Podcast 8:10.

 • 32 min

  Instrukcja obsługi LinkedIn. I jak podbić ranking LinFluencers

  Sebastian Ogórek z Wyborcza.biz rozmawia z Barbarą Krysztofczyk, pomysłodawczynią rankingu najbardziej wpływowych użytkowników LinkedIn LinFluencers 2024 oraz z prawniczką Joanną Cur, która znalazła się w tym rankingu. Rozmawiają o tym, dlaczego warto prowadzić profil na LinkedIn, jak to robić, czego unikać i komu to wychodzi najlepiej. Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

 • 22 min

  Czym może nas zaskoczyć operowy Sopot?

  Anna S. Dębowska rozmawia z Tomaszem Koniecznym, światowej sławy bas-barytonem, dyrektorem artystycznym Baltic Opera Festival. Opera Leśna w Sopocie znana jest głównie z festiwalu piosenki i mało kto kojarzy to miejsce z festiwalem operowym. Nasz gość opowiada o fascynującej historii Opery Leśnej oraz o rozpoczynającym się w niej 20 lipca operowym wydarzeniu. Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

 • 50 min

  La La Live: Naszą misją jest ponoszenie ryzyka (gościni: Małgorzata Płysa, Unsound Festival)

  Podcast Jarka Szubrychta "La La Live" to opowieść o muzyce nie przez pryzmat nowych singli i płyt, ale z perspektywy życia koncertowego i festiwalowego. To rozmowy zza kulis, mniej skupiające się na samych artystach, a bardziej na tych, którzy poza zasięgiem naszego wzroku ciężko pracują na to, by wszystko dobrze brzmiało i wyglądało. Gościnią tego odcinka ?La La Live? jest Małgorzata Płysa, dyrektorka wykonawcza Unsound Festival i prezeska Fundacji Tone. Festiwal kiełkował od 2003 roku w piwnicach krakowskich barów, aż rozrósł się poza granice Polski do Adelajdy, Nowego Jorku, Mińska, Tbilisi czy Londynu. Gromadzi entuzjastów szeroko pojmowanej muzyki elektronicznej i eksperymentalnej. Unsound dociera do nich poprzez inne zmysły niż tylko słuch. Łączy muzykę ze sztuką wizualną, na przykład z niemymi filmami Andy'ego Warhola. W 2014 roku Unsound uruchomił projekt Ephemera, łączący doznania dźwiękowe z zapachowymi. - Wydajemy, edukujemy, angażujemy się społecznie. To nie jest tylko festiwal. - mówi Małgorzata Płysa.

 • 24 min

  Jutronauci: Czy praca z leżaka pod palmami jest utopią?

  Próbowaliście zapytać szefa, czy możecie pracować z Wysp Kanarysjkich? Jeśli tak, to zapewne nie zgodził się bez wahania. Firmy pozwalające zespołom pracować z zagranicy wciąż stanowią mniejszość, a jedną z nich jest Airbnb. Jej prezes twierdzi, że dzięki temu łatwiej utrzymać pracowników oraz konkurować o globalną pulę talentów. Żeby sprostać oczekiwaniom tzw. cyfrowych nomadów, firmy muszą rozciąć gordyjski węzeł regulacji podatkowych i ubezpieczeniowych, tworząc polityki pracy z zagranicy. I zwykle są one pełne ograniczeń. Dlaczego - przyzwyczajeni przez pandemię do pracy zdalnej - nie możemy pracować, skąd chcemy? Co nam grozi, jeśli wyjedziemy pod palmy, nie informując szefa? Vadim Makarenko z firmy Statista pyta o to Katarzynę Kurzawską-Puchałę, partner associate w firmie doradczej Deloitte. Ten odcinek Jutronautów emitujemy powtórkowo. Opublikowaliśmy go 20 stycznia 2023. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl

 • 21 min

  Czy mamy za dużo prądu i co z tym zrobić?

  Zużyte akumulatory samochodowe mogą otrzymać nowe życie i przyczynić się do uniezależnienia się od energii z węgla. O tym jak to zrobić Sebastian Ogórek, szef serwisu Wyborcza.biz, rozmawia z Leszkiem Plichem, szefem firmy EcoReg, która wygrała piątą edycję Programu Grantowego ING. "Przedsiębiorcy chcą produkować energię wtedy, kiedy mogą, a wykorzystywać ją wtedy, kiedy potrzebują. Do tego potrzebne są magazyny energii" - mówi Leszek Plich. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

 • 27 min

  Czy Prawo i Sprawiedliwość zmieni nazwę partii?

  Roman Imielski, wicenaczelny "Gazety Wyborczej", rozmawia z reporterką polityczną Agatą Kondzińską i reporterem śledczym Wojciechem Czuchnowskim o nadużyciach oraz rozliczeniach PiS-u i Suwerennej Polski. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

 • 21 min

  Jak rolnictwo regeneratywne zmieni polski przemysł spożywczy

  Sebastian Ogórek, szef redakcji Wyborcza.biz, rozmawia z Adamem Bauczą, prezesem Fundacji Terra Nostra, organizatorem konferencji Bio Reaction, o tym, czym jest rolnictwo regeneratywne i ile rolnicy mogą na nim zyskać. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

 • 28 min

  V Republika uratowana, ale co dalej z wkurzoną Francją? (Gość: ambasador Tomasz Orłowski)

  Przyspieszone wybory parlamentarne we Francji zaskoczyły sensacyjnym wynikiem. Wygrał Nowy Front Ludowy, który zrzesza socjalistów, ekologów i komunistów. Natomiast Zjednoczenie Narodowe Marine Le Pen wyprzedziła centrowa partia prezydenta Macrona. Czy to dobra wiadomość dla Europy? Skąd wynika sukces lewicy? I jakim politykiem jest Jean-Luc Melenchon? Gościem Łukasza Grzymisławskiego jest Tomasz Orłowski, dyplomata, ambasador Polski w Paryżu w latach 2007-2014. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl

