Podcast 8:10.

  • 47 min

    La La Live: Największe gwiazdy nie sprawiają nam problemów (Paulina Zagaja, Knock Out Productions)

    Podcast Jarka Szubrychta ?La La Live? to opowieść o muzyce nie przez pryzmat nowych singli i płyt, ale z perspektywy życia koncertowego i festiwalowego. To rozmowy zza kulis, mniej skupiające się na samych artystach, a bardziej na tych, którzy poza zasięgiem naszego wzroku ciężko pracują na to, by wszystko dobrze brzmiało i wyglądało. Tym razem do serca branży koncertowej zaglądamy przez żołądek. Gościnią Jarka jest Paulina Zagaja z Knock Out Productions. Firma organizuje ponad 100 koncertów rocznie, głównie zespołom grającym metal. Paulina dba o ugoszczenie zespołów i całej ekipy za kulisami koncertu. Opowiada, co jedzą, co piją i jak wygląda ich ?dom daleko od domu? oraz czy ich zachcianki są adekwatne do ciężkiego kalibru muzyki, którą grają.

  • 29 min

    Wspaniała siódemka Nike - dziennikarze "Wyborczej" o finalistach

    Wojciech Szot, Agata Żelazowska, Jędrzej Słodkowski i Anna S. Dębowska, czyli dziennikarki i dziennikarze działu Kultura w "Wyborczej", rozmawiają o swoich faworytach i zaskoczeniach w finale Nagrody Literackiej "Nike" 2024. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

  • 23 min

    Łukasz Michnik: Możemy zbudować 20 tys. mieszkań na wynajem rocznie

    Arkadiusz Gruszczyński z "Wyborczej" rozmawia z Łukaszem Michnikiem, rzecznikiem prasowym Nowej Lewicy, o polityce mieszkaniowej oraz innych postulatach Nowej Lewicy tworzącej rząd 15 Października. Co jest lepszym rozwiązaniem - budowa mieszkań na tani wynajem czy kredyt zero procent? Ile pieniędzy dostaną samorządy w 2025 roku na mieszkalnictwo? Jakie priorytety stawia sobie Lewica na przyszły rok? Jaki ma plan na wybory prezydenckie? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

  • 29 min

    Czy Iga Świątek i inni mają prawo narzekać na zmęczenie

    Piętnaście obowiązkowych wielkich turniejów, w tym roku do tego igrzyska olimpijskie - w tenisowym świecie wrze, bo zawodniczki i zawodnicy narzekają na przemęczenie i żądają zmian. Czy osoba uprawiająca zawodowo tenis ma swoje prywatne życie? Kogo zatrudnia WTA, że tak eksploatuje zawodniczki? Czy tenis jest sprawiedliwy, skoro nie każe za doping Jannika Sinnera? Rozmawiamy o tym w czasie US Open z Adamem Romerem, redaktorem naczelnym magazynu "Tenisklub". Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

  • 23 min

    Takich pieniędzy na obronę jeszcze nie było. 186 mld w planach na 2025 rok

    W przyszłym roku Polska chce wydać na obronność rekordowe 4,7 proc. PKB. Czy to może oznaczać, że rządzący nie mówią nam wszystkiego i wojna jest nieunikniona? Dorota Roman z "Wyborczej" rozmawia z Markiem Świerczyńskim, szefem działu bezpieczeństwa i spraw międzynarodowych w Polityce Insight, o tym, dlaczego premier i minister finansów przeznaczyli tak dużą kwotę na kwestię zbrojenia. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

  • 23 min

    Czy 289 mld złotych deficytu to gigantyczna kwota?

    Sebastian Ogórek, szef serwisu Wyborcza.biz, rozmawia z Sebastianem A. Royem, ekonomistą, ekspertem Banku Pekao S.A., o rekordowym deficycie w budżecie państwa. Ile lat jesteśmy w stanie wytrzymać tak wysoki dług publiczny? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

  • 56 min

    La La Live: Zagramy koncert w twojej kawalerce (Bartek Borowicz, Borówka Music)

    Podcast Jarka Szubrychta "La La Live" to opowieść o muzyce nie przez pryzmat nowych singli i płyt, ale z perspektywy życia koncertowego i festiwalowego. To rozmowy zza kulis, mniej skupiające się na samych artystach, a bardziej na tych, którzy poza zasięgiem naszego wzroku ciężko pracują na to, by wszystko dobrze brzmiało i wyglądało. Jarek rozmawiał już z organizatorami koncertów stadionowych, halowych, klubowych, a tym razem zaprosił do podcastu Bartka "Borówkę" Borowicza, który działając w myśl zasady "Nie robimy dziur w trasach, robimy trasy w dziurach" organizuje koncerty w najmniejszych miejscowościach, w tym koncerty domowe. Jak urządzić to w swoim mieszkaniu? Jak się gra takie koncerty? Czy sąsiedzi dzwonią na policję? Ale Borówka Music to nie tylko domówki, to również odkrywanie przyszłych gwiazd i koncertowanie dla dzieci z CeZikiem. Swoje szalone perypetie Bartek opisał w książce "Borówka Music - 15 lat w trasie koncertowej".

