Mamy podobne problemy. My brexitowców, wy Kaczyńskiego. Liderzy opozycji - nasz Corbyn i wasz Schetyna - są słabi, bezradni i niezdecydowani. May zapomniała, że nie jest premierem wyłącznie "prawdziwych Anglików". I nikt nie potrafi zachęcić do Europy inaczej, niż strasząc kryzysem gospodarczym

Prof. Norman Davies – ur. w 1939 r., wybitny historyk brytyjski i polski. Jako jeden z pierwszych badaczy zachodnich pisał o historii Polski. Wydał m.in. książki: „Boże igrzysko. Historia Polski”, „Powstanie ’44” (historia powstania warszawskiego), „Szlak nadziei” (o armii Andersa) i „Na krańce świata” (z podróży dookoła globu). Jest kawalerem Orderu Orła Białego

Mrocznym obiektem pożądania ludzi dojeżdżających godzinami pociągiem do pracy w Londynie są nieliczne stoliki, na których można rozstawić komputer. Tak, poszukując kawałka wolnego stolika, miałem szczęście usiąść naprzeciwko Normana Daviesa. Profesor i jego żona, polska uczona Maria Korzeniewicz, wracali z londyńskiej premiery zdigitalizowanego archiwum akwarel z lat 1750-1900.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Monika Tutak-Goll poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Unia dała nam NIEPRAWDOPODOBNY WRĘCZ skok cywilizacyjny, a i kulturowy (trudniej wyczuwalny, ale jest). Kto pamięta dawną Polskę, ten nie ma wątpliwości. Polska ma najlepszą sytuację od 350 lat. No i teraz: jak by tu to wszystko spieprzyć, Panie i Panowie...?
    @pedro.666
    Ja licze na Biedronia dzieki któremu Polacy obudza sie z tego koszmarnego snu kaczystowskiego. W tegorocznych wyborach "gad nie zostanie jeszcze dobity" - PiS je wygra. Ale od 2023 r moze sie zaczac nowa epoka. Jak mówi Prof. Davies, Polska (chyba) przetrwa a Kaczynski bedzie na emeryturze.
    już oceniałe(a)ś
    31
    46
    @witowita
    Ty liczysz na Biedronia? Biedron nie zbawi Polski sam,trzeba patrzec na ludzi ktorzy sa w jego parti. Juz mielismy zbawicieli, Tyminski, Leper, Palikot, Kukiz i co z tego zostalo
    już oceniałe(a)ś
    52
    8
    @witowita
    To takie polskie, takie mesjańskie, takie mickiewiczowskie! Przyjdzie Mesjasz i nas zbawi! Jakoś od XIX wieku dojść nie może...
    już oceniałe(a)ś
    41
    1
    @witowita
    Bzdura! Schetyna plus sojusznicy i dorżnięcie watahy.
    już oceniałe(a)ś
    23
    9
    @witowita
    Kolejny naiwniak złapany na hasła "czy się stoi czy się leży"
    już oceniałe(a)ś
    21
    4
    @pedro.666
    Głównym hamulcowym w tym skoku jest polski KRK... który wyniósł do władzy i w dalszym ciągu popiera PIS....Klepnie bez problemu zamianę UE na WNP , jeśli mu się zagwarantuje zachowanie dotychczasowych wpływów i kasy.....
    już oceniałe(a)ś
    33
    0
    @witowita
    Jeżeli PIS wygra kolejne wybory, to po Polsce nie będzie co zbierać. Sytuacja wewnętrzna to jedno, ale trzeba brać pod uwagę to, co na zewnątrz. W kontekście tego, co się dzieje dziś na świecie i tego, co może się wydarzyć (a wielu rzeczy nie przewidzisz), kolejna kadencja PIS oznacza absolutne pogrążenie Polski w chaosie i tragedii gospodarczej na długie lata.
    już oceniałe(a)ś
    39
    0
    @witowita
    "W tegorocznych wyborach "gad nie zostanie jeszcze dobity" - PiS je wygra."

