Podcast 8:10.

  • 21 min

    Dariusz Joński: Kaczyński stanie przed komisją śledczą

    Arkadiusz Gruszczyński rozmawia z Dariuszem Jońskim, posłem Koalicji Obywatelskiej, o rozliczeniu władzy Prawa i Sprawiedliwości. Sejm rozpoczął prace nad powołaniem komisji śledczych ws. wyborów kopertowych, afery wizowej i afery podsłuchowej. Czy nowej koalicji rządowej nie zabraknie determinacji do rozliczenia starej władzy? Czy uda się to zrobić skutecznie? I czy możliwe jest odzyskanie wydanych niezgodnie z prawem pieniędzy? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

  • 24 min

    Jak ratuje się ludzkie życie na Morzu Śródziemnym?

    Michał Nogaś rozmawia z Bartoszem Hlebowiczem, włoskim korespondentem "Wyborczej", który spędził osiem dni z Lekarzami bez Granic na pokładzie statku "Geo Barents". Dziennikarz opowiada o akcjach pomocy migrantom próbującym przedostać się do Europy oraz o historiach, które od nich usłyszał. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

  • 26 min

    Biznes - Ludzie - Pieniądze: Ile powinien kosztować chleb? (Gościni: Karolina Zajezierska, Nowel)

    Sebastian Ogórek, szef serwisu Wyborcza.biz, rozmawia z Karoliną Zajezierską, wiceprezeską firmy Nowel, jednego z największych producentów pieczywa w Polsce. Wywodząca się z małej, lokalnej piekarni firma obecnie dostarcza swoje wyroby nie tylko do sieci handlowych w Polsce, ale też do trzydziestu rynków na świecie. Od czterech pokoleń pozostaje biznesem rodzinnym. Czy chleb jest sprawą polityczną? Jakie obserwujemy trendy w piekarnictwie? Jak wygląda proces produkcji pieczywa na masową skalę? I co chleb ma wspólnego z ASMR? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

  • 60 min

    Książki. Magazyn do słuchania: Stasia Budzisz o znikających Kaszubach

    "Chciałam być Polką, czystą Polką i tylko Polką, ale z tą moją polskością wiecznie było coś nie tak. Wstydziłam się kaszubskiego akcentu i chłopskiego pochodzenia. Wstydziłam się, że moja rodzina nie kultywuje prawdziwych polskich tradycji. Kompleks kaszubski nie jest niczym nowym. Dojrzewał w nas, Kaszubach, latami, żeby nie powiedzieć wiekami. Winę można rozłożyć na wszystkich. I na Niemców, i na Polaków, i na Kaszubów. Czasem myślę, że najbardziej na nas, Kaszubów. 'Nas'. Mówię tak od niedawna, może od roku" - pisze Stasia Budzisz, reporterka, gościni dzisiejszego odcinka. W książce "Welewetka. Jak znikają Kaszuby" kieruje swoje bezkompromisowe spojrzenie na Kaszuby, krainę własnego dzieciństwa. Na podcast zaprasza Michał Nogaś. Nowy odcinek podcastu w cyklu "Książki. Magazyn do słuchania" w sobotę co drugi tydzień. Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast

  • 27 min

    Jutronauci: Bitwa na poduszki czy bitwa o losy ludzkości?

    Konflikt w firmie OpenAI, która sprowadziła generatywną sztuczną inteligencję pod strzechy, zawładnął światem biznesu i polityki. Struktura odpowiedzialna za "zhakowanie systemu operacyjnego naszej cywilizacji", jak ujął to Yuval Harari, niemal zawaliła się pod presją oczekiwań. Okazało się, że nie da się skutecznie połączyć działalności charytatywnej z komercyjną, interesy społeczne i biznesowe są odmienne i na nic zasady ładu korporacyjnego. Jak to zamieszanie wpłynie na pracę firm technologicznych? Czy ChatGPT zgłupieje? Czy Polska powinna zbudować własny, narodowy ChatGPT? Vadim Makarenko z firmy Statista rozmawia o tym z Radkiem Zaleskim, partnerem w firmie Netguru zajmującej się produkcją rozwiązań informatycznych i doradztwem. Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu "Jutronauci": https://wyborcza.pl/jutronauci

  • 23 min

    Dr Grzesiowski: Ogromna liczba chorych na COVID. Dane ze ścieków, nie z testów

    Dorota Wysocka-Schnepf rozmawia z dr. Pawłem Grzesiowskim, ekspertem Naczelnej Izby Lekarskiej ds. zagrożeń epidemicznych, o kolejnej fali pandemicznej. Obecnie liczba chorujących na COVID osiągnęła ten sam poziom co na jesieni 2020 roku, ale teraz równocześnie krąży kilka wariantów wirusa. Jakie to stwarza zagrożenie? Co ze szczepieniami? Jakie szczepionki są w tej chwili dostępne? Czy szczepić się teraz, czy zaczekać dwa tygodnie na nowe preparaty? I jaką mamy w Polsce sytuację, jeśli chodzi o dostępność leków na COVID? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

  • 25 min

    Unia się zmienia. Czy serio grozi nam anihilacja Polski?

    Polski nie będzie. Zostanie po niej zamieszkały przez Polaków land. A to wszystko zgodnie z niemieckim planem. Tak przynajmniej twierdzi prezes PiS. Na czym polegają zmiany, które czekają Unię Europejską i kiedy one nastąpią? Jak te zmiany na nas wpłyną? I czy naprawdę mamy się czego obawiać? Michał Nogaś rozmawia z Piotrem Maciejem Kaczyńskim, politologiem i ekspertem Fundacji Geremka, który od lat przygląda się temu, jak działa Unia Europejska.

