W Braszowie w Siedmiogrodzie kilkunastu rzemieślników pod kierunkiem diakona Coresi ukończyło druk pierwszego rumuńskiego tłumaczenia Ewangelii. Prace trwały osiem miesięcy, a zastosowaną techniką był drzeworyt. Widziałem, że niemal wszystkie języki mają słowo Pańskie w swym narzeczu, tylko my, Rumuni, nie mamy – pisał dziesięć lat później prawosławny diakon, którego drukarnia była przodującą w regionie. Miasta Siedmiogrodu przeżywały wówczas rozkwit kulturalny, a książki z Braszowa wędrowały na Wołoszczyznę i do Mołdawii. Jedną z pierwszych decyzji Stefana Batorego, który w 1571 r. został księciem siedmiogrodzkim, było wprowadzenie urzędowej cenzury druków.
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Wszystkie komentarze
www.beatles.kielce.com.pl
...a poprzedni koncert był w 1966, a nie 65...
Jak redaktor pisze Parsons, to tak ma być. A że Parsons to biały, a Preston czarny- kto by na takie tam szczegóły zwracał uwagę.
Każdy sądzi podług siebie i swojej pamięci... Ja całą podstawówkę spędziłem za Zwierzyńcem i kreskówkami HB. Do pierwszej klasy poszedłem w 1970...
Tuż przed wielkim kryzysem wszystkie waluty były wymienialne na złoto, ale stopy procentowe w USA były niższe niż w Anglii czy Francji. W efekcie w 1929-1932 złoto na wielką skalę odpływało do banków europejskich.
"Cena skupu – 35 dolarów za uncję – była tak atrakcyjna, że do Ameryki zaczęło napływać złoto z całego świata."
Dewaluacja dolara względem złota wyniosła 70%. Tyle więc zarobili bankierzy amerykańscy którzy w 1929 wysłali złoto do Anglii, a w 1933 ściągnęli je na powrót do USA.
>> Dewaluacja dolara względem złota wyniosła 70%. Tyle więc zarobili bankierzy amerykańscy którzy w 1929 wysłali złoto do Anglii, a w 1933 ściągnęli je na powrót do USA.
A jaka była inflacja dolara w tym samym okresie?
TomiK
Hmm, była deflacja, i to spora.
"apple" to wydawca płyt Beatlesów, nie ten do Jobsa i Wożniaka..
:)