    To się okaże. PiS rządzi samodzielnie bo
    lewica przegrała wybory do Sejmu w 2015 r.
    SLD stworzyło koalicję z Zielonymi i kilkoma
    innymi mniejszymi partiami pod nazwą Zjednoczona
    Lewica. W wyborach do Sejmu ZL uzyskała 7,55% głosów, czyli
    poniżej ośmioprocentowego progu wyborczego dla koalicji.
    Duże zasługi że ZL znalazła się pod progiem ma Adrian Zandberg
    którego nowo-powstała "Partia Razem" wywalczyła ponad 3%.
    PiS miał dużo szczęścia w 2015 r. bo "Razem" rozbiło lewicę.
    W tegorocznych wyborach do PE a potem do Sejmu
    i Senatu PiS może nawet wygrać ale nie musi rządzić,
    wszystko zależy od rozsądku opozycji. Ostatnie sondaże
    wyglądają tak:
    7 luty - Instytut Badań Spraw Publicznych na zlecenie radia ZET:
    PiS - 35.1%, PO - 32.2%, Wiosna - 12%, Kukiz’15 - 5.8%.
    5 luty - Kantar Millward Brown SA dla TVN i TVN24:
    PiS - 29%, Zjednoczona Opozycja - 20%, Wiosna - 14%, Kukiz’15 - 7%
    SLD - 6%, Wolność - 5%, PSL - 5%.
    I według najnowszego sondażu Estymatora dla "DoRzeczy" Prawo i Sprawiedliwość może liczyć na poparcie rzędu 39,7 proc. poparcia, Platforma Obywatelska na 28,2 proc. a Wiosna Biedronia – 8,6 proc. poparcia. Do Sejmu wchodzą jeszcze Kukiz'15 i Polskie Stronnictwo Ludowe.
    Przeciętna z tych trzech ostatnich sondaży dla PiS
    wynosi 34.6% zakładam że są one w miarę wiarygodne.
    To nie daje gwarancji PiS-owi że będzie
    w stanie utworzyć rząd! Wiem że to teoria
    i wiele jeszcze się zmieni ale jedno jest
    pewne - opozycja nie może się dzielić, wynika to z cyfr.
    Tylko zjednoczona opozycja może pokonać "dobrą zmianę".
    już oceniałe(a)ś
    26
    0
    @antonina79
    Jak PiSs wygra to nie będzie rządził samodzielnie. Ciekawe kto z nim oprócz Kukiza zechce stworzyć koalicję. I jeszcze prezydent jak nie będzie z pisu to może blokować ich ustawy. Wesoło nie będzie, ale zbliżający się kryzys dobije PiSs. Gdy wygra opozycja i będzie rządzić w czasach kryzysu PiSs znowu się wzmocni i może wysoko wygrać wybory 2023 i taniec zacznie się od nowa.
    Jak by nie było ciekawie się nie zapowiada.
    już oceniałe(a)ś
    15
    0
    @TdBlk
    Dlatego nie lubię Biedronia.
    już oceniałe(a)ś
    10
    5
    @TdBlk Zandberg to agent PiSu. Oglupil mlodych lewicowcow i zapewnil PiSowi samowladztwo. I jest z tego dumny.
    już oceniałe(a)ś
    14
    7
    @pedro.666
    To jest chyba tak, że skok cywilizacyjny spowodował bardzo głębokie zmiany we wszystkich sferach życia. Praktycznie nie ma sfery, która pozostałaby nietknięta. Od tożsamości historycznej i położenia geopolitycznego przez prozę życia codziennego. Od świata, w którym mieliśmy trzech sąsiadów demokratyczno-ludowych, po świat siedmiu sąsiadów, z czego nie wszyscy przychylni. Od świata, w którym się paliło plastikiem w piecu i zostawiało psie kupy na trawniku, po świat dzisiejszy.