 • 40 min

  La La Live: Czasami są to horrory, czasami komedie, najczęściej dramat (Gość: Krzysztof Grabowski / Dezerter)

  Podcast Jarka Szubrychta to opowieść o muzyce nie przez pryzmat nowych singli i płyt, ale z perspektywy życia koncertowego i festiwalowego. To rozmowy zza kulis, mniej skupiające się na samych artystach, a bardziej na tych, którzy poza zasięgiem naszego wzroku ciężko pracują na to, by wszystko dobrze brzmiało i wyglądało. Gościem drugiego odcinka jest Krzysztof Grabowski, perkusista i autor tekstów Dezertera, legendy polskiego punk rocka. Jest również autorem książki ?Przyjeżdżajcie, będzie super?, zbioru anegdot o wyzwaniach z jakimi mierzą się muzycy w trasie (i nie tylko).

 • 26 min

  Jutronauci: Czy jesteśmy o krok od masowego fałszowania wspomnień?

  Znikają strony internetowe mediów i urzędów, znikają tweety i posty na Facebooku, obumierają przypisy w Wikipedii. Z najnowszego raportu Pew Research Center wynika, że jedna czwarta stron internetowych, które istniały w latach 2013-2023, nie jest już dostępna. Efekt? Odtworzenie przebiegu pandemii, stanowisk poszczególnych agend rządowych, stopni uciążliwości zakazów wymaga już specjalnego badania naukowego, choć minęły zaledwie cztery lata. Marcin Zaród, socjolog z Uniwersytetu SWPS w rozmowie z Vadimem Makarenką, z firmy Statista dodaje, że to dopiero początek. Rozwój sztucznej inteligencji sprawi, że ustalenie stanu faktycznego będzie jeszcze trudniejsze. Nikt nie będzie pewien przebiegu zdarzeń. Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu "Jutronauci": https://wyborcza.pl/jutronauci

 • 30 min

  Co czeka Europę, jeżeli powróci prezydent Trump (gość: dr Jan Smoleński)

  Naszą Europę już wybraliśmy. Teraz czekamy na to, jakie Stany Zjednoczone wybiorą Amerykanie. Bardzo możliwe, że ich prezydentem ponownie zostanie Donald Trump. Co to oznacza dla nas, dla Europy i dla transatlantyckich relacji? W odcinku zamykającym serię ?Wybierzmy Naszą Europę? Bartosz Wieliński rozmawia z dr. Janem Smoleńskim z Ośrodka Studiów Amerykańskich UW. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl

 • 23 min

  Tomasz Trela: Nie chcę, żeby Lewica umierała tylko za ideały i 6 proc. w wyborach

  "Polacy chcą głosować na lewicę, ale chcą głosować na odpowiedzialną lewicę" - mówi Tomasz Trela, poseł Nowej Lewicy. Co stoi zatem za porażką Lewicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego? Czy Koalicyjnemu Klubowi Parlamentarnemu Lewicy grozi rozpad? Jak potoczą się losy posłanki Pauliny Matysiak, która założyła stowarzyszenie z posłem PiS Marcinem Horałą? Czym może pochwalić się Lewica po 13 grudnia? Jaka przyszłość czeka tę frakcję? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl

 • 29 min

  Kim są ludzie, którzy w przyszłości będą nas sądzić?

  Kasia Bielecka i Maria Korcz rozmawiają o warunkach pracy aplikantów i aplikantek sędziowskich. A te coraz bardziej oddalają się od rynkowych standardów. Przyszli sędziowie dostają za swoją pracę niewiele więcej niż minimalną krajową, nie mogą wziąć L4 ani urlopu tacierzyńskiego. Wszystko po to, żeby po trzech latach nauki dowiedzieć się, że mogą kontynuować karierę pod warunkiem przeprowadzki do innego miasta. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

 • 25 min

  Pig butchering. Romans, który kończy się wyłudzeniem pieniędzy

  Sebastian Ogórek, szef serwisu Wyborcza.biz, rozmawia z Joanną Sosnowską, autorką tekstu wcieleniowego, w którym wdaje się w relację z internetowym naciągaczem stosującym pig butchering (https://wyborcza.biz/biznes/7,177150,31058697,bylam-swinia-prowadzona-na-rzez.html). Czym jest ten rodzaj oszustwa? Jaki obraz idealnego partnera czy partnerki snują naciągacze? I wreszcie kim ci naciągacze są, skąd się biorą i czy istnieją możliwości, by ich powstrzymać? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

 • 54 min

  La La Live: Boksujemy powyżej swojej wagi (Gość: Mikołaj Ziółkowski)

  Nowy podcast Jarka Szubrychta to opowieść o muzyce nie przez pryzmat nowych singli i płyt, ale z perspektywy życia koncertowego i festiwalowego. To rozmowy zza kulis, mniej skupiające się na samych artystach, a bardziej na tych, którzy poza zasięgiem naszego wzroku ciężko pracują na to, by wszystko dobrze brzmiało i wyglądało. Gościem pierwszego odcinka "La La Live" jest Mikołaj Ziółkowski, który kieruje agencją Alter Art, największą w Polsce niezależną firmą zajmującą się organizacją koncertów i festiwali, w tym gdyńskiego Open?era. Jest również prezesem Stowarzyszenia Organizatorów Imprez Artystycznych i Rozrywkowych (SOIAR).

Inne podcasty