Podcast Warszawa Nadaje

  • 60 min

    Jak powstaje czekolada. Zwiedzamy najnowsze muzeum Warszawy

    Kuba Chełmiński zorganizował wycieczkę do najnowszego muzeum Warszawy. Nazywa się Fabryka Czekolady i nieprzypadkowo zostało otwarte tuż przy fabryce Wedla znajdującej się na warszawskim Kamionku, gdzie zapach czekolady unosi się w powietrzu. U wejścia do muzeum wita gości fontanna prawdziwej czekolady, a nas dodatkowo przywitał jeszcze dyrektor czekoladowego muzeum Robert Zydel. Oprowadził trasą zwiedzania "od ziarenka do opakowania". Po drodze jest m.in. kakaowiec, sala poświęcona Ghanie, bo z tego kraju warszawska fabryka sprowadza ziarno do produkcji czekolady i miejsce warsztatów, gdzie można zaprojektować swoje opakowanie ptasiego mleczka. A także szyba, przez którą widać jak się robi czekoladę w hali produkcyjnej. W drugiej części tego odcinka naszym gościem jest Piotr Żbikowski, wiceburmistrz dzielnicy Praga-Południe. Kuba Chełmiński pyta go o inwestycje, plany i zmiany w bliższej i dalszej okolicy Fabryki Czekolady. Wspomniany w podcaście tekst Jerzego S. Majewskiego ?Dynastia królów czekolady? można przeczytać tutaj: https://wyborcza.pl/7,161389,27344907,dynastia-krolow-czekolady.html

  • 57 min

    Puszcza kampinoska ma swoje muzeum. Byliśmy tam

    Odwiedzamy jedno z najpopularniejszych miejsc Kampinoskiego Parku Narodowego. Kuba Chełmiński zabrał nas na wycieczkę do puszczańskiego Muzeum, otwartego po 8 latach modernizacji. Placówka zajmuje teraz także dawny budynek nadleśnictwa, który sam w sobie wart jest odwiedzin, bo było to miejsce niegdyś urządzone i zarezerwowane tylko dla elit. W trakcie zwiedzania oglądamy skansen pokazujący jak niegdyś wyglądały miejscowe wiejskie zagrody. kierowniczka Muzeum Beata Bąk i Witold Koenig pracownik tej placówki. Opowiadają o muzeum i oczywiście o Puszczy: gdzie iść, które miejsca zobaczyć, jaka puszcza była dawniej i jak zmienia się dziś. Kto się o nią starał, by mogła pięknie dziczeć, wreszcie które zwierzęta w ostatnich latach same się tu osiedliły, skuszone ową dzikością, a które sprowadzili przyrodnicy. Warto posłuchać tych opowieści przed wyprawą do Puszczy.

  • 70 min

    Prosto z roweru do Gass. Na podwarszawskich i warszawskich ścieżkach

    Autor odcinka Wojtek Karpieszuk jeździ na rowerze po ulubionych przez cyklistów trasach z Warszawy w stronę Góry Kalwarii. Rozmawia tam z innymi rowerzystami. Opowiadają dlaczego wyjeżdżają za miasto właśnie tu. Są zachwyconymi widokami, daleką panoramą warszawskich wieżowców, polami. I powstającymi dla nich knajpkami, z kawą czymś do zjedzenia i ewentualnym serwisem rowerowym. W drugiej części podcastu nasz gość Rafał Muszczynko, działacz rowerowy z Zielonego Mazowsza opowiada jak się dziś jeździ rowerem w Warszawie. Przyznaje, że coraz lepiej, ale też omawia niesławne teleporty, niektóre w najnowszych inwestycjach i wytyka miastu brak planów na przyszłość o kluczowym znaczeniu dla miejskiej sieci rowerowych połączeń.

  • 51 min

    Kopiec Powstania Warszawskiego - zachwycające miejsce pamięci

    Przed 80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego poszliśmy w miejsce, gdzie 1 sierpnia kończą się oficjalne obchody rocznicowe a pod pomnikiem Polski Walczącej zapalany jest ogień, który płonie potem prze 63 dni. To Kopiec Powstania Warszawskiego, wzniesienie usypane po wojnie z gruzów zrujnowanej Warszawy. Dziś jest porośnięte samosiejkowym lasem wyjątkowej urody, w którym tylko czasami widać jeszcze sterczące kawały gruzu. Kopiec w tym roku został ponownie oddany do użytku po architektoniczno-przyrodniczej rewitalizacji, za którą dwie architektoniczne pracownie dostają nagrodę za nagrodą. Naszymi przewodnikami w wędrówce po Kopcu są ich przedstawiciele - Justyna Dziedziejko z pracowni TopoScape oraz Marcin Maraszek i Maciej Kaufman z pracowni Archigrest.

