Podcast 8:10.

  • 28 min

    Mniej religii w polskiej szkole. MEN wprowadza zmiany

    Ministerstwo Edukacji Narodowej ogranicza od 1 września 2025 r. liczbę lekcji religii do jednej tygodniowo. O tej i innych zmianach w polskiej szkole Arkadiusz Gruszczyński rozmawia z Katarzyną Lubnauer, wiceministrą edukacji narodowej, posłanką Koalicji Obywatelskiej. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

  • 30 min

    Donald Trump wraca do Białego Domu. Co dalej?

    "Zakręci wam się w głowach, kiedy zobaczycie, co się będzie działo" - tak zapowiada Trump, który wraca do władzy z jeszcze większymi ambicjami. W rozmowie z Markiem Wałkuskim, korespondentem Polskiego Radia w Waszyngtonie, Dorota Roman omawia wyzwania, przed którymi stoi nowa administracja. Trump jest obecnie lepiej przygotowany na objęcie władzy, z konkretnymi posunięciami zaplanowanymi w każdej dziedzinie. Pierwsze decyzje to twarda czystka w administracji amerykańskiej - w Białym Domu zasiądą wyłącznie osoby lojalne wobec prezydenta. Przewiduje się także radykalne posunięcia dotyczące imigracji, w tym masowe deportacje nielegalnych imigrantów, co może dotknąć także Polaków mieszkających w USA. Czy Trump zdecyduje się na restrykcje wobec wszystkich, czy tylko tych, którzy popełniają przestępstwa? Trump nie ukrywa również swojej niechęci do Unii Europejskiej. Zbliżające się napięcia i zmiany w polityce międzynarodowej, a także rola mediów w kształtowaniu opinii publicznej, to kolejny punkt dyskusji. 47. prezydent Stanów Zjednoczonych, który zawsze potrzebuje być w centrum uwagi, w drugiej kadencji może zaskoczyć jeszcze bardziej radykalnymi decyzjami. Jakie będą konsekwencje jego rządów, zarówno dla Stanów Zjednoczonych, jak i świata? Rozmawiamy tuż przed inauguracją.

  • 24 min

    Tradycja romska to tradycja ojców i dziadków (Gość: Don Vasyl)

    Festiwale kultury romskiej organizowane przez romską społeczność odbywają się w wielu europejskich miastach. W lipcu br. na Ghettofest, które jest spotkaniem z autentyczną romską kulturą, zaprasza czeskie Brno. Podczas festiwalu będzie można uczestniczyć w licznych koncertach, spektaklach i akcjach ulicznych. O obyczajach romskiej społeczności Igor Rakowski-Kłos z "Gazety Wyborczej" rozmawia z Don Vasylem - muzykiem, poetą i człowiekiem instytucją, jeśli chodzi o polsko-romską kulturę. Współpraca w ramach projektu PULSE z Denik Referendum (Czechy) Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

  • 25 min

    Jutronauci: Algorytmy platform jak produkty spożywcze? Ze znanym składem

    Aleksandra Sobczak, wicenaczelna "Wyborczej", rozmawia z Dorotą Głowacką z Fundacji Panoptykon o tym, jak zmienić platformy społecznościowe, żeby nie stanowiły zagrożenia dla użytkowników. Jak działają algorytmy traumy? Dlaczego nasze feedy na platformach bywają tak toksyczne? Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu "Jutronauci": https://wyborcza.pl/jutronauci

  • 26 min

    Jak sztuczna inteligencja zmienia rynek reklamy

    Sebastian Ogórek rozmawia z Pawłem Galą, prezesem agencji mediowej Wavemaker Polska, o tym, jak AI zmienia branżę marketingową i dlaczego Polacy uprawiają patriotyzm zakupowy. Dlaczego obecnie tworzone reklamy słabiej zapadają w pamięć? Czy TikTok zrewolucjonizował rynek reklamy? Czy używanie botów na platformach społecznościowych wpłynie na reklamodawców? Jak się rozwija trend cyber influencerów? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