    Staram się zrozumieć ludzi starych, prostych, konserwatywnych, którym zabrano ich dobrze znane ścieżki i sposoby funkcjonowania. Im nie jest dobrze, oni się czują wyobcowani, podświadomie chcą starego świata z powrotem. Dlatego głosują na tych, których głos brzmi znajomo i zrozumiale.
    już oceniałe(a)ś
    19
    1
    @Igor_Mortis
    Starych może i można zrozumieć. Prostaczków też.
    Ale dlaczego idea Polexitu ma takie poparcie mwśród młodych, tego nie rozumiem. Nie twierdzę, że to większość, ale dziwię się, że są jacykolwiek młodzi ludzie, których idea Polexitu może "porywać".
    już oceniałe(a)ś
    12
    0
    @jacek2
    KRK to symbol lotniska w Balicach. Chodziło ci o KK?
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    @witowita
    Chyba nie słuchałeś bełkotu, którym uraczył słuchaczy w wywiadzie, który z nim przeprowadziła Olejnik. Nawet Palikot był sensowniejszy.
    już oceniałe(a)ś
    5
    1
    Połowa profesorów UJ popiera nieuków i pazernych szkodników, bo przecież wyprodukowali produkt prawnikopodobny i z dumą nakleili nań etykietę zastępczą.
    Jakoś muszą zracjonalizować swoją prowincjonalną prostotę., udając, że o to chodziło.
    Takie ściśnięte umysły doprowadzają Polskę do upadku, a Brytanię do drgawek przedrozłamowych. Pasują do siebie.
    Strategicznie
    Potem będą udawali, że to nie ich wina, że nie tak miało być, że to tak ...dla jaj i na Zaleszczyki ....
    @bra-tanki
    Też jestem wstrząśnięty tym zdaniem z wywiadu. Nie dziwi w tym kontekście, że to właśnie UJ dał nam: Dudę, Szydło, Ziobrę, Piotrowicza. Nie dziwi, ale przeraża...
    już oceniałe(a)ś
    81
    0
    @bra-tanki
    "wyprodukowali produkt prawnikopodobny i z dumą nakleili nań etykietę zastępczą." -
    Cudne! Dziekuje!
    już oceniałe(a)ś
    77
    0
    @bra-tanki
    Z tego, co wiem od pracujących na tej uczelni znajomych, muszę niestety potwierdzić "szacunkowe dane" prof. Daviesa.
    To środowisko to w lwiej części chów wsobny (z przyczyn ekonomicznych, ale nie tylko). A to zawsze prowadzi do degeneracji - dynastie faraonów przećwiczyły to pod względem genetycznym, krakowska profesura pod względem intelektualnym. Krakowski zaduch wynika nie tylko ze smogu - naftalina i kadzidło też się potężnie do tego dokładają.
    Jeszcze smutniejsze jest dla mnie to, że w czasie studiów spotkałam tam kilku ludzi, których wciąż cenię i szanuję, i którym do PiS-u baaardzo daleko, a którzy mimo to bardzo mnie zawiedli. Co z tego, że nie zapadli na ogólno-pisi oportunizm, skoro konformizm (i zwykły cykor, żeby aby nie zaszkodzić własnej karierze) przyjęli jako "składnik tożsamości", z którym się w ogóle nie dyskutuje. Przez ostatnie 30 lat nikt się z nimi nie liczył, więc się wzięli i demonstracyjnie obrazili. Uznali, że w takim razie będą robić kasę na sprzedawaniu dyplomów w prowincjonalnych szkółkach, w których dorabiają, ale wobec społeczeństwa i państwa żadnych obowiązków nie mają. Stąd też oprócz pojedynczych protestów Wydziału Prawa i Administracji, którego absolwent akurat okaże się przestępcą, nie ma i nie będzie stanowczej reakcji całej nie-pisiej części kadry naukowej.
    już oceniałe(a)ś
    76
    1
    @tumaczka
    Jeśli profesor Davies to widzi, a Ty widzisz, czujesz i wiesz więcej, to....się niezły ch..ujot zrobił .
    Niech będzie pochylony.
    już oceniałe(a)ś
    53
    0
    @bra-tanki
    Aspirują do miana Uniwersytetu Jedności. Poprzedzonego członem "Chrześcijański" oczywiście. Tylko skrót niecenzuralny wychodzi.
    już oceniałe(a)ś
    54
    0
    @tumaczka