  • 65 min

    W mazowieckiej winnicy i inne mikrowyprawy z Warszawy

    Byliśmy w jednej z największych polskich winnic, we wsi Dwórzno, ok. 40 km od Warszawy. Spacerowaliśmy między rzędami krzewów z niedojrzałymi jeszcze winogronami, a jeden z właścicieli winnicy opowiadał, jak to się stało, że kilkanaście lat temu gospodarstwo specjalizujące się w uprawie malin postawiło na winorośl. Dziś winnica Dwórzno to jedna z atrakcji wymieniana przez Mazowiecką Regionalną Organizację Turystyczną. Z wiceszefową biura tej organizacji Iwoną Majewską rozmawiamy w tym odcinku o tym, jak zmienia się w regionie agroturystyka i czym Mazowsze kusi dziś turystów. Na zakończenie Monika Masalska, autorka bloga podróżniczego "Mikrowyprawy z Warszawy" i książki pod tym samym tytułem, zachęca do weekendowych wyjazdów w podwarszawskie i trochę dalsze okolice. Ten odcinek wyemitowaliśmy premierowo 28 lipca 2023. Zaprasza Wojciech Tymowski, dziennikarz "Gazety Stołecznej" i serwisu warszawa.wyborcza.pl

  • 77 min

    Kampus Uniwersytetu Warszawskiego jak tajemniczy ogród

    To odcinek typu: wszystko, co chcielibyście wiedzieć o kampusie Uniwersytetu Warszawskiego, ale nie mieliście sposobności zapytać. Nasza przewodniczka prof. Elżbieta Wichrowska kierowniczka uniwersyteckiego Centrum Badań nad Kulturą Warszawy opowiada o tym szczególnym miejscu i zapowiada, co się tam zmieni, np. będzie odtwarzane mieszkanie młodego Chopina. I jeszcze wprowadza do niesamowitych piwnic pod Pałacem Kazimierzowskim, czyli budynkiem, który jest siedzibą władz uczelni. Oglądamy widok ze skarpy i armatę wycelowaną na wschód. To jest jak spacer po tajemniczym ogrodzie. A o znaczeniu kampusu jako społecznej agory Sebastian Słowiński, autor tego odcinka rozmawia z prof. z prof. Włodzimierzem Lengauerem, historykiem starożytności.

  • 64 min

    Oko w oko z dzięciołkiem

    Autor odcinka Kuba Chełmiński zaprasza na wiślaną wyspę, na której ornitolodzy pilnują rzadkich gatunków ptaków. Nasza ekipa dociera tam, brodząc przez rzekę. Na miejscu przewodnikiem jest ornitolog Jan Rapczyński z Obozu Wisła, który opowiada Kubie o tutejszych ptakach i pracy ornitologów stacjonujących na wyspie od wiosny do jesieni. Rozmowa jest przerywana spisywaniem, mierzeniem i ważeniem samicy dzięciołka i paru innych ptaków. Można się dowiedzieć, jak nie straszyć ptactwa na wiślanych łachach, zwłaszcza w okresie lęgowym. Także nasz gość w studio Krzysztof Tabernacki z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków opowiada jak wędrować z sensem przez chronione tereny, by nie płoszyć tamtejszych stałych mieszkańców. Zapraszamy do słuchania podcastu i śledzenia pracy Obozu Wisła na Instagramie: obozwisla oraz działalności OTOP-u.

  • 39 min

    Tramwaj zwany jedenastką

    Jarek Osowski i Dominik Łowicki przejechali się trawajem nr 11 na nowej linii przez ul. Spacerową i Gagarina na Sielcach i rozmawiali z pasażerami. Wyszło, że tramwaj ma piękny miesiąc midodowy, bo wszyscy podróżni zachwyceni i od dawna na tramwaj czekali.  Także prezes Tramwajów Warszawskich Wojciech Bartelski przyjechał do nas tramwajem i w drugiej części podcastu w rozmowie z Jarkiem Osowskim odpowiada na pytania, co nas jeszcze czeka na budowie linii do Wilanowa i jakie tramwajowe inwestycje są w mieście przygotowywane oraz kiedy zaczną się budowy.  Okazuje się, że Warszawa nadrabia okresy bezczynności i w najbliższych latach torów tramwajowych mieście znacząco przybędzie. Gdzie? Odpowiedź w podcaście. Na Wielki Test Wiedzy o Warszawie, który odbędzie się 22 czerwca można się zapisać na Wyborcza.pl/testowarszawie24. 

