Podcast 8:10.

  • 47 min

    Czy nastąpi zmierzch wielkich religii

    Badania statystyczne pokazują drastyczny spadek religijności w ciągu ostatnich dwóch dekad. Czy żyjemy w czasach końca wielkich religii? Młodzi ludzie z pokolenia Z stają się religijnie obojętni. Mają potrzeby duchowe, ale nie chcą ich realizować w kościołach. A może jako gatunek potrafimy już obyć się bez religijnych podpór? Małgorzata Skowrońska rozmawia na ten temat z prof. Ireneuszem Ziemińskim, filozofem religii z Uniwersytetu Szczecińskiego. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

  • 34 min

    Jak rysuje się przyszłość Romów w Polsce (Gość: dr Joanna Telewicz)

    Romowie to jedna z pięciu mniejszości etnicznych w naszym kraju. Dziś w podcaście z cyklu "Mniejszości w większości" rozmawiamy o Zagładzie Romów, jej odbiciu w sztuce, oraz o wyzwaniach, z jakimi dziś musi mierzyć się społeczność romska. A także o tym, jakie ciekawe inicjatywy są podejmowane przez Romów w Polsce. Gościnią Igora Rakowskiego-Kłosa jest dr Joanna Telewicz, współzałożycielka i prezeska fundacji "W stronę dialogu" oraz Centrum Społeczności Romskiej w Warszawie, członkini polskiej delegacji Międzynarodowego Sojuszu na rzecz Pamięci o Holokauście. Podcast powstał w ramach projektu PULSE. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

  • 30 min

    Kupujemy i nie jemy. W Boże Narodzenie wyrzucamy ponad 60 tys. ton jedzenia

    Dania z ryb nie są całości zjadane w niemal połowie domów. W większości lądują w koszu już 24 grudnia. A najwięcej wyrzucamy warzyw i owoców. Między 23. a 30. grudnia potrafimy wyrzucić do śmieci 61,7 tys. ton jedzenia, czyli 1,6 kg na osobę. Do wyrzucanie jedzenia w okolicy świąt przyznaje się 83 proc. z nas. Najwięcej jedzenia marnuje się już w Wigilię ? 9,2 tys. ton. Tę skalę grudniowego marnotrawstwa pokazują wyniki badania przeprowadzonego w domach Polaków na zlecenie Too Good To Go. To aplikacja, która pozwala sklepom, piekarniom czy restauracjom uniknąć wyrzucania nadwyżek jedzenia. Sprzedają je jako paczki niespodzianki klientom zainteresowanym zakupami w atrakcyjnych cenach. O wynikach badania opowiedziała w podcaście 8:10 i Zdrowa Rozmowa Anna Podkowińska-Tretyn, szefowa polskiego oddziału Too Good To Go. Podpowiada też, jak zorganizować święta i nie wyrzucać jedzenia.

  • 28 min

    Jutronauci: Jak wy tam żyjecie? Czyli co Polacy mają w domach

    Świąteczny odcinek podcastu "Jutronauci". Dzielą nas nie tylko poglądy polityczne. Okazją do kłótni potrafi się stać jedzenie, muzyka, czyjś sukces albo wygląd zewnętrzny. Tymczasem sprzeczamy się przy tych samych stołach, w otoczeniu nierzadko identycznych przedmiotów tworzących typowy polski dom. Weźmy taki drobiazg jak magnesy wiszące na lodówkach. Znajdziemy je aż w 70 proc. polskich gospodarstw domowych - wynika z badania firmy Minds & Roses. Skąd się biorą i jaką funkcję pełnią? Autorka badania, Maria Filcek, rozmawia z Vadimem Makarenko z firmy Statista o znaczeniu wystroju polskich domów. O tym, jaki stosunek mamy do kolorowych mebli, gdzie trzymamy kosz na śmieci, co zastąpiło meblościankę i dlaczego już nie wstydzimy się ścierki kuchennej przerzuconej przez uchwyt drzwiczek piekarnika. Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu "Jutronauci": https://wyborcza.pl/jutronauci

  • 27 min

    Tradycja okaleczania kobiet w Kenii. Leniarski wraca do bohaterek reportażu sprzed lat

    Aleksandra Sobczak rozmawia z Radosławem Leniarskim, dziennikarzem "Wyborczej", który po dwudziestu latach wrócił do Kenii w poszukiwaniu bohaterek swojego reportażu - nastolatek, które uciekły przed obrzezaniem. W dzisiejszym podcaście opowiada jakie były ich dalsze losy i jak się zmieniła sytuacja w Kenii. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

  • 24 min

    Jak Rafał Trzaskowski będzie walczył o prezydenturę?

    W dzisiejszym podcaście "8:10" gościnią Arkadiusza Gruszczyńskiego jest posłanka Koalicji Obywatelskiej Dorota Łoboda, pracująca także w sztabie wyborczym Rafała Trzaskowskiego. Co będzie głównym tematem prezydenckiej kampanii wyborczej? Jaki plan na kampanię, a następnie na prezydenturę, ma obecny włodarz Warszawy? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

  • 28 min

    Czy w skarbcu NBP powinny znaleźć się kryptowaluty?

