Podcast 8:10.

 • 31 min

  Chcemy być jak szlachta. I nie pracować. O skróconym tygodniu pracy

  Jesteśmy jednym z najbardziej zapracowanych narodów w Unii Europejskiej. Zachodnie firmy, również te z siedzibami w Polsce, coraz częściej kuszą krótszym tygodniem pracy. Co musiałoby się stać, żeby był możliwy w skali kraju? Eksperci pytają: jak mogą nam w tym pomóc migranci? A my pytamy: jak my możemy pomóc migrantom? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

 • 23 min

  Dlaczego 18-letni Iwan stracił nogi w rębaku?

  Aleksandra Szyłło rozmawia z Bartoszem Józefiakiem, reporterem "Dużego Formatu", współautorem reportażu: https://wyborcza.pl/duzyformat/7,127290,30700797,wspolne-sledztwo-duzego-formatu-i-uwagi-tvn-dlaczego-18-letni.html, o młodym chłopaku z Ukrainy, który pracując na czarno w fabryce mebli w Kępnie, ulega poważnemu wypadkowi i traci obie nogi. Jaka jest historia Iwana i jego rodziny? Jak wygląda przestrzeganie praw pracowniczych w polskich fabrykach? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

 • 22 min

  Czy Rosjanie będą kiedyś stawiać pomniki Aleksiejowi Nawalnemu?

  Łukasz Grzymisławski rozmawia z Wiktorią Bieliaszyn i Wacławem Radziwinowiczem, dziennikarzami "Gazety Wyborczej", o tym, jakim politykiem był Aleksiej Nawalny. Dlaczego wrócił do Rosji, wiedząc, z jakim wiąże się to niebezpieczeństwem? Czy jego śmierć może wpłynąć na postawę rosyjskiego społeczeństwa? Jak długo w Rosji przetrwa pamięć o Nawalnym? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

 • 39 min

  Jak słodka niczym wata cukrowa piosenkarka country stała się kulturowym fenomenem - Taylor Swift

  Zaczynała jako słodka jak wata cukrowa z posypką piosenkarka country, dziś jest kulturowym fenomenem analizowanym przed ekspertów. Oprócz tego, że od lat sprawia, że rzesze dziewcząt i kobiet niezmiennie płaczą i śmieją się przy jej piosenkach, jest w stanie też sprawić, by miliony ludzi poszły głosować przeciw zamordystycznym zapędom trumpowców. Jej ostatnia trasa koncertowa tylko w USA wygenerowała dochód taki jak Igrzyska Olimpijskie w Pekinie, dzięki czemu Stanom Zjednoczonym w ostatnim kwartale roku wzrosło PKB. Jakby tego było mało, recenzenci całkiem serio piszą o niej jako o następczyni Boba Dylana czy Bruce?a Springsteena, a na amerykańskich uniwersytetach jej tekstom poświęca się seminaria literaturoznawcze. W najnowszym odcinku Herstorii Wysokich Obcasów Natalia Waloch i Katarzyna Wężyk opowiadają o Taylor Swift.

 • 19 min

  Jutronauci: Dlaczego wciąż nie ma przepisów chroniących dzieci przed złym wpływem social mediów

  Aleksandra Sobczak, wicenaczelna "Gazety Wyborczej", rozmawia z mecenasem Mikołajem Sowińskim, prawnikiem specjalizującym się w nowych technologiach, o tym, jak serwisy społecznościowe szkodzą zdrowiu psychicznemu dzieci i młodzieży oraz dlaczego wciąż nie wprowadzono prawa, które by temu skutecznie zapobiegało. Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu "Jutronauci": https://wyborcza.pl/jutronauci

 • 21 min

  Podróż do Somalii. Państwa, które dźwiga się z upadku

  Łukasz Grzymisławski rozmawia z Julią Parfiniewicz z Polskiej Akcji Humanitarnej i Maciejem Czarneckim, dziennikarzem działu zagranicznego "Gazety Wyborczej", którzy właśnie wrócili z Somalii. Opowiadają o tym, jakim miejscem jest dziś ten kraj, z jakimi problemami zmagają się jego mieszkańcy, a także jakie paradoksy można zaobserwować w życiu Somalijczyków. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

 • 31 min

  Jak Unia Europejska broni osoby LGBT+ w Polsce? Rozmowa z Bartem Staszewskim

  W drugim odcinku cyklu ?Wybierzmy Naszą Europę? Bartosz T. Wieliński rozmawia z Bartem Staszewskim, aktywistą społeczności LGBT, szefem Fundacji Basta monitorującej dyskryminację w mediach o tzw. strefach wolnych od LGBT, które zaczęły pojawiać się na mapie Polski w latach 2019-2020, a w apogeum politycznej kampanii nienawiści wymierzonej w osoby LGBT "strefy" obejmowały jedną trzecią Polski. Czy na razie jedynym skutecznym sposobem na przekonanie samorządów do wycofania się z uchwał jest ultimatum Komisji Europejskiej związane z wypłacaniem regionalnych funduszy spójności? Jak wygląda obecna sytuacja osób LGBT+ w Polsce? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

