Podcast 8:10.

  • 26 min

    D. Duda, medyk bojowy w Ukrainie: Chcę wierzyć, że człowiek jest dobrą istotą

    Dorota Roman rozmawia z Damianem Dudą, porucznikiem rezerwy, prezesem fundacji "W międzyczasie", medykiem bojowym działającym w Ukrainie od początku wojny. Jak wygląda praca medyków na froncie? Z czym muszą się mierzyć? Co ich motywuje do działania? Czy w Polsce jesteśmy przygotowani do udzielania pomocy medycznej w razie wybuchu wojny? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

  • 18 min

    Reżim Asada upadł. Relacja z granicy libańsko-syryjskiej

    Roman Imielski rozmawia z Mileną Rachid Chehab, dziennikarką znajdującą się obecnie na przejściu granicznym między Libanem a Syrią. Syryjczycy świętują na ulicach upadek reżimu Baszara al-Asada, którego rodzina rządziła krajem przez 50 lat. W jakim kierunku pójdzie Syria po przejęciu kraju przez rebeliantów? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

  • 38 min

    Kto dziś tworzy sztukę łemkowską? (Gość: Michał Szymko)

    W cyklu Mniejszości w większości Urszula Pieczek z "Gazety Wyborczej" rozmawia z Michałem Szymko, historykiem sztuki, łemkoznawcą, ukrainistą, doktorantem nauk o kulturze UMCS w Lublinie. Łemkowie, mimo że zostali wykorzenieni ze swoich miejsc zamieszkania, nie zostali całkowicie wymazani z historii kultury. W Polsce liczba Łemków rośnie. Łemkowyna, czyli łemkowska kraina, żyje w dziedzictwie kulturowym i tożsamości przekazywanej z ojca na syna, z matki na córkę. Łemkowie i Łemkinie spotykają się, tworzą, odwołują się do tradycji, pielęgnują język i odkrywają rodzinną przeszłość. Kto dziś tworzy łemkowską sztukę? Dlaczego mówienie o tym jest tak ważne? Współpraca w ramach projektu PULSE z Deník Referendum (Czechy) i Hotnews (Rumunia). Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

  • 27 min

    Jak stworzyć lepszą przyszłość

    W ramach cyklu "Przyszłości do życia" Natalia Mazur z "Gazety Wyborczej" rozmawia z Rafałem Kołodziejem z firmy Greenhat Innovation. Co przyniesie przyszłość? Czy możemy ją prognozować? Na ile sami ją tworzymy? Jak się do niej przygotować? I jak pracować z przyszłością jako narzędziem? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

  • 34 min

    Protesty w Tbilisi. O czym naprawdę marzy Gruzja?

    Urszula Pieczek rozmawia z Wojciechem Wojtasiewiczem, analitykiem Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych ds. Kaukazu Południowego, o kryzysie politycznym w Gruzji. Jaki rodowód ma rządząca w Gruzji partia - Gruzińskie Marzenie? Jaki status ma Gruzja, jeśli chodzi o jej członkostwo w Unii Europejskiej? I czy protesty odbywające się obecnie w Gruzji można porównywać do Euromajdanu? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

  • 24 min

    Karol Nawrocki czy Nowogrodzki?

    Roman Imielski, pierwszy zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej", rozmawia z Agatą Kondzińską, dziennikarką działu krajowego, o kandydacie Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Polski. Co mówi się o Karolu Nawrockim wewnątrz PiS-u? Dlaczego Jarosław Kaczyński postawił akurat na niego? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

  • 25 min

    Dlaczego 2,5 mln Polaków żyje w skrajnym ubóstwie?

    Gościnią Marii Korcz, dziennikarki serwisu Wyborcza.biz, jest Magdalena Łukasik, socjolożka, badaczka i współautorka raportu Szlachetnej Paczki "Biedańsk. Raport o biedzie". W Polsce liczba osób żyjących w skrajnym ubóstwie zwiększyła się w ostatnim roku o 800 tysięcy i wynosi już 2,5 miliona. W tej grupie znajduje się 0,5 miliona dzieci i 400 tysięcy seniorów. Tak źle nie było od 2015 roku. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

  • 22 min

    Duży Format: Terapia daremna w Polsce. Czy lekarze wiedzą, kiedy powiedzieć "stop" i pozwolić człowiekowi umrzeć?

    "Pół godzinki dla rodzinki" to tak zwana reanimacja dla prokuratora. Głównie ze strachu, żeby nie oskarżono nas o zaniedbania. I dla rodzinki, żeby uspokoić krewnych - tak pisze w reportażu o terapii daremnej Anna Kiedrzynek, gościni dzisiejszego odcinka. Na podcast zaprasza Aleksandra Zbroja. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

  • 21 min

    Jutronauci: Czy antybiotyki stracą swoje właściwości lecznicze?

