Etapowcy z Kutna co miesiąc zatrzymywali od 500 do 1000 żołnierzy naruszających porządek. Większość za drobne wykroczenia trafiała na krótko do aresztu, jednak oskarżeni o ciężkie przestępstwa musieli się liczyć z sądem wojennym.

Grzegorz Motyka - historyk, politolog, pracownik Instytutu Studiów Politycznych PAN

Chyba nie ma w Polsce nikogo, kto by choć raz w życiu nie przejeżdżał przez stację kolejową w Kutnie. To miejsce legendarne i obecne w popkulturze, pojawia się np. w serialu „Zmiennicy”.

Stalin przemknął przez Kutno

Mało kto zwraca uwagę na to, że przez Kutno przebiegała główna linia transportu i zaopatrzenia wojsk sowieckich stacjonujących w Niemczech. Przejeżdżały tędy liczne pociągi wojskowe, przemknął przez stację latem 1945 r. nawet sam Stalin, jadąc na konferencję w Poczdamie. Jej strategiczne położenie na trasie Warszawa – Poznań – Berlin sprawiło, że w latach 1945-46 znajdowała się na niej sowiecka Etapowo-Dozorowa Komendantura nr 22 oraz Posterunek Wojsk Ochrony Kolei NKWD nr 2. W placówce dowodzonej przez mjr. Zimaskowa było pełno roboty.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Anna Gamdzyk-Chełmińska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Z Warszawy Wileńskiej nie za bardzo jest jak bezpośrednio dojechać do Kutna, bo tory z niej w nie tą stronę prowadzą. To pomyłka autora, czy krótko po wojnie rzeczywiście z Warszawskich dworców tylko z Wileńskiej dało się jakoś na zachód jechać?
    już oceniałe(a)ś
    2
    1
    :Kult", "Mieszkam w Polsce":
    Czy byłeś kiedyś w Kutnie na dworcu w nocy
    Jest tak brudno i brzydko, że pękają oczy
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    "ach Kutno,
    okrutne Kutenko!
    tyś miłość mi odjęło
    jak ręką..."
    już oceniałe(a)ś
    0
    0