    Wyśmienite!!!! Zwłaszcza ten poprzedzający człon na "Ch"....
    już oceniałe(a)ś
    29
    0
    @tumaczka
    Nie wiem czy to chów wsobny, czy po prostu Kraków zawsze taki był - drobnomieszczański i zachowawczy. Wystarczy pomyśleć o artystach krakowskich Młodej Polski, którzy wykpiwali krakowski zaduch i poczucie wyższości.
    już oceniałe(a)ś
    37
    0
    @bra-tanki
    Oni nie udają, nie robią dobrej miny do złej gry. Oni szczerze popierają. Davies właśnie mówi w wywiadzie, że są to kwestie identyfikacji. Choć jest to brać "Prof. dr hab." złożona z specialistów w danych dziedzinach, są to ludzie o prowincionalnym sposobie myślenia, nieobyci (nie wystarczy być oczytanym), z głową pełną frazesów i przesądów na temat wszystkiego co istnieje poza ich wąskim poletkiem, w szczególności o zagranicy, o miejscu Polski w Europie i w ogóle o świecie. Właśnie z powodu tego zaściankowego spojrzenia, nie potrafia racjonalnie ocenić procesy jakie zapadają w skali większej od, dajmy na to, okolic Krakowa. Niestety, jest to cecha olbrzymiej większości polskiego społęczeństwa i znakiem naszego cywilizacyjnego zacofania. Nie wystarczą Carrefour'y, autostrady, internet światłowodowy i Pendolino. To jest proces mentalny, długofalowy, który już się zaczął ale trwać będzie jeszcze pokolenie całe. Stopień doktorski i tytuł profesorski niewiele w tym zmieniają, a najbardziej do przodu w tym procesie jest młodzież z zaliczonym stażem na brytyjskim zmywaku.
    już oceniałe(a)ś
    38
    0
    @cachecreek
    To nazywam ...umysłami ściśniętymi..., a prowincja, to nie adres w dowodzie, czyli...zgadzam się z Tobą. Mówmy o tym.
    już oceniałe(a)ś
    26
    0
    @tumaczka
    Jeżeli myślisz, że Uniwersytet Wrocławski jest w tym względzie inny, to się mylisz. Na tym uniwersytecie ja z kolei mam (miałem) znajomych wykładowców. Chów wsobny nie tylko intelektualny, tez rodzinny. Kto nie jest dzieckiem, bratankiem, siostrzenicą profesora, dziekana, docenta, nie ma tam czego szukać.
    Jedna historia: służąca (tak służąca, Wrocław XXI wiek) Ukrainka w domu pewnego profesora oblała ostatecznie egzamin u "gwiazdy" językoznawstwa prof. Miodka. Ten za telefon:"Jasiu!, Cholera, Jasiu, nie robi się takich rzeczy! Ona ma zdać!"
    Przykro mi, to rzeczywistość.
    już oceniałe(a)ś
    21
    0
    @indywidualismus
    Cholera, a ja głupia się zawsze certoliłam i chciałam błyszczeć szczególnie przed przyjaciółmi rodziców i zrejterowałam przed egzaminem u ukochanego wujka. Ehh, ale to był XX wiek, a ja mam fobię szkolną :)
    już oceniałe(a)ś
    15
    0
    @indywidualismus
    Wynika z wpisów Wielce Szanownych Pań i Panów, iż przed nami wielka dziura i brak perspektyw. Trochę mnie to martwi, widać zasłużyliśmy na taki los:))
    już oceniałe(a)ś
    22
    0
    @bra-tanki
    Wytłumaczenie jest chyba jednak jeszcze prostsze: mamy tendencję do ulegania złudzeniu, że tytuły profesorskie przyznaje się ludziom światłym, moralnym, praworządnym itd. W rzeczywistości biegłość w dziedzinie naukowej nie koreluje się (niestety) z tymi wartościami. W ich środowisku też działa rozkład Gaussa i dlatego połowa to oportuniści, nienawistnicy czy po prostu kołtuny.
    już oceniałe(a)ś
    34
    0
    @tokamak
    Czyżby złudzeniem były tytuły profesorskie panów Szczerskiego, Terleckiego, Legutko, Zybertowicza???
    już oceniałe(a)ś
    22
    0
    @korab1
    Chyba jednak zasłużyliśmy.
    @tokamak
    Oj, tak, tak.
    @korab1 (znowu)
    Nie złudzeniem, lecz kpiną z nauki, rzetelności, wiedzy o świecie i ludzkiej przyzwoitości oraz inteligencji. Pamiętasz Szyszkę (też prof.), który chciał walczyć z gradacją kornika przez wycięcie wszystkich drzew?? Zwłaszcza tych, w których kornik w ogóle nie żeruje, czyli dębów ??
