Podcast Zdrowa rozmowa

 • 49 min

  Moja medyczna historia: Karolina Korwin Piotrowska i dojrzewanie do dobrostanu

  O czym myślała, gdy z podejrzeniem zawału znalazła się w szpitalu? Dlaczego nie wiedziała, jak odpowiedzieć na - pozornie proste - pytanie terapeutki? Karolina Korwin Piotrowska, dziennikarka, pisarka, autorka ośmiu książek, podcasterka opowiada o dojrzewaniu do dobrostanu. Od lat w różnych mediach opowiada nam o serialach i filmach o zjawiskach które rządzą show-biznesem. W jej najnowszej książce "Pierwsza młodość" też to wszystko znajdziecie, ale jest to też książka w dużej mierze o zdrowiu - o dbaniu o siebie, o swoje samopoczucie, o postanowieniu, że druga połowa życia będzie jeszcze lepsza. Na podcast zaprasza Kasia Staszak, dziennikarka "Wyborczej".

 • 36 min

  Mistrzyni Polski w maratonie biega na jajecznicy

  Długo myślała, że będzie nauczycielką angielskiego, a jednak żyje z biegania. Aleksandra Brzezińska opowiada, jak wyglądają jej treningi. Wiemy, dlaczego na śniadanie wybiera jajecznicę. Mistrzyni Polski w maratonie tłumaczy, po co sportowcom wsparcie psychologiczne. Zdradza, o czym myślała, gdy na zawodach dopadła ją słynna ściana. Wierzy, że może być jeszcze szybsza. Jej cel to start na Igrzyskach w 2028 r. Na podcast zaprasza Kasia Staszak, dziennikarka "Wyborczej".

 • 36 min

  Moja medyczna historia: Rak silny, ale Joanna Górska silniejsza

  - Zachorowałam w najszczęśliwszym momencie życia - mówi Joanna Górska, dziennikarka, współprowadząca "Pytanie na śniadanie" w TVP, założycielka Fundacji Silni Sobą. Guza przy piersi wyczuła w czasie wakacji. Gdy zobaczyła diagnozę - rak potrójnie ujemny o wysokim stopniu złośliwości - pomyślała "On silny, ja silniejsza". Po leczeniu zrobiła sobie tatuaż z tym hasłem. W cyklu moja medyczna historia Joanna Górska opowiada o terapii i jej konsekwencjach. Na podcast zaprasza Kasia Staszak, dziennikarka "Wyborczej".

 • 20 min

  Kiedy zalewa nas pot

  Margit Kossobudzka odpowiada na pytania, czy można się pocić krwią, kiedy nadmierna ilość potu to za dużo, jak radzić sobie z potliwością w upały, czy wegetarianie pachną ładniej, o czym świadczy pocenie się w nocy.

 • 35 min

  Jak zachęcić dziecko do sportu

  W dzisiejszym odcinku rozmawiamy o ruchu i znaczeniu aktywności fizycznej u dzieci. Jak zachęcać dzieci do sportu, a jakie zachowania dorosłych odbierają dzieciom radość z treningów i spontanicznej aktywności. Gościem Katarzyny Staszak jest Natalia Pawelska, psycholożka sportowa, współautorka książki "Jak wspierać młodego sportowca? Niezbędnik rodzica".

 • 27 min

  Golenie okolic intymnych: tak czy nie?

  Po co w ogóle są włosy łonowe? Jaka jest najlepsza metoda ich usuwania: golenie, depilacja a może laser? Czy jeśli nasze owłosienie intymne nie mieści się w normie, może to być sygnał zaburzeń hormonalnych? Co o usuwaniu owłosienia myśli lekarz? Zapytaliśmy o to dr. n. med. Agnieszkę Nalewczyńską, ginekolożkę, właścicielkę Kliniki Estebelle w Warszawie. Sprawdziliśmy też skąd się wziął termin "wosk brazylijski" i uwaga... nie pochodzi on z Brazylii! Na podcast zaprasza Margit Kossobudzka-Lipińska.

 • 43 min

  Tarczyca w kryzysie. Jak leczyć Hashimoto i niedoczynność tarczycy

  Wypadanie włosów, zmęczenie, suchość skóry, kłopoty z płodnością, obrzęki... Lista objawów związanych z chorą tarczycą jest długa. Czy leki od razu pomogą? Czym jest tkankowa niedoczynność tarczycy? Czy jod leczy? Jaka dieta sprawdza się w chorobie Hashimoto? Czy orzechy brazylijskie naprawdę wspomagają tarczycę? Endokrynolożka Magdalena Jagiełło, znana jako Doktor Magda, odpowiada na pytania Kasi Staszak, dziennikarki medycznej "Wyborczej".

