Anna S. Dębowska rozmawia z prof. Wojciechem Widłakiem, rektorem Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, o dziedzictwie Krzysztofa Pendereckiego oraz o 4. Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym jego imienia, odbywającym się w 90. rocznicę urodzin kompozytora. Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
Bartosz Józefiak rozmawia z Marcinem Wójcikiem, reporterem "Dużego Formatu", autorem tekstu "Polska na łasce Watykanu. Przykładem dla nas powinna być Irlandia, która nie zgodziła się na konkordat", o relacjach państwa z Kościołem, a także o tym, czy trzeba wypowiedzieć konkordat, by wyprowadzić religię ze szkół? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
Gościem Michała Nogasia jest Arkadiusz Gola, który od 1991 roku fotografuje Romów mieszkających w różnych miastach Górnego Śląska. Do 10 grudnia w Sosnowcu można oglądać wystawę jego fotografii "Inny [nie] obcy", której towarzyszy album o tym samym tytule wydany przez Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu oraz Instytucję Kultury Ars Cameralis. "W moim długoletnim fotografowaniu Górnego Śląska jest obszar dotyczący społeczności Romów, których spora część mieszka w miastach aglomeracji. Prędzej czy później każdy musi ich spotkać. Pytanie tylko, jak z tego spotkania skorzysta. Romowie zawsze mnie ciekawili swoją innością, odrębnością i niezwykłą, szlachetną fotogenicznością". Nowy odcinek podcastu w cyklu "Książki. Magazyn do słuchania" w sobotę co drugi tydzień. Do usłyszenia! Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast
W USA toczy się wyjątkowo ważny proces ? w sumie 41 stanów pozwało Metę, właściciela Facebooka i Instagrama, za to, że jego media społecznościowe negatywnie wpływają na zdrowie psychiczne najmłodszych. W jaki sposób filtry i algorytmy social mediów wpływają na dzieciaki? Dlaczego trwa epidemia bezsenności? I czy w przyszłości będziemy bardziej nieszczęśliwi? Joanna Sosnowska rozmawia z dr. hab. Łukaszem Kaczmarkiem, profesorem psychologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu "Jutronauci": https://wyborcza.pl/jutronauci
Dorota Wysocka-Schnepf rozmawia z dr n. med. Anettą Karwacką, ginekolożką, specjalistką ds. leczenia niepłodności z Kliniki Bocian, o tym, jak ważne jest dofinansowanie metody in vitro. Ile par w Polsce zmaga się z problemem niepłodności i jakie są jego przyczyny? Jak dokładnie wygląda procedura zapłodnienia pozaustrojowego oraz sam zabieg? Czy urodzenie dziecka z in vitro zwiększa prawdopodobieństwo zajścia w ciążę w sposób naturalny? Kto zgodnie z polskim prawem może skorzystać z metody in vitro, a jak to wygląda w innych krajach Europy? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
Wybory prezydenckie w Argentynie wygrywa skrajnie prawicowy Javier Milei. Z jakim programem dochodzi do władzy i czy będzie go wprowadzał w życie? Czy Argentyńczycy są świadomi czym grozi realizacja jego postulatów? Jak na zwycięstwo Mileia reaguje świat? Michał Nogaś rozmawia z Maciejem Stasińskim, dziennikarzem działu zagranicznego "Gazety Wyborczej", ekspertem od Ameryki Południowej. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
Paweł Gawlik rozmawia z Małgorzatą Tomczak, socjolożką, dziennikarką, badaczką sytuacji na granicy polsko-białoruskiej i ruchów migracyjnych w Europie, autorką opublikowanego w "Gazecie Wyborczej" tekstu "Rodziny z dziećmi, wykształcona Afganka, ciężarna kobieta ? osoby takie, jak w filmie Holland, są na granicy wyjątkami". Na ile relacje z polsko-białoruskiej granicy odpowiadają rzeczywistości, a na ile są kreowane? Jak rozmawiać o kryzysie migracyjnym? Jak obowiązujące narracje wpływają na to, gdzie szukamy rozwiązań skomplikowanego problemu? Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
Sebastian Ogórek rozmawia z Michałem Dudziakiem o rewolucji, która dokonuje się na rynku kebabów. Co to znaczy, że kebab jest ? jak piwo ? rzemieślniczy? Jak wykorzystać TikTok do marketingu i odnosić sukcesy? A także: w jaki sposób zachowywać się w sytuacjach kryzysu wizerunkowego. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
