Ministerstwo Edukacji Narodowej ogranicza od 1 września 2025 r. liczbę lekcji religii do jednej tygodniowo. O tej i innych zmianach w polskiej szkole Arkadiusz Gruszczyński rozmawia z Katarzyną Lubnauer, wiceministrą edukacji narodowej, posłanką Koalicji Obywatelskiej. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
"Zakręci wam się w głowach, kiedy zobaczycie, co się będzie działo" - tak zapowiada Trump, który wraca do władzy z jeszcze większymi ambicjami. W rozmowie z Markiem Wałkuskim, korespondentem Polskiego Radia w Waszyngtonie, Dorota Roman omawia wyzwania, przed którymi stoi nowa administracja. Trump jest obecnie lepiej przygotowany na objęcie władzy, z konkretnymi posunięciami zaplanowanymi w każdej dziedzinie. Pierwsze decyzje to twarda czystka w administracji amerykańskiej - w Białym Domu zasiądą wyłącznie osoby lojalne wobec prezydenta. Przewiduje się także radykalne posunięcia dotyczące imigracji, w tym masowe deportacje nielegalnych imigrantów, co może dotknąć także Polaków mieszkających w USA. Czy Trump zdecyduje się na restrykcje wobec wszystkich, czy tylko tych, którzy popełniają przestępstwa? Trump nie ukrywa również swojej niechęci do Unii Europejskiej. Zbliżające się napięcia i zmiany w polityce międzynarodowej, a także rola mediów w kształtowaniu opinii publicznej, to kolejny punkt dyskusji. 47. prezydent Stanów Zjednoczonych, który zawsze potrzebuje być w centrum uwagi, w drugiej kadencji może zaskoczyć jeszcze bardziej radykalnymi decyzjami. Jakie będą konsekwencje jego rządów, zarówno dla Stanów Zjednoczonych, jak i świata? Rozmawiamy tuż przed inauguracją.
Festiwale kultury romskiej organizowane przez romską społeczność odbywają się w wielu europejskich miastach. W lipcu br. na Ghettofest, które jest spotkaniem z autentyczną romską kulturą, zaprasza czeskie Brno. Podczas festiwalu będzie można uczestniczyć w licznych koncertach, spektaklach i akcjach ulicznych. O obyczajach romskiej społeczności Igor Rakowski-Kłos z "Gazety Wyborczej" rozmawia z Don Vasylem - muzykiem, poetą i człowiekiem instytucją, jeśli chodzi o polsko-romską kulturę. Współpraca w ramach projektu PULSE z Denik Referendum (Czechy) Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
Aleksandra Sobczak, wicenaczelna "Wyborczej", rozmawia z Dorotą Głowacką z Fundacji Panoptykon o tym, jak zmienić platformy społecznościowe, żeby nie stanowiły zagrożenia dla użytkowników. Jak działają algorytmy traumy? Dlaczego nasze feedy na platformach bywają tak toksyczne? Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu "Jutronauci": https://wyborcza.pl/jutronauci
Sebastian Ogórek rozmawia z Pawłem Galą, prezesem agencji mediowej Wavemaker Polska, o tym, jak AI zmienia branżę marketingową i dlaczego Polacy uprawiają patriotyzm zakupowy. Dlaczego obecnie tworzone reklamy słabiej zapadają w pamięć? Czy TikTok zrewolucjonizował rynek reklamy? Czy używanie botów na platformach społecznościowych wpłynie na reklamodawców? Jak się rozwija trend cyber influencerów? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
"Culture Sparks Unity" to hasło programu kulturalnego przygotowanego przez Polskę w związku z objęciem przez nas prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Od stycznia do czerwca w ponad 20 europejskich państwach odbędzie się blisko 100 wydarzeń kulturalnych: koncertów, spektakli, wystaw, pokazów filmowych i spotkań literackich. O szczegółach polskiej oferty kulturalnej Jędrzejowi Słodkowskiemu opowiada Olga Brzezińska, wicedyrektorka Instytutu Adama Mickiewicza. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
Gościem Łukasza Grzymisławskiego jest Mateusz Mazzini, dziennikarz "Gazety Wyborczej". Za niespełna tydzień odbędzie się inauguracja drugiej prezydentury Donalda Trumpa. Czy władzę w Stanach Zjednoczony będzie sprawował zaprzysiężony na Kapitolu prezydent Trump, czy raczej technooligarcha i najbogatszy człowiek świata Elon Musk? Do czego Musk - człowiek nie wybrany na żaden urząd i jako urodzony poza USA, nie mogący kandydować w wyborach - chce użyć swojego bezprecedensowego wpływu i roli, jaką ma w amerykańskiej administracji? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
