Podcast Zdrowa rozmowa

  • 47 min

    Jak wyleczyć zatoki

    Dlaczego czasem zwykły katar zmienia się w trwające tygodniami kłopoty z zatokami? Czy każdy stan zapalny zatok wymaga antybiotyku? Czy domowe płukanie zatok to dobry pomysł? Jak przygotować się do lotu samolotem, gdy masz chore zatoki? Czy to prawda, że bieganie pomaga oczyszczać zatoki? A może raczej wywołuje chwilowy katar? Na te i wiele innych pytań o zapchane zatoki odpowiedziała w podcaście Zdrowa Rozmowa dr n. med. Eliza Brożek-Mądry, szefowa Kliniki Otolaryngologii w Państwowym Instytucie Medycznym MSWiA. Z tego podcastu dowiesz się m.in, że: - bakterie z zatok mogą spowodować wytrzeszcz oczu, guza na czole i przedostać się do mózgu; - jak zatoki łączą się z zębami; - kiedy warto zrobić tomografię głowy; - jak witamina D łączy się ze zdrowiem zatok. Zapraszamy do słuchania i życzymy zdrowego nosa.

  • 26 min

    Wskaźnik okrągłości lepszy niż masy ciała

    Eksperci proponują, aby powszechnie używany wskaźnik masy ciała BMI zastąpić nowym parametrem. BRI, czyli wskaźnik okrągłości ciała, ma być dużo lepszym miernikiem zdrowia. Czy istnieją jakieś inne dokładniejsze pomiary stopnia otyłości? Co oznacza określenie otyłość brzuszna i jakie niesie ze sobą zagrożenia? Czym jest fatfobia? Czy otyłość jest chorobą i jak obecnie postrzegają ją naukowcy? Posłuchaj w najnowszym odcinku podcastu Zdrowa rozmowa "Wyborczej".

  • 57 min

    Sekrety dermatolożek. Kosmetyki i zabiegi, które same stosują

    Jakich składników szukać w kremach? Jakich kosmetyków używa dermatolożka po czterdziestce? I z jakich zabiegów medycyny estetycznej korzysta? Co jest aktualnie hitem w dziedzinie regeneracji skóry? O sekretach swojej pielęgnacji i trendach w medycynie estetycznej opowiada dr n. med. Małgorzata Huczek. Dziennikarka Kasia Staszak pyta dr. Huczek m.in. o botoks i lifting. Z tego podcastu dowiesz się: - jak stosować retinol, - czy można przez lata używać jednego kremu czy trzeba zmieniać kosmetyki, - jaki składnik kremu może powiększyć opuchliznę pod oczami, - kiedy warto myć twarz płatkami owsianymi, - jakie stymulatory w zastrzykach odmładzają skórę. Zapraszamy do słuchania. Z maseczką na twarzy lub bez :)

  • 30 min

    Jak odczarować magię pigułki

    Wielu z nas cierpi lub, niestety, będzie cierpieć na różne choroby przewlekłe, cywilizacyjne. Najpierw niewiele z tym robimy, a potem musimy brać leki. Powinniśmy jednocześnie zmienić nawykli na zdrowsze, ale robimy to niechętnie. Wymaga to czasu i poświęcenia. Jest trudne. A skoro już bierzemy te tabletki, to po co jeszcze utrudniać sobie życie. Pigułka przecież za nas kontroluje chorobę. Tymczasem badania naukowe pokazują, że zmieniając nawyki na zdrowsze i jednocześnie stosując leki sprawiamy, że kontrola nad naszą chorobą jest lepsza. Co więcej, możemy zmniejszyć dawkę stosowanych tabletek lub z czasem (jeśli nasze wyniki się znacząco poprawią) odstawić leki w ogóle. O tym, jak duże znaczenie dla kontroli choroby ma zmiana diety czy aktywność fizyczna opowiada nam dr hab. n. med. Daniel Śliż, Prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Stylu Życia. Podpowiadamy też, od czego zacząć wprowadzanie korzystnych zmian z życiu. Dobry moment jest teraz. Im szybciej zmienimy złe nawyki, tym lepszych efektów możemy się spodziewać. Posłuchajcie najnowszego podcastu "Zdrowa rozmowa".

  • 31 min

    Odkładasz różne rzeczy na jutro? Jak działa prokrastynacja

    Czy nauka wymyśliła jakieś wiarygodne strategie radzenia sobie z prokrastynacją? Jak radzić sobie z poczuciem winy? Czy zwlekanie oznacza, że jestem leniwy/a? A może to kwestia dyscypliny - gdybym miał/a jej więcej, byłoby lepiej? Margit Kossobudzka zaprasza do posłuchania, jak psychologia stara się odpowiedzieć na te pytania.

