Podcast Warszawa Nadaje

 • 65 min

  W mazowieckiej winnicy i inne mikrowyprawy z Warszawy

  Byliśmy w jednej z największych polskich winnic, we wsi Dwórzno, ok. 40 km od Warszawy. Spacerowaliśmy między rzędami krzewów z niedojrzałymi jeszcze winogronami, a jeden z właścicieli winnicy opowiadał, jak to się stało, że kilkanaście lat temu gospodarstwo specjalizujące się w uprawie malin postawiło na winorośl. Dziś winnica Dwórzno to jedna z atrakcji wymieniana przez Mazowiecką Regionalną Organizację Turystyczną. Z wiceszefową biura tej organizacji Iwoną Majewską rozmawiamy w tym odcinku o tym, jak zmienia się w regionie agroturystyka i czym Mazowsze kusi dziś turystów. Na zakończenie Monika Masalska, autorka bloga podróżniczego "Mikrowyprawy z Warszawy" i książki pod tym samym tytułem, zachęca do weekendowych wyjazdów w podwarszawskie i trochę dalsze okolice. Ten odcinek wyemitowaliśmy premierowo 28 lipca 2023. Zaprasza Wojciech Tymowski, dziennikarz "Gazety Stołecznej" i serwisu warszawa.wyborcza.pl

 • 77 min

  Kampus Uniwersytetu Warszawskiego jak tajemniczy ogród

  To odcinek typu: wszystko, co chcielibyście wiedzieć o kampusie Uniwersytetu Warszawskiego, ale nie mieliście sposobności zapytać. Nasza przewodniczka prof. Elżbieta Wichrowska kierowniczka uniwersyteckiego Centrum Badań nad Kulturą Warszawy opowiada o tym szczególnym miejscu i zapowiada, co się tam zmieni, np. będzie odtwarzane mieszkanie młodego Chopina. I jeszcze wprowadza do niesamowitych piwnic pod Pałacem Kazimierzowskim, czyli budynkiem, który jest siedzibą władz uczelni. Oglądamy widok ze skarpy i armatę wycelowaną na wschód. To jest jak spacer po tajemniczym ogrodzie. A o znaczeniu kampusu jako społecznej agory Sebastian Słowiński, autor tego odcinka rozmawia z prof. z prof. Włodzimierzem Lengauerem, historykiem starożytności.

 • 64 min

  Oko w oko z dzięciołkiem

  Autor odcinka Kuba Chełmiński zaprasza na wiślaną wyspę, na której ornitolodzy pilnują rzadkich gatunków ptaków. Nasza ekipa dociera tam, brodząc przez rzekę. Na miejscu przewodnikiem jest ornitolog Jan Rapczyński z Obozu Wisła, który opowiada Kubie o tutejszych ptakach i pracy ornitologów stacjonujących na wyspie od wiosny do jesieni. Rozmowa jest przerywana spisywaniem, mierzeniem i ważeniem samicy dzięciołka i paru innych ptaków. Można się dowiedzieć, jak nie straszyć ptactwa na wiślanych łachach, zwłaszcza w okresie lęgowym. Także nasz gość w studio Krzysztof Tabernacki z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków opowiada jak wędrować z sensem przez chronione tereny, by nie płoszyć tamtejszych stałych mieszkańców. Zapraszamy do słuchania podcastu i śledzenia pracy Obozu Wisła na Instagramie: obozwisla oraz działalności OTOP-u.

 • 39 min

  Tramwaj zwany jedenastką

  Jarek Osowski i Dominik Łowicki przejechali się trawajem nr 11 na nowej linii przez ul. Spacerową i Gagarina na Sielcach i rozmawiali z pasażerami. Wyszło, że tramwaj ma piękny miesiąc midodowy, bo wszyscy podróżni zachwyceni i od dawna na tramwaj czekali.  Także prezes Tramwajów Warszawskich Wojciech Bartelski przyjechał do nas tramwajem i w drugiej części podcastu w rozmowie z Jarkiem Osowskim odpowiada na pytania, co nas jeszcze czeka na budowie linii do Wilanowa i jakie tramwajowe inwestycje są w mieście przygotowywane oraz kiedy zaczną się budowy.  Okazuje się, że Warszawa nadrabia okresy bezczynności i w najbliższych latach torów tramwajowych mieście znacząco przybędzie. Gdzie? Odpowiedź w podcaście. Na Wielki Test Wiedzy o Warszawie, który odbędzie się 22 czerwca można się zapisać na Wyborcza.pl/testowarszawie24. 

