Jak to możliwe, że na przełomie wieków w Łodzi doszło do prawdopodobnie największej zbrodni medycznej od czasów eksperymentów dr. Mengele? Jak to jest, że o jej rozmiarach - pracownicy pogotowia pozbawili życia zapewne grubo ponad tysiąc osób - dowiedzieliśmy się dopiero po 20 latach? I dlaczego na dożywocie skazano tylko jednego sanitariusza, zresztą o pseudonimie Mengele? W specjalnym wydaniu podcastu "8:10" pytamy o to Tomasza Patorę, jednego z najbardziej utytułowanych dziennikarzy w Polsce, współautora słynnego tekstu "Łowcy skór" z "Wyborczej", autora książki o tej sprawie oraz współscenarzystę dokumentalnego hitu serwisu Max. Na podcast zaprasza Jędrzej Słodkowski.
Ze studia przy Czerskiej przenosimy się do Krakowa, gdzie Aleksandra Sobczak, wicenaczelna "Wyborczej" i jedna z prowadzących podcast "Jutronauci", prowadziła dyskusję o uzależnieniu od smartfona. A dyskutowali również: Magdalena Bigaj z Instytutu Cyfrowego Obywatelstwa, Dorota Głowacka z Fundacji Panoptykon i Konrad Maj z Uniwersytetu SWPS. Panel dyskusyjny odbył się podczas IX Międzynarodowego Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit. Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu "Jutronauci": https://wyborcza.pl/jutronauci
Paweł Fajdek chodził do podstawówki, gdy nauczycielka WF w jego szkole namówiła go do trenowania rzutu młotem. Po wielu latach ciężkiej pracy pięć razy zdobył złoto mistrzostw świata, z igrzysk olimpijskich w Tokio przywiózł brąz. O tym, jak namawiać młodzież do sportu i jak wyławiać wielkie talenty, Marcinowi Wesołkowi opowiada Jolanta Kumor, pierwsza trenerka Pawła Fajdka. Podcast powstał w ramach akcji BeForMe: Mentoring - trenerzy seniorzy wspierają młodych trenerów w klubach sportowych. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
Urszula Pieczek rozmawia z Katarzyną Szaulińską, autorką sztuki "Kret/Mara" i laureatką Nagrody Dramaturgicznej im. Tadeusza Różewicza, o współczesnym polskim dramacie oraz o łączeniu pracy psychoterapeutki i pisarki. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
Dorota Roman, dziennikarka "Wyborczej", rozmawia z gen. Bogusławem Packiem, byłym rektorem Akademii Obrony Narodowej, profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego, dyrektorem Muzeum Wojska Polskiego, o aktualnej sytuacji na froncie ukraińskim. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
W cyklu rozmów z reporterami i reporterkami Dużego Formatu gościnią Aleksandry Zbroi jest Oliwia Fryc, autorka wstrząsającego reportażu opowiadającego o "grupie terapeutycznej" reklamowanej jako grupa ustawień hellingerowskich. Jakich nadużyć wg uczestników grupy dopuściła się jej prowadząca i czy spotkała się z jakimikolwiek konsekwencjami? Reportaż do przeczytania: https://wyborcza.pl/duzyformat/7,127290,31464692,poklon-sie-oprawcy-seks-alkohol-ustawienia-hellingera.html Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
Dzisiejszy odcinek podcastu "Dzieje się" zaczynamy od politycznego trzęsienia ziemi we Wrocławiu, po tym jak agenci CBA zatrzymali prezydenta tego miasta. Prokuratura Krajowa postawiła Jackowi Sutrykowi zarzut dotyczący wręczenia korzyści majątkowej byłemu rektorowi Collegium Humanum za uzyskanie dyplomu tej uczelni. W tej samej aferze zarzuty usłyszał również Karol Karski, były eurodeputowany i polityk Prawa i Sprawiedliwości. W podcaście "Dzieje się" również o prawyborach w Platformie Obywatelskiej i bezpośrednim starciu Rafała Trzaskowskiego z Radosławem Sikorskim oraz słabości Jarosława Kaczyńskiego, który traci kontrolę nad własną partią. Rozmawiamy także o walce Szymona Hołowni o polityczne przetrwanie i jego starcie w wyborach prezydenckich.