 • 19 min

  Afryka gola, czyli cud w Wybrzeżu Kości Słoniowej

  Marcin Wesołek rozmawia z Michałem Zichlarzem, autorem bloga "Afryka gola" i wybitnym znawcą afrykańskiego futbolu, o tym, co wydarzyło się na zakończonym właśnie Pucharze Narodów Afryki. Jak to możliwe, że drużyna, która w trakcie imprezy zwolniła trenera, sięgnęła po trofeum? Jak bardzo afrykańska piłka podobna jest do europejskiej? Ile geopolityki było na tegorocznym Pucharze Narodów Afryki? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

 • 25 min

  Jak się żyje w mieszkaniu po Wałęsie. O mierzeniu się z ciężarem legendy

  Dominik Łowicki rozmawia z Michałem Toczkiem, reżyserem nagradzanego na festiwalach filmowych krótkiego metrażu z Sebastianem Stankiewiczem "Być kimś". Film opowiada o elektryku wprowadzającym się wraz z rodziną do mieszkania, w którym dawniej lokatorem był Lech Wałęsa. Jak powstawał ten obraz i czy jest szansa na rozwinięcie tematu w film pełnometrażowy? A także jak doświadczenie reporterskie zebrane w dziale wideo "Wyborczej" pomaga Michałowi Toczkowi w pracy na planie filmowym? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

 • 53 min

  Sobotni seans: Im lepsza muzyka, tym lepsza biografia? Filmy i seriale o gwiazdach muzyki (gość: Gorg)

  Liczą się hity czy tragiczne historie? Biografie znanych muzyków pełne są i tego, i tego, ale w tych naprawdę dobrych produkcjach szczerość bierze górę. Radosław Czyż, Agata Piasecka i Łukasz Kamiński dzielą się ulubionymi filmami i serialami o gwizdach rapu, rocka, popu i punka. Z kolei Andrzej Kulasek pyta Marcina "Gorga" Krasowskiego z Vavamuffin o polskie reggae i o to, czy można zrobić dobry film o Bobie Marleyu.

 • 49 min

  Jutronauci: O pierwszej na świecie reklamie wygenerowanej przez AI

  Pierwsza na świecie reklamówka telewizyjna w całości wygenerowana przez AI powstała w Polsce. Stojące za nią agencja i studio produkcyjne to polskie firmy. Reklamodawca też jest lokalną firmą. Jednak w tym projekcie chodzi o znacznie więcej niż tylko reklamę. Ile osób potrzebuje sztuczna inteligencja, żeby nakręcić film? Czy wzór krawata bohatera albo kolor rajstop bohaterki można zmienić jednym kliknięciem? Co mówią ludzie, gdy widzą reklamę "nakręconą" przez AI? Marcin Łunkiewicz, szef studia Mimo.ooo opowiada w rozmowie z Vadimem Makarenką z firmy Statista, jak pracował nad 30-sekundowym spotem i jakie konsekwencje nowa technologia może mieć dla świata telewizji i kina. Spojler: świat kina będzie musiał nauczyć się żyć bez planu filmowego. Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu "Jutronauci": https://wyborcza.pl/jutronauci

 • 23 min

  Kto zarobił na sprzedaży Lotosu Saudyjczykom i kto za to zapłaci?

  Dorota Wysocka-Schnepf rozmawia z Andrzejem Kublikiem, dziennikarzem "Gazety Wyborczej", o tym, kto znalazł się w nowym składzie zarządu PKN Orlen i czym ten tymczasowy zarząd zajmie się w pierwszej kolejności. Dlaczego doszło do transakcji sprzedaży Lotosu koncernowi Saudi Aramco? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

 • 27 min

  "Moje nazwisko jest na stole". Magdalena Biejat o prezydenturze Warszawy

  Arkadiusz Gruszczyński rozmawia z wicemarszałkinią Senatu i współliderką partii Razem - Magdaleną Biejat. Czy będzie kandydatką lewicowej koalicji na prezydentkę Warszawy? Jaki ma pomysł na miasto? Jakie widzi podstawowe bolączki stolicy i jakie proponuje rozwiązania? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

 • 22 min

  Studniówki jak wesela?

  Katarzyna Bielecka i Maria Korcz, dziennikarki serwisu Wyborcza.biz, rozmawiają o tym, jak wyglądają teraz bale maturalne, ile kosztują i kogo wykluczają ze szkolnej społeczności. Czy studniówki powinny wrócić do szkół? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

 • 22 min

  Dlaczego dinozaury wyginęły i co było tego przyczyną?

  Dinozaury rządziły Ziemią przez około 150 mln lat, a ok. 66 mln lat temu wymarły wraz z 3/4 ówcześnie żyjących gatunków. Które gatunki na tym zyskały? A może dinozaury i tak musiały wymrzeć, bo za długo wykluwały się z jaj? Czy potrafimy odtworzyć szczegóły tej katastrofy? A może współcześnie żyją zwierzęta, które stąpały obok dinozaurów? O mitach narosłych wokół dinozaurów, jakby wyglądał świat, gdyby przetrwały oraz o przyczynach i konsekwencjach ich wymarcia Kasper Kalinowski z działu Nauka "Gazety Wyborczej" rozmawia z dr. Mateuszem Tałandą z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Przy okazji polecamy naszym słuchaczom wystawę "Jurassic Adventure", która od kilku lat jeździ po Europie, potwierdzając fakt, że dinozaury fascynują nie tylko paleontologów. Od września 2023 r. gości po raz pierwszy w Polsce. Jest pokazywana w warszawskim Muzeum Nowa Praga przy ul. Jagiellońskiej 82a. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

Inne podcasty