Hierarchie będą musiały się stawać tyraniami w coraz większym stopniu, żeby ludzi wychowanych w sieciach przymusić do swoich celów politycznych. To może oznaczać koniec Zachodu.

Marcin Król – ur. w 1944 r., filozof, historyk idei, działacz opozycji w PRL-u. Ostatnio wydał eseje „Europa w obliczu końca”, „Byliśmy głupi” i „Jaka demokracja”

„The Square and the Tower” – co można przetłumaczyć jako „Plac i wieża” – to dziwna książka jak na nasze czasy: gruba, mądra, mnóstwo w niej konkretów i szczegółów, a przy tym brak jednoznacznej konkluzji. Wielu recenzentów anglojęzycznych ma to Niallowi Fergusonowi za złe, ja widzę w tym wyłącznie zaletę.

Konkluzje są dla bezmyślnych, którzy chcą mieć podane do stołu, wątpliwości – dla myślących, niepewnych przyszłości, a nawet teraźniejszości.
icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Bartosz Wieliński poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    A to będą jakieś sprawiedliwe wybory samorządowe na jesieni ? Bo z tego co na razie widać, to będzie można manipulować głosami wyborczymi zaraz po postawieniu krzyżyka przez głosującego.
    @joannajawi
    W wersji na dziś trzeba zamazać wszystkie kratki poza tą przy osobie, na którą głosujesz. Na pewno trzeba zamazać wszystkie pisie kratki, można też je odciąć.:- ))
    już oceniałe(a)ś
    12
    0
    @piciu600
    Myślałam jeszcze o narysowaniu strzałki do wybranego głosu i napisaniu "głosuję na Imię Nazwisko"
    już oceniałe(a)ś
    6
    0
    Gó... tam "boi się"!! Oni tę sieć wykorzystują do szerzenia propagandy i są w tym skuteczni. Inaczej PO-PSL nigdy nie przegrałyby wyborów w 2015.
    @uutek
    Jestem przekonany, ze pisi wygrali glownie dzieki manipulacji w Sieci.
    Ale juz chyba nie te czasy.
    Rzuc okiem na jakiekolwiek komentarze.
    Trollnia zawsze w szambie na dnie.
    już oceniałe(a)ś
    12
    0
    @korkodyl_nilowy_nadrzewny
    trollnia wraca jak trzeba. W przeddzień wydarzeń, w trakcie kluczowych dni rzucają się na potęgę. Zmienili sposób działania. Przyjęli, że nie ma sensu tłuc codziennie.
    już oceniałe(a)ś
    18
    0
    @uutek
    Szefernaker, to ich macher od trolli.
    już oceniałe(a)ś
    6
    0
    @uutek
    A o sieci ambon, wreszcie zaczną poważni ludzie mówić, czy oddadzą następne wybory walkowerem bezkarnej instytucji z Watykanu? Te kilka punktów procentowych przewagi nagoniły klechy.
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    @korkodyl_nilowy_nadrzewny
    Wyrazy uznania za świetny login. Niewielu wie jak bardzo groźna to odmiana krokodyla...
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    @lukasiklukasik
    Kilka punktów? W wioskach i malutkich miasteczkach to właśnie kapłani pogonili owieczki do głosowania na wskazane postaci...
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    @inkwizytorstarszy
    Też tak myślę, ale idzie mi o te kilka punktów dające w skali kraju przewagę wystarczającą do zagarnięcia całości władzy. To przeważyło. Trudno, bez badań, a tych przecież nikt nie przeprowadził -- w opinii PKW zapewne problem nie występował -- stwierdzić gdzie i jak agitacja z ambon przełożyła się na głosy.
    To jest najbardziej irytujące, że państwowe instytucje pozwalają na bezkarność w łamaniu prawa wyborczego tylko jednemu politycznemu podmiotowi i jeszcze kamuflują ten fakt milczeniem. Przegrywają taką rywalizację i boją się nazwać sprawy po imieniu. Wydaje się, że trudno taką procedurę nazwać demokratyczną.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Czyli niszczenie samorzadnosci, panstwa obywatelskiego, w zamian za upartyjnienie z dazeniem do jednowladztwa PiS. Postkomuna w kazdym calu.
    już oceniałe(a)ś
    24
    0
    "Po pracy do domu, telewizja, internet, żona i dzieci, a myślenie zbędne. "
    Niestety, ale to "fotografia" znacznej części naszego społeczeństwa.
    już oceniałe(a)ś
    10
    0
    Genialny artykuł! Polecam książki Borgatti'ego (dla zarządzających), szczególnie jednak "Network Science" Albert-László Barabási :)
    już oceniałe(a)ś
    10
    1
    Pis boi sie sieci???? Dobre!
    Przeciez oni rzadza w sieci !!! Znaja wszystkie najnowsze propagandowe sztuczki prosto z Kremla!!
    już oceniałe(a)ś
    8
    0
    Naukowcy, adwokaci, "koncert mocarstw", siatka (nomen omen) szpiegowska wśród absolwentów Cambridge z jednej strony, a z drugiej "poziomki" w PZPR i arabska wiosna. Oraz pytanie: kto odniósł sukces. Postawiłabym tezę, że sieć stworzona przez elitę może liczyć na większe powodzenie. A użytkownicy Facebooka są siecią tylko z pozoru, ilość w jakość nie przejdzie.
    @Nielotto
    Zdanie "A użytkownicy Facebooka są siecią tylko z pozoru, ilość w jakość nie przejdzie" jest niestety niepoprawne merytorycznie. Sieć to relacje (które musimy określić) np. między ludźmi (sieć społeczna). Ilość kompletnie nie ma tutaj znaczenia. Możemy co najwyżej mówić o małej - dużej sieci powiązań (rzecz względna i wymaga odniesienia).
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    @niejestesmyjuzpanstwemprawa
    Masz rację. Ale wydało mi się, że autor tak określił Facebook, gdy naprawdę cytat brzmi: "wieczorem uciekamy do Facebooka i zanurzamy się w sieć w coraz większym stopniu". I nie wiem, czy ma na myśli sieć internet, czy sieć społeczną, komunikującą się przez Facebooka.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    @Nielotto
    facebook
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    @niejestesmyjuzpanstwemprawa
    Wyrazy uznania! Świetna riposta i nader celna...
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    To jest niewiarogodny autor ten Furgeseon, bo napisal tak:
    "Otóż 70-80 procent ludzi znajduje zatrudnienie dzięki przyjaciołom, rodzinie, znajomym i znajomym znajomych – czyli dzięki sieciom. Oczywiście, są konkursy, ale daleko im do ideału bezstronności, i to w całym cywilizowanym świecie."
    Jesli tak jest to Niemcy Francja i Holandii najmniej nie sa cywilizowanymi krajami bo tam na pewno nie jest tak.
    @thomas_zniemiec
    Tak sie sklada, ze akurat Niall Ferguson jest wiarygodny, to autor tego artykulu jest niewiarygodny i probuje manipulowac czytelnikiem, bazujac na tym, ze ksiazka nie ma na ta chwile porzadnego polskiego tlumaczenia.
    już oceniałe(a)ś
    2
    1
    @thomas_zniemiec
    Polecam zapoznać się z koncepcją Granovettera "siła słabych więzi"!!!
    już oceniałe(a)ś
    1
    0