  • 23 min

    Prof. Widłak: Krzysztof Penderecki to postać niezwykłego formatu, wizytówka polskiej muzyki XX i XXI wieku

    Anna S. Dębowska rozmawia z prof. Wojciechem Widłakiem, rektorem Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, o dziedzictwie Krzysztofa Pendereckiego oraz o 4. Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym jego imienia, odbywającym się w 90. rocznicę urodzin kompozytora. Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

  • 18 min

    Czym jest konkordat? Jak oddzielić państwo od Kościoła?

    Bartosz Józefiak rozmawia z Marcinem Wójcikiem, reporterem "Dużego Formatu", autorem tekstu "Polska na łasce Watykanu. Przykładem dla nas powinna być Irlandia, która nie zgodziła się na konkordat", o relacjach państwa z Kościołem, a także o tym, czy trzeba wypowiedzieć konkordat, by wyprowadzić religię ze szkół? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

  • 59 min

    Książki. Magazyn do słuchania: Arkadiusz Gola o portrecie śląskich Romów

    Gościem Michała Nogasia jest Arkadiusz Gola, który od 1991 roku fotografuje Romów mieszkających w różnych miastach Górnego Śląska. Do 10 grudnia w Sosnowcu można oglądać wystawę jego fotografii "Inny [nie] obcy", której towarzyszy album o tym samym tytule wydany przez Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu oraz Instytucję Kultury Ars Cameralis. "W moim długoletnim fotografowaniu Górnego Śląska jest obszar dotyczący społeczności Romów, których spora część mieszka w miastach aglomeracji. Prędzej czy później każdy musi ich spotkać. Pytanie tylko, jak z tego spotkania skorzysta. Romowie zawsze mnie ciekawili swoją innością, odrębnością i niezwykłą, szlachetną fotogenicznością". Nowy odcinek podcastu w cyklu "Książki. Magazyn do słuchania" w sobotę co drugi tydzień. Do usłyszenia! Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast

  • 25 min

    Jutronauci: Jak social media hakują najmłodszych

    W USA toczy się wyjątkowo ważny proces - w sumie 41 stanów pozwało Metę, właściciela Facebooka i Instagrama, za to, że jego media społecznościowe negatywnie wpływają na zdrowie psychiczne najmłodszych. W jaki sposób filtry i algorytmy social mediów wpływają na dzieciaki? Dlaczego trwa epidemia bezsenności? I czy w przyszłości będziemy bardziej nieszczęśliwi? Joanna Sosnowska rozmawia z dr. hab. Łukaszem Kaczmarkiem, profesorem psychologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu "Jutronauci": https://wyborcza.pl/jutronauci

  • 22 min

    Wszystko, co chcecie wiedzieć o in vitro, a nie wiecie, kogo zapytać

    Dorota Wysocka-Schnepf rozmawia z dr n. med. Anettą Karwacką, ginekolożką, specjalistką ds. leczenia niepłodności z Kliniki Bocian, o tym, jak ważne jest dofinansowanie metody in vitro. Ile par w Polsce zmaga się z problemem niepłodności i jakie są jego przyczyny? Jak dokładnie wygląda procedura zapłodnienia pozaustrojowego oraz sam zabieg? Czy urodzenie dziecka z in vitro zwiększa prawdopodobieństwo zajścia w ciążę w sposób naturalny? Kto zgodnie z polskim prawem może skorzystać z metody in vitro, a jak to wygląda w innych krajach Europy? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

  • 27 min

    Trump i Korwin-Mikke świętują. Jakim prezydentem Argentyny będzie Javier Milei?

    Wybory prezydenckie w Argentynie wygrywa skrajnie prawicowy Javier Milei. Z jakim programem dochodzi do władzy i czy będzie go wprowadzał w życie? Czy Argentyńczycy są świadomi czym grozi realizacja jego postulatów? Jak na zwycięstwo Mileia reaguje świat? Michał Nogaś rozmawia z Maciejem Stasińskim, dziennikarzem działu zagranicznego "Gazety Wyborczej", ekspertem od Ameryki Południowej. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

  • 28 min

    Co zrobić z granicą polsko-białoruską po rządach PiS?

    Paweł Gawlik rozmawia z Małgorzatą Tomczak, socjolożką, dziennikarką, badaczką sytuacji na granicy polsko-białoruskiej i ruchów migracyjnych w Europie, autorką opublikowanego w "Gazecie Wyborczej" tekstu "Rodziny z dziećmi, wykształcona Afganka, ciężarna kobieta - osoby takie, jak w filmie Holland, są na granicy wyjątkami". Na ile relacje z polsko-białoruskiej granicy odpowiadają rzeczywistości, a na ile są kreowane? Jak rozmawiać o kryzysie migracyjnym? Jak obowiązujące narracje wpływają na to, gdzie szukamy rozwiązań skomplikowanego problemu? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

  • 22 min

    Biznes - Ludzie - Pieniądze: Od kuli mocy do kebaba kraftowego (gość: Michał Dudziak, właściciel Piri-Piri Kebab)

    Sebastian Ogórek rozmawia z Michałem Dudziakiem o rewolucji, która dokonuje się na rynku kebabów. Co to znaczy, że kebab jest - jak piwo - rzemieślniczy? Jak wykorzystać TikTok do marketingu i odnosić sukcesy? A także: w jaki sposób zachowywać się w sytuacjach kryzysu wizerunkowego. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

Inne podcasty