Podcast 8:10.

 • 34 min

  Zdrowa Rozmowa: Kleszcze. Poznaj swojego wroga

  Skąd kleszcze wiedzą, że nadchodzimy? Czym grozi ukąszenie przez kleszcza? Jak można chronić się przed kleszczowym zapaleniem mózgu? Czy kleszcze zagrażają nam tylko w lesie? Jakich zapachów nie lubią? Czy kleszcze lubią wchodzić między włosy? I czy prysznic po spacerze jest ochroną przed ukąszeniem? w weekendowym wydaniu podcastu 8:10 przypominamy odcinek podcastu Zdrowa Rozmowa, w którym na te i inne pytania Kasi Staszak odpowiada dr inż. Anna Wierzbicka, biolożka i zoolożka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

 • 22 min

  Jutronauci: Czy uda się stworzyć dokładną mapę ludzkiego mózgu?

  Niedawno międzynarodowy zespół naukowców odtworzył pełną strukturę milimetra sześciennego ludzkiej kory skroniowej. Dlaczego to tak olbrzymi sukces? Czy odkrycie pomoże chorym? Co z mapą połączeń u innych gatunków - możemy tę wiedzę przełożyć na funkcjonowanie ludzkiego mózgu? O badaniu i złożoności ludzkiego mózgu, odkryciach, które są realne w przyszłości Kasper Kalinowski z "Gazety Wyborczej" rozmawia z dr. Pawłem Boguszewskim, kierownikiem Pracowni Metod Behawioralnych Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN w Warszawie. Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu "Jutronauci": https://wyborcza.pl/jutronauci

 • 24 min

  Na co stać Polaków podczas Euro 2024

  W piątek rusza Euro 2024, najważniejsza futbolowa impreza roku. Wystąpią na niej Polacy, ale ich słaba gra w eliminacjach oraz trafienie do bardzo silnej grupy z Holandią, Austrią i Francją powodują, że kibice nie oczekują cudów. Jaki będzie to turniej? Na co stać będzie w nim Polaków? Rozmawiamy o tym z Dariuszem Dziekanowskim, 63-krotnym reprezentantem Polski i uczestnikiem mundialu w Meksyku. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

 • 28 min

  Europa po wyborach - gambit Macrona, porażka Scholza i nowy gracz na Węgrzech

  Łukasz Grzymisławski, redaktor "Wyborczej" rozmawia z Piotrem Burasem, dyrektorem warszawskiego biura Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych (ECFR), ekspertem do spraw polityki europejskiej i Niemiec o europejskim krajobrazie po wyborach do Parlamentu Europejskiego. Czy Europa będzie prawicowa? O czym świadczy wysoki wynik AfD w Niemczech? Dlaczego prezydent Francji Emmanuel Macron zdecydował się na rozwiązanie rządu po porażce swojej partii w wyborach do PE? Czy kończy się era Viktora Orbána? Dlaczego frekwencja podczas tych wyborów była niska? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

 • 66 min

  Kto naprawdę wygrał wybory europejskie, a kto je przegrał, w Polsce i w Europie

  W Polsce różnica między Koalicją Obywatelską a Prawem i Sprawiedliwością jest minimalna. Ale czy to oznacza, że Donald Tusk nie może czuć się zwycięzcą wyborczego starcia? Co wybory oznaczają dla PiS-u? We Francji dominacja skrajnie prawicowego Zjednoczenia Narodowego jest potężna. Ale czy ten sukces zapewni partii Marine Le Pen władzę w kraju? Po wyborach do Parlamentu Europejskiego pojawiło się wiele pytań, na które trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Czy wbrew zapowiedziom nie doszło do wielkiej skrajnie prawicowej wolty? A może ona dopiero nastąpi? W dzisiejszym odcinku Bartosz T. Wieliński zaprasza do powyborczych podsumowań, które nagraliśmy w poniedziałek 10.06.2024 r. w Klubie "Wyborczej". To podróż po naszym kraju i naszej Unii Europejskiej, a przewodnikami są dziennikarze Agata Kondzińska i Maciej Czarnecki. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

 • 26 min

  Jak robić dobre kampanie profrekwencyjne

  Katarzyna Bielecka, dziennikarka serwisu Wyborcza.biz, rozmawia z Mają Głowacką, socjolożką i kulturoznawczynią realizującą kampanię profrekwencyjną dla organizacji WeMove Europe. Co jest największym wyzwaniem w kampaniach profrekwencyjnych? Jak dotrzeć do konkretnych grup społecznych? I jaką rolę w tym odgrywają algorytmy? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

 • 35 min

  Mistrzowie Słowa: Agata Turkot czyta tekst Ignacego Karpowicza "Połącz kropki"

  Na trzydzieste ósme urodziny od Aleca i przyjaciółki Phillys otrzymuje w pudle na kapelusze składkowy prezent - szczeniaka dalmatyńczyka. Zawsze lubiła psy, a ta konkretna rasa pasowała do niej najbardziej. Ubierała się na biało-czarno i mieszkała w czarno-białym mieszkaniu. Pongo (tak dostaje na imię) wszędzie jej towarzyszy. Dodie nigdy nie zbliży się do macierzyństwa bardziej niż w czasie, gdy Pongo jest mały. W weekendowym wydaniu podcastu 8:10 przypominamy odcinek "Mistrzów Słowa, w którym Agata Turkot czyta tekst Ignacego Karpowicza pt. "Połącz kropki". Tekst ukazał się pierwotnie w "Książkach. Magazynie do czytania". Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

