Zamach na Lincolna i śmierć syna Stalina. Co jeszcze wydarzyło się 14 kwietnia?

14 kwietnia 1861 r. Upadek Fortu Sumter

Żołnierze Południa, czyli Skonfederowanych Stanów Ameryki, zdobyli Fort Sumter strzegący wejścia do portu w Charlestonie w Karolinie Południowej. Choć znajdował się on na terenie stanu, który po wyborze Abrahama Lincolna na prezydenta Stanów Zjednoczonych ogłosił secesję, to stacjonował w nim garnizon podległy rządowi w Waszyngtonie. Dowodzący konfederatami gen. Pierre Gustave Beauregard nakazał ostrzał fortu 12 kwietnia, a już po dwóch dniach pozbawieni pomocy obrońcy skapitulowali. Upadek Fortu Sumter uważany jest za początek wojny secesyjnej, która po czterech latach krwawych walk pochłonęła po obu stronach około 700 tys. ofiar i zakończyła się zwycięstwem Północy.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Anna Gamdzyk-Chełmińska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    12.kwietnia 2022 stuknięty psychiatrycznie Macierewicz przedstawił polityczno/pisowski protokół dochodzenia katastrofy smoleńskiej. Największa bzdura XXI wieku .
    @jmma777
    a wybuchy.. śmiechu trwają właśnie do 14stego.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    W przypadku Jakowa Dżugaszwili należy wspomnieć, że w 1942 roku przez jakiś czas przebywał on w oflagu z polskimi oficerami, którzy dzielili się z nim paczkami żywnościowymi otrzymywanymi z międzynarodowego czerwonego krzyża. Przydzielili mu nawet ordynansa. Natomiast Jakow opowiedział im o mordach sowieckich na polskich oficerach. Przebywający w oflagu byli pierwszymi Polakami, którzy dowiedzieli się o zbrodni katyńskiej. Dzisiaj też jest symboliczną data chrztu Polski w 966 roku.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0