To już jest koniec, nie ma już nic... Czy apokalipsa może nas wzruszyć? Jak kino i telewizja straszą nas końcem świata? Czego możemy się nauczyć z "Mad Maxa", "Opowieści podręcznej", "Igrzysk śmierci" czy "The Last of Us". I co o końcu świata mówi nam "WALL.E"? Rozmawiają: Radosław Czyż, Agata Piasecka i Maja Staniszewska. A z kolei o tym, jak będą wyglądać rzeczywiste końce świata, Radosław Czyż rozmawia z prof. Szymonem Malinowskim, fizykiem atmosfery z PAN. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
Na oko widać, że dzieci są mniej sprawne i grubsze niż w poprzednich pokoleniach. Czy ta obserwacja ma pokrycie w wynikach badań? Czy tę tendencję da się zatrzymać? Co mogą z tym zrobić rodzice i nauczyciele? Czy da się zadziałać systemowo? Aleksandra Sobczak rozmawia z dr. Januszem Doboszem z warszawskiego AWF-u. Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu "Jutronauci": https://wyborcza.pl/jutronauci
Niespełna rok temu piłkarska reprezentacja Polski wyszła z grupy na mundialu w Katarze. Wtedy jej gra przyprawiała o ból głowy, ale przynajmniej wynik się zgadzał, miejsce wśród szesnastu najlepszych drużyn świata było sukcesem. Teraz nie ma ani dobrej gry, ani choćby przyzwoitego wyniku ? drużyna nie potrafi wygrać z europejskimi słabeuszami, prawdopodobnie nie wywalczy bezpośredniego awansu z grupy na przyszłoroczne Euro 2024. Co się stało z piłkarską kadrą i co można zrobić, by zaczęła grać lepiej? Marcin Wesołek rozmawia z ekspertem Wyborczej.pl Rafałem Stecem. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
Po ośmiu latach władzy Prawo i Sprawiedliwość zasiadło w ławach opozycji. W jakim stylu odbyła się ta przesiadka i czy PiS potrafi przegrywać? Dorota Wysocka-Schnepf rozmawia z Agatą Kondzińską, dziennikarką "Gazety Wyborczej", która była w Sejmie w dniu inauguracji X kadencji. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
Maria Korcz, dziennikarka Wyborcza.biz, rozmawia z Andrzejem Kubisiakiem, ekspertem Polskiego Instytutu Ekonomicznego, o rosnącej liczbie jednoosobowych działalności gospodarczych, kosztach fikcyjnego samozatrudnienia dla państwa, pracowników i pracodawców oraz o tym, jaka jest przyszłość umów B2B. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
Urszula Pieczek z "Gazety Wyborczej" rozmawia z Adamem Balcerem, politologiem, wykładowcą Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, dyrektorem programowym w Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego, o tym, jakie są przyczyny wyraźnie chłodniejszych w ostatnim czasie relacji polsko-ukraińskich oraz czy jest szansa na ich poprawę. Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: listy@wyborcza.pl.
Postępowe dobrodziejki czy strażniczki patriarchatu? Szkoła w Nałęczowie, działająca w pierwszej połowie XX wieku, wpisuje się w ostatni rozdział historii polskiego ziemiaństwa. W prowadzonej przez ziemianki placówce nauczano kobiety z różnych klas ? choć w założeniu przede wszystkim chłopki ? fachowego prowadzenia gospodarstwa. Marta Strzelecka rozmawia z rodzinami nauczycielek pracujących niegdyś w nałęczowskiej szkole oraz z dziećmi i krewnymi absolwentek, zgłębia archiwa, międzywojenną prasę, prace naukowe i zastanawia się, jak układały się relacje między ziemiankami i chłopkami i jakie znaczenie miały starania pań z dworów, by zbliżyć do siebie włościanki. "Ziemianki" opisują, jak rozwijał się system edukacji kobiet w Polsce, jak zmieniało się postrzeganie roli pani domu, osoby wolnej i samodzielnej, oraz jak w ówczesnej rzeczywistości kobiety wspierały się wzajemnie. I jak dużo my, w kolejnych pokoleniach, możemy mieć wspólnego z tamtymi córkami, żonami, partnerkami czy kobietami wybierającymi życie bez mężczyzn. Opowieść o dawnych podziałach klasowych i wyboistej drodze do emancypacji. Z Martą Strzelecką, autorką "Ziemianek", rozmawia Michał Nogaś. Nowy odcinek podcastu w cyklu "Książki. Magazyn do słuchania" w sobotę co drugi tydzień. Do usłyszenia! Więcej podcastów na https://wyborcza.pl/podcast