału Too Good To Go. Podpowiada też, jak zorganizować święta i nie wyrzucać jedzenia.
87% Polaków pije kawę codziennie. Czy to zdrowy nawyk, czy szkodliwe uzależnienie? W tym odcinku, wspólnie z Prof. Ewą Stachowską, specjalistką w dziedzinie żywienia z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, przyjrzymy się najnowszym badaniom dotyczącym kawy. Dowiesz się, jak kawa wpływa na nasze zdrowie, które metody parzenia są najbardziej korzystne, i czy kawa rozpuszczalna, jako produkt wysoko przetworzony, powinna zniknąć z naszej diety. Na podcast zaprasza Margit Kossobudzka.
Przesuszona, szorstka, podrażniona skóra - zimą co drugi pacjent w gabinecie dermatologicznym ma takie problemy. Jakie kosmetyki leczą i chronią? Co zabrać na wyjazd na narty? Co zrobić w razie odmrożenia policzków lub dłoni? Czym różnią się emolienty od zwykłych kosmetyków? Czy skóra lubi saunę? O zimowej pielęgnacji Kasia Staszak rozmawia z dr hab. Joanną Czuwarą, dermatolożką z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Trądzik to problem, który dotyka wielu osób w różnym wieku, niezależnie od płci czy stylu życia. Szacuje się, że 85 proc. populacji europejskiej zmaga się z trądzikiem w okresie dojrzewania, a aż 20 proc. dorosłych doświadcza go w późniejszych latach. Trądzik pospolity (acne vulgaris) jest przewlekłą chorobą skóry, której towarzyszy łojotok. Cechuje się występowaniem zaskórników otwartych i zamkniętych, grudek, krost, guzków, pseudocyst i torbieli ropnych umiejscowionych w miejscach, gdzie występuje zwiększona produkcja łoju - twarz, plecy, szyja, ramiona, górna część pleców. Przyczyn powstawania trądziku jest wiele, to m.in. zwiększona produkcja łoju, zablokowanie ujść gruczołów łojowych, ich kolonizacja przez specyficzne bakterie, reakcja zapalna i immunologiczna. Trądzik młodzieńczy częściej dotyczy mężczyzn, natomiast trądzik występujący w wieku dorosłym dotyczy częściej kobiet. Czym grozi wyciskanie czy rozdrapywanie zmian trądzikowych? Czy na powstawanie zmian ma wpływ dieta? Jak nowocześnie leczyć tę chorobę skóry? Posłuchajcie w najnowszym odcinku podcastu Zdrowa rozmowa "Wyborczej". Iga Radzikowska, kosmetolożka i współwłaścicielka gabinetu Skin Masters w Łodzi, opowie też jak pielęgnować skórę z trądzikiem i jakich substancji czynnych szukać w produktach kosmetycznych i dermokosmetykach.
W najnowszym odcinku podcastu Zdrowa rozmowa o swoich doświadczeniach opowiadają autorki bestsellerowego poradnika "Ogarnij tarczycę. Jak odzyskać zdrowie i siły przy hashimoto i niedoczynności" - Kamila Bogucka i Lidia Wójcik. Nie tylko leki wspomagają chorą tarczycę. Ważna jest dieta i styl życia. Jakie zmiany warto wprowadzić podpowiada dr n.med. Marta Mazur, endokrynolożka. Jak brać leki, żeby działały? Jak przygotować się do badań? Co łączy seks, jazdę na rolkach i wysokie TSH? To wątki tego odcinka Zdrowej rozmowy.