    już oceniałe(a)ś
    26
    0
    @indywidualismus
    Na dęby jak dochodziły słuchy, IKEA złożyła zapotrzebowanie u pana Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych towarzysza kuzyna Naczelnika Państwa. Kornik tylko wydrukował na nie wyrok:))
    już oceniałe(a)ś
    23
    0
    @indywidualismus
    Nepotyzm i układziki towarzyskie na UJ mają jednak to do siebie, że są podlane sosem poczucia doniosłej misji czy innej wizji i wielowiekowej tradycji akademickiej. Duża część profesury (również nie-pisiej) autentycznie w to wszystko wierzy, jest głęboko przekonana, że relacje na uczelni powinny być jak przed wojną, a do tego uwielbia gronostajowy blichtr.
    już oceniałe(a)ś
    22
    0
    @fuczka
    Dulszczyzna kwitnie.....
    już oceniałe(a)ś
    17
    0
    @fuczka
    No ale ujotowi akademicy rekrutują się w większości spośród potomków ujotowych akademików. 20 lat temu, jeśli asystent nie był z tego grona, to i tak był z Krakowa. W najgorszym razie z Huty (Huta to nie Kraków dla Krakusa-autochtona). Teraz jest pewnie podobnie. Więc ta drobnomieszczańskość i zachowawczość replikują się na potęgę. Brak dopływu świeżej krwi sprawia, że zapyziały konserwatyzm mutuje w stronę neo-endecji (takie "tradycje" Kraków też ma...).
    już oceniałe(a)ś
    27
    0
    @tumaczka
    A Ci o szerszym podejściu wysyłają dzieci na studia zagraniczne i nasz grajdół dalej się kisi.
    już oceniałe(a)ś
    15
    0
    @tokamak
    Dzięki za przypomnienie słowa kołtun. Bardzo na miejscu zresztą.
    już oceniałe(a)ś
    13
    0
    @fuczka
    Od razu kisi... Toż to jest ferment intelektualny...
    już oceniałe(a)ś
    12
    0
    @tumaczka
    Ferment??? Zwłaszcza w AKO im. Lecha Kaczyńskiego, jak sądzę w niedalekiej przyszłości dzisiejsi członkowie tego stowarzyszenia będą wyskrobywać swoje nazwiska z wszelkich dokumentów i deklaracji tej dość ponurej instytucji:))
    już oceniałe(a)ś
    16
    0
    @korab1
    Nie będą. AKO to głównie "idealiści". Jak w pierdylion pierwszym oświadczeniu mówią, że czują się osaczeni przez gejów, zmuszani do in vitro i zagrożeni tożsamościowo przez genderyzm, to tak właśnie uważają. "Zamach smoleński" część traktuje instrumentalnie, ale część w te brednie wierzy. W ogóle w krakowskiej części profesury jest przerażająco dużo "wiary" (np. sekciarskie Fides et Ratio). Dewocję nazywają intelektualnym przeżywaniem wiary (czy jakoś tak) więc nie odmawiaj mi prawa do nazwania kiszenia fermentacją - ot, taki eufemizm krako-akademicki:).
    już oceniałe(a)ś
    16
    0
    @bra-tanki
    Cyrankiewicz, Wojtyła, Ziobro, Rokita, Machejek, Wasserman z córką, Ciastoń i wielu, wielu innych...są z Krakowa więc nic dziwnego że różne ujoty wspierają PIS.
    już oceniałe(a)ś
    13
    0
    @fuczka
    Jak sie czyta Bpya Zelenskiego, to wychodzi na to, ze UJ i krakowskie elity zawsze takie byly.
    już oceniałe(a)ś
    13
    0
    @tumaczka
    Trzeba wybudować jeszcze jedną Nową Hutę, taką tęczową. A jak to nie pomoże, to jeszcze jedną... I koło Wrocławia tak samo.
    już oceniałe(a)ś
    6
    7
    @majkdzeger
    Machejek i Cyrankiewicz ci się nie podobają? Ale dlaczego?
    już oceniałe(a)ś
    0
    4
    @komandor_pirx
    Macheek, bo lepszy pisarz od Żeromskiego
    Cyrankiewicz, bo przystoniejszy od Pawłowicz
    już oceniałe(a)ś
    7
    0
    @indywidualismus (Jeżeli myślisz, że Uniwersytet Wrocławski jest w tym względzie inny, to się mylisz):