    Już odkrywca antybiotyków Alexander Fleming pod koniec lat 20. XX w. sygnalizował, że nadużywanie antybiotyków może być problemem. Czy posłuchaliśmy jego przestrogi? Dlaczego antybiotyki tracą swoją leczniczą moc? W 2016 r. amerykańscy uczeni wykryli u pacjentki zakażenie bakteriami opornymi na antybiotyk ostatniej szansy - kolistynę. Czy tak może wyglądać kolejna pandemia? O nadużywaniu antybiotyków i zagrożeniach związanych z antybiotykoopornością Kasper Kalinowski z "Gazety Wyborczej" rozmawia z dr. Aldoną Olechowską-Jarząb, mikrobiologiem z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu "Jutronauci": https://wyborcza.pl/jutronauci

  • 24 min

    Kiedy na Bałtyku powstanie pierwsza polska farma wiatrowa?

    Sebastian Ogórek, szef serwisu Wyborcza.biz, rozmawia z Miłoszem Motyką, wiceministrem klimatu i środowiska, o ustawach odblokowujących potencjał z OZE, budowie morskich farm wiatrowych i o systemie handlu emisjami. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

  • 26 min

    Oceniamy szanse Trzaskowskiego i Nawrockiego (Gościni: dr Materska-Sosnowska)

    W dzisiejszej ?8:10? o kandydatach na prezydenta Polski Arkadiusz Gruszczyński rozmawia z dr. Anną Materską-Sosnowską, politolożką z Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

  • 28 min

    Adam Michnik: Putin zrobił z Łukaszenki wasala Kremla. Autokratę zmienił w lokaja

    W dzisiejszym podcaście, który publikujemy w ramach redakcyjnego cyklu Wolność dla białoruskich dziennikarzy, Bartosz T. Wieliński rozmawia z redaktorem naczelnym "Gazety Wyborczej" - Adamem Michnikiem. Wśród uwięzionych przez reżim Łukaszenki jest nasz redakcyjny kolega - Andrzej Poczobut - skazany na 8 lat łagru. Dlaczego jesteśmy tak koszmarnie bezsilni wobec tego co dzieje się na Białorusi? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

  • 27 min

    Łemkowie są (Gościni: Natalia Małecka-Nowak)

    W cyklu Mniejszości w większości Urszula Pieczek z "Gazety Wyborczej" rozmawia z Natalią Małecką-Nowak, łemkowską aktywistką, przewodniczącą stowarzyszenia Ruska Bursa, aktywną członkinią pierwszego łemkowskiego radia i portalu informacyjnego LEM.FM. Jedynie w Polsce Łemków nazywa się Łemkami, w Europie zwani są Rusinami lub Rusnakami. Sami o sobie też tak mówią. Łemkowie to naród bezpaństwowy, nie odwołujący się do żadnego współcześnie istniejącego kraju. W Polsce uznani są jako jedna z czterech mniejszości etnicznych. Najczęściej - niesłusznie - kojarzeni są ze społecznością ukraińską lub rosyjską. Co zatem wyróżnia Łemków? Współpraca w ramach projektu PULSE z Deník Referendum (Czechy) i Hotnews (Rumunia). Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

  • 58 min

    "Łowcy skór". Czy istnieje masowa zbrodnia doskonała?

    Jak to możliwe, że na przełomie wieków w Łodzi doszło do prawdopodobnie największej zbrodni medycznej od czasów eksperymentów dr. Mengele? Jak to jest, że o jej rozmiarach - pracownicy pogotowia pozbawili życia zapewne grubo ponad tysiąc osób - dowiedzieliśmy się dopiero po 20 latach? I dlaczego na dożywocie skazano tylko jednego sanitariusza, zresztą o pseudonimie Mengele? W specjalnym wydaniu podcastu "8:10" pytamy o to Tomasza Patorę, jednego z najbardziej utytułowanych dziennikarzy w Polsce, współautora słynnego tekstu "Łowcy skór" z "Wyborczej", autora książki o tej sprawie oraz współscenarzystę dokumentalnego hitu serwisu Max. Na podcast zaprasza Jędrzej Słodkowski.

  • 30 min

    Jutronauci: Smartfon to narkotyk, który zażywamy wszyscy

    Ze studia przy Czerskiej przenosimy się do Krakowa, gdzie Aleksandra Sobczak, wicenaczelna "Wyborczej" i jedna z prowadzących podcast "Jutronauci", prowadziła dyskusję o uzależnieniu od smartfona. A dyskutowali również: Magdalena Bigaj z Instytutu Cyfrowego Obywatelstwa, Dorota Głowacka z Fundacji Panoptykon i Konrad Maj z Uniwersytetu SWPS. Panel dyskusyjny odbył się podczas IX Międzynarodowego Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit. Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu "Jutronauci": https://wyborcza.pl/jutronauci

Inne podcasty