 • 59 min

  Matka Polka sika w krzakach

  Wydawczynyni naszego podcastu Martyna Turska razem z Moniką Pastuszko, autorką ksiażki pod zdradzajacym temat tytułem "Matka Polka sika w krzakach" rozmawiają na spacerze najpierw o parku a potem w ogóle mieście, które każda młoda matka odkrywa na nowo, gdy wychodząc z małym zupełnie niesamodzialnym dzieckiem przekonuje się, że przestrzeń wokół, to ktoś projektował, ale niekoniecznie dla niej. Gdzieś w pobliżu placu zabaw pada pytanie: a czy przy tym placu jest toaleta? Wpadlibyście na to, żeby o to zapytać? Nie? To nie jesteście sami, projektanci raczej też nie wpadają. W drugiej części podcastu Arek Gruszczyński rozmawia z psycholożką Martą Majchrzak. To też jest o rodzicach z dzieckiem w mieście. Ale właściwie o tym, dlaczego tych dzieci rodzi sie coraz mniej. Autorka przestrzega, by nie usprawiedliwiać tej sytuacji rządami PiS-u.

 • 64 min

  Las Kabacki. Jak spotkałem wodnego jeża

  Wyruszamy do Lasu Kabackiego. To miejski las służący wypoczynkowi mieszkańców, a jednocześnie rezerwat przyrody. Głównymi alejkami ciągną tu tłumy ludzi, a mimo to mieszkają w nim sarny, dziki, kuny, jeże. Jest mnóstwo ptaków. Zaczynamy wędrówkę przed wieczorem, kiedy ptaki jeszcze śpiewają. Przez las prowadzi mieszkający w sąsiedztwie autor tego odcinka podcastu Wojtek Karpieszuk. Po drodze o lesie opowiadają także miejski przewodnik Mariusz Prządak, prowadzący klubokawiarnię Ken 54 i Dominik Uhlig, podobnie jak Wojtek sąsiad lasu zauroczony nim po uszy. "Jestem lasoholikiem" - wyznaje Dominik w swoim felietonie, który odczytuje na zakończenie tego odcinka podcastu. Opowiada też o zaskakującym spotkaniu z wodnym jeżem. Odwiedzamy również pełną imprezowiczów (piąteczek) polanę za lasem. Tłumy ludzi, dymy z ognisk, muzyka, piwo. Jak takie sąsiedztwo wpływa na rezerwat, co tu można i trzeba zmienić? Na takie pytania odpowiada nasza gościni w studiu Andżelika Gackowska, wicedyrektorka Lasów Miejskich. Więcej odcinków na https://wyborcza.pl/warszawanadaje.

 • 47 min

  Świadectwa z getta warszawskiego. Na wystawie w Muzeum Warszawy

  Tomasz Urzykowski zwiedza wystawę "Świadectwa z getta warszawskiego" w Muzeum Warszawy i rozmawia z jej kuratorkami. Na wystawie są drobne przedmioty wykopane z terenu getta: to pospolite narzędzia, wyposażenie domów, rzeczy osobiste, jak guziki, spinki. Sto zdjęć pokazuje getto z różnych perspektyw, z zewnątrz i od wewnątrz. Robili je żołnierze niemieccy, polscy partyzanci, żydowscy mieszkańcy, polski policjant. W drugiej części podcastu Tomasz Urzykowski rozmawia z kartografem Pawłem Weszpińskim. To rozmowa głównie o granicach getta. Nasz gość przypomina mało znany fakt, że część murów getta budowano na wszelki wypadek, zanim faktycznie wyznaczono formalne granice zamkniętej dzielnicy. Dlatego mury wyrastały także w części miasta, gdzie ostatecznie getta nie wyznaczono. Tak jak mur na jednym ze zdjęć ze Starówki. Po jakimś czasie zniknął.

 • 52 min

  Jak wybory samorządowe 2024 zmienią Warszawę?