  • 34 min

    Sen dziecka. Dobry dzień zależy od nocy

    Jeśli macie dziecko, rytm dnia wyznacza Wam szkoła i przedszkole. A to oznacza wczesne pobudki. Co robić, żeby sen naszego dziecka był wysokiej jakości, wspierał jego rozwój, zdrowie i nastrój? Od czego zacząć budowanie dobrego rytmu zasypiania i pobudek. Jak pomóc dziecku, które budzi się przez koszmary? Kasia Staszak, dziennikarka zdrowotna "Wyborczej", rozmawia o śnie z psycholożką dzieci i rodziców Aleksandrą Beltą-Iwacz, w internecie znaną jako Mamologia. Z tego odcinka Zdrowej Rozmowy dowiesz się: - ile godzin snu potrzebuje dziecko? - czy późniejsze zasypianie, to zawsze późniejsze wstawanie? - kiedy najlepiej rozmawiać o koszmarach? - co wspomaga wieczorne wyciszenie? - czy sen uszczęśliwia? Aleksandra Belta-Iwacz komentuje raport, który o śnie dzieci przygotowała grupa LEGO. Na podcast zaprasza Kasia Staszak.

  • 47 min

    Adam Mirek: Jak wciągnąłem się w ciało

    Ma doktorat z inżynierii biomedycznej, ale porzucił pracę naukowca, żeby w internecie opowiadać o nauce. Szybko został najsłynniejszym popularyzatorem nauki w Polsce. Adam Mirek jest autorem dwóch książek ?Bebechy? i ?Glutologia?. Nigdy nie chciał być lekarzem, ale ze wszystkich naukowych zagadnień najbardziej pociągają go tajemnice ciała. Adam Mirek opowiada dziennikarce medycznej Kasi Staszak, czy przeżył wypalenie zawodowe; jak naukowo podszedł do zapuszczania włosów; co pomogło mu lepiej widzieć; jak w dzieciństwie mówił na gluty i jaki suplement diety nie ma sensu.

  • 19 min

    Czy od myślenia boli głowa?

    Prawdopodobnie czujemy się zmęczeni i wyczerpani po intensywnej aktywności fizycznej, prawda? Cóż, długie okresy intensywnej aktywności umysłowej również mogą cię wyczerpać. Mówiąc prościej, wyczerpanie psychiczne może wystąpić, gdy twój mózg otrzymuje zbyt dużo stymulacji lub musi utrzymywać intensywny poziom aktywności bez odpoczynku. Czasami odczuwanie fizycznego zmęczenia nie jest niczym niezwykłym, a to samo dotyczy zmęczenia psychicznego. Mimo to, długotrwałe zmęczenie psychiczne może wpływać na twoją zdolność myślenia, rozwiązywania problemów lub przetwarzania i regulowania emocji. Ostatecznie może nawet prowadzić do problemów w twoim codziennym życiu i w związkach. Czy lubimy wysiłek umysłowy? Czy powinien być on nagradzany? I czy można nauczyć się wytrzymywać wyższy poziom wysiłku umysłowego? Dlaczego się dobrowolnie w niego angażujemy? Posłuchajcie w najnowszym odcinku podcastu Zdrowa Rozmowa "Wyborczej".

  • 28 min

    Jak leczyć krótkowzroczność u dzieci

    Jak wiele dzieci ma problem z krótkowzrocznością? Czy rodzice mogą nie zauważyć problemu z widzeniem u swojego dziecka? Jak sprawdzić czy dziecko dobrze widzi? Jak w ostatniej dekadzie zmieniły się metody leczenia krótkowzroczności? Czy można spowolnić pogłębianie się wady wzroku? Margit Kossobudzka-Lipińska, dziennikarka zdrowotna "Wyborczej", rozmawia z Sylwią Kijewską, optometrystką z Hoya Lens Poland.

  • 40 min

    Jak oddychasz kiedy śpisz

    Czujesz zmęczenie po przespanej nocy? To może być objaw obturacyjnego bezdechu sennego. Chodzi o chwilę ciszy pomiędzy chrapaniem, którą przerywa gwałtowne łapanie powietrza. Każdy epizod bezdechu to dla organizmu stres. Wiąże się z wybudzeniem, którego chrapiący nie pamięta. Sytuacja powtarza się wiele razy w ciągu nocy, stąd uczucie wyczerpania w dzień. Może twoja partnerka lub partner narzeka, że przez twoje chrapanie nie może spać? W nocy próbuje ułożyć cię na boku, żeby ułatwić ci oddychanie? Zaczyna wspominać o osobnej sypialni? A czy próbowaliście zmian w diecie? Rozmawialiście o możliwym związku chrapania z wypitym alkoholem? Co robić, gdy nocne oddychanie jest problemem? Jakie mogą być tego powody? Jak można zbadać swoje nocne oddychanie? Na te pytania odpowiedział w podcaście Zdrowa Rozmowa dr hab. n. med. Wojciech Kukwa, laryngolog, który zajmuje się monitorowaniem i leczeniem problemów z oddychaniem w czasie snu. Z ekspertem rozmawiała dziennikarka zdrowotna "Wyborczej" Kasia Staszak.

