Będziemy liderem Europy. Nie mam co do tego żadnych wątpliwości, biorąc pod uwagę nasze terytorium i możliwości - mówił "Wyborczej" Aleksiej Nawalny przed aresztowaniem.

Aleksiej Nawalny zmarł w kolonii karnej nr 3 w Jamalsko-Nienieckim Okręgu Autonomicznym - poinformowały rosyjskie władze. Przypominamy jedyny wywiad, jakiego udzielił polskim mediom przed aresztowaniem w 2021 r. i długoletnim wyrokiem.

Zastanawiając się, kto może zostać w przyszłości prezydentem Rosji, zawsze zgodnie dochodzimy do wniosku, że na razie jest tylko jeden kandydat – pan.

– Problem w tym, że planowanie przeze mnie prezydentury byłoby dzieleniem skóry na niedźwiedziu.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Małgorzata Bujara poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    "dla niego w świecie istnieją „superpaństwa” i „państwa nieprawdziwe”. Do nieprawdziwych należą Litwa, Łotwa, Estonia czy Polska i one nie mają prawa do własnej polityki. (...)
    na Kremlu, zamiast myśleć o Rosjanach spoza stolicy czy Petersburga, mieszkających w Penzie czy w Smoleńsku, myślą o tym, jak podporządkować sobie Polskę."
    ----
    Trzeba, przyznać, że bardzo inteligentnie to robią. Odnoszą sukcesy - już prawie Polskę oderwali od Zachodu. W polityce, instytucjach, mediach państwowych, dużej części organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości obowiazują w Polsce standardy rosyjskie - rządzi nieusuwalna mafia państwowa. Ludzie nawet nie zauważą zmiany jak Putin postawi na jej czele własnego agenta. Zresztą, już dużo swoich ludzi wysoko poumieszczał.
    @cyrknoca
    Dowodem oddalania się Polski od Zachodu są np. te dwie wypowiedzi Dudy:
    1. "W słowach prezydenta Francji Emmanuela Macrona nt. Polski (...) trudno się dopatrywać uczciwych zamiarów. To jest coś, co w polityce międzynarodowej jest odbierane jako nieuczciwe, czy wręcz bezczelne"
    2. "ktoś wreszcie myślał o obywatelach, a nie tylko i wyłącznie o jakichś swoich sprawach czy jakiejś wyimaginowanej wspólnocie, z której dla nas niewiele wynika."
    ---
    Nic dziwnego, że w tej atmosferze Francja zablokowała otwarcie rozmów akcesyjnych do UEz Macedonią Północną i Albanią. Putin triumfuje.
    już oceniałe(a)ś
    40
    1
    @cyrknoca

    Francja de facto zablokowała wszelkie rozszerzenia UE na długo przed Macronem i na długo przed rządami PiS w Polsce, bo kilkanaście lat temu, gdy rozkręcały się rozmowy akcesyjne z Turcją, wprowadziła do swego ustawodawstwa przepis, że każde kolejne rozszerzenie Unii musi we Francji uzyskać akceptację w ogólnokrajowym referendum. Tymczasem wiadomo było i jest, że Francuzi żadnego kolejnego rozszerzenia nie zatwierdzą, chyba że o Monako, a i to nie na pewno. A że rozszerzenia wymagają jednomyślności wszystkich członków UE, oznacza to że dalszych nie będzie.

