Podcast 8:10.

 • 37 min

  Dlaczego głos kobiet w eurowyborach jest bardzo ważny

  To, co dzieje się w Sztrasburgu i w Brukseli, ma zasadniczy wpływ na życie Polek - mówi Natalii Waloch z ?Wysokich Obcasów? politolożka prof. Anna Wojciuk. W tym odcinku podcastu Wybierzmy Naszą Europę rozmawiamy o tym, jakie przełożenie na życie każdej Polski ma jej udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. I mowa nie tylko o urlopach ojcowskich, luce płacowej czy o a aborcji, a także o szalejącym w Europie autokratyzmie, który ma nie tylko liderów, ale też liderki. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

 • 24 min

  Podglądacz z Rembertowa. Straszy kobiety od lat

  Magdalena Keler, dziennikarka "Wysokich Obcasów", rozmawia z Moniką Tutak-Goll, redaktor naczelną "WO" i autorką reportażu o mężczyźnie podglądającym mieszkanki Rembertowa (https://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/7,163229,30965548,cien-za-oknem.html), oraz Olą, jedną z bohaterek tego reportażu. Jak to możliwe, że od ośmiu lat nie można schwytać podglądacza? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

 • 26 min

  Biznes - Ludzie - Pieniądze: Lekarze na wagę złota (Gościni: Anna Rulkiewicz, Grupa LUX MED)

  W cyklu Biznes - Ludzie - Pieniądze Sebastian Ogórek, szef Wyborcza.biz, rozmawia z prezesami i prezeskami różnych firm, którzy dzielą się swoimi opiniami i historiami biznesowymi. Gościnią dzisiejszego odcinka jest Anna Rulkiewicz, prezeska Grupy LUX MED. W Polsce zmagamy się z niewystraczającą liczbą kadry medycznej. Jakie są tego konsekwencje? Czy oprócz dłuższych kolejek do lekarzy obniża się też jakość opieki? Jak wyglądają wynagrodzenia lekarzy? Czy kształcimy odpowiednią ilość nowej kadry? I jak jest z jakością tego kształcenia? Co sektor prywatny może zaoferować, jeśli chodzi o opiekę szpitalną? A także jak można wykorzystać sztuczną inteligencję w medycynie? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

 • 28 min

  Mistrzowie Słowa: Fiński wzór szczęścia

  Pippi nie porównuje się do innych. Nie ma kompleksów. Być może dlatego, że nie chodzi do szkoły - w podcaście "Mistrzowie Słowa" Anna Ilczuk czyta tekst Macieja Jarkowca "Fiński wzór szczęścia", który ukazał się w ramach programu "Jutronauci". Co tydzień w sobotę publikujemy dla klubowiczów "Wyborczej" jeden tekst czytany przez wybitne aktorki i wybitnych aktorów. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

 • 18 min

  Jutronauci: Medycyna estetyczna. Kiedy zamiast skalpela potrzebna jest psychoterapia?

  Wielkie usta i nabrzmiałe policzki powoli odchodzą do lamusa. Skąd biorą się trendy w urodzie? Kto zgłasza się do klinik chirurgii plastycznej? Kiedy powinno się odmówić pacjentowi operacji plastycznej? Aleksandra Sobczak, wicenaczelna "Gazety Wyborczej", rozmawia z dr. n. med. Joanną Wiśniewską-Goryń, chirurgiem plastycznym. Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu "Jutronauci": https://wyborcza.pl/jutronauci

 • 26 min

  Co zmienia nowa ustawa mobilizacyjna w Ukrainie

  Ilu mężczyzn z Ukrainy podlega nowej ustawie mobilizacyjnej? Co o niej myślą walczący od ponad dwóch lat żołnierze? A co zrobić z mężczyznami, którzy nie chcą walczyć? Czy Ukraina ma pomysły na rozwiązanie kryzysu demograficznego? Czy dostawy broni z Zachodu pomaga? Co z kadencją prezydenta Wołodymyra Zełeńskiego? Czy możliwe jest przeprowadzenie wyborów prezydenckich? Gościem Michała Olszewskiego, kierownika działu zagranicznego "Wyborczej" jest Anatolij Kurnosow, ekspert z Ośrodka Studiów Politycznych "Doktryna" i Polsko-Ukraińskiej Agencji Medialnej. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

 • 28 min

  O teoriach spiskowych wokół zamachu na Roberta Fico

  Bartosz T. Wieliński, zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej", rozmawia z Łukaszem Grzesiczakiem, fact-checkerem z portalu Demagog, dziennikarzem i znawcą Słowacji, o tym, co się dzieje w tym kraju po zamachu na premiera Roberta Fico. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

 • 18 min

  Śmierć prezydenta Iranu. Jakie przyniesie konsekwencje

  Bartosz T. Wieliński, zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej", rozmawia z dr. Stanisławem Adamem Jaśkowskim, adiunktem w Zakładzie Iranistyki Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego, o katastrofie śmigłowca, w wyniku której zginęli prezydent Iranu Ebrahim Raisi i szef irańskiego MSZ Hossejn Amir-Abdollahian. Jak w Iranie przyjęto tę widomość? Kim był Ebrahim Raisi? Czy śmierć prezydenta może wpłynąć na zmianę polityki Iranu?