  • 36 min

    Mistrzyni Polski w maratonie: Mogę być szybsza, mój cel to start w Igrzyskach w Los Angeles

    Długo myślała, że będzie nauczycielką angielskiego, a jednak żyje z biegania. Aleksandra Brzezińska opowiada, jak wyglądają jej treningi. Wiemy, dlaczego na śniadanie wybiera jajecznicę. Mistrzyni Polski w maratonie tłumaczy, po co sportowcom wsparcie psychologiczne. Zdradza, o czym myślała, gdy na zawodach dopadła ją słynna ściana. Wierzy, że może być jeszcze szybsza. Jej cel to start na Igrzyskach w 2028 r. Na podcast zaprasza Kasia Staszak, dziennikarka "Wyborczej".

  • 32 min

    Kolory i emocje - czy jest między nimi związek?

    Aby powstał kolor, potrzeba światła. Człowiek postrzega barwy, ponieważ jego oczy są wrażliwe na określone długości fali światła, które przedmioty odbijają, emitują lub przepuszczają. Wpływ na odbiór kolorów ma nasza osobowość, a nawet nastrój. Odcień jednego koloru dziś możemy postrzegać inaczej niż wczoraj. A który kolor ludzie lubią najbardziej? I czy barwy rzeczywiście mogą wpływać na to, jak się czujemy: relaksować, nakręcać, a nawet złościć? Na to, jakie lubimy kolory, wpływa w dużym stopniu kultura. Artyści i projektanci wnętrz od zawsze wierzyli, że kolor silnie wpływa na nastroje, uczucia i emocje. Dziś wiemy, że barwa może mieć wpływ nawet na reakcje fizjologiczne. Kiedy patrzymy na czerwień, serce zaczyna nam bić szybciej, a do krwiobiegu wpada dawka adrenaliny. Zielony uspokaja, zaś niebieski pozwala zwolnić oddech i obniża ciśnienie. Czy nauka ma coś jeszcze do powiedzenia o innych kolorach?

  • 47 min

    Jak zjeść lato

    Dlaczego naukowcy kochają borówki? Jakie owoce zaleca piłkarzom ich dietetyk? Czy można najeść się letnimi roślinami na zapas? Co zrobić, żeby w ciągu dnia jeść więcej warzyw niż tylko w mizerii i na kanapce? Czy owoców trzeba unikać, bo mają cukier? Czy pomidory powinny leżeć w lodówce? Jakie letnie dania możemy jeść bez końca? Dietetyczka kliniczna Monika Stromkie-Złomaniec rozmawia z dziennikarką zdrowotną "Wyborczej" Kasią Staszak.

  • 26 min

    Pluskwy, pchły, obrzeżki. Co nas gryzie w hotelu

    Jedziemy na wymarzone wakacje, a tymczasem w nocy coś nas gryzie. I nie są to komary. Niestety, nawet w najlepszych hotelach zdarzają się inne owady - pluskwy. Pluskwy domowe towarzyszą ludziom od tysięcy lat. W ciągu dnia ukrywają się w szczelinach ścian, podłóg, we wnętrzu tapicerowanych mebli, dywanach, klimatyzacji, książkach, materacach. Unikają światła. Atakują nocą, kiedy śpimy. Żywią się naszą krwią. Zwykle obecność pluskiew wykryć można najpierw na własnej skórze, po śladach ukąszeń. W miejscach żerowania, na pościeli czy tapicerce mebli zobaczyć można drobne brązowe punkciki pluskwich odchodów. Ugryzienia rzadko bywają pojedyncze, raczej występują jako trzy ukąszenia ułożone w jednej linii. Pluskwy, kąsają człowieka, wstrzykując substancję znieczulającą. Dlatego ich ugryzienia nie bolą. Jakie jeszcze owady mogą nas pogryźć w hotelowym pokoju? Jak sprawdzić czy nie mamy w nim pluskiew zanim nas ugryzą? Jak nie przywieźć ich z wakacji do domu? Na pytanie odpowiada Mateusz Sowiński, dziennikarz, entomolog-amator. Na podcast zaprasza Margit Kossobudzka, dziennikarka "Wyborczej".

  • 49 min

    Moja medyczna historia: Karolina Korwin Piotrowska i dojrzewanie do dobrostanu

    O czym myślała, gdy z podejrzeniem zawału znalazła się w szpitalu? Dlaczego nie wiedziała, jak odpowiedzieć na - pozornie proste - pytanie terapeutki? Karolina Korwin Piotrowska, dziennikarka, pisarka, autorka ośmiu książek, podcasterka opowiada o dojrzewaniu do dobrostanu. Od lat w różnych mediach opowiada nam o serialach i filmach o zjawiskach które rządzą show-biznesem. W jej najnowszej książce "Pierwsza młodość" też to wszystko znajdziecie, ale jest to też książka w dużej mierze o zdrowiu - o dbaniu o siebie, o swoje samopoczucie, o postanowieniu, że druga połowa życia będzie jeszcze lepsza. Na podcast zaprasza Kasia Staszak, dziennikarka "Wyborczej".

Inne podcasty