  • 25 min

    Czym polska kultura zabłyśnie w Europie

    "Culture Sparks Unity" to hasło programu kulturalnego przygotowanego przez Polskę w związku z objęciem przez nas prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Od stycznia do czerwca w ponad 20 europejskich państwach odbędzie się blisko 100 wydarzeń kulturalnych: koncertów, spektakli, wystaw, pokazów filmowych i spotkań literackich. O szczegółach polskiej oferty kulturalnej Jędrzejowi Słodkowskiemu opowiada Olga Brzezińska, wicedyrektorka Instytutu Adama Mickiewicza. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

  • 34 min

    Prezydentem USA będzie Donald Trump czy Elon Musk?

    Gościem Łukasza Grzymisławskiego jest Mateusz Mazzini, dziennikarz "Gazety Wyborczej". Za niespełna tydzień odbędzie się inauguracja drugiej prezydentury Donalda Trumpa. Czy władzę w Stanach Zjednoczony będzie sprawował zaprzysiężony na Kapitolu prezydent Trump, czy raczej technooligarcha i najbogatszy człowiek świata Elon Musk? Do czego Musk - człowiek nie wybrany na żaden urząd i jako urodzony poza USA, nie mogący kandydować w wyborach - chce użyć swojego bezprecedensowego wpływu i roli, jaką ma w amerykańskiej administracji? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

  • 22 min

    Duży Format: Dlaczego aż 40 proc. młodych dorosłych Polaków mieszka z rodzicami

    Po angielsku kidults, po włosku bamboccione, a po polsku gniazdownicy. W Polsce mamy ponad dwa miliony młodych dorosłych, którzy mieszkają z rodzicami. Z raportów GUS wynika, że to ponad 40 proc. grupy wiekowej 25-34 lata. W cyklu rozmów z reporterami i reporterkami Dużego Formatu Aleksandra Zbroja rozmawia z Aleksandrą Szyłło, autorką reportażu ?Mieszkam z matką. Choć wiem, że na Tinderze mnie to przekreśla? [https://wyborcza.pl/duzyformat/7,127290,31376355,mieszkam-z-matka-choc-wiem-ze-na-tinderze-mnie-to-przekresla.html]. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

  • 16 min

    Jutronauci: Jaka jest przyszłość sztucznej inteligencji w armii

    Jakie zmiany czekają nas w najbliższej przyszłości, jeśli chodzi o "robotyzowanie armii" i rozwój sztucznej inteligencji? Czy na polu walki będzie mniej żołnierzy? Czy konflikty w Ukrainie i na Bliskim Wschodzie wskazują kierunek rozwoju robotyki? A może, aby czuć się bezpiecznie, potrzebujemy czegoś na kształt trzech praw robotyki Asimova, które będą nas chronić? O robotyce i AI na wyposażeniu armii Kasper Kalinowski z "Gazety Wyborczej" rozmawia z dr. Aldoną Rosner, kierowniczką Działu Kształcenia i Popularyzacji Nauki w Filii Politechniki Śląskiej w Rybiku oraz prezeską Fundacji PBL Academy. Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu "Jutronauci": https://wyborcza.pl/jutronauci

  • 30 min

    Czy pieniądze z KPO dadzą nam inwestycyjnego kopa

    Gościem Patrycji Maciejewicz, dziennikarki serwisu Wyborcza.biz, jest dr Piotr Arak, główny ekonomista VeloBanku, wykładowca Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jakie były założenia popandemicznego programu NextGenerationEU, znanego w Polsce pod nazwą Krajowy Plan Odbudowy? Jakie są efekty tego programu? Jak Polska radzi sobie z wydatkowaniem środków z KPO? I czy pieniądze z KPO przełożą się na wzrost gospodarczy w naszym kraju? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