    to prawda, akurat miałem nieprzyjemność (głównie, bo na początku było nawet obiecująco) ponad 20 lat tam pracować aż w końcu, w dość osobliwy sposób, pozbyli się mnie. Miałem okazję antycypować - w mikroskali - przemiany, które się wypełniły za "dojnej zmiany".

    Ale pewnie obie te uczelnie nie specjalnie odróżniają się od pozostałych w kraju, taki już klimat lokalny w naszej "nauce".

    To bardziej rytuał niż działalność badawcza, choć oczywiście nie brak takich, co robią dobre rzeczy wbrew niekorzystnym okolicznościom. Dzięki temu "Wyborcza" ma jednak o czym pisać od czasu do czasu.
    już oceniałe(a)ś
    7
    0
    @fuczka
    Dokladnie, sadze ze konserwatyzm krakusow powoduje takie a nie inne zachowanie profesorkow na UJ.
    już oceniałe(a)ś
    6
    0
    @tumaczka
    www.timeshighereducation.com/world-university-rankings/jagiellonian-university
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    W Polsce stało się normą i obowiązujacym rytuałem, wręcz obowiązkiem - narzekać na Unię, odgrażać się jej, złorzeczyć, podkreślać, jak to bez naszych niezwykłych wartości, naszej świeżości i czystości moralnej, ta instytucja jest nic niewarta. Ocean głupoty ciągle podnosi swój poziom i w końcu zatopi nas tak, jak Brytyjczyków. Oni jeszcze dłużej niż my uprawiali eurowstręt. Dziwne jest, że Polak rozumie, że Anglik starci na wyjściu z Unii, a nie chce tego odnieść do siebie. Zwłaszcza, że nie wpłacamy do Unii tyle, ile Wielka Brytania.
    Na każdej płaszczyźnie zniekształca sie obraz Unii. Np. w naszych szkołach wszystkie programy nastawione są nacjonalistycznie, wszystko ma podkreślać nasze tradycje, dziecko ma być gotowe do ich obrony, ale zanim doszło do tego szaleństwa, czyli reformy Zalewskiej, każdy program zaczynał się od słów TOLERANCJA, SZACUNEK DLA INNYCH, OTWARTOŚĆ. Profesor Davis mówi o tym, że nadzieja Anglików w młodym pokoleniu, nie wiem czy możemy też tak myśleć.
    @x55
    „nadzieja Anglików w młodym pokoleniu, nie wiem czy możemy też tak myśleć.”
    Niestety nie możemy
    już oceniałe(a)ś
    24
    0
    @x55
    >>> Dziwne jest, że Polak rozumie, że Anglik starci na wyjściu z Unii, a nie chce tego odnieść do siebie.<<<

    Ale który Polak? Ci, którzy są przeciwko UE popierają też wyjście WB. A ci, którzy wiedzą, że WB straci nie popierają wyjścia Polski. Widać to i na forum wyborczej i na forum niezależnej.
    już oceniałe(a)ś
    23
    0
    @lelontm2
    Myślę, że ci, którzy są za wyjściem z Unii jednak rozumieją mowę cyfr, bo koszta tu są czymś bardziej realnym niż zaspokojenie próżności własnego ego i próżności polityków. A o kosztach mówią angielskie i nie tylko angielskie media. Rozwód jest kosztowny, nawet dla tak bogatego kraju, jak WB. Nie poprawi się przeciętnemu mieszkańcowi Wysp, ani Polski, dumą narodową się nie naje.
    Co prawda Polacy, którzy marzą o wyjściu z Unii, czekają na to, by Unia ich wykluczyła i uczyniła z nich cierpiętników - szlachetni, którzy żądali by multikulturowa i pozbawiona zasad moralnych Europa, nawróciła się na jedyną słuszną wiarę. Gdyby się spełnił czarny sen mądrych ludzi, gdyby Polska została wyrzucona z Unii, to zwolennicy wyjścia z niej, za nic w świecie nie przyznaliby się, że to za łamanie zasad demokracji, trójpodziału władzy, nieprzestrzeganie Konstytucji, naruszanie praw człowieka, itd., bo prawda nie pozwalałaby im cierpieć i wierzyć w swojego wodza. Ignorancja i zakuty łeb górą.
    już oceniałe(a)ś
    27
    0
    @x55
    Profesor Davis mówi o tym, że nadzieja Anglików w młodym pokoleniu, nie wiem czy możemy też tak myśleć.

    My nie, ale czarna mafia wie o tym od dawna i dlatego tresuje dzieci od przedszkola.
    już oceniałe(a)ś
    19
    0
    @x55
    W moim srodowisku nie ma nikogo, kto by nie mial swiadomosci pozytywow UE. Krytykowac UE to moze Szwajcaria, bo jest jeszcze lepiej zorganizowana.
    już oceniałe(a)ś
    13
    0
    @Misieq
    Gratuluję środowiska. Oby ich świadomość promieniowała na pozostałych.
    już oceniałe(a)ś
    13
    0
    @x55
    No cóż, UE to organizacja która podnosi wrzask bo ktoś rzucił w Polsce racą, ale ignorująca trwające od tygodni zamieszki żółtych kamizelek, w których siły rządowe pałują obywateli, płoną sklepy, samochody, a na dachach siedzą celujący w cywilów snajperzy.