Algorytmy AI już dziś decydują o tym, kto dostanie pracę lub kredyt. Podejmują decyzje dotyczące naszego zdrowia, podpowiadają sędziom. Czy to nie za dużo władzy jak na rozwiązanie, które de facto jest czarną skrzynką? Czy europejski AI Act ucywilizuje wpływ AI na nasze życie? A może wręcz przeciwnie - wtrąci nas w "technologiczne zacofanie" i sprawi, że z Europy będą uciekać usługi i firmy? O tym wszystkim rozmawia Joanna Sosnowska, dziennikarka "Wyborczej", z dr. Joanną Mazur z Uniwersytetu Warszawskiego. Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu "Jutronauci": https://wyborcza.pl/jutronauci
Bartosz T. Wieliński, wicenaczelny "Gazety Wyborczej", rozmawia z Dominiką Wielowieyską o tym, jakich kandydatów możemy się spodziewać w wyborach prezydenckich w 2025 roku. Kto byłby lepszy - Trzaskowski czy Sikorski - w ewentualnym starciu z Przemysławem Czarnkiem? Czy możliwy jest start w wyborach Mateusza Morawieckiego? Na czym polega konflikt między Kaczyńskim a Tomaszem Sakiewiczem? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
Łukasz Grzymisławski rozmawia z Maciejem Czarneckim, wysłannikiem "Wyborczej" do Stanów Zjednoczonych na czas wyborów. Od czego Donald Trump zacznie swoją prezydenturę? Czy dojdzie do wielkiej wymiany w służbie administracyjnej oraz w armii? Czy będą miały miejsce masowe deportacje imigrantów? Kto będzie pełnił główne funkcje w administracji Trumpa? Jaką rolę może otrzymać Elon Musk? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
Patrycja Maciejewicz, dziennikarka i redaktorka serwisu Wyborcza.biz, rozmawia z Karoliną Greś i Michałem Janowskim z Fundacji Artystyczna Podróż Hestii o tym, jak wyglądają relacje świata sztuki ze światem biznesu, a także o II edycji Ogólnopolskiego Programu Dotacyjnego Artystyczna Podróż Hestii prowadzonej pod hasłem ?Czas otwarcia?. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
"Chciałam być Polką, czystą Polką i tylko Polką, ale z tą moją polskością wiecznie było coś nie tak." O tym, co to znaczy być Kaszubką, w podcaście z cyklu "Mniejszości w większości" opowiada Stasia Budzisz, autorka książki "Welewetka. Jak znikają Kaszuby". Na rozmowę zaprasza Igor Rakowski-Kłos. Podcast powstał w ramach projektu PULSE. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
W tym odcinku podcastu "Dzieje się" rozmawiamy o wyborach, które odbyły się w USA i o wyborach, na które czekamy w Polsce. Karolina Lewicka, Dominika Wielowieyska, Tomasz Sawczuk i Maciej Głogowski rozmawiają o tym, jak wybór Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych rozgrywany jest przez polskich polityków - i co z tego może wyniknąć. Zastanawiają się, kto i co podpatrzył w amerykańskiej kampanii, a także przewidują, jak się to przełoży na polskie wybory. "Dzieje się" w tym tygodniu to również dyskusja o kulisach rywalizacji między Rafałem Trzaskowskim a Radosławem Sikorskim, a także o roli, jaką odgrywa w niej Donald Tusk. Będzie również o zagadkowych ruchach Beaty Szydło i jej możliwych motywacjach, a także o Zbigniewie Ziobrze, który znów nie stawił się przed komisją śledczą. Zapraszamy!
Sebastian Ogórek, szef serwisu Wyborcza.biz, rozmawia z Michałem Stajniakiem, wicedyrektorem działu analiz XTB, o tym, jaki wpływ na rynki finansowe ma zwycięstwo Donalda Trumpa. Skąd się biorą wzrosty na giełdzie amerykańskiej i na giełdach europejskich? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
Arkadiusz Gruszczyński rozmawia z Agatą Diduszko-Zyglewską, przewodniczącą zespołu programowego współKongresu Kultury, który odbędzie się między 7 a 9 listopada w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Jakie tematy zostaną poruszone podczas tego zainicjowanego oddolnie przez środowiska artystyczne wydarzenia? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.