Przebarwienia, czyli brązowe plamy o nieregularnym zarysie, to efekt nadmiernej lub czasem zmniejszonej aktywności naszych komórek produkujących pigment skóry - melanocytów. Występują głównie na twarzy, co sprawia, że czujemy się stygmatyzowani i źle nam ze swoim wyglądem. A to przekłada się na nasze zdrowie psychiczne. Według niektórych lekarzy przebarwienia stanowią jeden z częstszych przyczyn naszych wizyt u dermatologa. Mechanizmy powstawania defektów w skórze, w wyniku których tworzą się przebarwienia, wyglądają jak mapa londyńskiego metra. To jest ileś ścieżek z bardzo wieloma zaburzeniami enzymatycznymi i drogami obocznymi. Jak lekarz ma wejść w skórę pacjenta i dowiedzieć się, jaki akurat u niego jest patomechanizm przebarwień? Która linia metra się zepsuła? Na szczęście dermatolodzy coraz lepiej sobie radzą z problemem przebarwień. W zależności o ich typów są w stanie skutecznie je usunąć lub przynajmniej zmniejszyć ich widoczność. Jakie typy przebawień są najpowszechniejsze? Jakie są przyczyny ich powstawania i oczywiście, jak sobie z nimi radzić - posłuchajcie w najnowszym odcinku podcastu Zdrowa rozmowa "Wyborczej".
Zanim został najpopularniejszym dietetykiem w Polsce był swoim pierwszym pacjentem. Dr Michał Wrzosek jako nastolatek ważył 100 kg, z warzyw jadał tylko kechup. Brakowało mu energii i pewności siebie. W cyklu Moja medyczna historia Michał Wrzosek opowiedział o zmianach w swoim stylu życia. Ich efektem jest doktorat z dietetyki, uprawnienia trenerskie i centrum dietetyczne, z którego pomocy skorzystało już ponad 50 tys. osób. Z tej rozmowy dowiesz się, m.in.: - czy naprawdę w czasie posiłków lepiej nie pić wody; - czy śniadanie trzeba zjeść zaraz po przebudzeniu a kolację jak najwcześniej; - czy warto stosować głodówki i detoksy; - jaki sposób odżywiania jest najlepszy według naukowców; - jak bieganie zmienia dietę; - dlaczego warto przeczytać książkę Michała Wrzoska ?Nowe zdrowe życie?. Na podcast zaprasza Kasia Staszak.
Dlaczego czasem zwykły katar zmienia się w trwające tygodniami kłopoty z zatokami? Czy każdy stan zapalny zatok wymaga antybiotyku? Czy domowe płukanie zatok to dobry pomysł? Jak przygotować się do lotu samolotem, gdy masz chore zatoki? Czy to prawda, że bieganie pomaga oczyszczać zatoki? A może raczej wywołuje chwilowy katar? Na te i wiele innych pytań o zapchane zatoki odpowiedziała w podcaście Zdrowa Rozmowa dr n. med. Eliza Brożek-Mądry, szefowa Kliniki Otolaryngologii w Państwowym Instytucie Medycznym MSWiA. Z tego podcastu dowiesz się m.in.: - że bakterie z zatok mogą spowodować wytrzeszcz oczu, guza na czole i przedostać się do mózgu; - jak zatoki łączą się z zębami; - kiedy warto zrobić tomografię głowy; - jak witamina D łączy się ze zdrowiem zatok. Zapraszamy do słuchania i życzymy zdrowego nosa.
Eksperci proponują, aby powszechnie używany wskaźnik masy ciała BMI zastąpić nowym parametrem. BRI, czyli wskaźnik okrągłości ciała, ma być dużo lepszym miernikiem zdrowia. Czy istnieją jakieś inne dokładniejsze pomiary stopnia otyłości? Co oznacza określenie otyłość brzuszna i jakie niesie ze sobą zagrożenia? Czym jest fatfobia? Czy otyłość jest chorobą i jak obecnie postrzegają ją naukowcy? Posłuchaj w najnowszym odcinku podcastu Zdrowa rozmowa "Wyborczej".
