Polska zmaga się z wyzwaniami demograficznymi, takimi jak starzejące się społeczeństwo i niski wskaźnik urodzeń, co prowadzi do wzrostu zapotrzebowania na usługi opieki długoterminowej (ODT). W podcaście Patrycja Maciejewicz-Wołowik rozmawia o raporcie dotyczącym systemu ODT w Polsce, w którym Michał Rutkowski, ekonomista i dyrektor ds. edukacji, zdrowia i zabezpieczenia społecznego w regionie Europy i Azji Środkowej Banku Światowego, omawia kluczowe wyzwania, w tym potrzebę wprowadzenia reform w zakresie definicji ODT, zwiększenia finansowania oraz opracowania ram, które mogą poprawić dostępność i jakość usług opiekuńczych w kraju. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
Jędrzej Słodkowski rozmawia z Markiem Kamińskim, podróżnikiem i filozofem, o wyprawach na bieguny i wyprawach w głąb siebie, oraz o budowaniu odporności psychicznej. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
Niemieckie wspólnoty mieszkaniowe, zwane domami międzypokoleniowymi, to projekty, które łączą różne pokolenia w ramach bliskich relacji sąsiedzkich i współpracy mieszkańców, bez względu na orientację, poglądy i religię. W podcaście Aleksandra Zbroja rozmawia z reporterką Joanną Strzałko o tym, jak te inicjatywy sprawdzają się w praktyce i czy mają szansę na rozwój także w Polsce. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
W kościele w Szwajcarii w konfesjonale od kilku miesięcy jest awatar Jezusa. Można z nim rozmawiać w 100 językach przede wszystkim na temat wiary i chrześcijaństwa, ale też szukać pocieszenia lub dzielić się przemyśleniami. Awatar odpowiada wiernym za pomocą generatywnej sztucznej inteligencji. AI jest katalizatorem zmiany - powstaje prężny sektor faith-tech, usług technologicznych dla osób wierzących. Jakie usługi można tam znaleźć? Ile jest warty? Kto korzysta z faith-tech? I czy sztuczna inteligencja sprawi, że wrócimy do wiary i do kościołów? O tym wszystkim rozmawia Joanna Sosnowska z "Wyborczej" z badaczkami trendów i przyszłości - Monika Borycką z TrendRadar i Joanną Kurkowską z G2A. Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu "Jutronauci": https://wyborcza.pl/jutronauci
Badania statystyczne pokazują drastyczny spadek religijności w ciągu ostatnich dwóch dekad. Czy żyjemy w czasach końca wielkich religii? Młodzi ludzie z pokolenia Z stają się religijnie obojętni. Mają potrzeby duchowe, ale nie chcą ich realizować w kościołach. A może jako gatunek potrafimy już obyć się bez religijnych podpór? Małgorzata Skowrońska rozmawia na ten temat z prof. Ireneuszem Ziemińskim, filozofem religii z Uniwersytetu Szczecińskiego. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
Romowie to jedna z pięciu mniejszości etnicznych w naszym kraju. Dziś w podcaście z cyklu "Mniejszości w większości" rozmawiamy o Zagładzie Romów, jej odbiciu w sztuce, oraz o wyzwaniach, z jakimi dziś musi mierzyć się społeczność romska. A także o tym, jakie ciekawe inicjatywy są podejmowane przez Romów w Polsce. Gościnią Igora Rakowskiego-Kłosa jest dr Joanna Telewicz, współzałożycielka i prezeska fundacji "W stronę dialogu" oraz Centrum Społeczności Romskiej w Warszawie, członkini polskiej delegacji Międzynarodowego Sojuszu na rzecz Pamięci o Holokauście. Podcast powstał w ramach projektu PULSE. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
Dania z ryb nie są całości zjadane w niemal połowie domów. W większości lądują w koszu już 24 grudnia. A najwięcej wyrzucamy warzyw i owoców. Między 23. a 30. grudnia potrafimy wyrzucić do śmieci 61,7 tys. ton jedzenia, czyli 1,6 kg na osobę. Do wyrzucanie jedzenia w okolicy świąt przyznaje się 83 proc. z nas. Najwięcej jedzenia marnuje się już w Wigilię ? 9,2 tys. ton. Tę skalę grudniowego marnotrawstwa pokazują wyniki badania przeprowadzonego w domach Polaków na zlecenie Too Good To Go. To aplikacja, która pozwala sklepom, piekarniom czy restauracjom uniknąć wyrzucania nadwyżek jedzenia. Sprzedają je jako paczki niespodzianki klientom zainteresowanym zakupami w atrakcyjnych cenach. O wynikach badania opowiedziała w podcaście 8:10 i Zdrowa Rozmowa Anna Podkowińska-Tretyn, szefowa polskiego oddziału Too Good To Go. Podpowiada też, jak zorganizować święta i nie wyrzucać jedzenia.
