Suzanne weszła do pokoju, gdzie siedziało dwadzieścia nastoletnich dziewczyn. Każda miała na szyi wytatuowane to samo imię. Należało do ich alfonsa.

Los Angeles jest jak dziewczęta i chłopcy, którzy przybywają tu ścigać sławę: wygląda świetnie. Osiadłe na wzgórzach, pocięte wąwozami, uczepione urwisk, tulące się do Pacyfiku. Cały rok jasne i soczyście zielone. Nawet najstraszniejsze uliczki biedy, gdzie ludzie ginęli jak muchy dzień w dzień przez wiele lat wojen gangów, są tutaj piękne. Lecą wąziutkie pod szpalerami strzelających pod niebo palm. Zaparkowałem na jednej z nich, przed parterowym domem w dzielnicy South Los Angeles, kiedyś nazywanej South Central. Kawałek trawnika, drzewo zasłaniające okna, betonowe schodki na ganek. Zapukałem i spojrzałem na znak „Hollywood" daleko, na wzgórzach.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Sebastian Ogórek poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    "Łatwa kasa jak magnez przyciągała nowych, nastoletnich członków." - chwała suplementacji!
    @hpdellmacpc
    Dokładnie :)))
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    @hpdellmacpc
    Najlepiej w kapsułkach.
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    @hpdellmacpc
    Nie to co ołów ...
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    "Zamieszki i płonące Los Angeles" - nie, droga redakcjo. Na zdjęciu nie ma zamieszek, tylko złodziej z towarem ukradzionym ze sklepu.
    @toriss
    To jest właśnie stały element zamieszek.
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    @toriss
    Pieluchy Huggies dla dzieci w tym wózku
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    @toriss
    A to nie to samo aaaby? Tożsame...
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Skoro autor odwołuje się do filmu, to w tej tematyce warto wspomnieć o filmie Johna Singletona "Boyz On The Hood" i pochodzącej z niej piosenki grającego jedną z głównych ról rapera Ice Cube'a "How To Survive In South Central".
    @Plank22
    Tytuł to oczywiście "Boyz In The Hood". Film z roku 1991.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Czy pan Jarkowiec wie, że raport z 2001 roku już dawno obalono i zakwalifikowano jako bajkopisarstwo? Nie ma żadnego potwierdzenia podanego w nim przebiegu wypadków zarówno w dokumentach jak i spisywanych na żywo zeznaniach, reportażach i wspomnieniach. Są natomiast materialne dowody na zawarte w raporcie głupoty. Na zdjęciach zrobionych przez reporterów gazet rzekomo spalona dzielnica ma niewiele zniszczeń. Rzekomy cmentarz gdzie miano pochować po kryjomu setki zwłok zbadano w 2014 wzdłuż i wszerz bardzo dokładnie. Nic nie znaleziono. Co więcej zamieszki w Oklahoma City są dziś uznawane za wyjątkowe, gdyż policja ochroniła rzekomego sprawcę przed linczem i zabezpieczyła miejski arsenał przed przejęciem przez tłum, a Gwardia Narodowa przybyła w miarę szybko i zdecydowanie położyła kres samosądom. Co najmniej trzech członków KKK w zginęło w czasie strzelaniny w żołnierzami gwardii. Dotąd policja albo zachowywała bierność, albo wręcz współpracowała z motłochem.
    już oceniałe(a)ś
    21
    8
    A Jarkowiec na jedno kopyto, barbarzyństwu i przestępczości murzynów winny jest rasizm.
    W czarnym Baltimore 50 % uczniów nie pojawia się w szkole. A rezultaty tych co chodzą do szkoły? W całym Baltimore nie ma ani jednego czarnego ucznia w klasie czwartej czytającego na poziomie tej klasy.
    Właśnie sprawdzałem, ile zarabia nauczyciel szkoły publicznej w Baltimore.
    Te strona prowadzi nauczycielka z Baltimore a w opisie błędy ortograficzne.
    @beef4
    A propos błędów ortograficznych, to słowo Murzyn piszemy wielką literą.
    już oceniałe(a)ś
    5
    3
    @simk
    mala litera ze wzgledu na moj szacunek dla tych 13 % w USA ktorzy zabijaja w USA siedem razy czesciej niz biali, per capita, i czternascie razy czesciej niz Azjaci. Wina rasizmu. A biali rasisci pozwalaja zoltym Azjatom zarabiac przecietnie 1.1 razy tyle ile zarabia bialy rasista.
    A murzyny 0.68 tego co biali i 0.61 tego co Azjata ktory chodzi do szkoly.
    już oceniałe(a)ś
    9
    11
    When something happens in South Central, Los Angeles

    Nothing happens

    It's just another nigga dead

    dead

    dead

    dead
    @Zbuntowana_Betanka
    "Straight Outta Compton". Przełomowa piosenka w historii rapu.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Bardzo malowniczy obraz. Brakuje na nim amerykańskich latino i Azjatów.

    Biali stanowią 60% populacji i stanowią 70% aresztowanych. Czarni - 13% i 26% aresztowanych. Latino - 20% populacji i z grubsza tyluż aresztowanych. Azjaci - 5% populacji i ledwie 1% aresztowanych.

    Co oznacza, że USA są tak ciężko rasistowskie, niesprawiedliwe i beznadziejne tylko względem czarnych. Okropność!
    już oceniałe(a)ś
    9
    5
    Poziom tekstów w wyborczej strasznie spadł ostatnimi laty ale Pan Jarkowiec jest wyjątkiem. Polecam jego dwie świetne książki o USA.
    @stronghold22

    - racja. Poziom tego artykuliku jest 'gorszy, niż straszny'.
    już oceniałe(a)ś
    3
    7