 • 27 min

  Kontrowersje wokół MET Gali. Czy nadszedł czas "cyfrowego gilotynowania" celebrytów

  "Niech jedzą ciastka" wyszeptała jedna z amerykańskich celebrytek ubrana w kreację nawiązującą do sukni Marii Antoniny, po czym udała się na MET Galę. Jej słowa wywołały falę medialnego gniewu i krytykę tego, jak urządzony jest świat. O przepychu, odrealnionych kreacjach i niebotycznych pieniądzach za bilety wstępu na MET Galę, podczas gdy w tym samym czasie rozgrywa się dramat mieszkańców Strefy Gazy, rozmawiają Maria Korcz i Katarzyna Bielecka, dziennikarki serwisu Wyborcza.biz. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

 • 43 min

  Mistrzowie Słowa: Jak Michał Nogaś szukał Alice Munro, która zniknęła po Noblu

  Ciepła, ale ironiczna. Tak mówią ci, którzy poznali kanadyjską pisarkę. Mówią o niej też, że jest "mistrzynią opowiadania". Zgadzam się ze zdaniem amerykańskiej pisarki Cynthii Ozick, która nazwała ją "nowym wcieleniem Czechowa". A o wywiadzie z Alice Munro marzyłem od lat. W weekendowym wydaniu 8:10 przypominamy odcinek podcastu ?Mistrzowie Słowa?, w którym Piotr Głowacki czyta tekst Michała Nogasia "Zbyt wiele szczęścia". Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

 • 26 min

  Jutronauci: Czy seniorzy dadzą inteligentnym głośnikom drugą młodość?

  Inteligentne głośniki miały zmienić naszą relację z technologią. Jednak dziś trudno oprzeć się wrażeniu, że pozostają niespełnioną obietnicą. Odsetek domów wyposażonych w takie gadżety jest wciąż niewielki i większość z nas nie ma zwyczaju rozmawiania z nimi. Jednak jest grupa społeczna, dla której rozmawianie z komputerem, telefonem czy głośnikiem jest znacznie bardziej naturalne niż stukanie w klawisze. To seniorzy. Jakie potrzeby mogą zaspokoić dzięki interfesjom głosowym i jakie problemy rozwiązać? Vadim Makarenko z firmy Statista rozmawia o tym z Jarosławem Kowalskim z Ośrodka Przetwarzania Informacji Państwowego Instytutu Badawczego. Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu "Jutronauci": https://wyborcza.pl/jutronauci

 • 20 min

  Min. Zalewski: Każde słowo sędziego Szmydta to słowo FSB

  Arkadiusz Gruszczyński, dziennikarz "Wyborczej", rozmawia z wiceministrem obrony narodowej Pawłem Zalewskim o sprawie Tomasza Szmydta. Były sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego zbiegł na Białoruś i poprosił tam o azyl polityczny. Dlaczego akurat w tym momencie? W jakim stanie są polskie służby? Do jakich dokumentów miał dostęp Tomasz Szmydt? Czy będą badane wpływy Rosji w Polsce? W jaki sposób powinniśmy z nimi walczyć? I jak działać w kwestii ochrony naszej wschodniej granicy? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

 • 31 min

  Unia Europejska stawia na obronność. Ale w jaki sposób?

  Wiele osób może o tym nie wiedzieć, ale Unia Europejska ma doświadczenie w uruchamianiu operacji wojskowych pod swoją flagą, operacji wielonarodowych. To nie jest dla Unii nic nowego. Mówi o tym gość Bartosza T. Wielińskiego, dr Marcin Terlikowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, który zajmuje się obronnością Unii Europejskiej. Rozmawiają o możliwości powrotu powszechnego poboru do wojska, o tym, co oznacza 100 miliardów euro na obronność, o których mówił Donald Tusk i o tym, dlaczego nadchodząca kadencja instytucji UE będzie przełomowa. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.

 • 26 min

  Duży Format: Onanizm polski. Mariusz Szczygieł sprawdza, czy Polacy się masturbują

  Z okazji 35. urodzin "Wyborczej" wracamy do naszych głośnych reportaży, które poruszyły czytelników. W ostatnim odcinku cyklu Duży Format: Powroty Aleksandra Zbroja zaprasza na rozmowę z Mariuszem Szczygłem o jego reportażu sprzed 31 lat "Onanizm polski" (https://wyborcza.pl/duzyformat/7,127290,30919203,onanizm-polski.html).

 • 27 min

  Duży Format: Historia doktor Lindy - internistki udającej psychiatrkę

  Z okazji 35. urodzin "Wyborczej" wracamy do naszych głośnych reportaży, które poruszyły czytelników. W dzisiejszym odcinku Katarzyna Surmiak-Domańska opowiada o doktor Lindzie - bohaterce reportażu "Cała doktor Linda! Na tropie fałszywej psychiatry" (https://wyborcza.pl/duzyformat/7,127290,12701890,cala-doktor-linda-cz-ii.html). Na podcast zaprasza Aleksandra Zbroja.

Inne podcasty