Gdy w Niemczech pytam: "Kiedy pan ostatnio zjadł obiad z rodziną?", mogę usłyszeć, że 20 lat temu. W Polsce to się zdarza rzadziej

Z prof. Andrzejem Cechnickim, psychiatrą środowiskowym, współzałożycielem Polsko-Niemieckiego Towarzystwa Zdrowia Psychicznego iprowadzonej wspólnie chorującymi psychicznie sieci hoteli U Pana Cogito, rozmawia Katarzyna Bielas

W 1987 roku do Polski przyjechała duża grupa niemieckich psychiatrów. Dlaczego?

– Żeby odwiedzić szpitale psychiatryczne, w których w czasie wojny mordowano też niemieckich pacjentów. Ich wizyta była następstwem międzynarodowego sympozjum „Wojna – okupacja – medycyna", które odbyło się dwa lata wcześniej w Krakowie, w 40. rocznicę wyzwolenia obozu w Auschwitz. Zorganizował je wybitny chirurg pochodzenia żydowskiego prof. Józef Bogusz, który znał środowisko niemieckich psychiatrów.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Agata Żelazowska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Wspanialy artykuł. Jestem córką nieżyjącego od ponad 20 lat łódzkiego psychiatry. Tata mial ogromny szacunek do prof. Kępinskiego. Czytaliśmy jego książki, jak i innych uznanych sław psychiatrycznych. Tata nas edukował w tej dziedzinie. Z dzieciństwa pamiętam, jak nieprzyzwoitym wręcz słowem bylo nazwanie chorego psychicznie wariatem. Mnie, siedmioletniej dziewczynce tata zrobił wykład, co to jest choroba psychiczna i ze nalezy ją traktować, jak każda inną chorobę. Artkul prof. Cechnickiego otworzył puszkę Pandory w mojej pamięci.
    już oceniałe(a)ś
    6
    1
    Szanowny Autorze! ten "movens" to jest bardziej spiritus niż spirytus; różnica niby niewielka, a jednak (i nie jest różnica w stężeniu :-))
    już oceniałe(a)ś
    5
    1
    "Z prof. Andrzejem Cechnickim, psychiatrą środowiskowym, współzałożycielem Polsko-Niemieckiego Towarzystwa Zdrowia Psychicznego iprowadzonej wspólnie chorującymi psychicznie sieci hoteli U Pana Cogito, rozmawia Katarzyna Bielas" - czy to ma tak wygladac? czy tez wymaga korekty?
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    Johannes Rau byl prezydentem Niemiec a nie premierem
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Bardzo interesujący wywiad kompletnie zepsuty pod koniec przez sugestię redaktora, że ONR=psychicznie chorzy. Brakowało tylko propozycji, żeby członków ONR eksterminować, tak jak to robili Niemcy podczas wojny, to byłoby ładne nawiązanie do początku wywiadu.
    @v1it0
    mam takie same odczucia ... było inteligentnie a skończyło się sugestia że trzeba ich eksterminować nie ma innej drogi tylko fizyczna likwidacja ..
    już oceniałe(a)ś
    3
    1