Świąteczny odcinek podcastu "Jutronauci". Dzielą nas nie tylko poglądy polityczne. Okazją do kłótni potrafi się stać jedzenie, muzyka, czyjś sukces albo wygląd zewnętrzny. Tymczasem sprzeczamy się przy tych samych stołach, w otoczeniu nierzadko identycznych przedmiotów tworzących typowy polski dom. Weźmy taki drobiazg jak magnesy wiszące na lodówkach. Znajdziemy je aż w 70 proc. polskich gospodarstw domowych - wynika z badania firmy Minds & Roses. Skąd się biorą i jaką funkcję pełnią? Autorka badania, Maria Filcek, rozmawia z Vadimem Makarenko z firmy Statista o znaczeniu wystroju polskich domów. O tym, jaki stosunek mamy do kolorowych mebli, gdzie trzymamy kosz na śmieci, co zastąpiło meblościankę i dlaczego już nie wstydzimy się ścierki kuchennej przerzuconej przez uchwyt drzwiczek piekarnika. Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu "Jutronauci": https://wyborcza.pl/jutronauci
Aleksandra Sobczak rozmawia z Radosławem Leniarskim, dziennikarzem "Wyborczej", który po dwudziestu latach wrócił do Kenii w poszukiwaniu bohaterek swojego reportażu - nastolatek, które uciekły przed obrzezaniem. W dzisiejszym podcaście opowiada jakie były ich dalsze losy i jak się zmieniła sytuacja w Kenii. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
W dzisiejszym podcaście "8:10" gościnią Arkadiusza Gruszczyńskiego jest posłanka Koalicji Obywatelskiej Dorota Łoboda, pracująca także w sztabie wyborczym Rafała Trzaskowskiego. Co będzie głównym tematem prezydenckiej kampanii wyborczej? Jaki plan na kampanię, a następnie na prezydenturę, ma obecny włodarz Warszawy? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
Sebastian Ogórek, szef serwisu Wyborcza.biz, rozmawia z Michałem Stajniakiem, analitykiem rynków finansowych w X-Trade Brokers. Czy powinniśmy w Polsce zastanowić się nad rezerwą walutową w postaci kryptowalut? Ile zyskał bitcoin w ostatnim roku? Czy kryptowaluty weszły już do mainstreamu? Czym są fundusze ETF? Jak na świat kryptowalut wpłynie prezydentura Donalda Trumpa? Jak nie dać się oszukać przestępcom kryptowalutowym? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
Ks. Roman Siatka, wykorzystany seksualnie jako kleryk w seminarium, pozywa swojego byłego wykładowcę ks. Dariusza K. oraz diecezję włocławską. Jego oprawca z seminarium robi karierę w Kościele: jest proboszczem, prałatem, dziekanem, kustoszem sanktuarium, cieszy się dwoma honorowymi odznaczeniami od prezydenta Andrzeja Dudy. Tymczasem Ks. Roman zostaje zdegradowany i ma zakaz odprawiania mszy. Od księży w parafii usłyszał: "Ty nas kaleczysz tymi swoimi opowieściami". O historii, która ukazała się na łamach Gazety Wyborczej i Dużego Formatu rozmawiamy z autorem reportażu - Marcinem Wójcikiem.
Aleksandra Sobczak, wicenaczelna "Gazety Wyborczej", rozmawia z Janem Jęczem, analitykiem ds. gospodarki cyfrowej "Polityki Insight", o tym, jak wygrana Donalda Trumpa wpłynie na sytuację wielkich firm technologicznych, takich jak Meta, X czy Google. Jaka przyszłość czeka ich użytkowników? Czy amerykański prezydent może wpływać na europejskie regulacje? Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu "Jutronauci": https://wyborcza.pl/jutronauci
Sebastian Ogórek, szef serwisu Wyborcza.biz, rozmawia z Mikołajem Budzanowskim, członkiem zarządu firmy Boryszew S.A. oraz byłym ministrem skarbu państwa. 5,5 mld zł - tyle wyniosą dopłaty do prądu dla konsumentów w 2025 roku. Jak transformować polską energetykę? Czy warto inwestować w OZE? Czy przedsiębiorcy będą mogli instalować swoje własne elektrownie wiatrowe? Jak wyglądają prace nad budową elektrowni jądrowej w Polsce? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
Dorota Roman rozmawia z Damianem Dudą, porucznikiem rezerwy, prezesem fundacji "W międzyczasie", medykiem bojowym działającym w Ukrainie od początku wojny. Jak wygląda praca medyków na froncie? Z czym muszą się mierzyć? Co ich motywuje do działania? Czy w Polsce jesteśmy przygotowani do udzielania pomocy medycznej w razie wybuchu wojny? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.