Premiera "Popiołu i diamentu" Andrzeja Wajdy i "Wstrętu" Romana Polańskiego. Co jeszcze wydarzyło się 3 października?

3 października 1932 r. Niepodległy Irak

Wygasł mandat brytyjski nad Irakiem i w ten sposób państwo w dorzeczu Eufratu i Tygrysu jako pierwsza była prowincja osmańska zostało niepodległe, mimo że w chwili zakończenia I wojny światowej nie istniało na mapie politycznej Bliskiego Wschodu. Tereny wokół Al-Basry, Bagdadu i Mosulu nie były jednolite etnicznie, religijnie i językowo, ale akurat ten obszar zajęli Brytyjczycy, którym zależało na kontrolowaniu szlaku do Indii. Irak był monarchią konstytucyjną, a królem od 1921 r. pozostawał Fajsal I, który wraz z byłymi oficerami osmańskimi pochodzenia irackiego stworzył instytucje umożliwiające rządzenie terenami zamieszkałymi przez Arabów, Kurdów, Persów, Turków i Żydów.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Anna Gamdzyk-Chełmińska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    A co ze świętem 3.10 naszego sporego sąsiada - przegapiliśmy? a może IRA czy Irak są ważniejsze? a może temat połączenia się państw niemieckich i związany z tym odwrót wojsk radzieckich z centrum Europy na wschód jest dla redakcji zbyt truny?
    już oceniałe(a)ś
    23
    0
    Brak uwagi o święcie narodowym Niemiec- Dzień Jedności czyli włączenia NRD do Bundesrepubliki (1989?). Ważny dzień budowy nowej Europy przez Francję i Niemcy, widać jak Europa Środkowa odstaje mentalnie od tego planu!
    już oceniałe(a)ś
    10
    0
    Thatcher to niezła sucz była
    już oceniałe(a)ś
    2
    1