Po angielsku kidults, po włosku bamboccione, a po polsku gniazdownicy. W Polsce mamy ponad dwa miliony młodych dorosłych, którzy mieszkają z rodzicami. Z raportów GUS wynika, że to ponad 40 proc. grupy wiekowej 25-34 lata. W cyklu rozmów z reporterami i reporterkami Dużego Formatu Aleksandra Zbroja rozmawia z Aleksandrą Szyłło, autorką reportażu ?Mieszkam z matką. Choć wiem, że na Tinderze mnie to przekreśla? [https://wyborcza.pl/duzyformat/7,127290,31376355,mieszkam-z-matka-choc-wiem-ze-na-tinderze-mnie-to-przekresla.html]. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
Jakie zmiany czekają nas w najbliższej przyszłości, jeśli chodzi o "robotyzowanie armii" i rozwój sztucznej inteligencji? Czy na polu walki będzie mniej żołnierzy? Czy konflikty w Ukrainie i na Bliskim Wschodzie wskazują kierunek rozwoju robotyki? A może, aby czuć się bezpiecznie, potrzebujemy czegoś na kształt trzech praw robotyki Asimova, które będą nas chronić? O robotyce i AI na wyposażeniu armii Kasper Kalinowski z "Gazety Wyborczej" rozmawia z dr. Aldoną Rosner, kierowniczką Działu Kształcenia i Popularyzacji Nauki w Filii Politechniki Śląskiej w Rybiku oraz prezeską Fundacji PBL Academy. Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu "Jutronauci": https://wyborcza.pl/jutronauci
Gościem Patrycji Maciejewicz, dziennikarki serwisu Wyborcza.biz, jest dr Piotr Arak, główny ekonomista VeloBanku, wykładowca Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jakie były założenia popandemicznego programu NextGenerationEU, znanego w Polsce pod nazwą Krajowy Plan Odbudowy? Jakie są efekty tego programu? Jak Polska radzi sobie z wydatkowaniem środków z KPO? I czy pieniądze z KPO przełożą się na wzrost gospodarczy w naszym kraju? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
Bartosz T. Wieliński, wicenaczelny "Gazety Wyborczej", rozmawia z Markiem Prawdą, wiceministrem spraw zagranicznych, byłym ambasadorem RP w Szwecji, Niemczech oraz przy Unii Europejskiej, o rozpoczętej 1 stycznia 2025 roku polskiej prezydencji w UE. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
Gościem Michała Olszewskiego, szefa działu zagranicznego "Gazety Wyborczej", jest Piotr Maciej Kaczyński, publicysta specjalizujący się w procesie decyzyjnym Unii Europejskiej. Jakie wydarzenia z 2024 roku moglibyśmy zaliczyć do optymistycznych? Co w 2025 roku czeka Izrael i Strefę Gazy? Jak objęcie prezydentury przez Donalda Trumpa wpłynie na Amerykę i na Unię Europejską? Czy Trump ma narzędzia, by wygasić wojnę w Ukrainie? Jak będzie wyglądała europejska polityka migracyjna? Czy Viktor Orban zachowa swój prorosyjski kurs? Czy Polska obroni się przed wpływem rosyjskiej dezinformacji podczas wyborów prezydenckich? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
Obrazy, dokumenty historyczne, biżuteria, ale też kotły, patelnie i wozy wędrowne. W Warszawie mieści się muzeum, o którym wciąż wie niewiele osób. To także jedno z nielicznych tego typu miejsc w Europie. Igor Rakowski-Kłos rozmawia z Andrzejem Grzymałą-Kazłowskim, badaczem, popularyzatorem kultury romskiej, fundatorem i organizatorem Muzeum Kultury Romów w Warszawie. Współpraca w ramach projektu PULSE z El Confidencial (Hiszpania) i Hotnews (Rumunia). Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
Monitorowanie snu i treningów to pestka. Tymczasem monitorowanie diety pozostaje mordęgą. Wprowadzanie naszych posiłków do elektronicznych dzienniczków i aplikacji potrafi zająć tyle samo czasu co zjedzenie obiadu. Jest jednak szansa, że wkrótce to się zmieni. Naukowcy z Uniwersytetu w Waterloo w Kanadzie używają AI do rozpoznawania nie tylko jedzenia, ale również wielkości porcji na naszych talerzach oraz łyżkach i widelcach. Oznacza to, że monitorowanie diety może stać się bajecznie łatwe. Haczyk? Trzeba jeść w obecności kamery. Kto chętny? Vadim Makarenko z firmy Statista rozmawia o tym z Natalią Makowską, dietetyczką kliniczną i właścicielką poradni dietetycznej Flowfit. Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu "Jutronauci": https://wyborcza.pl/jutronauci
Polska zmaga się z wyzwaniami demograficznymi, takimi jak starzejące się społeczeństwo i niski wskaźnik urodzeń, co prowadzi do wzrostu zapotrzebowania na usługi opieki długoterminowej (ODT). W podcaście Patrycja Maciejewicz-Wołowik rozmawia o raporcie dotyczącym systemu ODT w Polsce, w którym Michał Rutkowski, ekonomista i dyrektor ds. edukacji, zdrowia i zabezpieczenia społecznego w regionie Europy i Azji Środkowej Banku Światowego, omawia kluczowe wyzwania, w tym potrzebę wprowadzenia reform w zakresie definicji ODT, zwiększenia finansowania oraz opracowania ram, które mogą poprawić dostępność i jakość usług opiekuńczych w kraju. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.