    I ty serio jeszcze nie rozumiesz, dlaczego we wszystkich krajach Europy ludzie odwrócają się w prawo? Lewactwo sobie pogrzebało na długie lata.
    już oceniałe(a)ś
    2
    17
    @ustawiamdlasiebienick
    Nie wierzę w to , że UE podnosi alarm ze względu na pojedyńcze wydarzenia w Polsce. Rozumiem schemat działania. Nie wziął się znikąd . Epoka Oświecenia nie nastąpi nigdy
    już oceniałe(a)ś
    13
    0
    @x55
    Innych po prostu unikam. Nie twierdze, ze ich nie ma. Ale glupich NALEZY UNIKAC. Leps,ego testu na glupote nie ma.
    już oceniałe(a)ś
    15
    0
    W Polsce roi się od pisopodobnych pseudonaukowców nie tylko w Krakowie. Odkrywa się raz po raz ze zdziwieniem, ze ten i ów przystał do Macierewicza choć niedawno był członkiem PZPR. Nauka w Polsce straciła autorytet, mnożą się wiec antywaksy, homeopaci, znachorzy, a popiera ich pisowski reżym.,

    Era powszechnego zidiocenia. Populizm to wykwit tego ogólnego zidiocenia: Brexit, PiS, Salvini i DeMaio, Orban, Trump, Erdogan. Kłamstwa stały się chlebem codziennym: Trump i Morawiecki.
    @manka
    swiat zaczal wchodzic w ere ciemnoty mniej wiecej pod koniec lat 70-tych zeszlego wieku... zasadniczo tak musialo sie kiedys stac bo cywilizacja zawsze rozwijala sie falami... teraz jestesmy na opadajacej (coraz szybciej)... pytanie gdzie jest dno... obawiam sie ze jeszcze daleko przed nami a nawet przed naszymi dziecmi i wnukami... to nie jest mala korekta... to jest duza opadajaca fala
    już oceniałe(a)ś
    11
    0
    @yogi&ranger
    W Polsce istniała przez cały PRL edukacja podziemna. KOR, Uniwersytet Latający, audycje RWE i Radio Ameryka. W domach też coś tam tłumaczono. Dziś za całą wiedzę młodzież ma szkołę, z gronem pedagogicznym zwłaszcza nauczycieli historii i WOS opanowanym przez zupełnych narodowo-katolickich oszołomów, do tego katechezę, TVP, Polskie Radio, Kluby Kibica, Młodzież Wszechpolską i co tam jeszcze.
    już oceniałe(a)ś
    7
    0
    @manka
    I egzorcyści!
    już oceniałe(a)ś
    6
    0
    Gorzka diagnoza.
    już oceniałe(a)ś
    126
    0
    Mam nadzieję, że zjazd ekonomii po brexicie zaszczepi bojaźń bożą we wszystkich, których trzymają się durne pomysły.
    już oceniałe(a)ś
    111
    0
    O zidiocenia angielskich populistów - brexiterow ino katastrofie WB, która zmieni się w wiochę połączona ze światem jednym tunelem. świetny artykuł w New York Review of Books
    @manka
    Fool Britannia pióra Hari Kunzru

    dzięki za świetną lekturę.
    już oceniałe(a)ś
    12
    0
    @manka
    Tunelem połączona nie będzie, bo już Macron zapowiedział, że Tunel zamknie. Połączenia lotnicze też nieprędko będą wznowione, bo potrzeba umów bilateralnych ze wszystkimi, a NIemcom, Holendrom czy Francuzom wcale się spieszyć nie będzie. Poczekają, aż wszystkie instytucje finansowe z City uciekną do nich, wtedy zzaczną negocjować na poważnie, a i to z pozycji siły, po siła jest po ich stronie.
    już oceniałe(a)ś
    6
    0
    Nie wystarczy miec racje, ale jeszcze trzeba ja obronic.
    Nie sztuka narzekac na glupcow i lajdakow.
    Trzeba wziac sie w garsc. Zadzialac madrze i skutecznie.