  Podsumowujemy kampanię przed wyborami 7 kwietnia. Wybieramy wtedy radnych do Rady Warszawy, do rad dzielnic, do Sejmiku Mazowsza i oczywiście prezydenta Warszawy, o którego stanowisko rywalizują obecny prezydent Rafał Trzaskowski, kandydat PiS Tobiasz Bocheński, wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat z Lewicy, Przemysław Wipler z Konfederacji, polityczny weteran Janusz Korwin-Mikke i Romuald Starosielec z Ruchu Naprawy Polski. W podcaście mówimy o tym, jakie zmiany dla Warszawy i jej mieszkańców zapowiada ta kampania. Prowadzący Wojciech Tymowski rozmawia z dziennikarzami relacjonującymi codziennie przedwyborczą walkę w Warszawie Arkadiuszem Gruszczyńskim i Michałem Wojtczukiem. O tym, co obiecuje mieszkańcom stolicy troje kandydatów, którzy mogą zdobyć najwięcej głosów. Dlaczego Magdalena Biejat dużo mówi o budowie mieszkań na tani wynajem, ubiegający się o reelekcję Rafał Trzaskowski woli inne tematy, a Tobiasz Bocheński często przedstawia się tak, jakby nie był z PiS? W tym odcinku pytamy też warszawiaków i warszawianki, z jakimi oczekiwaniami idą na wybory, jakich zmian w mieście chcieliby. I - uwaga - z naszej sondy wynika, że tuż przed wyborami część wyborców nie wie jeszcze, na kogo zagłosuje.

 • 58 min

  Dzień wagarowicza na Agrykoli i stara szkoła w Wawrze

  Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny skojarzył nam się z dniem wagarowicza. I z tego powodu najpierw, taki paradoks, wracamy do szkoły. Ale zaraz potem wspominamy czasy, kiedy pierwszy dzień wiosny w Warszawie wyciągał na ulice tłumy uczniów. W roku 1990 przemieniło się to w agresywną zadymę. I wtedy w kuratorium powstał pomysł jak w następnym roku przyciągnąć młodzież do bardziej pokojowego wydarzenia. I tak się zaczęły organizowane w pierwszy dzień wiosny koncerty, najpierw na Podzamczu, potem na Agrykoli. Kuba Chełmiński rozmawia o nich z ówczesnym kuratorem Włodzimierzem Paszyńskim oraz dziennikarzem Michałem Olszańskim, który wtedy pracował w słynnym szkolnym ośrodku socjoterapii. Zanim posłuchamy tej rozmowy zapraszamy do starej szkoły. Ma 121 lat, jej niewielki budynek, nazywany Murowanką, stoi w Wawrze. Jest w nim teraz małe muzeum, w którym Maciej Piwowarczuk, szef Fundacji na rzecz Wielkich Historii pokazuje uczniom jak wyglądała nauka w czasach, gdy większość naszego społeczeństwa nie umiała czytać i pisać.

 • 39 min

  Tam skąd przyjeżdżają kwiatki (nie tylko na Dzień Kobiet)

  Kuba Chełminski oprowadza nas po miejscu, do którego jeździ się zwykle o dzikiej porze, zanim jeszcze ranek na dobre się ogarnie. Chyba wszyscy w Warszawie o tym miejscu słyszeli, ale mało kto tam był. To stamtąd przyjeżdża towar do warzywniaków, na bazary, do kwiaciarni. Mowa o giełdzie hurtowej w Broniszach. Kuba ogląda tam i wącha różne kwiatki, które właśnie stamtąd wyjeżdżają, by zdążyć na Dzień Kobiet. Przy okazji nasz redakcyjny kolega dowiaduje się, jaki kwiatowy kolor jest w tym roku hitowy. Do Dnia Kobiet nawiązuje rozmowa w drugiej części podcastu. Nasza gościni, Sylwia Szwed, współzałożycielka Fundacji Kosmos dla dziewczynek i magazynu o takim samym tytule opowiada o dziewczyńskich problemach, wyzwaniach, marzeniach. Bo magazyn, w którym pracuje, jest po to, by marzenia dziewczynek wzmacniać, rozwijać i uskrzydlać.

 • 64 min

  Maciej Mazur i Beata Chomątowska: na co po latach wyrósł Ursynów

  Chodzimy głównie po Ursynowie Północnym, najstarszej części dzielnicy. To tu 47 lat temu oddano pierwszy ursynowski blok przy ul. Puszczyka 5. Wojtek Karpieszuk najpierw w terenie razem z Maciejem Mazurem z TVN i pasjonatem Ursynowa spaceruje między blokami, rozmawiając, jak ta część miasta zmieniała się przez lata i dlaczego dziś tak wielu mieszkańców uważa ją za dobre miejsce do życia. W rozmowie w studiu pisarka Beata Chomątowska, autorka m.in. książki "Betonia", opowiada zarówno o Ursynowie, jak i innych osiedlach, które jej zdaniem niepotrzebnie i deprecjonująco są tak często nazywane blokowiskami.