  • 20 min

    Joanna Gierak-Onoszko o Nagrodzie Literackiej Nike i życiu pisarskim

    Wojciech Szot, dziennikarz działu kultura "Gazety Wyborczej", zaprasza na rozmowę z Joanną Gierak-Onoszko, autorką reportażu "27 śmierci Toby'ego Obeda", za który otrzymała w 2020 roku Nike Czytelników. Jak laureatka wspomina tamten wieczór galowy? Jak w tej chwili wygląda jej pisarskie życie? I dlaczego zaangażowała się w walkę o godne warunki pracy osób piszących? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

  • 29 min

    Czy przy następnej pandemii znowu umrze 200 tysięcy Polaków?

    Dorota Roman, dziennikarka "Wyborczej", rozmawia z dr. Pawłem Grzesiowskim, Głównym Inspektorem Sanitarnym, o tym czy jesteśmy przygotowani na ewentualną kolejną pandemię. Czy obecna administracja jest bardziej otwarta na zalecenia płynące ze strony GIS-u? Co zrobić, by ludzie chcieli się szczepić? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

  • 27 min

    Magdalena Sroka: Jestem przeciwna aborcji, ale uszanowałabym wybór większości w referendum

    Arkadiusz Gruszczyński, dziennikarz "Wyborczej", rozmawia z Magdaleną Sroką, posłanką Polskiego Stronnictwa Ludowego, przewodniczącą sejmowej komisji śledczej ds. Pegasusa. Pyta o rozliczenia Prawa i Sprawiedliwości oraz o to, czy posłowie PSL zagłosują za legalizacją aborcji. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

  • 24 min

    Czy należy się bać Państwowej Inspekcji Pracy

    Katarzyna Bielecka i Maria Korcz, dziennikarki serwisu Wyborcza.biz, rozmawiają o tym, czym zajmuje się Państwowa Inspekcja Pracy. Jaką rolę pełni w regulowaniu rynku i czy silny PIP jest zagrożeniem dla przedsiębiorców? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

  • 23 min

    Od września ukraińskie dzieci i młodzież z obowiązkiem szkolnym

    W polskim systemie edukacji mamy około 134 tys. ukraińskich uczniów i uczennic. Dziesiątki tysięcy są poza systemem - ile dokładnie, nikt tego nie wie. Polski resort edukacji przygotował rozwiązanie, które ma włączyć tę grupę do systemu. Od września na dzieci i młodzież ukraińską zostanie nałożony obowiązek szkolny. Od jego wypełniania będzie zależeć wypłata świadczenia 800+. Karolina Słowik, dziennikarka "Gazety Wyborczej", rozmawia z dr. Jędrzejem Witkowskim, prezesem zarządu Centrum Edukacji Obywatelskiej, o tym, jak radzą sobie ukraińskie dzieci w polskich szkołach oraz o rozwiązaniach planowanych na rozpoczynający się właśnie rok szkolny. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

  • 56 min

    La La Live: Czym się różni publiczność krakowska od warszawskiej (Małgorzata Frankowska, Tauron Arena Kraków)

    Podcast Jarka Szubrychta "La La Live" to opowieść o muzyce nie przez pryzmat nowych singli i płyt, ale z perspektywy życia koncertowego i festiwalowego. To rozmowy zza kulis, mniej skupiające się na samych artystach, a bardziej na tych, którzy poza zasięgiem naszego wzroku ciężko pracują na to, by wszystko dobrze brzmiało i wyglądało. W Warszawie gra się inaczej niż w Krakowie - mówi Małgorzata Frankowska, gościni tego odcinka podcastu Jarka, która tworzy program wydarzeń w krakowskiej Tauron Arenie. Opowiada Jarkowi o doświadczeniach, które wyniosła z pracy w kultowych krakowskich klubach studenckich Rotunda i Studio, a także w warszawskiej Stodole. Szczerze odpowiada na pytanie, czy przy organizowaniu imprez pomaga jej to, że jest psycholożką, specjalistką od psychopatów i narcyzów.

  • 30 min

    Jutronauci: Czy awatary mogą nauczyć człowieka korzystania z AI

    Szkolenia AI stały się bardzo intratnym biznesem. Czy można kursy AI wymyślić od nowa? Stara się to zrobić młoda firma CampusAI. To spółka, która na bardzo wczesnym etapie zdobyła finansowanie w wysokości 40 mln zł i chce je przeznaczyć m.in. na rozwój międzynarodowy. W jaki sposób CampusAI korzysta z dokonań naukowych współpracujących ze spółką naukowców? Jak układa się jej współpraca z uczelniami? I co do tego ma metawersum i Wiedźmin? Joanna Sosnowska z "Wyborczej" rozmawia o tym z Aureliuszem Górskim, prezesem i założycielem CampusAI. Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu "Jutronauci": https://wyborcza.pl/jutronauci

  • 29 min

    Wiceministra Zielińska: Zastosowanie perhydrolu to działanie doraźnie, nie rozwiązanie systemowe

    W zbiorniku Dzierżno Duże na Górnym Śląsku w związku z wykwitem złotych alg zginęło od początku sierpnia ponad 100 ton ryb. O tym, jakie w sytuacji kryzysowej działania podjął rząd i jakie rozwiązania systemowe planuje, by uniknąć w przyszłości podobnych katastrof ekologicznych, Arkadiusz Gruszczyński rozmawia z Urszulą Zielińską, wiceministrą klimatu i środowiska, współprzewodniczącą partii Zieloni. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

Inne podcasty