    Szczegolnie jak sie plynie na tej samej lodzi,
    ktora kretini i zloczyncy dewastuja, pladruja i prowadza na skaly,
    nalezy zrobic z nimi porzadek i przejac ster.

    Placz nad rozlanym mlekiem nic nie da.

    Co do imperium, to czas Wielkiej Polski minal przed wiekami,
    a Wielkiej Wrytanii przed dziesiecioleciami.

    Pora na Imperium Europejskie, ktore
    rozwiaze wszystkie swoje problemy,
    zrobi porzadek i zapewni stabilizacje w regionie
    oraz przywroci rownowage globalna swiata.

    To piekna i wielka idea
    oraz ambitny projekt, jednak nie dla idiotow.
    @sunzi15
    Nigdy nie było Wielkiej Polski. Była wielka Rzeczpospolita Obojga Narodów (w rzeczywistości co najmniej sześciu).
    "Pora na Imperium Europejskie, ktore
    rozwiaze wszystkie swoje problemy," - no błagam!! Brzmi jak wyznania przedszkolaka lub kandydatki na miss o pokoju na świecie! Rzeczywistość tak nie działa a Unia sama tworzy więcej problemów niż rozwiązuje. Jak się Europejczycy nie wezmą w garść (jeszcze jest szansa), to się rozpadnie.
    już oceniałe(a)ś
    0
    4
    @indywidualismus
    To ze wszystkim tak jest.
    Afrykanskie przyslowie mowi:
    Chwytaj okazje za lok zanim sie obroci plecami.
    A smerf maruda: Nie uda sie. Na pewno nie uda.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    @sunzi15
    Otóż to! Już podczas afery w Katalonii zastanawiałem się, dlaczego w zasadzie nie awansować EU do rangi mega-państwa, tak aby dotychczasowe państwa składowe stały się poniekąd analogach województw lub amerykańskich stanów. Równocześnie oferując wszystkim chętnym oddzielenie się od dotychczasowych "ciemiężycieli" (vide: Katalonia od Kastylii). Brexit stanowiłby wbrew pozorom okoliczność sprzyjającą, bo bez UK w EU nie będzie żadnego państwa, którego (jedynym) urzędowym językiem byłby angielski. Dzięki temu (na upartego, ale przecież czy da się inaczej?) wspólnym językiem EU mógłby zostać "international English", w którym i tak wszyscy lepiej lub gorzej dukają, a nie byłoby podstaw do zarzutów w stylu "dlaczego nie francuski, albo niemiecki?" (co, jak chyba wszyscy czują, nie przeszłoby w wielowiekowej Europie).
    Zdaję sobie sprawę, że to dość karkołomna koncepcja, ale czy wyobrażacie sobie jak inaczej ludzie mieszkający w Europie mieliby konkurować w przyszłości (a przede wszystkim w kosmosie) z USA (~0,5 mld ludności), Chinami (~1 mld) czy Indiami (~1 mld), etc? UK ze swoimi ~0,06 mld może co najwyżej zostać cofającą się w rozwoju przylepą świata "anglosaskiego", tzn. amerykańskiego.
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    @panzlowrogusrobal
    Jestem za, cały czas nie mogę zrozumieć dlaczego politycy się boją koncepcji Stanów Zjednoczonych Europy. Może to wynika z braku świadomości jak bardzo odrębne są poszczególne Stany w Ameryce. Ale jaki problem opowiedzieć o tym ludziom. A taka Europa byłaby mocarstwem, w którym moglibyśmy być sobą w naszych małych ojczyznach, a jednocześnie moglibyśmy czuć się bezpiecznie.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    @panzlowrogusrobal
    tylko kto ma dokonac tego "awansu"... i wedlug jakiej procedury i prawa?

    my jestesmy unia 50 panstw - ale przynajmniej mowimy tym samym jezykiem (no w miare...) i poszczegolne panstwa tworzyly sie "od dolu" i w miare rownolegle (jak na wasze europejskie pojecie czasu)

    ale tak - masz racje Unia Europejska albo bedzie Federacja albo sie rozpadnie... przy czym to drugie w tej chwili wyglada na bardziej prawdopodobne ale mam nadzieje ze sie myle i ze to chwilowe...

    jesli rozpadnie sie UE to bedzie to koniec Europy... bedziecie muzeum i przez krotki czas luksusowym domem starcow...
    już oceniałe(a)ś
    1
    0