Pierwszy zabieg pasteryzacji żywności i premiera "Kanału" Andrzeja Wajdy. Co jeszcze wydarzyło się 20 kwietnia?

20 kwietnia 1862 r. Rewolucja Pasteura

Francuski chemik Ludwik Pasteur przeprowadził pierwszy zabieg pasteryzacji żywności, czyli znacznego przedłużenia jej zdatności do spożycia. Pasteur, który przez lata prowadził badania nad fermentacją (wykazał m.in., że powodują ją drobnoustroje), odkrył, że produkty spożywcze podgrzane do powyżej 70 stopni Celsjusza, ale nie więcej niż 100 stopni, zachowują smak i wartości odżywcze. Dzieje się tak dlatego, że w tej temperaturze giną drobnoustroje chorobotwórcze oraz enzymy, ale przeżywa większość wirusów i tzw. przetrwalników - substancji pozwalających przetrwać organizmom w niekorzystnych warunkach, np. w wysokiej temperaturze. Po pasteryzacji produkty można przechowywać nawet dziesięć dni, a po hermetycznym zamknięciu - wielokrotnie dłużej.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Anna Gamdzyk-Chełmińska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    "Główne ich dogmaty tak całkowicie i tak oczywiście uchybiają rozumowi, że nie można sobie wyobrazić czegoś bardziej przewrotnego. (...) Wszyscy ludzie są równi i podlegają tym samym prawom, człowiek jest z natury wolny, nikt nie ma prawa nikomu rozkazywać, władzę można sprawować tylko za zgodą ludu, państwo ma być bezwyznaniowe, a wszystkie religie są równe".
    No faktycznie, urągają rozumowi!
    już oceniałe(a)ś
    32
    1
    Piękne te dogmaty przeciwne rozumowi. Powinno się co dzień powtarzać w szkołach, ze szczególnym uwzględnieniem imiona papieża. Jak rozumiem, Wojtyła i wszyscy inni biskupi, także byli i są przeciwko.
    już oceniałe(a)ś
    28
    1
    Czytając lata temu ten fragment encykliki byłem przekonany, że to jakiś prześmiewczy pastisz. Długo nie mogło do mnie dotrzeć, że ktoś mógł to pisać na poważnie. Teraz, mieszkając nadal w Polsce, nie miałbym takich wątpliwości.
    już oceniałe(a)ś
    10
    0
    Papież przeciw wolności, a "Jedno z takich prowizorycznych miasteczek, zamieszkane przez tysiąc osób, zostało tego dnia ostrzelane przez Gwardię Narodową opłaconą przez Rockefellerów, właścicieli spółki." Rockefellerów do dziś nie postawiono przed sąd.
    Taka jest sprawiedliwość takie jest Prawo.
    już oceniałe(a)ś
    7
    0
    "W ogłoszonej encyklice "Humanum genus" Leon XIII ostrzegał przed rzekomo rozpowszechnionym i silnie zorganizowanym stowarzyszeniem masonów. Główne ich dogmaty tak całkowicie i tak oczywiście uchybiają rozumowi, że nie można sobie wyobrazić czegoś bardziej przewrotnego. Papież je wymienił: wszyscy ludzie są równi i podlegają tym samym prawom, człowiek jest z natury wolny, nikt nie ma prawa nikomu rozkazywać, władzę można sprawować tylko za zgodą ludu, państwo ma być bezwyznaniowe, a wszystkie religie są równe."

    Chociaż raz im (KK) się przypadkiem prawdę wymsknęło powiedzieć.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Leon ale dałeś czadu. Każda religia wyłącza dogmatami samodzielne myślenie.
    A tak w ogóle to przyganiał kocioł garnkowi...
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Najbardziej przeciw masonom papież zwrócił się w 1312 roku.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Na świecie pod każdą szerokością geograficzną zawsze rządził, rządzi i będzie rządził pieniądz. Obojętnie w jakim ustroju. A policja i wojsko zawsze jest dla rządzących, nie ludu. Niech nikt nie ma złudzeń.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0