 • 51 min

  Najpopularniejszy ptak Warszawy to kaczka. Nadajemy z zimowego ptakoliczenia

  Jesteśmy z mikrofonem podczas zimowego ptakoliczenia na Polu Mokotowskim, organizowanego przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków OTOP. Jak się okazuje, na Polu w zimie jest mnóstwo ptaków i niektóre podśpiewują. Na trasie niespodzianka. Spotykamy grupę ptaków, które powinny być w cieplejszych krajach, ale zostały w Warszawie - na co zwraca uwagę nasz przewodnik Krzysztof Tabernacki z OTOP-u. Wyniki ptakoliczenia zdradza w podcaście nasz gość w studiu Staszek Łubieński, pisarz i przyrodnik, od niedawna także prezes Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. I to on informuje których ptaków w Warszawie policzono najwięcej, które zasiadły na drugim i trzecim miejscu. Potwierdza, że najpopularniejszy ptak w stolicy to znów kaczka. A kto przysiadł na drugim i trzecim miejscu - o tym w podcaście.

 • 62 min

  Marlena Happach: Jakie będzie osiedle Jazdów

  Kiedy tam wejdziemy, to jest tak, jakbyśmy się przenosili do innego świata. Osiedle Jazdów ? położona w centrum enklawa z domkami fińskimi, starymi drzewami i ogródkami. Na spacer po osiedlu zabiera nas Kuba Chełmiński. A to dlatego, że niedawno z powodu wyłożenia projektu planu miejscowego odżyły obawy, czy temu szczególnemu zielonemu miejscu, gdzie odbywają się niepowtarzalne wydarzenia, nie zagraża deweloperka lub koncepty gastronomiczne. O tych niepokojach mówią aktywiści działający w wynajętych od miasta niezamieszkanych domkach osiedla: Gabriela Stępniak i Mateusz Potempski z Otwartej Pracowni Jazdów. W drugiej części podcastu Kuba Chełmiński rozmawia o tych obawach z dyrektorką Biura Architektury i Planowania Przestrzennego, architektką miasta Marleną Happach. Posłuchajmy, co odpowiada nasza gościni.

 • 79 min

  Matka z dziećmi zajęła pustostan. Chodzimy po rewitalizowanej Pradze

  Nasz redakcyjny kolega Wojtek Karpieszuk prowadzi nas przez rewitalizowaną Pragę i rozmawia o skutkach tej rewitalizacji. Czy mieszkańcy wracają do wyremontowanych lokali, w których wcześniej mieszkali, czy czują, że zmiany są z nimi uzgadniane? Jest z nami działaczka lokatorska Zenobia Żaczek, są mieszkańcy kamienicy, która ma być remontowana. Odwiedzamy matkę z dwoma kilkuletnimi synami, która nie mając szans na miejskie mieszkanie ani na kredyt, zajęła pustostan i teraz czeka, by dzielnica uznała stan rzeczy i nałożyła na nią opłaty za bezumowne korzystanie z lokalu. Czy rewitalizację można przeprowadzić lepiej, inaczej, jaki jest jej bilans po 8 latach od ogłoszenia programu? O tym w drugiej części podcastu rozmawiamy z wiceprezydentką Warszawy Aldoną Machnowską-Górą.

 • 72 min

  Z Jackiem Dehnelem i Alicją Urbanik-Kopeć po dawnej Warszawie

  Ruszamy w przeszłość. Jacek Dehnel czyta jedną ze swoich kryminalnych historii pt. "Dom zły" o miejscu przy ul. Solec 71, gdzie w ciągu osiemnastu lat popełniono aż dziewiętnaście morderstw. Historię tę opublikował na łamach Gazety Stołecznej w ubiegłorocznym cyklu "Kryminalne tajemnice dawnej Warszawy". Mniej więcej w tamte okolice wybraliśmy się na spacer. Tyle że w czasy bardziej odlegle, gdyż naszą przewodniczka jest Alicja Urbanik-Kopeć, badaczka kultury XIX w. i autorka książek o relacjach społecznych tej epoki (np. "Matrimonium. O małżeństwie nieromantycznym"). Schodzimy na Powiśle, rozmawiając o tym, jak wyglądała ta część miasta 150 lat temu, i dochodzimy na Solec nr 36, gdzie kiedyś mieścił się jeden z przytułków dla ludzi, którzy już nie mogli pracować. Stąd już blisko do miejsca, gdzie stał opisany przez Jacka Dehnela "Dom zły".

Inne podcasty