  • 59 min

    Matka Polka sika w krzakach

    Wydawczynyni naszego podcastu Martyna Turska razem z Moniką Pastuszko, autorką ksiażki pod zdradzajacym temat tytułem "Matka Polka sika w krzakach" rozmawiają na spacerze najpierw o parku a potem w ogóle mieście, które każda młoda matka odkrywa na nowo, gdy wychodząc z małym zupełnie niesamodzialnym dzieckiem przekonuje się, że przestrzeń wokół, to ktoś projektował, ale niekoniecznie dla niej. Gdzieś w pobliżu placu zabaw pada pytanie: a czy przy tym placu jest toaleta? Wpadlibyście na to, żeby o to zapytać? Nie? To nie jesteście sami, projektanci raczej też nie wpadają. W drugiej części podcastu Arek Gruszczyński rozmawia z psycholożką Martą Majchrzak. To też jest o rodzicach z dzieckiem w mieście. Ale właściwie o tym, dlaczego tych dzieci rodzi sie coraz mniej. Autorka przestrzega, by nie usprawiedliwiać tej sytuacji rządami PiS-u.

  • 64 min

    Las Kabacki. Jak spotkałem wodnego jeża

    Wyruszamy do Lasu Kabackiego. To miejski las służący wypoczynkowi mieszkańców, a jednocześnie rezerwat przyrody. Głównymi alejkami ciągną tu tłumy ludzi, a mimo to mieszkają w nim sarny, dziki, kuny, jeże. Jest mnóstwo ptaków. Zaczynamy wędrówkę przed wieczorem, kiedy ptaki jeszcze śpiewają. Przez las prowadzi mieszkający w sąsiedztwie autor tego odcinka podcastu Wojtek Karpieszuk. Po drodze o lesie opowiadają także miejski przewodnik Mariusz Prządak, prowadzący klubokawiarnię Ken 54 i Dominik Uhlig, podobnie jak Wojtek sąsiad lasu zauroczony nim po uszy. "Jestem lasoholikiem" - wyznaje Dominik w swoim felietonie, który odczytuje na zakończenie tego odcinka podcastu. Opowiada też o zaskakującym spotkaniu z wodnym jeżem. Odwiedzamy również pełną imprezowiczów (piąteczek) polanę za lasem. Tłumy ludzi, dymy z ognisk, muzyka, piwo. Jak takie sąsiedztwo wpływa na rezerwat, co tu można i trzeba zmienić? Na takie pytania odpowiada nasza gościni w studiu Andżelika Gackowska, wicedyrektorka Lasów Miejskich. Więcej odcinków na https://wyborcza.pl/warszawanadaje.

  • 47 min

    Świadectwa z getta warszawskiego. Na wystawie w Muzeum Warszawy

    Tomasz Urzykowski zwiedza wystawę "Świadectwa z getta warszawskiego" w Muzeum Warszawy i rozmawia z jej kuratorkami. Na wystawie są drobne przedmioty wykopane z terenu getta: to pospolite narzędzia, wyposażenie domów, rzeczy osobiste, jak guziki, spinki. Sto zdjęć pokazuje getto z różnych perspektyw, z zewnątrz i od wewnątrz. Robili je żołnierze niemieccy, polscy partyzanci, żydowscy mieszkańcy, polski policjant. W drugiej części podcastu Tomasz Urzykowski rozmawia z kartografem Pawłem Weszpińskim. To rozmowa głównie o granicach getta. Nasz gość przypomina mało znany fakt, że część murów getta budowano na wszelki wypadek, zanim faktycznie wyznaczono formalne granice zamkniętej dzielnicy. Dlatego mury wyrastały także w części miasta, gdzie ostatecznie getta nie wyznaczono. Tak jak mur na jednym ze zdjęć ze Starówki. Po jakimś czasie zniknął.

  • 52 min

    Jak wybory samorządowe 2024 zmienią Warszawę?

