Dorota Roman rozmawia z Damianem Dudą, porucznikiem rezerwy, prezesem fundacji "W międzyczasie", medykiem bojowym działającym w Ukrainie od początku wojny. Jak wygląda praca medyków na froncie? Z czym muszą się mierzyć? Co ich motywuje do działania? Czy w Polsce jesteśmy przygotowani do udzielania pomocy medycznej w razie wybuchu wojny? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
Roman Imielski rozmawia z Mileną Rachid Chehab, dziennikarką znajdującą się obecnie na przejściu granicznym między Libanem a Syrią. Syryjczycy świętują na ulicach upadek reżimu Baszara al-Asada, którego rodzina rządziła krajem przez 50 lat. W jakim kierunku pójdzie Syria po przejęciu kraju przez rebeliantów? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
W cyklu Mniejszości w większości Urszula Pieczek z "Gazety Wyborczej" rozmawia z Michałem Szymko, historykiem sztuki, łemkoznawcą, ukrainistą, doktorantem nauk o kulturze UMCS w Lublinie. Łemkowie, mimo że zostali wykorzenieni ze swoich miejsc zamieszkania, nie zostali całkowicie wymazani z historii kultury. W Polsce liczba Łemków rośnie. Łemkowyna, czyli łemkowska kraina, żyje w dziedzictwie kulturowym i tożsamości przekazywanej z ojca na syna, z matki na córkę. Łemkowie i Łemkinie spotykają się, tworzą, odwołują się do tradycji, pielęgnują język i odkrywają rodzinną przeszłość. Kto dziś tworzy łemkowską sztukę? Dlaczego mówienie o tym jest tak ważne? Współpraca w ramach projektu PULSE z Deník Referendum (Czechy) i Hotnews (Rumunia). Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
W ramach cyklu "Przyszłości do życia" Natalia Mazur z "Gazety Wyborczej" rozmawia z Rafałem Kołodziejem z firmy Greenhat Innovation. Co przyniesie przyszłość? Czy możemy ją prognozować? Na ile sami ją tworzymy? Jak się do niej przygotować? I jak pracować z przyszłością jako narzędziem? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
Urszula Pieczek rozmawia z Wojciechem Wojtasiewiczem, analitykiem Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych ds. Kaukazu Południowego, o kryzysie politycznym w Gruzji. Jaki rodowód ma rządząca w Gruzji partia - Gruzińskie Marzenie? Jaki status ma Gruzja, jeśli chodzi o jej członkostwo w Unii Europejskiej? I czy protesty odbywające się obecnie w Gruzji można porównywać do Euromajdanu? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
Roman Imielski, pierwszy zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej", rozmawia z Agatą Kondzińską, dziennikarką działu krajowego, o kandydacie Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Polski. Co mówi się o Karolu Nawrockim wewnątrz PiS-u? Dlaczego Jarosław Kaczyński postawił akurat na niego? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
Gościnią Marii Korcz, dziennikarki serwisu Wyborcza.biz, jest Magdalena Łukasik, socjolożka, badaczka i współautorka raportu Szlachetnej Paczki "Biedańsk. Raport o biedzie". W Polsce liczba osób żyjących w skrajnym ubóstwie zwiększyła się w ostatnim roku o 800 tysięcy i wynosi już 2,5 miliona. W tej grupie znajduje się 0,5 miliona dzieci i 400 tysięcy seniorów. Tak źle nie było od 2015 roku. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
"Pół godzinki dla rodzinki" to tak zwana reanimacja dla prokuratora. Głównie ze strachu, żeby nie oskarżono nas o zaniedbania. I dla rodzinki, żeby uspokoić krewnych - tak pisze w reportażu o terapii daremnej Anna Kiedrzynek, gościni dzisiejszego odcinka. Na podcast zaprasza Aleksandra Zbroja. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