  • 27 min

    Jak Polska podczas swojej prezydencji pomoże zmienić się Unii Europejskiej

    Bartosz T. Wieliński, wicenaczelny "Gazety Wyborczej", rozmawia z Markiem Prawdą, wiceministrem spraw zagranicznych, byłym ambasadorem RP w Szwecji, Niemczech oraz przy Unii Europejskiej, o rozpoczętej 1 stycznia 2025 roku polskiej prezydencji w UE. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

  • 32 min

    Scenariusze dla Polski, Europy i Świata na 2025 rok

    Gościem Michała Olszewskiego, szefa działu zagranicznego "Gazety Wyborczej", jest Piotr Maciej Kaczyński, publicysta specjalizujący się w procesie decyzyjnym Unii Europejskiej. Jakie wydarzenia z 2024 roku moglibyśmy zaliczyć do optymistycznych? Co w 2025 roku czeka Izrael i Strefę Gazy? Jak objęcie prezydentury przez Donalda Trumpa wpłynie na Amerykę i na Unię Europejską? Czy Trump ma narzędzia, by wygasić wojnę w Ukrainie? Jak będzie wyglądała europejska polityka migracyjna? Czy Viktor Orban zachowa swój prorosyjski kurs? Czy Polska obroni się przed wpływem rosyjskiej dezinformacji podczas wyborów prezydenckich? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

  • 30 min

    Jak powstaje Muzeum Kultury Romów w Warszawie (Gość: Andrzej Grzymała-Kazłowski)

    Obrazy, dokumenty historyczne, biżuteria, ale też kotły, patelnie i wozy wędrowne. W Warszawie mieści się muzeum, o którym wciąż wie niewiele osób. To także jedno z nielicznych tego typu miejsc w Europie. Igor Rakowski-Kłos rozmawia z Andrzejem Grzymałą-Kazłowskim, badaczem, popularyzatorem kultury romskiej, fundatorem i organizatorem Muzeum Kultury Romów w Warszawie. Współpraca w ramach projektu PULSE z El Confidencial (Hiszpania) i Hotnews (Rumunia). Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

  • 21 min

    Jutronauci: AI policzy kalorie, ale czy chcesz jeść przed kamerą?

    Monitorowanie snu i treningów to pestka. Tymczasem monitorowanie diety pozostaje mordęgą. Wprowadzanie naszych posiłków do elektronicznych dzienniczków i aplikacji potrafi zająć tyle samo czasu co zjedzenie obiadu. Jest jednak szansa, że wkrótce to się zmieni. Naukowcy z Uniwersytetu w Waterloo w Kanadzie używają AI do rozpoznawania nie tylko jedzenia, ale również wielkości porcji na naszych talerzach oraz łyżkach i widelcach. Oznacza to, że monitorowanie diety może stać się bajecznie łatwe. Haczyk? Trzeba jeść w obecności kamery. Kto chętny? Vadim Makarenko z firmy Statista rozmawia o tym z Natalią Makowską, dietetyczką kliniczną i właścicielką poradni dietetycznej Flowfit. Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu "Jutronauci": https://wyborcza.pl/jutronauci

  • 24 min

    Kto będzie się nami opiekował na starość

    Polska zmaga się z wyzwaniami demograficznymi, takimi jak starzejące się społeczeństwo i niski wskaźnik urodzeń, co prowadzi do wzrostu zapotrzebowania na usługi opieki długoterminowej (ODT). W podcaście Patrycja Maciejewicz-Wołowik rozmawia o raporcie dotyczącym systemu ODT w Polsce, w którym Michał Rutkowski, ekonomista i dyrektor ds. edukacji, zdrowia i zabezpieczenia społecznego w regionie Europy i Azji Środkowej Banku Światowego, omawia kluczowe wyzwania, w tym potrzebę wprowadzenia reform w zakresie definicji ODT, zwiększenia finansowania oraz opracowania ram, które mogą poprawić dostępność i jakość usług opiekuńczych w kraju. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

Inne podcasty