    Co do Macrona i jego polityki, Duda akurat miał rację. W pojęciu Francuzów cztery swobody unijne (wolny przepływ towarów, usług, ludzi i kapitału) działały gdy Francja na tym korzystała, i otwierała u nas swoje nic nie wnoszące do polskiej gospodarki supermarkety, banki, czy przejmowała TP SA. Gdy okazało się, że kraje Europy Środkowej i Wschodniej znalazły swoją niszę w usługach i zaczęły konkurować skutecznie z firmami francuskimi we Francji, znalazł sposób żeby to blokować wbrew traktatom unijnym. Macron chętnie by też zablokował przepływ towarów bo Francuzi ze swoim niekonkurencyjnym przemysłem nie są w stanie uczciwie współzawodniczyć z Niemcami i mają gigantyczny deficyt handlowy, ale na to mu Niemcy nie pozwoliły. Podobnie został pogoniono z pomysłem uwspólnotowienia długu, by to Niemcy płaciły za francuskie zadłużenie.
    już oceniałe(a)ś
    3
    12
    @pankracypanasiuk
    Wymog zatwierdzania i wyrazania zgody na przyjecie nowego kraju do UE , przez WSZYSTKIE dotychczasowe kraje czlonkowskie UE wcale NIE powstal dopiero teraz w zwiazku z kandydatura Turcji . BYL juz DLUGO przedtym , jeszcze przedtym jak EWG zmienilo swoja nazwe na UE . Miedzy innymi z tego powodu UK czekalo na przyjecie do EWG chyba ponad 10 lat . Polskie czlonkostwo oraz WSZYSTKICH innych krajow , wstepujacych razem z Polska lub po Polsce , tez musialo byc zatwierdzone przez WSZYSTKIE "stare" kraje UE .
    już oceniałe(a)ś
    11
    1
    @pankracypanasiuk
    Dziwne rzeczy piszesz, tzn. z wielką powagą piszesz bzdury. Nie było żadnego referendum we Francji w sprawie przyjęcia Polski, czy innych krajów do Unii. Referendum takie (nawet dwa) było jedynie w Irlandii. Nie było żadnej blokady rozszerzania wpriwadzonej kilkanaście lat temu, bo 6 lat temu przyjęto Chorwację. To Węgry Orbana i Polska Kaczyńskiego dopiero ją spowodowały w tym roku. Nikt nie zmuszał Polski do sprzedaży TP SA. To była jedna z głupot rządu Buzka AWS/UW. Kłamali, że prywatyzują, bo sprzedali francuskiemu operatorowi państwowemu. Bardzo dobrze, że Francuzi inwestowali dużo w Polsce. To nieprawda, że tylko w supermarkety, czy banki (co w tym zresztą złego?), także dużo w przemysł. Rząd PiSu (Macierewicz) haniebnie postąpił wobec Airbus Helicopters zrywając kontrakt na Caracale dla wojska. I głupio, szkodliwie dla Polski.
    już oceniałe(a)ś
    15
    0
    @pankracypanasiuk
    I strasznie głupio napisałeś tutaj: "Francuzi ze swoim niekonkurencyjnym przemysłem". A PSA (właśnie przejmuje Fiata-Chryslera), L'Oréal?
    już oceniałe(a)ś
    11
    0
    @cyrknoca
    @ northwest

    Zanim zaczniecie pisać Wynikające z ignorancji bzdury, radzę zapoznać się z faktami. Wymóg referendum zatwierdzającego przyjęcie nowych członków do UE wprowadzono we Francji po 2004 roku, po przyjęciu Polski do Unii na które jeszcze zgodę wyrażało francuskie zgromadzenie narodowe. I owszem, wymóg jednomyślności był i przedtem, z tym że wszędzie decydowały rządy lub parlamenty ratyfikując traktaty akcesyjne.