    Podsumowujemy kampanię przed wyborami 7 kwietnia. Wybieramy wtedy radnych do Rady Warszawy, do rad dzielnic, do Sejmiku Mazowsza i oczywiście prezydenta Warszawy, o którego stanowisko rywalizują obecny prezydent Rafał Trzaskowski, kandydat PiS Tobiasz Bocheński, wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat z Lewicy, Przemysław Wipler z Konfederacji, polityczny weteran Janusz Korwin-Mikke i Romuald Starosielec z Ruchu Naprawy Polski. W podcaście mówimy o tym, jakie zmiany dla Warszawy i jej mieszkańców zapowiada ta kampania. Prowadzący Wojciech Tymowski rozmawia z dziennikarzami relacjonującymi codziennie przedwyborczą walkę w Warszawie Arkadiuszem Gruszczyńskim i Michałem Wojtczukiem. O tym, co obiecuje mieszkańcom stolicy troje kandydatów, którzy mogą zdobyć najwięcej głosów. Dlaczego Magdalena Biejat dużo mówi o budowie mieszkań na tani wynajem, ubiegający się o reelekcję Rafał Trzaskowski woli inne tematy, a Tobiasz Bocheński często przedstawia się tak, jakby nie był z PiS? W tym odcinku pytamy też warszawiaków i warszawianki, z jakimi oczekiwaniami idą na wybory, jakich zmian w mieście chcieliby. I - uwaga - z naszej sondy wynika, że tuż przed wyborami część wyborców nie wie jeszcze, na kogo zagłosuje.

  • 58 min

    Dzień wagarowicza na Agrykoli i stara szkoła w Wawrze

    Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny skojarzył nam się z dniem wagarowicza. I z tego powodu najpierw, taki paradoks, wracamy do szkoły. Ale zaraz potem wspominamy czasy, kiedy pierwszy dzień wiosny w Warszawie wyciągał na ulice tłumy uczniów. W roku 1990 przemieniło się to w agresywną zadymę. I wtedy w kuratorium powstał pomysł jak w następnym roku przyciągnąć młodzież do bardziej pokojowego wydarzenia. I tak się zaczęły organizowane w pierwszy dzień wiosny koncerty, najpierw na Podzamczu, potem na Agrykoli. Kuba Chełmiński rozmawia o nich z ówczesnym kuratorem Włodzimierzem Paszyńskim oraz dziennikarzem Michałem Olszańskim, który wtedy pracował w słynnym szkolnym ośrodku socjoterapii. Zanim posłuchamy tej rozmowy zapraszamy do starej szkoły. Ma 121 lat, jej niewielki budynek, nazywany Murowanką, stoi w Wawrze. Jest w nim teraz małe muzeum, w którym Maciej Piwowarczuk, szef Fundacji na rzecz Wielkich Historii pokazuje uczniom jak wyglądała nauka w czasach, gdy większość naszego społeczeństwa nie umiała czytać i pisać.

  • 39 min

    Tam skąd przyjeżdżają kwiatki (nie tylko na Dzień Kobiet)

    Kuba Chełminski oprowadza nas po miejscu, do którego jeździ się zwykle o dzikiej porze, zanim jeszcze ranek na dobre się ogarnie. Chyba wszyscy w Warszawie o tym miejscu słyszeli, ale mało kto tam był. To stamtąd przyjeżdża towar do warzywniaków, na bazary, do kwiaciarni. Mowa o giełdzie hurtowej w Broniszach. Kuba ogląda tam i wącha różne kwiatki, które właśnie stamtąd wyjeżdżają, by zdążyć na Dzień Kobiet. Przy okazji nasz redakcyjny kolega dowiaduje się, jaki kwiatowy kolor jest w tym roku hitowy. Do Dnia Kobiet nawiązuje rozmowa w drugiej części podcastu. Nasza gościni, Sylwia Szwed, współzałożycielka Fundacji Kosmos dla dziewczynek i magazynu o takim samym tytule opowiada o dziewczyńskich problemach, wyzwaniach, marzeniach. Bo magazyn, w którym pracuje, jest po to, by marzenia dziewczynek wzmacniać, rozwijać i uskrzydlać.

  • 64 min

    Maciej Mazur i Beata Chomątowska: na co po latach wyrósł Ursynów

    Chodzimy głównie po Ursynowie Północnym, najstarszej części dzielnicy. To tu 47 lat temu oddano pierwszy ursynowski blok przy ul. Puszczyka 5. Wojtek Karpieszuk najpierw w terenie razem z Maciejem Mazurem z TVN i pasjonatem Ursynowa spaceruje między blokami, rozmawiając, jak ta część miasta zmieniała się przez lata i dlaczego dziś tak wielu mieszkańców uważa ją za dobre miejsce do życia. W rozmowie w studiu pisarka Beata Chomątowska, autorka m.in. książki "Betonia", opowiada zarówno o Ursynowie, jak i innych osiedlach, które jej zdaniem niepotrzebnie i deprecjonująco są tak często nazywane blokowiskami.

Inne podcasty