Już odkrywca antybiotyków Alexander Fleming pod koniec lat 20. XX w. sygnalizował, że nadużywanie antybiotyków może być problemem. Czy posłuchaliśmy jego przestrogi? Dlaczego antybiotyki tracą swoją leczniczą moc? W 2016 r. amerykańscy uczeni wykryli u pacjentki zakażenie bakteriami opornymi na antybiotyk ostatniej szansy - kolistynę. Czy tak może wyglądać kolejna pandemia? O nadużywaniu antybiotyków i zagrożeniach związanych z antybiotykoopornością Kasper Kalinowski z "Gazety Wyborczej" rozmawia z dr. Aldoną Olechowską-Jarząb, mikrobiologiem z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu "Jutronauci": https://wyborcza.pl/jutronauci
Sebastian Ogórek, szef serwisu Wyborcza.biz, rozmawia z Miłoszem Motyką, wiceministrem klimatu i środowiska, o ustawach odblokowujących potencjał z OZE, budowie morskich farm wiatrowych i o systemie handlu emisjami. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
W dzisiejszej ?8:10? o kandydatach na prezydenta Polski Arkadiusz Gruszczyński rozmawia z dr. Anną Materską-Sosnowską, politolożką z Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
W dzisiejszym podcaście, który publikujemy w ramach redakcyjnego cyklu Wolność dla białoruskich dziennikarzy, Bartosz T. Wieliński rozmawia z redaktorem naczelnym "Gazety Wyborczej" - Adamem Michnikiem. Wśród uwięzionych przez reżim Łukaszenki jest nasz redakcyjny kolega - Andrzej Poczobut - skazany na 8 lat łagru. Dlaczego jesteśmy tak koszmarnie bezsilni wobec tego co dzieje się na Białorusi? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
W cyklu Mniejszości w większości Urszula Pieczek z "Gazety Wyborczej" rozmawia z Natalią Małecką-Nowak, łemkowską aktywistką, przewodniczącą stowarzyszenia Ruska Bursa, aktywną członkinią pierwszego łemkowskiego radia i portalu informacyjnego LEM.FM. Jedynie w Polsce Łemków nazywa się Łemkami, w Europie zwani są Rusinami lub Rusnakami. Sami o sobie też tak mówią. Łemkowie to naród bezpaństwowy, nie odwołujący się do żadnego współcześnie istniejącego kraju. W Polsce uznani są jako jedna z czterech mniejszości etnicznych. Najczęściej - niesłusznie - kojarzeni są ze społecznością ukraińską lub rosyjską. Co zatem wyróżnia Łemków? Współpraca w ramach projektu PULSE z Deník Referendum (Czechy) i Hotnews (Rumunia). Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
Jak to możliwe, że na przełomie wieków w Łodzi doszło do prawdopodobnie największej zbrodni medycznej od czasów eksperymentów dr. Mengele? Jak to jest, że o jej rozmiarach - pracownicy pogotowia pozbawili życia zapewne grubo ponad tysiąc osób - dowiedzieliśmy się dopiero po 20 latach? I dlaczego na dożywocie skazano tylko jednego sanitariusza, zresztą o pseudonimie Mengele? W specjalnym wydaniu podcastu "8:10" pytamy o to Tomasza Patorę, jednego z najbardziej utytułowanych dziennikarzy w Polsce, współautora słynnego tekstu "Łowcy skór" z "Wyborczej", autora książki o tej sprawie oraz współscenarzystę dokumentalnego hitu serwisu Max. Na podcast zaprasza Jędrzej Słodkowski.
Ze studia przy Czerskiej przenosimy się do Krakowa, gdzie Aleksandra Sobczak, wicenaczelna "Wyborczej" i jedna z prowadzących podcast "Jutronauci", prowadziła dyskusję o uzależnieniu od smartfona. A dyskutowali również: Magdalena Bigaj z Instytutu Cyfrowego Obywatelstwa, Dorota Głowacka z Fundacji Panoptykon i Konrad Maj z Uniwersytetu SWPS. Panel dyskusyjny odbył się podczas IX Międzynarodowego Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit. Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu "Jutronauci": https://wyborcza.pl/jutronauci