Jakich składników szukać w kremach? Jakich kosmetyków używa dermatolożka po czterdziestce? I z jakich zabiegów medycyny estetycznej korzysta? Co jest aktualnie hitem w dziedzinie regeneracji skóry? O sekretach swojej pielęgnacji i trendach w medycynie estetycznej opowiada dr n. med. Małgorzata Huczek. Dziennikarka Kasia Staszak pyta dr. Huczek m.in. o botoks i lifting. Z tego podcastu dowiesz się: - jak stosować retinol, - czy można przez lata używać jednego kremu czy trzeba zmieniać kosmetyki, - jaki składnik kremu może powiększyć opuchliznę pod oczami, - kiedy warto myć twarz płatkami owsianymi, - jakie stymulatory w zastrzykach odmładzają skórę. Zapraszamy do słuchania. Z maseczką na twarzy lub bez :)
Wielu z nas cierpi lub, niestety, będzie cierpieć na różne choroby przewlekłe, cywilizacyjne. Najpierw niewiele z tym robimy, a potem musimy brać leki. Powinniśmy jednocześnie zmienić nawykli na zdrowsze, ale robimy to niechętnie. Wymaga to czasu i poświęcenia. Jest trudne. A skoro już bierzemy te tabletki, to po co jeszcze utrudniać sobie życie. Pigułka przecież za nas kontroluje chorobę. Tymczasem badania naukowe pokazują, że zmieniając nawyki na zdrowsze i jednocześnie stosując leki sprawiamy, że kontrola nad naszą chorobą jest lepsza. Co więcej, możemy zmniejszyć dawkę stosowanych tabletek lub z czasem (jeśli nasze wyniki się znacząco poprawią) odstawić leki w ogóle. O tym, jak duże znaczenie dla kontroli choroby ma zmiana diety czy aktywność fizyczna opowiada nam dr hab. n. med. Daniel Śliż, Prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Stylu Życia. Podpowiadamy też, od czego zacząć wprowadzanie korzystnych zmian z życiu. Dobry moment jest teraz. Im szybciej zmienimy złe nawyki, tym lepszych efektów możemy się spodziewać. Posłuchajcie najnowszego podcastu "Zdrowa rozmowa".
Czy nauka wymyśliła jakieś wiarygodne strategie radzenia sobie z prokrastynacją? Jak radzić sobie z poczuciem winy? Czy zwlekanie oznacza, że jestem leniwy/a? A może to kwestia dyscypliny - gdybym miał/a jej więcej, byłoby lepiej? Margit Kossobudzka zaprasza do posłuchania, jak psychologia stara się odpowiedzieć na te pytania.
Jeśli macie dziecko, rytm dnia wyznacza Wam szkoła i przedszkole. A to oznacza wczesne pobudki. Co robić, żeby sen naszego dziecka był wysokiej jakości, wspierał jego rozwój, zdrowie i nastrój? Od czego zacząć budowanie dobrego rytmu zasypiania i pobudek. Jak pomóc dziecku, które budzi się przez koszmary? Kasia Staszak, dziennikarka zdrowotna "Wyborczej", rozmawia o śnie z psycholożką dzieci i rodziców Aleksandrą Beltą-Iwacz, w internecie znaną jako Mamologia. Z tego odcinka Zdrowej Rozmowy dowiesz się: - ile godzin snu potrzebuje dziecko? - czy późniejsze zasypianie, to zawsze późniejsze wstawanie? - kiedy najlepiej rozmawiać o koszmarach? - co wspomaga wieczorne wyciszenie? - czy sen uszczęśliwia? Aleksandra Belta-Iwacz komentuje raport, który o śnie dzieci przygotowała grupa LEGO. Na podcast zaprasza Kasia Staszak.
Ma doktorat z inżynierii biomedycznej, ale porzucił pracę naukowca, żeby w internecie opowiadać o nauce. Szybko został najsłynniejszym popularyzatorem nauki w Polsce. Adam Mirek jest autorem dwóch książek ?Bebechy? i ?Glutologia?. Nigdy nie chciał być lekarzem, ale ze wszystkich naukowych zagadnień najbardziej pociągają go tajemnice ciała. Adam Mirek opowiada dziennikarce medycznej Kasi Staszak, czy przeżył wypalenie zawodowe; jak naukowo podszedł do zapuszczania włosów; co pomogło mu lepiej widzieć; jak w dzieciństwie mówił na gluty i jaki suplement diety nie ma sensu.