Nowe pokolenia są inne. Dzisiaj kobieta i mężczyzna mogą się wcześniej poznać, rozmawiają nawet przez telefon

Hafsa prowadzi na pół koczowniczy tryb życia w okolicy Tabuku. Nie dysponuje aktem urodzenia, ale wydaje się jej, że ma około pięćdziesięciu kilku lat.

Tam, na piaskach, urodziłam jedenaścioro dzieci – pięciu chłopców i sześć dziewczynek. Lekarzy tam nie było, a przynajmniej ja nigdy żadnego nie spotkałam. Wszystkie przeżyły. Ja też.

Nie było nawet elektryczności. Ogień oznaczał życie. Gdy wychodzimy daleko w pustynię, nadal zakopujemy mięso w piasku, żeby dłużej wytrzymało. Mleko mamy od kóz i wielbłądów, ubijamy je na masło i twaróg. Mielimy pszenicę i w ten sposób otrzymujemy mąkę na chleb.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Anna Gamdzyk-Chełmińska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Wizja Polek wg PISu
    @wawafre
    po co kupować wiele krów,
    nawet jak codziennie pije się mleko ?
    już oceniałe(a)ś
    1
    1
    Straszne
    już oceniałe(a)ś
    53
    0
    To wymuszona uległość wyniesiona z domu. Tylko silna babka, matka, potrafi zmienić myślenie dziewczyny bez oglądania niezależności kobiet w innym świecie. Nigdy nie czułam się gorsza i nie pozwalałam na takie traktowanie. I wierzcie, to działa. Wkurzają mnie płaczące sierotki na własne życzenie. Mówcie głośno jeśli jesteście źle traktowane tylko dlatego, że oprawca wykorzystuje siłę fizyczną. Cóż jednemu bozia dała mięśni, drugiemu rozum.
    @maryla02
    Święte słowa, siostro
    już oceniałe(a)ś
    11
    0
    @maryla02
    Nie każdy rodzi silny i przebojowy. Humanizm polega też na tym, żeby słabszych wspierać i pomagać a nie cieszyć się jaka jestem świetna a inni niech żrą gruz. Przebojowości nie da się nauczyć.
    już oceniałe(a)ś
    26
    0
    Religia to czyste niepokalane zło! Rzekomy bóg, jest przykrywką do najpodlejszych czynów! Religie i ich kapłani powinni być z całą bezwzględnością ścigani, karani i izolowaniu od społeczeństwa! Amen!
    @nmark53
    W Czechach ludzie są uczciwi, pracowici, bo mieli protestantyzm i nie mieli wojen i byli małym krajem bez mocarstwowych ambicji.
    My od Rosji się roznimy tym ze u nas byla religia, utrzymalismy ją, a odejście od religii nie spowoduje że będziemy uczciwi jak Czesi, będzie to samo plus plagi jakie są w tym kraju np. rozwody. Amen.

    Ps. Jak chcesz docenic to co u nas jest wyjedz do Rosji, zwłaszcza na zadupie.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    @jaworz14
    Masz obraz świata sprzed 30 lat. Teraz w Rosji religia ma się świetnie. Cerkiew prawosławna pierze mózgi ręka w rękę z rządową propagandą. A myślisz, że czemu polski kler ciągnie nas na wschód przy pomocy PiSu? Im się marzy taka pozycja jaką religia ma na wschodzie.
    już oceniałe(a)ś
    6
    0
    Tak właśnie wygląda świat kiedy go wymyślają mężczyźni. Jak stado małp. Jeden samiec, kilka samic do ruch*** i 22 dzieci, przy których oczywiście chodzą tylko samice. A samiec leży do góry brzuchem, drapie się po jajach i ma się za pana i władcę. Masakra :/
    już oceniałe(a)ś
    30
    1
    PIEKNY SWIAT PATRIARCHATU ! CO ZA MEZCZYZNI! CO ZA CZLOWIECZENSTWO !
    NIEWOLNICTWO, UPOKORZENIE, STRACH, GWALT, ZERO EDUKACJI I SMIERC.
    już oceniałe(a)ś
    28
    1
    Bardzo ciekawe. Dziękuję za ten tekst. Komentarze rodaków, jak zwykle nienawistne i bez jakiejkolwiek wyrozumiałości dla innej kultury. Tak, jakby te kobiety wybrały sobie, gdzie mają się urodzić.
    już oceniałe(a)ś
    18
    0
    Ohyda. Małżeństwa powinny byc zdelegalizowane :)
    @cityremade
    Te aranżowane - z pewnością.
    już oceniałe(a)ś
    4
    0