    Wprowadzenie po 2004 roku wymogu referendum zatwierdzającego we Francji oznacza że żadnego więcej rozszerzenia nie będzie w dającej się przewidywać przyszłości.
    już oceniałe(a)ś
    1
    6
    @pankracypanasiuk
    Piszesz kompletne bzdury mącące w głowach. We Francji żadnych referendów zatwierdzających przyjęcie do Unii kolejnych państw, ani spowodowanej tym blokady, nie było. Jakby były, nie weszłyby w 2007 roku Bułgaria i Rumunia i w 2013 Chorwacja. Blokada jest teraz z powodu zachowania Polski i Węgier i przekonania na Zachodzie, że państwa naszego regionu nie dojrzały do Unii. Pisowska Polska i orbanowskie Węgry nie zostałyby obecnie przyjęte do Unii. Cierpią na tym państwa byłej Jugosławii takie jak: Czarnogóra, Bośnia i Hercegowina, Macedonia Północna, Serbia, Kosowo a także Albania, Mołdawia i Ukraina. Jak obrazowo przedstawił to Cimoszewicz: "wszedł cham w zabłoconych gumofilcach do salonu, wypróżnił się i rechocząc mówi: nic mi nie zrobicie". Tak Kaczyński, PiS upodlili Polskę i tak zaszkodzili biedniejszym od nas państwom i społeczeństwom.
    już oceniałe(a)ś
    15
    0
    @cyrknoca
    I jeszcze Gruzja cierpi przez PiS.
    już oceniałe(a)ś
    7
    0
    @cyrknoca
    "Będziemy liderem Europy". Kolejny ruski zjeb, następny chętny na fotel po Leninie, Stalinie, Chruszczowie, Brezniewie i Putinie. A nas Rosja nie interesuje. Niech dla nas i dla Europy znaczy tyle co Mongolia. Dlaczego Wyborcza lansuje kolejnego kandydata na zbrodniarza ????????
    już oceniałe(a)ś
    4
    5
    Prezydentura Nawalnego do na razie polityczne fiction, ale warto do tego dążyć. Jak sam powiedział, wojna rosyjsko-ukraińska też była kiedyś nie do wyobrażenia.
    Młodzi Rosjanie chcą się rozwijać, uczyć i poznawać świat na innych zasadach niż ich dziadkowie. I kiedyś będą wyborcami. Tego się nie da zatrzymać.
    @osjan
    Ogolnie Nawalny marzy, a jego pomysły na Rosję to mrzonki, niestety.
    już oceniałe(a)ś
    6
    2
    @osjan
    Oj, chyba wywiadu nie przeczytałeś.
    już oceniałe(a)ś
    2
    3
    wyrwać Rosję z obecnego, oligarchicznego systemu, będzie piekielnie trudno... Chyba, że będzie to rewolucja, i to bezwzględna. Tu mają tradycje i to może się udać. Biada wtedy tym 1000 rodzin...
    @wan4
    Tak, mają rewolucyjny potencjał. Kiedyś zaskoczą świat.
    już oceniałe(a)ś
    7
    2
    @wan4
    alakyr1, co Ty o tym sądzisz? Dobry pomysł, czy nie? Realny, czy nie bardzo? Co zrobisz, gdy to się w końcu wydarzy?
    już oceniałe(a)ś
    4
    2
    Nie lubię skorumpowanej Rosji Putina ani jej trollostwa i oszustwa Ale lubię Rosjanin, wśród nich są tacy jak Politkowskaja, Kasparow, Niemcow, Nawalny ... Czekam na wiadomość, że mają konta na marki niemieckie ...
    @Niemiec_z_Niemiec
    marki niemieckie? może ruble?
    już oceniałe(a)ś
    10
    0
    @Niemiec_z_Niemiec
    Konta na marki niemieckie? Ale wiesz, że marki niemieckiej już od jakiegoś czasu nie ma?
    już oceniałe(a)ś
    10
    0
    @Niemiec_z_Niemiec
    ????????????????????
    Trzy rusycyzmy w dwóch zdaniach. Ciekawe.
    już oceniałe(a)ś
    13
    2
    @Niemiec_z_Niemiec
    Dziwny ten Twój post, wiesz?
    już oceniałe(a)ś
    11
    0
    Rosja w UE to piękne marzenie. Dla każdego kto tam był jest jasne że to kraj Europejski, bo niby jaki. Tyle że z ważną korektą: wschodnioeuropejski.. Rosja reprezentuje niemalże wszystko co w naszej wschodniej Europie jest najlepsze i najgorsze. Tak ma. Polacy lubią nie dostrzegać naszego głębokiego powinowactwa... jeśli jednak Polsce uda się pozostać w Europie, to może i Rosji uda się kiedyś do niej przyłączyć.. szczerze Rosji i Polsce tego życzę... ale to długo po Putinie
    @Muszkila
    Zgadzam się.

