Od słów "Cum primum" zaczyna się encyklika Grzegorza XVI adresowana do arcybiskupów i biskupów Królestwa Polskiego, w której papież pisze o posłuszeństwie władzy cywilnej. Encyklika wzywająca do podporządkowania się władzy cara Mikołaja, który dopiero co stłumił powstanie listopadowe, to efekt zabiegów rosyjskich dyplomatów w Rzymie, którzy już wcześniej, bo 15 lutego 1831 roku, uzyskali od papieża wezwanie, by biskupi polscy nie angażowali się w działalność powstańczą. Encyklika wywołała oburzenie w Polsce - Grzegorz XVI zgodził się na nią, bo zależało mu na dobrych stosunkach z Rosją będącą ostoją Świętego Przymierza, czyli konserwatywnego porządku ustanowionego w Europie w 1815 roku po upadku Napoleona.
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Wszystkie komentarze
Mentalność niewolników jest mocno zakorzeniona u tego ludu. Nawet jak im klecha dziecko zgwałci to go bronią.
I nic sie nigdy nie zmieni, bo wiekszosc polaczkow to durnie!
...i miliardy wyssane z budżetu państwa przez tego pasożyta.
w organizowaniu rozbiorów też watykańska dyplomacja była bardzo aktywna
Fakt, weżmy takiego bp. Kossakowskiego, wyjatkowo obrzydliwa postać, targowiczanin siedzący w rosyjskiej kieszeni
Przeciętny Polak nie potrafi przypomnieć sobie daty powstania, ani dlaczego wybuchło...
Jest dużo gorzej, Polacy nie są wcale "zapatrzeni w korporację" (takich jest garstka), tylko cyniczni i konformistyczni. Nie chcą się odróżniać, narażać na to, co ludzie powiedzą (jak to dziecko nieochrzczone?! Ślub cywilny? A kiedy prawdziwy?),bo tak się zawsze robiło, bo wszyscy tak robią, bo ślub w kościele to taki romantyczny jest itp. Dlatego wisi im, co się dzieje w kościele, skoro tam łażą tylko przy okazji. No i potem mamy takich ordo jurków, z bozią na ustach, a sami napaleni rozwodnicy :)
Nie, papież nawoływał do podporządkowania władzy cywilnej. Po 89r. to władza cywilna musi być podporządkowana kościołowi.