Ostatni raz spędzałem tam Boże Narodzenie ponad dekadę temu, u mojej ciotki, która jest Greczynką, ale jako małe dziecko przyjechała do Polski po greckiej wojnie domowej. I dopiero w latach 70. wróciła do kraju. Więc zrobiła na święta także pierogi i sałatkę warzywną.
Tam święta rzadko są białe – śnieg zdarza się na północy kraju, na wyspach, jeśli już spadnie, znika po kilku godzinach. Zamiast bieli mamy więc całą masę jaskrawych kolorów – Grecy uwielbiają świąteczne dekoracje jeszcze bardziej niż Polacy. Na miejskich rynkach ustawia się pstrokate choinki, ale też łódki całe obwieszone światełkami – symbolizują związek Grecji z morzem. W domach świąteczne łódki stoją na stołach lub na kominkach. W Wigilię greckie rodziny spotykają się na luźną kolację. Prawdziwa celebracja zaczyna się nazajutrz. Biesiadnicy dzielą się wtedy chlebem pieczonym specjalnie na tę okazję i jedzą różne dania mięsne, głównie wieprzowinę. Podobnie jest w kolejnych dniach. Grecy chętnie wychodzą wtedy do tawern, a ci z Mykonos spotykają się na wspólną kolację w jednym z lokalnych kościołów – jedzą, piją i tańczą do rana.
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Wszystkie komentarze
Owszem, ciekawy.
Tyle, ze GW - sprzedawszy nam prenumerate - chce jeszcze sprzedac ksiazke.
Zdecydowana wiekszosc 'ciekawych wywiadów' zamieszczanych w ostatnich latach w GW, to reklamy ksiazek.
Bez ukrywania problemów.
Na jesieni 2023 załoga odbijającego od brzegu promu wyrzuciła za rufę spóźnionego pasażera, który dostał się mimo to na pokład. Nikt nie próbował go uratować, utonął. Są filmiki z tego wydarzenia na internecie.
Dodam, że marynarzami w obu przypadkach byli wyłącznie Grecy.
Tyle w temacie etyki zawodowej i w temacie Greków jako miłego, serdecznego, gościnnego narodu.
"in Cyprus, a phenomenal 43% of boys and girls aged nine are either overweight or obese. Greece, Spain and Italy also have rates of over 40%. The Mediterranean countries which gave their name to the famous diet that is supposed to be the healthiest in the world have children with Europe’s biggest weight problem."
www.dianeosis.org/en/2022/04/obesity-and-its-consequences/
"According to WHO data from 2019, 37.9% of Greek adults are overweight and 24.9% are obese. 44% of Greek men and 30.8% of Greek women are overweight, while both sexes show the same rates of obesity: one in four Greek men and one in four Greek women belong to this category."
Tłumacz, wujek G.:
„na Cyprze fenomenalne 43% chłopców i dziewcząt w wieku dziewięciu lat ma nadwagę lub otyłość. W Grecji, Hiszpanii i Włoszech odsetek ten wynosi również ponad 40%. Kraje śródziemnomorskie, od których wzięła się nazwa słynnej diety, która ma być podstawą najzdrowsi na świecie mają dzieci z największym w Europie problemem z nadwagą.”
„Według danych WHO z 2019 r. 37,9% dorosłych Greków ma nadwagę, a 24,9% – otyłość. 44% greckich mężczyzn i 30,8% greckich kobiet ma nadwagę, podczas gdy u obu płci wskaźnik otyłości jest taki sam: co czwarty Grek a jedna na cztery Greczynki należy do tej kategorii”.
Wielokrotnie byłem w Grecji i wcale się nie zgadzam ze stwierdzeniem, że mało kto ma nadwagę. Nie zgadzam się jednak z tym, że to dieta śródziemnomorska jest przyczyną nadwagi. Niestety Grecy jak i inne narody odchodzą od tradycyjnej diety, jedzą mnóstwo cukru (ich desery są stworzone praktycznie z cukru), jedzą pieczywo i mięcho w ogromnych ilościach, a to nie są założenia diety śródziemnomorskiej ;)
W punkt.
Tzw. dieta sródziemnomorska, to mit z tzw. magazynów kobiecych.
Ludzie jadali tam w miare zdrowo wylacznie dlatego, ze nie mogli sobie w znakomitej wiekszosci pozwolic na 'lepsze' (czyli mniej zdrowe) skladniki. Do tego dochodzila ciezka fizyczna praca.
Na najzdrowszej 'diecie sródziemnomorskiej', to ciagneli galernicy na Morzu Sródziemnym.
Jak poznać, że ktoś czyta wyłącznie nagłówki?
- po statystycznie ścisłych danych?
:)