    Sebastian Ogórek, szef serwisu Wyborcza.biz, rozmawia z Michałem Stajniakiem, analitykiem rynków finansowych w X-Trade Brokers. Czy powinniśmy w Polsce zastanowić się nad rezerwą walutową w postaci kryptowalut? Ile zyskał bitcoin w ostatnim roku? Czy kryptowaluty weszły już do mainstreamu? Czym są fundusze ETF? Jak na świat kryptowalut wpłynie prezydentura Donalda Trumpa? Jak nie dać się oszukać przestępcom kryptowalutowym? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

  • 22 min

    Duży Format: Ksiądz pozywa Kościół za wykorzystanie seksualne w seminarium. Chce 500 tys. zł

    Ks. Roman Siatka, wykorzystany seksualnie jako kleryk w seminarium, pozywa swojego byłego wykładowcę ks. Dariusza K. oraz diecezję włocławską. Jego oprawca z seminarium robi karierę w Kościele: jest proboszczem, prałatem, dziekanem, kustoszem sanktuarium, cieszy się dwoma honorowymi odznaczeniami od prezydenta Andrzeja Dudy. Tymczasem Ks. Roman zostaje zdegradowany i ma zakaz odprawiania mszy. Od księży w parafii usłyszał: "Ty nas kaleczysz tymi swoimi opowieściami". O historii, która ukazała się na łamach Gazety Wyborczej i Dużego Formatu rozmawiamy z autorem reportażu - Marcinem Wójcikiem.

  • 25 min

    Jutronauci: O przyszłości big techów za prezydentury Trumpa

    Aleksandra Sobczak, wicenaczelna "Gazety Wyborczej", rozmawia z Janem Jęczem, analitykiem ds. gospodarki cyfrowej "Polityki Insight", o tym, jak wygrana Donalda Trumpa wpłynie na sytuację wielkich firm technologicznych, takich jak Meta, X czy Google. Jaka przyszłość czeka ich użytkowników? Czy amerykański prezydent może wpływać na europejskie regulacje? Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu "Jutronauci": https://wyborcza.pl/jutronauci

  • 24 min

    Jak sprawić, by prąd był tańszy

    Sebastian Ogórek, szef serwisu Wyborcza.biz, rozmawia z Mikołajem Budzanowskim, członkiem zarządu firmy Boryszew S.A. oraz byłym ministrem skarbu państwa. 5,5 mld zł - tyle wyniosą dopłaty do prądu dla konsumentów w 2025 roku. Jak transformować polską energetykę? Czy warto inwestować w OZE? Czy przedsiębiorcy będą mogli instalować swoje własne elektrownie wiatrowe? Jak wyglądają prace nad budową elektrowni jądrowej w Polsce? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

  • 26 min

    D. Duda, medyk bojowy w Ukrainie: Chcę wierzyć, że człowiek jest dobrą istotą

    Dorota Roman rozmawia z Damianem Dudą, porucznikiem rezerwy, prezesem fundacji "W międzyczasie", medykiem bojowym działającym w Ukrainie od początku wojny. Jak wygląda praca medyków na froncie? Z czym muszą się mierzyć? Co ich motywuje do działania? Czy w Polsce jesteśmy przygotowani do udzielania pomocy medycznej w razie wybuchu wojny? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

  • 18 min

    Reżim Asada upadł. Relacja z granicy libańsko-syryjskiej

    Roman Imielski rozmawia z Mileną Rachid Chehab, dziennikarką znajdującą się obecnie na przejściu granicznym między Libanem a Syrią. Syryjczycy świętują na ulicach upadek reżimu Baszara al-Asada, którego rodzina rządziła krajem przez 50 lat. W jakim kierunku pójdzie Syria po przejęciu kraju przez rebeliantów? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

  • 38 min

    Kto dziś tworzy sztukę łemkowską? (Gość: Michał Szymko)

    W cyklu Mniejszości w większości Urszula Pieczek z "Gazety Wyborczej" rozmawia z Michałem Szymko, historykiem sztuki, łemkoznawcą, ukrainistą, doktorantem nauk o kulturze UMCS w Lublinie. Łemkowie, mimo że zostali wykorzenieni ze swoich miejsc zamieszkania, nie zostali całkowicie wymazani z historii kultury. W Polsce liczba Łemków rośnie. Łemkowyna, czyli łemkowska kraina, żyje w dziedzictwie kulturowym i tożsamości przekazywanej z ojca na syna, z matki na córkę. Łemkowie i Łemkinie spotykają się, tworzą, odwołują się do tradycji, pielęgnują język i odkrywają rodzinną przeszłość. Kto dziś tworzy łemkowską sztukę? Dlaczego mówienie o tym jest tak ważne? Współpraca w ramach projektu PULSE z Deník Referendum (Czechy) i Hotnews (Rumunia). Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

  • 27 min

    Jak stworzyć lepszą przyszłość

    W ramach cyklu "Przyszłości do życia" Natalia Mazur z "Gazety Wyborczej" rozmawia z Rafałem Kołodziejem z firmy Greenhat Innovation. Co przyniesie przyszłość? Czy możemy ją prognozować? Na ile sami ją tworzymy? Jak się do niej przygotować? I jak pracować z przyszłością jako narzędziem? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

  • 34 min

    Protesty w Tbilisi. O czym naprawdę marzy Gruzja?

    Urszula Pieczek rozmawia z Wojciechem Wojtasiewiczem, analitykiem Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych ds. Kaukazu Południowego, o kryzysie politycznym w Gruzji. Jaki rodowód ma rządząca w Gruzji partia - Gruzińskie Marzenie? Jaki status ma Gruzja, jeśli chodzi o jej członkostwo w Unii Europejskiej? I czy protesty odbywające się obecnie w Gruzji można porównywać do Euromajdanu? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

Inne podcasty