    Na pewno Rosja poputinowska i prodemokratyczne, nieautorytarna, bardziej pasuje w UE niż Turcja czy np. Maroko (w latach 60 Maroko złożyło podanie o przyjęcie do Unii).
    już oceniałe(a)ś
    8
    2
    @mirski23
    Turcji też bym nie skreślał..., mimo że mój bliski znajomy siedzi w pierdlu Erdogana od dwóch lat.. za nic... ale to ta gra nie jest jeszcze skończona....
    już oceniałe(a)ś
    11
    5
    @Muszkila
    Nie ma szans na połączenie Rosji z UE. Przede wszystkim z powodów czysto geopolitycznych, a dopiero później oczywiście podanych przez Was w tym wątku. UE+Rosja = imperium Heartlandu eurazjatyckiego, a na to pod żadnym pozorem nie pozwoliłyby Stany, ani Chiny. Już prędzej powstanie sojusz sino-rosyjski, choć można podejrzewać, że droga do niego będzie kręta i pełna zwrotów akcji.
    Poza tym, ok. 140 mln w dużym stopniu upadłego społeczeństwa pociągnęłoby UE na dno znacznie skuteczniej, niż wszystkie kraje południa i CEE.
    już oceniałe(a)ś
    6
    1
    Polacy sami, po raz kolejny, pozbawili się szans na sukces. Wspaniały splot okoliczności stworzył dla Polski niebywałą koniunkturę. I co? Sami tej koniunkturze łeb ukręciliśmy. Rodziła się powoli dobra opinia o Polsce, więc musieliśmy pokazać polski ryj. Vivat ciemnota, niech żyje chamstwo. Po raz drugi oddaliśmy władzę szkodnikom pod wodzą psychopaty.
    Czy Putin myli się, uważając Polskę za państwo nieprawdziwe? Myli się?
    @katejot666
    Nie tylko my. A Ameryka Trumpa, Wielka Brytania Johnsona? Dywanowy atak populistów wsparty propagandą trolli w necie zrobił swoje.
    już oceniałe(a)ś
    13
    3
    @real_nick
    Demokracja amerykańska poradzi sobie z Trumpem. Brytyjczycy pocierpią i rozum im wróci. Oni wszyscy mają tradycje demokratyczne i lepiej skonstruowane państwa. My mamy tradycje folwarczne a naszą Konstytucję złamano bez żadnych konsekwencji. Łatwo to poszło ekipie Kaczyńskiego.
    już oceniałe(a)ś
    15
    1
    @katejot666
    Błąd popełniono na samym początku oddając kraj w ręce kleru. Tam Kreml umieścił wielu agentów.
    już oceniałe(a)ś
    12
    0
    @katejot666
    Wladzy nie oddaliśmy, wybory (jako opozycja wygralismy z przewaga nad PiS wynoszącą 0,9 mln głosów). To d'Hondt dał PiS wygraną. Nie ma już partyjnego rozdrobnienia więc rezygnacja z d'Hondta jest zalecana. Dzięki Konfederacji "nie PiS" zdobył przewagę 2,1 mln głosów. Koniec PiS, na szczęście już się zaczął. Dziękować musimy Kuchcinskim, Banasiom i innym Piotrowiczom.
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    @JBr46
    Przedobrzono. Wystarczyłyby progi. Teraz jest tyrania awanturniczej, antyeuropejskiej mniejszości nad większością.
    BTW, d'Hondt pomógł też wcześniej PO i PSL - w 2011 roku. Uważam, że byłoby dużo lepiej dla Polski, jakby do koalicji rządowej weszło wtedy SLD.
    już oceniałe(a)ś
    5
    0
    Niestety, to jeszcze jeden wielkoruski szowinista. Póki jest opozycjonistą, to może uchodzić nawet i za prozachodniego demokratę. Cóż, Putin też kiedyś za takiego uchodził, a nawet opozycjonistą nie był (tylko kagiebistą), a pewien prezydent USA potwierdzał tę opinię, wpatrując się głęboko w putinie oczy. Czy te oczy mogły kłamać?
    @aramba
    Pełna racja.
    już oceniałe(a)ś
    9
    2
    @aramba
    "Będziemy liderem Europy". Kolejny ruski zjeb, następny chętny na fotel po Leninie, Stalinie, Chruszczowie, Brezniewie i Putinie. A nas Rosja nie interesuje. Niech dla nas i dla Europy znaczy tyle co Mongolia. Dlaczego Wyborcza lansuje kolejnego kandydata na zbrodniarza ????????
    już oceniałe(a)ś
    8
    2
    @aramba
    Nie, przecież on wpatrywał się w oczy mordercy o czym zresztą powiedział.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    O „histeryczności” polityki zagranicznej putinowskiej Rosji świadczą jej gwałtowne zakręty, zmiany taktyki i frontów.

    Dzisiejszy prezydent niemal 20 lat temu zaczynał jako prozachodni niemal liberał i demokrata. Kiedyś Putin nazwał się nawet „najbardziej demokratycznym” politykiem i narzekał, że po tym, gdy umarł Mahatma Gandhi, nie ma już dla niego na świecie równego partnera do rozmowy.

    Rosja za wszelką cenę stara się dowieść, że jest »indispensable nation«, niezastąpionym graczem na arenie międzynarodowej, choć nie ma po temu żadnych podstaw. Ona chce przywrócić sobie dawne znaczenie i pozycję, wrócić do przeszłości, mimo że już dawno nie spełnia kryteriów pozwalających jej być supermocarstwem. Prowokacyjne działania Moskwy są nakierowane tylko na to, by za wszelką cenę zmusić oponentów do dialogu z Rosją. Temu też służy prowadzona nieustannie wojna hybrydowa. Zamrożenie konfliktu na wschodzie Ukrainy i utrzymanie tam stałego napięcia, czyli swego rodzaju sytuacji ”status quo”, świadczy o tym ich postawa wobec społeczności światowej jest lekceważąca! ”Jesteśmy tu i tu zostaniemy, co wy nam zrobicie!”. W podobnym celu wmieszali się w konflikt Syryjski i dalej tam mordują niewinnych! W tamtym rejonie nic się dzieje bez decyzji Putina.

    Putina hipokryzja jest poglądowym paradoksem typowym dla rosyjskiej elity. W tym sianie chaosu i strachu w świecie i w samej Rosji, ma za zadanie sterroryzować wszystkich stojących na drodze przeciwników jego mafii aby utrzymać ciągłość władzy. Celowo dąży do rozbicia jedności w UE jak i na Ukrainie. Tam chce zniszczyć ”zgniłe“ demokratyczne rządy! Wydaje się, że Kreml widzi w takiej postawie jemu odpowiadającą zawziętą obronę ojczystej racji stanu!

    Pożyjemy i zobaczymy jak długu jeszcze ten moralnie przegniły ustrój się utrzyma!!!
    @barxxl
    Tego o Gandhim nie znałem... - mocne ;)!
    już oceniałe(a)ś
    0
    0