Pierwszy zamach na amerykańskiego prezydenta i premiera "Misia Yogi". Co jeszcze wydarzyło się 30 stycznia?

30 stycznia 1561 r. Ewangelia po rumuńsku

W Braszowie w Siedmiogrodzie kilkunastu rzemieślników pod kierunkiem diakona Coresi ukończyło druk pierwszego rumuńskiego tłumaczenia Ewangelii. Prace trwały osiem miesięcy, a zastosowaną techniką był drzeworyt. Widziałem, że niemal wszystkie języki mają słowo Pańskie w swym narzeczu, tylko my, Rumuni, nie mamy – pisał dziesięć lat później prawosławny diakon, którego drukarnia była przodującą w regionie. Miasta Siedmiogrodu przeżywały wówczas rozkwit kulturalny, a książki z Braszowa wędrowały na Wołoszczyznę i do Mołdawii. Jedną z pierwszych decyzji Stefana Batorego, który w 1571 r. został księciem siedmiogrodzkim, było wprowadzenie urzędowej cenzury druków.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Anna Gamdzyk-Chełmińska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Mary Vetsera była baronówną, a nie baronową. Nie od rzeczy będzie wspomnieć, że znając lewicowe ciągoty Rudolfa wielu podejrzewało morderstwo dokonane przez cesarsko-królewskie służby specjalne. Pokoje, w których wydarzyła się tragedia zostały zburzone i zastąpione kaplicą, a sam zameczek myśliwski przekształcony w klasztor.
    już oceniałe(a)ś
    25
    0
    Jaki Parsons? Widać wyraźnie, że na klawiszach gra z Beatlesami Billy Preston.
    www.beatles.kielce.com.pl
    @ak.ck
    ...a poprzedni koncert był w 1966, a nie 65...
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    @ak.ck
    Jak redaktor pisze Parsons, to tak ma być. A że Parsons to biały, a Preston czarny- kto by na takie tam szczegóły zwracał uwagę.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    jakie lata 70, Jogi, Boo Boo, Pixie i Dixie oraz kot Jinx a także pies Huckeberry to w tvp lata 60. Naprawdę byliśmy najweselszym barakiem w tym sowieckim bagnie
    @mariusz.przybyl
    Każdy sądzi podług siebie i swojej pamięci... Ja całą podstawówkę spędziłem za Zwierzyńcem i kreskówkami HB. Do pierwszej klasy poszedłem w 1970...
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    "Z powodu kryzysu i upadku niemal połowy amerykańskich banków już w 1933 r. wstrzymano wymianę banknotów na złoto i wprowadzono zakaz wywozu kruszcu za granicę."

    Tuż przed wielkim kryzysem wszystkie waluty były wymienialne na złoto, ale stopy procentowe w USA były niższe niż w Anglii czy Francji. W efekcie w 1929-1932 złoto na wielką skalę odpływało do banków europejskich.

    "Cena skupu – 35 dolarów za uncję – była tak atrakcyjna, że do Ameryki zaczęło napływać złoto z całego świata."
    Dewaluacja dolara względem złota wyniosła 70%. Tyle więc zarobili bankierzy amerykańscy którzy w 1929 wysłali złoto do Anglii, a w 1933 ściągnęli je na powrót do USA.
    @Azzo

    >> Dewaluacja dolara względem złota wyniosła 70%. Tyle więc zarobili bankierzy amerykańscy którzy w 1929 wysłali złoto do Anglii, a w 1933 ściągnęli je na powrót do USA.

    A jaka była inflacja dolara w tym samym okresie?

    TomiK
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    @fawad

    Hmm, była deflacja, i to spora.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    link chyba zły.
    "apple" to wydawca płyt Beatlesów, nie ten do Jobsa i Wożniaka..
    już oceniałe(a)ś
    6
    0
    Alan Parsons nie grał na dachu. Natomiast zmieniał taśmy, a wcześniej kupił skarpetki żeby owinąć mikrofony. Na klawiszach pocinał Billy Preston
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    a gdzie artykuł? jakoś go nie widać
    już oceniałe(a)ś
    3
    1
    anonimowanego?... Świetne...
    @korektor11
    :)
    już oceniałe(a)ś
    2
    0