Taki wyrok usłyszał Marcin Kasprzak, członek kilku partii socjalistycznych, w tym Socjaldemokracji Królestwa Polskiego i Litwy, a w Polsce Ludowej jeden z najbardziej czczonych działaczy ruchu robotniczego. 27 kwietnia 1904 r. carska policja odkryła tajną drukarnię SDKPiL na warszawskiej Woli. W środku był Kasprzak, który dotąd zawsze wychodził obronną ręką z wszelkich opresji - udało mu się np. zbiec z Cytadeli Warszawskiej. Kasprzak postanowił się bronić i zabił strzałami z rewolweru czterech żandarmów. Wyrok na osadzonego w X Pawilonie Cytadeli Warszawskiej rewolucjonistę wywołał protesty, a ich organizatorzy mieli nadzieję, że władze zmiękną i zamienią karę śmierci na dożywocie. Jednak 8 września Kasprzak został powieszony na stokach Cytadeli.
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Wszystkie komentarze
[...]
Taki wyrok usłyszał Marcin Kasprzak, członek kilku partii socjalistycznych, w tym Socjaldemokracji Królestwa Polskiego i Litwy
[...]
27 kwietnia 1904 r. carska policja odkryła tajną drukarnię SDKPiL na warszawskiej Woli. W środku był Kasprzak, który dotąd zawsze wychodził obronną ręką z wszelkich opresji - udało mu się np. zbiec z Cytadeli Warszawskiej. Kasprzak postanowił się bronić i zabił strzałami z rewolweru czterech żandarmów.
[...]
Jednak 8 września Kasprzak został powieszony na stokach Cytadeli."
Co za chaos. Listopad, kwiecień, wrzesień. Może wypadałoby napisać, że 27.04.1904 była wpadka, 02.11.1904 wyrok, a wykonanie wyroku 08.09, ale... 1905-go roku?
Już dawno porównując to co Kapuściński napisał, a to, co się faktycznie zdarzyło, doszedłem do wniosku, że Kapuściński był wspaniałym pisarzem.
Konkretnie napisz o jakie kłamstwa i półprawdy chodzi. Nie krępuj się, pisz prawdę
Ale w czym to umniejsza literaturę Kapuścińskiego? Stworzył ponadczasową alegorię, wybitną literaturę, nie prowadził naukowych badań historycznych. I bardzo dobrze,,bo dzięki temu powstało to dzieło literatury światowej.