Wdychamy to, jemy w roślinach, pijemy w mleku matki. Co roku w Polsce przez zanieczyszczenie powietrza umiera 45 tys. ludzi

Szansa na dzieło życia przyszła do niego, gdy miał 26 lat. W 1948 r. Clair Cameron Patterson, doktorant na Uniwersytecie w Chicago, dostał od swojego promotora prof. Harrisona Browna – chemika jądrowego i geochemika, który wcześniej pracował przy projekcie Manhattan – temat pracy. Korzystając z nowej metody pomiaru izotopów ołowiu w skałach, miał obliczyć... prawdziwy wiek Ziemi.

Znając czas połowicznego rozpadu izotopów uranu w izotopy ołowiu, Patterson policzył, jaki jest stosunek obu tych pierwiastków w ziemskich skałach. W słynnym i pięknym Kraterze Barringera w Arizonie znalazł też resztki planetoidy, która ok. 50 tys. lat temu wyrżnęła w Ziemię – planetoidy to skamieliny z początków narodzin Układu Słonecznego niezmienione przez naszą cywilizację. Po pięciu latach badań młody naukowiec doszedł do wniosku, że Ziemia ma 4,55 mld lat.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Marcin Ręczmin poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Według aplikacji Kanarek w zimie w bogatej Konstancin-Jeziorna powietrze ma podobne parametry, co te w centrum Warszawy ale także w chwalonym Szczecinie czy Koszalinie. Kopciuchów ci u nas dostatek.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Nie ekologia tylko żarliwa modlitwa oraz hojne datki Na Matkę Naszą Święty KK dają nadzieję. Może nie na długie i zdrowe życie ale przynajmniej stwarzają złudzenie pewności dostania się do raju.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Żyć sterylnie czy normalnie? Wolę to drugie - nawet kosztem niedożycia stu lat!
    @arbiter_elegancji Współczuję, że ma Pan/Pani tylko taką ograniczoną alternatywę.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0