 • 21 min

  Co zrobić, by dzieci chciały uprawiać sport

  - W latach 80. dziecko poproszone o zawiśnięcie na drążku wisiało, aż zgłodniało. Dziś nie wytrzyma ani sekundy - powiedział w wywiadzie dla "Wyborczej" socjolog sportu prof. Michał Lenartowicz z warszawskiej AWF i wywołał tym zdaniem burzę. O tym, jak sprawić, by ruch i sport wygrały ze smartfonem i grami komputerowymi rozmawiamy z prof. Lenartowiczem w dzisiejszym podcaście "8:10". Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

 • 31 min

  Kto będzie rządzić Europą po niedzielnych wyborach?

  Bartosz T. Wieliński rozmawia z Wojciechem Przybylskim, politologiem z Visegrad Insight o nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego. Czy obecnie rządzące partie zawiodły? Dlaczego partie populistyczne rosną w siłę? Czy to tendencja przełoży się na wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego? Dlaczego obywatele Unii Europejskiej oczekują przede wszystkim bezpieczeństwa? I czy nowy Europarlament jest w stanie je zapewnić? Kto stanie na czele Komisji Europejskiej? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

 • 24 min

  Danuta Hübner: Wejście do Unii Europejskiej świadczyło o wielkiej mądrości Polaków

  Gościnią Arkadiusza Gruszczyńskiego z "Wyborczej" jest prof. Danuta Hübner, europosłanka Koalicji Obywatelskiej, która mówi o najważniejszych wyzwaniach stojących przed Unią Europejską. Jaka jest perspektywa rozszerzenia Unii o kolejne kraje? Czy Unia powinna zwiększyć finansowanie przemysłu obronnego? Czy jest sens tworzenia armii europejskiej? Skąd się bierze sprzeciw wobec Zielonego Ładu? I jakim zagrożeniem dla Unii Europejskiej jest rosnący populizm? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

 • 22 min

  Poland Business Run. Jaką moc może mieć bieganie

  8 września kilkadziesiąt tysięcy pracowników firm i korporacji pobiegnie w sztafecie charytatywnej organizowanej przez Fundację Poland Business Run na rzecz osób z niepełnosprawnościami ruchowymi i po mastektomii. Gościem Sebastiana Ogórka, szefa serwisu Wyborcza.biz, jest Kamil Bąbel z Fundacji Poland Business Run, który opowiada o tej wyjątkowej inicjatywie. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

 • 18 min

  Pięć najlepszych książek poetyckich wydanych w 2023 roku

  Urszula Pieczek z "Gazety Wyborczej" rozmawia z Joanną Bociąg, poetką i sekretarzynią Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, o laureatach w kategorii tłumaczeń oraz polskich książkach nominowanych w tegorocznej edycji nagrody. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

 • 31 min

  Jutronauci: Jak nauczyć się żyć i pracować z AI?

  Rewolucja AI przemeblowuje rynek pracy już od półtora roku. Słyszymy o tym, że kolejne zawody mogą zniknąć, bo zastąpią je algorytmy sztucznej inteligencji. Na ile takimi doniesieniami trzeba się przejmować, a na ile można się na to przygotować? Joanna Sosnowska z "Wyborczej" rozmawia z Wiolettą Marciniak-Mierzwą, specjalistką od rynku pracy i zarządzania zmianą z EY Polska. Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu "Jutronauci": https://wyborcza.pl/jutronauci

 • 24 min

  Jak rolnicy mogą uprawiać węgiel?

  W dzisiejszym odcinku "8:10" Sebastian Ogórek, szef serwisu Wyborcza.biz, rozmawia z Bartoszem Urbaniakiem, szefem Bankowości Food & Agro na Europę Środkowo-Wschodnią i Afrykę w BNP Paribas. Na początek pytanie o truskawki - dlaczego w tym roku są tak tanie? Dalej o tym, jak zmiana klimatu wpływa na rolnictwo. Co konkretnie jest zapisane w Zielonym Ładzie? I co to jest rolnictwo węglowe? Wyborcza.biz objęła patronatem medialnym konferencję Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, która odbędzie się w dniach 4-6 czerwca w Świnoujściu. Więcej o programie na stronie konferencji: https://konferencjapsew.pl Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

 • 37 min

  Dlaczego głos kobiet w eurowyborach jest bardzo ważny

  To, co dzieje się w Sztrasburgu i w Brukseli, ma zasadniczy wpływ na życie Polek - mówi Natalii Waloch z ?Wysokich Obcasów? politolożka prof. Anna Wojciuk. W tym odcinku podcastu Wybierzmy Naszą Europę rozmawiamy o tym, jakie przełożenie na życie każdej Polski ma jej udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. I mowa nie tylko o urlopach ojcowskich, luce płacowej czy o a aborcji, a także o szalejącym w Europie autokratyzmie, który ma nie tylko liderów, ale też liderki. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

Inne podcasty