 • 29 min

  Nie miej tego w nosie. Co wiemy o polipach

  Węch to jeden z najważniejszych zmysłów człowieka, który reguluje łaknienie, decyduje o tym, czy coś nam smakuje, czy też nie, wpływa na nasze funkcjonowanie w każdej sferze życia, wyzwala emocje i przywołuje wspomnienia. Jednak dopiero po pandemii COVID-19 zdaliśmy sobie sprawę, że nie każdy może się tym węchem cieszyć. Jak rozpoznać alergię? Czym w ogóle są polipy nosa? Jak je diagnozować i leczyć? Na to pytanie odpowiada dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, alergolog z Wojskowego Uniwersytetu Medycznego w Warszawie i prezes Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP. Z kolei Hubert Godziątkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Chorób Atopowych mówi nam, jak wygląda na codzień życie z tą dolegliwością. Niektórzy pacjenci mieli usuwane polipy już kilkanaście razy! Na podcast zaprasza Margit Kossobudzka, dziennikarka "Wyborczej".

 • 33 min

  Kleszcze. Poznaj swojego wroga

  Skąd kleszcze wiedzą, że nadchodzimy? Czym grozi ukąszenie przez kleszcza? Jak można chronić się przed kleszczowym zapaleniem mózgu? Czy kleszcze zagrażają nam tylko w lesie? Jakich zapachów nie lubią? Czy kleszcze lubią wchodzić między włosy? I czy prysznic po spacerze jest ochroną przed ukąszeniem? Na pytania o zwyczaje naszych wrogów odpowiada dr inż. Anna Wierzbicka, biolożka i zoolożka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Na podcast zaprasza Kasia Staszak.

 • 33 min

  Piegi, pieprzyki i inne przebarwienia. Czy mogą być niebezpieczne?

  Czym są piegi? Czym różnią się od pieprzyków? Jak zabezpieczać się przed słońcem? I jakie zmiany na skórze powinny nas zaniepokoić? Margit Kossobudzka-Lipińska, dziennikarka "Wyborczej", rozmawia z dr. n. med. Andrzejem Szmurło, dermatologiem z kliniki Dr Chlebus w Warszawie.

 • 18 min

  Co lubi mózg, a co mu szkodzi

  Jakie są trzy główne przyczyny demencji? Jak rozpoznać początek choroby? Dlaczego lekarze proszą pacjentów o narysowanie zegara? Jak cukrzyca niszczy mózg? Czy za chorobę Alzheimera odpowiadają głównie geny? Dr Anna Filipek-Gliszczyńska, neurolożka, rozprawia się z tym szkodliwym mitem, a o najnowszych doniesieniach naukowców dotyczących demencji opowiada dziennikarka zdrowotna "Wyborczej" Kasia Staszak.

 • 20 min

  Dlaczego dłonie i stopy puchną?

  Obrzęki palców, kostek i stóp mogą być objawem poważnej choroby. Lekarz musi połączyć kropki - zadać pytania o inne dolegliwości, nawyki, dietę, przyjmowane leki. Może chodzić o serce, tarczycę, nerki, wątrobę, dnę moczanową, choroby autoimmunologiczne. O możliwych przyczynach obrzęków mówi nasza dzisiejsza ekspertka - prof. Karolina Kędzierska-Kapuza, diabetolożka, nefrolożka i transplantolożka.

 • 34 min

  Epidemia krótkowzroczności. Jak sobie z nią radzić?

  Jakie są przyczyny krótkowzroczności? Czy jest ona nieuniknionym elementem współczesnego stylu życia? O tym opowiadamy w najnowszym podcaście Zdrowa rozmowa. Jak sprawdzić czy dziecko nie cierpi na krótkowzroczność? Czy powinniśmy profilaktycznie iść z nim do okulisty? W jakim wieku? I jakie są metody leczenia krótkowzroczności? Na pytania odpowiada Sylwia Kijewska, optometrystka, ekspertka Hoya Lens Poland. Na podcast zaprasza Margit Kossobudzka-Lipińska, dziennikarka "Wyborczej".

 • 37 min

  Moja medyczna historia: Całe życie z biegunką

  W cyklu "Moja medyczna historia" dr n. o zdrowiu Hanna Stolińska, dietetyczka kliniczna opowiada o męczących ją przez lata biegunkach, zakażeniu Clostridium difficile i przeszczepie mikrobioty jelitowej. Mówi, jak choroba wpływała na jej pracę, wygląd i samopoczucie. Od lekarzy długo słyszała, że ma problem z jelitami przez roślinną dietę. Gdy w stanie zagrożenia życia znalazła się w szpitalu, musiała spędzić tydzień w izolatce bez jedzenia.

 • 29 min

  Jak mniej bać się raka

  W dzisiejszym odcinku "Zdrowej rozmowy" gościmy Małgorzatę Ciszewską-Koronę, psychoonkolożkę z Fundacji Rak'n'Roll. Rozmawiamy o tym, jak ważne są badania profilaktyczne, jak oswajać z nimi młodych, a także jak sobie radzić z lękiem w przypadku choroby onkologicznej. Na podcast zaprasza Margit Kossobudzka-Lipińska, dziennikarka "Wyborczej".

Inne podcasty